Cabiriiny noci patří k nejvýznamnějším dílům Federica Felliniho, oscarového režiséra, scenáristy a matadora italské kinematografie. Snímek představuje poslední autorův příspěvek k neorealistickému hnutí a líčí několik epizod ze života římské prostitutky. Cabiria není již nejmladší, není ani hezká, ani příliš chytrá. Nepřestává však doufat, že se jí jednou podaří zanechat nenáviděného povolání a že začne žít novým životem. Dokonce je ještě schopna věřit v lásku. Avšak oba muži, v jejichž city bláhově doufá, jsou podvodníci, kteří usilují pouze o její nastřádané peníze. Cabiria je oloupena o vše, dokonce i o víru v člověka. Na rozdíl od předchozích filmů neponechává Fellini svou hrdinku chladně jejímu osudu. Cabiria si i přes hořké životní peripetie dokáže uchovat svůj někdy až dětsky naivní optimismus. V závěrečné scéně setkání se skupinou mladých lidí, která je vykládána jako klíč k celému filmu, jí Fellini dává novou naději… (Česká televize)

Gagner

Nadčasový snímek o citech prostitutky, která přijímá svůj úděl přes snahu změnit svůj život. PS: Výkon Giulietty Masiny je opět famózní ! ()

Brylin

Cabiria - obyčejná holka z ulice, která doplácí na svoji naivitu a spontánnost. Fellini ji ukázal věrně, jímavě a s jejími přednostmi i chybami. Technicky skvěle zvládnutý snímek, který překvapuje poetickou kamerou a výbornými hereckými výkony v cele s koncertující Giulietou Masina. Film je na můj vkus zbytečně "italsky " uřvaný, ale je to krásná filmařina. Silné čtyři hvězdičky. ()

Vesecký

Giulietta Masinová neoplývala zvláštní krásou, ale byla to skvělá herečka. Ani nevím, ale pravděpodobně mě tenhle film přesně šedesát let unikal, nepamatuju se, že bych ho viděl, ačkoliv je to klasika Felliniho i italské kinematografie. Ale ten závěr mi říká, že jsem ho asi viděl. Příběh prostitutky, která nad sebou mávla rukou a snaží se žít s tím, čím je, zcela nezávisle, přesto však neodolá, když je pozvána do přepychového dobu filmové hvězdy a po představení kouzelníka podlehne iluzi, že přece jen může dosáhnout štěstí, o které si byla požádat na pouti Panenku Marii. Dlouho žijeme v iluzi i my, ale pak Cabiria vytáhne v restauraci z kabelky hromadu bankovek - a my tušíme, že to nedopadne dobře. Pak už jen honička v lese, sráz nad mořskou zátokou... Velmi dobře udělané realistické drama, drama zároveň sociální, neboť to zdaleka nejsou jen prostitutky, které trpí, ale i lidé, kteří přišli o všechno a žijí v jeskyních na římském předměstí... Krásně předvedený život v kapitalismu půlky minulého století. ()

knihomolka

zatiaľ druhý mnou videný Felliniho film. Po La Strade mi to padlo naozaj vhod, lebo Cesta bola možno dosť kvalitná, ale mne osobne až tak veľmi nesedela (možno som to nepozerala v TEN pravá čas). Takže Cabiriine noci ma bavili viac. Krásny príbeh, ktorý bol v niektorých momentoch zbytočne roztiahnutý, čo uberalo na dynamickosti deja a pridávalo v nesústredení, ale myšlienka bola naozaj hodnotná, pekná, citlivá, tragická až tragikomická (mne bolo v závere až do plaču, hoci na iných scénach som sa naozaj dobre pobavila), .... dostala by 5 hviezdičiek, ale s koncom filmu som nebola úplne spokojná, malo to skončiť inak. ()

Wawer

Typickej Fellini, odnikud nikam a mezitím o ničem, když se podívám nad komentáře uživatelů na obsah, je zřetelné, že v něm vůbec nic nechybí, nic víc se totiž o filmu nedá říct, herecký koncert Felliniho manželky a víra v to, že celý příběh k něčemu směřuje (ono to fakt hlavu a patu má), to jsou jediné důvody proč se dá film sledovat až do konce, slabé 3* ()

Huguette

Naprosto jedinečná Giulietta! Je ale potřeba na tento film koukat v originále, český dabing je více než protivný. Ukřičeá čeština napodobující italský temperament řeči působí strašně kýčovitě a pak čověku leze na nervy i živelnost samotné Cabirie, ale jakmile je to v italštině, tak vše do sebe naprosto zapadá a dostanete se úplně jinam. Vizuálně je to...má cenu to u Felliniho zmiňovat? - prostě krásné a geniální. U Felliniho se nemůžu nikdy -u žádného jeho filmu, zbavit pocitu jakési poetiky...ale někde víc, někde míň. Cabirie je pro mě posunuta spíše do té reality. Mně osobně trochu více sedí ta rovina Strady, Amarcordu až dokonce 8 1/2 a Giulietty a duchů. Ale tak jako tak, Cabiriny noci je úchvatný film s ohromujícím výkonem Giulietty Masiny. ()

sehe

V závere filmu som veľmi súcitila s Cabiriou.Frederico Fellini,hlavne vďaka úžasnému,prirodzenému herectvu svojej manželky Giulietty Masiny,odmeňuje diváka nádhernou záverečnou scénou. ()

