Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

BMAJTZ

Zbytečnost celého tohoto projektu je naprosto bijící do očí. Nevím zda tvůrci chtěli tuhle látku pojmout jako vylepšený remake německého originálu a nebo si na wikipedii našli informace o tomto projektu a zfilmovali ho prostě podle svého. každopádně je až zarážející jak se německý a tento film od sebe naprosto odlišují. Jeden je skvělý druhý se stěží dere do vod průměrnosti. Příběhově je to dosti podobné, dvě skupinky bachařů a vězňů mají své role které když nebudou hrát, přijdou o vysněnou odměnu. Problém je v naprosté nelogičnosti, v německé verzi jste měli pocit, že na experiment pořád někdo dohlíží a vše je pod kontrolou, zde se poměrně brzy všechno vymkne z kontroly a všem je to šum a fuk. To je věc která mi vadila úplně nejvíc a hodně mě tím naštvala, protože jaký má potom význam oblékat příběh do kabátu experimentu, to rovnou mohli natočit film z reálného vězeňského prostředí. Bohužel od tohoto se odvíjí následující celý děj, který je prostě do nebe volající hovadinou. Nechápete motivy hrdinů a rozhodně nechápete jejich morální sjednocenost, rozhodně potom nechápete motivy experimentátorů. Závěrečná scéna kdy si všichni v ruce drží své těžce vydělané peníze, místo toho aby byli někteří zatčení policií, se pak stává naprostým WTF celého příběhu. Herecky je to na průměrné úrovni kdy Brody předvádí svůj standardní až podpůměrný výkon a Whitaker mi přišel jakoby se celou dobu neskutečně nudil. A vůbec jak se může na můj vkus áčkový herec jako Forest Whitaker poslední dobou upisovat pod takové role prostě nechápu (stejně tak třeba ve filmu Repo Man). ()

LuciusWlk

Dalo se na to koukat. Neviděl jsem, ani jsem nečetl původní předlohy, tak nemám s čím srovnávat. Můj názor je, že to šlo natočit lépe. Vykreslení postav je dobré a herecké výkony taky fajn. Zvědavost mě udržela až do konce. A vzhledem k tomu stanfordský experiment proběhl už hodně dávno a byl hodně omílán, nemá asi cenu to dál komentovat. Film je průměr s dobrým psychologickým potenciálem. Ale tak jako tak jde spíš, v této adaptaci, pouze o jednokuk! ()

MiaMoonlight

Více mě nadchlo o slavném experimentu číst, než kouknout se na tento film. Vypovídá to o tom, že lovestory se v dnešní době nacpe do každého žánru a (v tomto případě) film totálně ubije, stejně jako děj, který za moc nestál a hlavně, vše se odehrálo tak nějak rychle, že člověk nestačil ani mrknout. Uznávám že pointa je velice zajímavá, pokud pomineme moralizující konec "Můžeme to změnit, nebuďte takoví", který je NAPROSTO nesmyslný, jelikož snímek dobře ukázal, jací lidé dokáží být. Za to si ty tři hvězdičky zaslouží. Zas tak hrozné to nebylo, ale nevím, možná jsem čekala, že to ve mně alespoň něco zanechá a ono prázdno. ()

sedm.1

Trochu zklamání, neboť jsem u tohoto remaku doufal, že mohl napravit to, kde německý originál selhal. Celkový námět Experimentu je totiž hodně výtečný, ale v původním filmu jsem musel důrazně vytknout jeho promarněný potenciál. Očekával jsem tedy, že by amíci mohli trochu přitvrdit, dát do toho více nemilosrdnosti, efektnosti, dramatičnosti, více fungujících emocí a vytasit se s údernějším koncem. Bohužel se tak nestalo a i hollywoodští autoři přešlapávali na místě a báli se do toho jít po hlavě. A přitom se jim to ze začátku docela dařilo a až do prvního konfliktu ve vězení jsem byl přesvědčen, že se jim to vše povede úspěšně dovést k silnému filmovému zážitku. Americký Experiment na mě od první minuty totiž zapůsobil dravěji a sirověji a především měl daleko působivější atmosféru, která svým pojetím připravila výživnou půdu pro slušnou jízdu ve vězení. Jak jsem ale zmiňoval, konflikty, emoce, psychologický nátlak, vyšperkované dramatické momenty, nic z toho nakonec nezapůsobilo a nazafungovalo tak, jak mohlo. Vše tu sice bylo, ale bez většího efektu, bez energie a jen s velmi slabým napětím. Co oproti originálu dopadlo ale rozhodně lépe, bylo obsazení. Jak Brody, tak Whitaker jsou ostřílení a charismatičtí borci a svými postavami dodali filmu alepoň nějakou šťávu. Zkrátka , ikdyž jako jeden z velmi mála většinou americké remaky chválím hodně pozitivně, Experiment zůstal prakticky tam, kde původní německý snímek, tedy jako promarěná šance na skvělý drama. ()

