Po filmech Sladký život a 8 1/2 se opět sešli režisér Federico Fellini a jeho herec, Marcello Mastroianni. Také ženy z titulu nového společného díla patří k Felliniho oblíbeným motivům: ženy všech podob, povah, tvarů, ženy staré i mladé, sebevědomě agresivní i naivně nevinné, mateřské typy i moderní emancipované... I když Město žen je spíš než o ženách o mužích, lépe řečeno o jednom z nich. Sukničkář Snaporaz koketuje ve vlaku s neznámou kráskou. Při jejím pronásledování se ocitne v hotelu, kde právě probíhá kongres feministek. Snaporaz se stává objektem jejich zájmu a vášní - a najednou toho je moc i na vyhlášeného záletníka. Snaporaz se snaží uprchnout a dostane se do vily doktora Katzoneho, jenž právě oslavuje svou desetitisící milenku - ale ani tady nenajde uprchlík definitivní záchranu.
Mnohem více než dějem však Město žen zaujme způsobem vyprávění. Celý film je obrovským ohňostrojem obrazů a asociací, stejně jako citací z jiných Felliniho snímků. Satira se mísí s fantasknem a Snaporaz alias Fellini alias muž jako takový klopýtá svými bizarními představami a vzpomínkami. (oficiální text distributora)

panFalář

Chvíle touhy se střídají s chvílemi strachu: V úzkých se chce Snaporaz dostat z Města ven. Cesty však nelogicky přestávají existovat. Nechápe to. Nemá ale čas přemýšlet. Co chvíli se mu nabízí k ukojení léta neukojené touhy. Ale vždyť musí přece raději co nejdřív z Města ven!... Panu režisérovi se povedlo dokonale převést „cfnm“ sen na filmové plátno. Film je nepochopitelný, úchvatný, rozličný, propojený nelogickými a neočekávatelnými návaznostmi a hlavně živý. Jako právě probíhající sen spícího muže. ()

n__

Felliniho 140 minut šílenství, barev, a feminismu. Sem tam scéna, která by nemusela být tak dlouhá, přesto velmi hravý a zábavný film, trošku mě zamrzel předvídatelný konec, ze kterého jsem byla po dvou a půl hodinách zklamaná, proto 4 *. ()

robbez

Sen o ženách nebo spíše noční můra? Fellini a Mastroianni se vyznávají ze svého obdivu k ženskému pohlaví i ze strachu z jeho emancipace a nevyzpytatelnosti. Celý film působí jako jeden velký halucinogenní trip, který mi ale byl spíše nepříjemný. Režisérova zjitřená imaginace je tu na můj vkus už příliš nesnesitelná a nestravitelná. Občas jsem měl pocit, že se dívám na film Davida Lyncha nebo Terryho Gilliama. ()

Mangix

Fellini je skvelej reziser,sice se tam vyskytuje par divnych scen,ale to neva,sice sem to videl s titulkou a nekdy sem neco nestih...tak to neva,protoze i kdyby to bylo nadabovanej,tak bych to i tak nepochopil vo cem je film,ale to neva...4hvezdicky ()

StaryMech

Jistý slavný kritik kdysi vyslovil názor, že Fellini dokáže natočit špatný film, nikoli však nudný. "Město žen" ho podle mě usvědčuje z omylu. Začíná slibně jakýmsi zábavným, a zároveň nepříjemně obnažujícím vážením duše ; oním zkoušeným je příkladný sameček našeho mužovládného poddruhu. Pro diváka mého pohlaví není nikterak obtížné se s Marcellovým Snaporazem / Fellinim vmžiku ztotožnit, jenže v následujících dvou hodinách nám režisér nenabídne už nic dalšího. (Co nabízí druhému pohlaví, si netroufám soudit.) Neříká nic nového, natožpak zajímavého o sobě, mužích, ženách, feminismu - prostě otáčí svým osvědčeným krasohledem a přeskupuje zdobné útvary z mužských fantazií i nočních můr, povinných osobních posedlůstek, špetek kulturního dědictví (zde Dante, Carroll, Freud, Hitchcock...), z varieté, frašky a poezie, pozoruhodných (zde postmoderně ohyzdných) interiérů a píniových hájů... Co přibylo, jsou svěží feministická hesla (údajně vesměs dobové citáty), která impresário řídí s pobaveným nadhledem jako módní přehlídku bludů. Celé "Město žen" je vlastně sestupem muže do podsvětí dělohy, inscenovaným jako estráda ; komedií o zasvěcovací cestě, kde Odysseem je druhdy rujný křeček v kolotoči ; zpovědí slavného voyeura, který se ohlíží bez lítosti a závazků, zato se zálibnou nostalgií. Uspokojily mě ojedinělé obrázky, Marcello, nepřeberný harém a italština, a navíc to, co nám tu před lety vzkázala PACCO . ()

Ekdahl

Pozdní Fellini ve vrcholné formě. Velkolepý surreálně-satiricko-symbolicko-psychoanalytický trip do (nebohé a komické) mužské sexuality. Oproti až příliš artistnímu a do sebe zacyklenému spřízněnému 8 1/2 relativně skousnutelná věc. Felliniovský imaginativní ohňostroj - létání v balonu, tobogan, pronásledování v kárkách, nezbytná estráda, střelba, atd. atp. Je to takový prales - někdo (včetně mě) by dal přednost spíše krajině řekněme bergmanovského minimalismu, ale nutno konstatovat, že toto je vrcholná filmařina, o tom žádná. ()