Osadné

• Slovensko Osadné
všechny plakáty

Starosta vesničky Osadné pan Ladislav Mikuláško je politickým rekordmanem, ve funkci je úctyhodných 36 let. Jeho duchovní protějšek, pravoslavný kněz Peter Soroka za posledních pět let pochoval 50 lidí a pokřtil 2 děti. Osadné pomalu vymírá. Boj za zachránu vesnice začnou vést starosta a kněz spolu se svými manželkami, důležitými stínovými poradci... Starosta i kněz ví, že budoucnost obce může spočívat v rozvoji cestovního ruchu. O pomoc s propagací poprosí PR manažera politického hnutí Rusínská obroda Fedora Vica. Tento politik s humorem Dona Quijota přitáhne do Osadného návštěvu na nejvyšší úrovni z Bruselu. Europoslanec Milan Gaľa je situací v obci dojatý a pozve lokální politiky do Bruselu. V rámci organizovaných exkurzí takto Evropský parlament v Bruselu návštíví 80.000 lidí ročně. Během cesty z kouta Evropy do centra Evropského Babylonu si hrdinové z Osadného prohlédnou a okomentují obrovské prostory parlamentu, navštíví sál pro 785 poslanců a hlavně – střetnou se s elitními europolitiky (mimo jiné i s prvním československým kosmonautem Vladimírem Remkem), kterým představí své nové projekty... (oficiální text distributora)

heyda

Na tomto dokumentu se mi asi nejvíc líbilo to, že se potvrdilo, že Remek je vcelku nesympatický klebeta a že je eurobruselským úředníkům ukradená situace obyčejných lidí. Sice si vyposlechli jejich příběhy, povykládali si, ale v zásadě jim nikdo nepomohl ani nedal radu, co s tím dělat. Úsměvné bylo i to s tou dodávkou a euro-dárečky. Jinak tu vesnici bych se asi nesnažil zachraňovat za každou cenu. Takhle to má svoji atmosféru a nádhernou krajinu, to by s přívalem turistů a obchodů se suvenýry šlo do kopru. Turistický ruch je často dost krutý jak ke krajině tak i k domorodcům. 60% ()

jojinecko

Marko Škop aj na malom priestore dokázal ukázať jeden "big picture", cez zdanlivý minimalizmus. Mne tie "postavičky" neprišli vtipné (ak keď vtip tam bol!), skôr smutne pravdivé, rovnako ako poukázanie na stereotypy a uvažovanie rôznych ľudí, kultúr, perpektívy, budúcnosť, nádej. V súvislosti s týmto dokumentom sa mi asociuje jeden text: "Istota v bezmocnosti, bezmocnosť v istote, prázdnota medzi nami, my sami v prázdnote..." ()

Terva

Druhý snímek Marko Škopa, který jsem v poslední době viděl. Není to na pět hvězd, ale má to grády. Scénář : Marko Škop. Kamera : Ján Meliš. ()

Marek1991

Môj prvá skúsenosť s Markom Škopom a musím uznať na vysokej úrovni. Dej prebiehal po častiach, ktoré prebiehali po sebe postupne. Tento dokument zachytáva udalosti malej obce najmä cez postavy dlhoročného starostu obce, pravoslávneho kňaza a známeho rusínskeho aktivistu. Dokument je tichý a smutný tak, ako život ľudí tej obce. Vymyká sa snahou niečo spraviť, zmeniť nezvratné, ale je to nad sily aktívnych ľudí. Obec predstavili, neukazoval ju po rokoch, ale po udalostiach, ktoré ju sprevádzali najmä v nadväznosti na hlavné postavy. Bol som prekvapený spádom, za malú dobu stihli dosť vecí, veľmi vyšperkovať sa to nedalo, je to kvalitná robota, ktorá mi dala dobrý pohľad na vec. ()

hygienik

Pravoslávny pop a bývalý komunista, ktorý je starostom obce už vyše 30 rokov dúfajú, že v Bruseli získajú peniaze na nový dom smútku. Lesy a božský pokoj v Osadnom kontrastujú s ruchom srdca Únie a to nielen vizuálne, ale predovšetkým na mentálnej úrovni. Zatiaľ čo Rusíni rezignovane popíjajú v krčme, svet sa stále rýchlejšie mení. Divákov fascinuje pokojný život, ktorý im film ukáže, a ktorý sa im môže zdať byť balzamom na dušu. Faktom, ale je, že pokiaľ sa Rusíni neprispôsobia ruchu modernej doby, vymrú. Už aj dnes žijú väčšinou v rovnakých "skanzenoch" ako je Osadné a to je škoda! Film neponúka riešenia, ani nekladie otázky. Jeho jediným pozitívom je, že zobrazuje "starý zanikajúci" život národa, ktorý milujem. ()

zette

Chvili jsem si myslel, ze si pan starosta a pravoslavny knez delaji srandu, oni to ale asi vsechno mysleli vazne:-). Svym zpusobem to jsou ale postavicky zajimave a sympaticke, vcetne Fedora Vica. Jejich vylet do Bruselu me bavil, stejne jako zivot obyvatel v Osadne. Rusinstina je moc hezky jazyk. ()

ghatos

Dobrá případová dokumentární studie vymírající rusínské vesnice. Starosta, kněz a rusínský aktivista vedou zoufalí boj proti definitivnímu úpadku rusínské kultury. Jsou tam úsměvné momenty, ale tito lidé nepůsobí směšně. Daleko komičtěji působí Evropská Unie. Vidět tyto dva kontrastní světy (Osadné vs. Brusel) - je to zvláštní mix plný absurdních situací. V ČR existují podobné oblasti jako Osadné. Příkladem budiž Osoblažsko. Vývoj zřejmě dospěje k tomu, že tyto okrajové periferie časem definitivně zaniknou. ()