Marty89

Tak takhle si představuju kvalitní film. Žádné zbytečné kecy a vrhnem se do toho pěkně po hlavě a na silné vlně dojedem až do konce. Brody a Whitaker byli jako vždycky skvělí. Hlavně Whitaker je teda záporák jako vyšitý, ještě jsem snad neviděl žádný jeho film, ve kterém by nehrál naprostého šílence. 5* uteklo vážně jenom o chlup. ()

Arkanoid

26 dobrovoľníkov sa rozdelí na sadistov a masochistov a vydajú sa umelo zrealizovať väzenie. Moc v rukách jednej skupiny ovplyvňuje obe strany postupne narastajúcou agresivitou. Vďaka zástupcom na oboch stranách, Adrienovi Brodymu a Forestovi Whitakerovi, ktorí film herecky pozdvihujú, sa to dá precítiť. Základný nápad však nie je nijako rozvitý a všetko sa dá dopredu odhadnúť. ()

BlackTom

Originál som nevidel a je mi šuma-fuk, že bol údajne lepší. Mne Brody s Whitakerom urobili také prekvapenie pred Vianocami, že Santa Claus sa môže rovno otočiť a ťahať do riti. Nádherne brutálny film, ktorý si zahral s mojimi citmi obrovskú hru, na konci ktorej mi ich síce všetky vrátil, ale obrátene. A nech! Už kurevsky dávno som tak fascinovane nehľadel do bedne (a to mi tam už šlo fakt všeličo!). Mám pre to len jedno vysvetlenie - skvelá partia hercov a dokonalý scenár. Jediné, čo zamrzí, je ten nedotiahnutý záver. Inak by to bol najlepší zážitok roku 2010. ()

Nassau

Sice nic lehkého na nedělní odpoledne, ale jsem poměrně překvapen. Výborní Brody a Whitaker dávají filmu krutou příchuť. Nic, co bych musel vidět dvakrát... ()

Mistickzz

No môže to byť tým, že ostatne experimenty som nevidel ale na mňa to zapôsobilo. Foresta Whitakera ako herco vôbec nemusím a v tomto filme si to u mňa ešte zhoršil. Dokázal mi, že ľudia sú ozaj taký skazený a ostal som z nich po filme fakt znechutený. 70% ()

Lisabellla odpad!

Ach můj Bože! Ta jednoduchost naší mysli. Ta neschopnost nezaujatosti. Potřeba srovnávat a být srovnáván. Mrzí mě, že jsem se na obě verze nepodívala v opačném pořadí. Možná bych dala i hvězdu. Takhle se nedá ocenit absolutně nic. Nulový výkon. Nulový nápad. Nulová existence. ()

