Detektiv Dee a záhada smrtícího ohně

• Čína Di Renjie: Tong tian di guo (více)

Na konci siedmeho storočia za dynastie Tchang v čínskom meste Luojang sa na oslavu pripravovanej korunovácie prvej cisárovnej Číny dokončuje stavba gigantickej sochy Budhu. Jej hlavný staviteľ Jia-ji (Yan Qin) záhadne zomrie – pred zrakmi stoviek dvoranov náhle vzplanie a nakoniec z neho zostane iba čierny popol. Nie je to však jediné podobne tragické úmrtie. Na čínsky trón má usadnúť ako prvá žena v histórii mocná a intrigánska Wu Zetian (Carina Lauová). Úmrtia svojich verných služobníkov považuje za ohrozenie vlastnej moci a obyvateľstvo si začína pošepkávať o tom, že jej inaugurácia prinesie krajine nešťastie a úpadok. Wu preto urýchlene povolá sudcu Deehoho (Andy Lau), presláveného vyšetrovateľa zločinov, ktorého pred siedmimi rokmi poslala do väzenia, pretože proti nej viedol vzburu. Wu však veľmi dobre vie, že Dee bol verným služobníkom jej predchodcu a cisárstva. Dee sa poslušne ujme vyšetrovania a odhalí čoraz znepokojujúcejšie skutočnosti. Zistí, že sily, ktoré bojujú proti cisárovnej sú mocné a nebezpečné a priamo ohrozujú existenciu cisárskej dynastie... (TV JOJ)

Bobofon

První třetina filmu velmi slušná, atmoséfra podmanivá a příběh je skvěle rozehrán, pak ale to jde najednou rapidně dolů - konkrétně od souboje "na vodě" pominou postupně kouzlo, napětí i zvědavost. Rozluštění detektivky byla pro mě už jen nuda - snad bych jen spolu s Mukadem pustil slzu za Bingbing, ale jinak mi to už bylo fuk. ()

joseee

V prvom rade treba otvorenene povedať, že tento film nemá okrem jednej postavy nič spoločné s knihami Roberta van Gulika, nenajdete tam žiaden pokus o historickú vernosť, ani humor. Kto čítal o sudcovi Ti, nech si film radšej nepozrie. Z poňatia hongkongských tvorcov vyšla akčná "podívaná" s kriminálnou zápletkou, spracovaním pripomínajúca nedávny remake Súboj Titanov. Bojové scény sú niekedy zvláštne zostrihané, že ich vidíte v reálnom obraze v kvalite pripomínajúcej inscenácie Slovenskej televízie. Jedinú hviezdičku som dal za pokus o kriminálnu zápletku, ktorá Vás drží v napätí prvých 25 minút. Scenár však ide od 10 k 5, akčné scény sú prehnané a miestami pôsobia trápne, ani herecké výkony veľkých hviezd ma na filme vôbec nepresvedčili. ()

brasek

Robert van Gulik a Sudca Ti... mám rád kriminálne romány od van Gulika, kde vystupuje sudca Ti (vo filme detektív Dee) a tak som sa tešil na skvelú krimi zo starej Číny. Ovšem videl som len zmetený príbeh s množstvom postáv a hovoriaceho jeleňa. Hodnotím len za dve hviezdičky, pretože dej snímku je pošahaný a strácal som sa v ňom... a samozrejme o nude ani nehovorím. ()

p.a.douch

Docela to šlo, akorát jsem si soudce Ti Žen-tie představoval trochu míň akčního. No ale nevadí. Bavil jsem se a hodnotím 80 procenty. ()

Mukade

asi SPOILER...jediným negatívom toho filmu je príliš veľa tragédie. no neni lepší happyend?! bingbing mala ostať živá :) ()

Fhilipo

Chaos a zmatok. Skrátit o 30 minút a vypustit nepodstatné scény, ktoré film nikam neposuvaju ale ho iba zamotávaju. Jednotilive postavy príbehu si podla mna nerozumeju, neviem ci je to tým cinskym stylom rozprávania story ale na mna to posobilo negativne. Vo filme bolo par peknych záberov na digitálne mesto, pekne palácové interiéry no z dejepisu by si mali doplniť niektoré informácie. Sherlock Holmes v stredovekej Číne sa rozhodne nepodaril a druhý krát do rovnakej mláky urcite nevstupim. ()