Trammbo

Fellinimu se do příběhu o jedné italské prostitutce, v podstatě velmi tragickém, podařilo napěchovat tolik radosti a naděje, že jsem opět uvěřil v existenci světlých zítřků. Nino Rota tuto náladu perfektně přeložil do hudebního jazyka, jenž empaticky podkresluje herecký koncert Giulietty Masiny, která bravurně balancuje na hraně karikaturnosti (zběsilá gestikulace, mimika, typicky italská uřvanost), když to ale příběh vyžaduje, dokáže neuvěřitelně zjemnit a zcitlivět. Cabiria v jejím podání je stejnou měrou otravná jako okouzlující, a právě proto tak reálná a lidská. Finále filmu je perfektním příkladem splynutí všech zmíněných elementů v naprosto geniální celek. Silnější emocionální katarzi jsem u filmu už dlouho nezažil. 10/10 PS.Nečtěte obsah na čsfd, je v něm vyzrazený téměř celý děj. ()

wito

film nabitý hereckou aurou gulietty masiny. smutný príbeh, ktorý bol pre mňa dokonca silnejším ako v la strade. ()

lenzi

Herecký koncert Giulietty, ktorý zároveň chytí za srdce a rozcíti. Chaplinovsky tragikomická postavička uprostred (neo)reality krutého sveta. ()

Ewík

Takové třeštiprdlo se jen tak nevidí - úplně by se hodila do nějakého němého filmu se svými ohnivými gesty, epes rádes mimikou a vytřeštěnými kukadly. Její výstup jsem si moc užila (je to prakticky můj první shlédnutý Felliniho film). Konec byl sice hořce smutný, ale ta jiskřička na konci ukázala, že i přesto život stojí za to. ()

karlee

Pro mě spíš slabší Fellini, ale v té dnešní šedi ještě pořád nadprůměr. Ta poetika dobrosrdečných prostitutek mě moc nebere, ale druhá polovina se štramáckým nápadníkem a solidně zvládnutým koncem to spravila. ()

Blalle

Celý film mi připadal jako velká ilustrace k poválečnému existencialismu, konkrétně přechodu od neautentického k autentickému bytí. Ta filosofie je mi ale protivná a tím byl poznamenán i film, jakkoli sám o sobě dobrý. S malou výhradou: vykreslí-li se (křesťanská) víra jako laciné čekání na zázrak, není těžké ji odmítnout a zesměšnit. S pravou podstatou víry to ale má pramálo společného. Je to jako vykreslit lásku coby slepou zamilovanost. ()

kubilov

Jako vždy (ne)neorealistický Federico Fellini! Ne vážně, geniální italský režisér opět našel perfektní polohu, která takovému filmu sedí. Jde o na jedné straně neorealistický příběh o ženách na okraji společnosti, které sice nežijí bůhvíjak šťastný život, ale nestěžují si a snaží se ho žít tak, jak se dá. Na druhé straně je pak film lehce šmrncnutý felliniovskou ironií a groteskou, takže ve výsledku velmi smutný životní příběh prosté a milé lehké dívky Cabirie vůbec nevyzní depresivně, jak by se mohlo zdát. Scéna se svatou Madonnou vynikající. Zřejmě ještě lepší než La Strada, a to už je co říci. 4,5* ()

knihovna

Ne nejsem intelektuál, do kaváren nechodím, a filozofům nerozumím. Můj kamarád Arthur se mnou kamarádí proto, aby se mohl v klubu filozofů chlubit, že zná osobně prosťáčka z lidu (on používá výraz že zná obecního blba). To jen pro vysvětlení, že to nepíšu proto, že mezi intouši se sluší obdivovat Felliniho. Přesto jsem na tento film koukal a nevěřil, že někdo natočí něco takového. A na konci - skoro mi ukápla slza. Prostě tenhle film je podle mě opravdu úžasný. ()

elgreco

Přesmutný příběh ženy, které osud dal jen touhu po lepším životě, čisté srdce, vůli žít, holou řiť a spoustu modřin – zkrátka akorát tolik, aby pokaždé když se objeví šance na zlepšení, neudržela nervy a jako zoufalý gembler vsadila v té rozvrzané ruletě zvané život všechno na nulu. Snad že se šance na lepší život jeví rovna zázraku a vsadit vše tady a teď není hazardérstvím a vyznáním víry v život, naději a lásku. Dal bych snad jen čtyři – ale bravurně „prokouklá“ náboženská pouť a emocionálně devastující předposlední scéna – „vyznání nastávajícímu“ a… Ale scény ne-scény, režie, kamera, příběh… copak to, ale!!! – ó, cara mia Guilieta Massina, jak ta hraje, jak ta dokáže strhnout a přesvědčit… (Samozřejmě to není nic pro ty, kdo nezkousnou italské vyjadřování emocí a teatrální gestikulaci, ale o moc přijdou.) Přijde mi, že to co hraje nemohlo být ve scénáři, nemohl vidět Fellini..., přijde mi, že ten film v něco velkého proměňuje, až ona. Já nevím, chci, aby to působilo jako nekonečně velkolepý kompliment, ale když o ženě řeknu, že mě její výkon upomínal na Chaplina, když o ní řeknu, že v žádném případě nepůsobila jako krásná, žena, ale dokázala být víc než pouze krásná… Ženy přeci nechtějí být jako Chaplin a chtějí být prostě jen krásné… Asi. Říká se to. Přesto trvám na tom, že to byl kompliment, pokus o něj…, tak jsem to myslel… Tak jsem holt popleta, no. P.S. ve srovnání s Fellinim a jeho pohledem na „ženskost“ a „krutost“ života je Lars von Trier (při všem respektu) jen obyčejný (jeminkote, že by opovrženíhodný - nepřeháním to trochu?) psychopat. ()