SheenaStaley

Popravde som netušila, že je tento film remake, ale jednoznacne sa budem snazit si pozrieťoriginál, pretože mi celý čas hlavou islo, ako by toto vypalilo v europskej produkcii... Pocity aj myšlienky to zanechalo síce silné ale napriek tomu to bolo priliš americky povrchné a predvídatelné, na začiatku mi chýbala nejaká očividnejšia motivácia postáv(v tomto prípade dozorcov, reakcie väzňov už potom boli prirodzené) a v tomto mi zároven aj extremne prekažala síce mala ale nesmierne otravná milostná zápletka. Napriek tomu nechcem dať nižšie hodnotenie, lebo ako celok super a nenudila som sa ani chvilku aj ked na druhý krát by som to zrovna nevidela. Každopádne Forest Whitaker je brutálny psychopat...takéto typy ludí ma všeobecne desia a on to teda zahral bravúrne, fakt som sa ho bála a ak ma pamäť neklame, tak to bol moj prvý film s Adrienom Brodym, aj keď som na neho už dlhšie poškulovala, pretože je to taký zaujímavý typ herca, že som bola presvedčená že sa mi bude páčiť a rozhodne sa skúsim do jeho práce ponoriť trošku viac. ()

Wally

Německý originál jsem neviděl (třeba se k němu dostanu v budoucnu), ale tohle mne dost bavilo a vezmu-li v potaz, že jde o snímek inspirovaný skutečnou událostí... F. Whitaker je fakt psycho.. 👍 ()

Hanys_

Po celou dobu jsem nemohl přestat myslet na to, že se jedná o pouhý remake "kultovního" německého snímku. Je to sice natočeno hodně zručně a herecky je to minimálně srovnatelné, nicméně i přes drsnost některých scén si nemyslím, že by se to atmosférou přiblížilo originálu. 5.5/10 ()

MareT.

Bylo zajímavé sledovat některé proměny charakteru, které byly nepředvídatelné. Celkový dojem je ale.....zmatený. Cellkově film vypraví zajímavý příběh, ale přišlo mi, že zvolili zlou neboli nezajímavou formu. Celý film je tak spíše jenom na okamžitý efekt než jako promyšlené drama, které se dokonce i stalo. Což je druhá věc, po skončení filmu tomu zase tak moc nevěřím, že by se stalo něco až takového, ale zjišťoval jsem na wikipedii a je to celkem pravda. Celková režie je teda trošičku "out of order", ale ve své podstatě se na to dívalo příjemně. Takový tuhý průměr. ()

divak84

německou verzi jsem neviděl, takže nebudu srovnávat ani pracovat s tím, zda to je vykrádačka nebo ne apod. film je hodně dobrej. ztroskotanci, kteří v normálním životě bud strádají nebo se jim nic nedaří se prostě ocitnou v experimentu a menšina z nich (chytře vybrána) dostane možnost stat se pánem "vězení". atmosféra dýchá na čelo a napovídá že brzy se něco semele i přes uvodní kecy typu "hele lidi, přečkáme tu 14 dní a budem prachatí"... podle mě forest whitaker v životní roli. asi největší ztroskotanec ve filmu, který je ponižován svou invalidním takou, si náhle uvědomí že konečně má nějakou moc, konečně se může vybít za to peklo ktere jej objíma každodenní realitou. tady v experimentu mu praskne v bedně a změní jej to k nepoznání a o tom celý ten film je. krásně je to vidět na konci, když se otevřou dveře po červeném světle. všichni se vrací do reality a své tragické role nechávají za zdmi. sice trochu nedotažené finále a nevyužitý potenciál některých postav (chyběly mi třeba flashbacky whitekara, kterak je ponižován doma v kontrastu s návaly emocí při týraní vězňů a rozhodně chtělo dostat postavu nácka více do hry). často naražím na filmy o kterém se píše "nenechá vas nadechnout od první scény" a většinou to ani není pravda. tady tenhel film podle mého nenudí ani trochu a je to přesně ten případ kdy si říkate "ajajaj a teď to příde" a ono to oopravdu přijde. ()

Mazlik4

Jak můžou tvůrci vědět, že by se lidi v takovém prostředí chovali tak či onak. Nevěřím v to, že by jim po pár dnech ve "vězení" (rsp. izolaci) začalo přeskakovat. V důsledku čehož by každý spor řešili násilím, nebo šikanou (jak mu pomočej hvavu - celkem sranda). Taková automatická sázka na zkažené lidské povahy se mi nezamlouvá. Ale i tak je to zajímavý projekt, na filmek se pěkně kouká a nic vás nenutí vypínat přehrávač předčasně. ()