Originál (festivalový název)

• Dánsko

Original

Komedie / Drama

Dánsko / Švédsko, 2009, 104 min

Moc ráda bych zase jednou zažila ten pocit, který jsem z dánských filmů měla v devadesátých letech, ale faktem je, že každý nemůže mít nástup Thomase Vinterberga. Každopádně: "Originál" je svižně natočená oddechovka, při které se jeden může zamyslet nad tím, jak to ve skutečni máme s vnímáním pravdy a reality, což není až tak málo.(13.11.2010)

Podivné, vtipné, severské, ale hlavně-dobré! Lidé v severských státech prý nemají moc velký smysl pro humor a chovají se údajně jako "studený čumák". Jakkoliv nemám rád nacionální stereotypy, tak trochu pravdy na tom asi bude. To ale nemusí znamet, že by se v té oblasti nemohly točit komedie. Točí. Jen jsou trochu jiné. Henry (Sverrir Gudnason) je takový loser, kterému se toho moc v životě nedaří. Jistý obrat přichází až s příchodem Jona, který se navzdory prvnímu dojmu ukáže byt jako velmi dobrý kamarád a pohledné Marie (Tuva Novotny), s kterými Henry zažívá roztodivná dobrodružství návštěvou své matky v psychiatrické léčebně počínaje a pašováním stereoidů (či co to bylo) pro hokejový tým v Malmö konče. Dalo by se říci, že se jedná takřka o standardní komediální zápletku. Jistě, člověk se při sledování filmu několikrát zasměje (ale nebyl jsem si vždy jist, zda se směji na těch správných místech), nicméně v takových 80% se jednalo o momenty, které dříve než smích způsobí šokující údiv. "Krásným" příkladem je třeba scéna s létající andulkou... Buď jak buď, komedií na letošním Severském filmovém podzimu moc není, takže Original mohu určitě s čistým svědomím doporučit.(30.10.2013)

Lepší tři hvězdičky - taková milá lehce absurdní komedie. Nemá cenu vyzrazovat pointu, ale v zásadě moc nepřekvapí ;) nicméně některé scénky jsou opravdu dost povedené a člověk se zasměje... fajn oddechovka. (mimochodem, před promítáním v Artu tady bylo tuším 4-5 hodnocení - vypadá to, že návštěvníci včerejší projekce jsou ve velkém množství členové na csfd :)(18.11.2010)

Příjemná oddychovka, která neurazí, ale mohla nabídnout trochu více vtipu. Sever má na víc. Lepší 3*.(22.10.2014)

Když se nám na začátku projekce představovali oba režiséři, říkal jsem si jestli film bude alespoň z půlky působit tak sympaticky, jako ty dva kluci, tak bingo. Film nakonec oba tvůrce v sympatiích ještě předčil. Vtipem se tady rozhodně nešetří a to jak v dialozích, tak v jednotlivých scénách (Ikea, "striptýz" Tuvy, atd. ). Moc hezky a z láskou zde byl vykreslen vztah syna se svou mámou. Romantická složka tady celej ten příběh pěkně rámovala,. Opravdu si to k sobě všechno moc hezky sedlo a působilo to děsně uvolněně a pozitivně. Tuva ještě navíc hodně sexy a hlavní mužský hrdina pohodově. Podobný filmy po namahávým pracovním dni skvěle zastoupí ve velkým městě přírodu a pohladí na duši.(1.10.2014)