Autogram

Prísť, vidieť a nezvíťaziť. Plusom sú skôr zábery a scény z dediny, ich konanie a obyčaje. Že ich bude mať celá EÚ vyslovene na háku bolo jasné už pri prvej myšlienke niečo dosiahnuť. ()

Misericordia

Brilantný document-toury-movie. Portrét do života obyčajných ľudí, žijúcich si svoj každodenný život v rusínskej dedinke (nachádzajúcej sa v mojom okrese ). Obec, v ktorej ľudia pomaly vymierajú, obec ktorá možno odráža i vymieranie ľudskosti ľudí v spoločnosti, v ktorej si už pracou zaneprázdnení dospelí nevedia spomenúť na svoje sny, alebo nemajú síl na ich uskutočnenie. Ešte sa to dá?... Prečo nie. ()

bari68

Zábavný, ale zároveň veľmi smutný dokument.Výlet do Bruselu resp. vymierajúci Rusíni.Aj keď tieto problémy ma nijako nezaujímajú, dokument bol spravený s citom, tak, že tú hodinu to s nimi prežijeme spoločne. ()

dobso

Aby si človek vychutnal tento film, mal by navštíviť spomínanú obec, alebo aspoň jej okolie. Má pocit, že tu zastal čas. ()

Marina111

Dokument schopný zaujať takmer ako film. Jediná škoda je, že so skutočným Osadným film nemá takmer nič spoločné ... I tak by som však takýchto "dokumentov" uvítala viac ... ()

agassi68

Mne to dosť pripomínalo v niektorých okamihoch Hoří má panenko od Formana. Napr. odhalenie sochy medveďa a predtým debata, čo by sa malo urobiť na počesť príchodu europoslanca Remeka. Alebo ctižiadostivý kňaz, ktorý chcel postaviť v zaprdenej dedinke na kraji sveta"monastyr" na duchovnú očistu prichádzajúcich turistov :) Inak ľudia takí, akých mám rád a tá príroda.. ()

Adm.Nelson

K tomu snáď len to, že tí dvaja ľudia z Osadného sú presne takí, akí by sme mali byť my, všetci. Úprimní, dobrosrdeční, tešiaci sa z maličkostí, a pokiaľ ide o veľké veci, idúci si za svojím cieľom (aj keď treba kvôli tomu prejsť pol Európy). Ako východniara ma úspech tohto dokumentu nesmierne potešil, a hoci sa cesta do Bruselu nevydarila, som na nich hrdý, pretože sa o to aspoň pokúsili; a po tom veľkom sklamaní, kedy by to mnoho ľudí zabalilo, hľadali možnosť, ako obec zviditeľniť, ďalej. Konečné riešenie v podobe dreveného medveďa je pre nich síce len chabou náplasťou za dom smútku či monastyr, no to ich úprimné odhodlanie bola radosť sledovať. 8/10 ()

Biopler

Slovenským dokumentom praje doba. Sú zaujímavé, divácky vďačné a tento sa mi veľmi páčil. Je prostý a pritom tak pekne spravený. Ukážka európskej byrokracie na najvyššej úrovni, veľmi pekne stvárnené. Taktiež boj o vplyv v obci medzi starostom-komunistom a kňazom. No a nakoniec musím uviesť, že Fedor Vico je PÁN :) ()

jancidobso

Bol som tam a niektorych z tohto filmu som videl aj osobne - este aj Justin tam behal. Kazdopadne odporucam tento film, aby ste videli, aky zivot je takto na vychode. ()

Boulderman

Výborný dokument z míst, která mě nadchly. Na Laborecké vrchovině jsem trávil krásný čundr. Chtěli jsme dojít na Kremenec, což je trojmezí Slovenska, Ukrajiny a Polska. Vyrazili jsme z Čertižného, kde starostuje rodák z Liberce. Poté téměř tři dny přes lesy, hřebeny a houští až do sedla Balnica nad Osadným. Tam kamaráda zradilo zdraví a museli jsme přechod ukončit tři dny před Kremencem. Lidé byli milí, ochotní a slušní. Vřele doporučuji :) A proč to píšu? Jeďte tam, je to kraj, kde právě Vaše návštěva může postupně zvrátit zapomenutí na Rusíny. Na druhou stranu obce vymíraly a vymírat budou. Doufám, že to nebude i osudem Osadného... ()

RigorMortis

Autentický a smutný dokument s príznačnou trpkosťou o tom ako sa dvaja obyvatelia z vedenia bohom zabudnutej dedinky a jeden aktivista vyberú do Bruselu. Ako odporca EU a príživníkov v europarlamente som si tiež prišiel na svoje. ()

Firko

Barz sa mi to ľubelo, je to vtipnj dokument,inteligentnj a pravdivj. Šumno ukazale tutu bidu u nas, na ,,okraji svita´´, bidu ekonomicku a hospodarsku, ale ne ĺudsku, bo tu sa ľude mavuť radi,suť skromni a sobi verňi.Okrem toho Fedor Vico je užasnj človik, a mavu pocit, že furt maje pravdu vo vštkum... ()

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží