Pět let hrál britský premiér Winston Churchill důležitou roli v boji proti nacismu a jeho vůdcovské schopnosti i pamětihodné projevy pomohly dovést hitlerovské Německo až k hořkému konci. V hlavní roli biografického dramatu HBO uvidíme Brendana Gleesona.
Film z produkce HBO nabízí pohled na život britského ministerského předsedy Winstona Churchilla (hraje ho Brendan Gleeson). V průběhu druhé světové války hrál tento muž jednu z nejdůležitějších rolí v boji proti nacismu a jeho neohroženost, velitelské schopnosti i pamětihodné projevy přispěly k tomu, že hitlerovské Německo dospělo až k hořkému konci. Biografické drama se odehrává ve dvou dějových liniích. V první sledujeme nástup Winstona Churchilla do pozice premiéra Velké Británie v roce 1940 a jeho následnou vládu až do podepsání příměří s nacistickým Německem. Druhá linie se odehrává po válce v roce 1945 ve Francii, kde Winston Churchill tráví se svou ženou a dcerou dovolenou, čeká na výsledky prvních poválečných voleb a připomíná si některé ze svých nejslavnějších válečných událostí. (oficiální text distributora)

Eeve

To, čo sa mi na prvej časti (The Gathering Storm) páčilo, tu vážne pokulháva. V prvom rade hlavný predstaviteľ, v predošlej časti Albert Finney vyzeral...no presne ako Churchill, tu, nech sa Brendan Gleeson snaží sebevíc, pripomína skôr buldoga, alebo amerického kovboja. Ďalšia dôležitá postava, Churchillova žena Clemmie, v prvej časti bola absolútnou podporou, silnou ženou, schopnou dokopať Churchilla k nejakej činnosti, ale zároveň uvedomujúcou si vlastné túžby a sny. Tu sa opätovne Janet McTeer snaží, no pôsobí skôr ako utiahnutá, seba spochybňujúca tuctová manželka politika, ktorá sa s ním len háda. Takisto príbeh je tu rozpovedaný tak trochu rozpačito. Preskakujeme z jednej udalosti k druhej, aj niekoľko rokov medzi tým vyznie do stratena, pôsobí to skôr ako dokumentárny film. Žiadne pocity, emócie, okienka do normálneho života veľkého Churchilla, ako tomu bolo v prvej časti. Pozrieť sa na to samozrejme dá, ale pre mňa o triedu nižšia kvalita, škoda, tešila som sa na jedno z najdôležitejších období Churchillovho života. ()

jincer

7/10 Film by se měl jmenovat Churchill: Střípky z mého života. Nečekejte Churchillůb psychologocký rozbor, pohled do jeho zajímavé historie ani zákoutí jeho rozhodování. Nicméně i tak je k vidění solidní životopisné dílko, které by se hodilo jako vynikající doplňující materiál ke středoškolským hodinám dějepisu (a že je zrovna období 2.sv.války velmi odbíváno!) Brendan Gleeson vystihl Churchillovy klady a zápory bezchybně a tak jakoby dlouholetý premiér, sir a držitel Nobelovy ceny za literaturu obživl. Vzhledem k tomu, že to byl také notorický "hláškař" je pěkné si některé známé a méně známé kousky osvěžit. Komu není film určen? Těm, co prospali středoškolský dějepis. Těm co prospali dějepis i na základní škole. Neonacistům. Ani tady Führer nevyhraje. ()

Skrbel

Trochu mě to zklamalo, protože jsem od tohoto filmu i hereckého obsazení čekal trochu více. Brendan Gleeson se umí vytáhnout víc. ()

pepito25

"Vo vojne rozhodnosť, po porážke vzdor, po víťazstve veľkomyseľnosť, v miery dobrá vôľa. " Winston Churchill. Brendan Gleeson zahral jedného z najväčších politikov histórie skutočne presvedčivo. Predstavil nám ho so všetkými jeho typickými vlastnosťami, ktoré sa v ňom stretli a namiešali v takom pomere, ako bolo potrebné pre vodcovskú osobnosť schopnú čeliť zlu šíriacemu sa Európou a celým svetom. Churchill je vykreslený veľmi ľudsky a tak ho aj laický divák môže vnímať ako osobu, ktorá skutočne žila a potýkala sa s pohnutou dobou, no i s vlastnými nedostatkami. ()

Alhazred

Strhujúce. Autentické. Dojímavé. Vynikajúce herecké výkony. Bez debaty jeden z najlepších biografických filmov vôbec. ()

Devils_PIMP

Tento snímek mě zaujal tím, že se shrnul všechny aspekty Churchillova života, jako je Churchill ve válce, Churchill na domácí politické scéně a Churchill a jeho osobní život. Sir Winston Leonard Spencer Churchill se narodil roku 1874. Mezi lety 1899 – 1902 se z něj stává dopisovatel v anglo-búrské válce. Roku 1900 je zvolen do Dolní sněmovny. Nejprve zastupuje konzervativce, od roku 1904 pak liberály a poté opět konzervativce. Byl to velmi úspěšný muž. V roce 1908 byl ministrem obchodu, v roce 1910 ministrem vnitra. V letech 1911 – 1915 se stává prvním lordem admirality – po útoku na Dardanely odstupuje. V letech 1919 – 1921 se stává ministrem války a letectví. Za jeho úspěch v této funkci je považována motorizace britské armády a zavedení tanků. V roce 1939 se opět stává prvním lordem admirality a v dalším roce se stává předsedou koaliční vlády a současně ministrem obrany a prvním lordem pokladu. Winston Churchill zastupuje Británii kupříkladu i na casablanské, teheránské, anebo jaltské konferenci. Děj filmu se odehrává právě v těchto letech. Churchill postupně navštívil oba své spojence. Nejprve byl v USA a poté letěl i do Moskvy, kde strávil se Stalinem několik dní. V roce 1944 byla zorganizována velká konference v Teheránu, které se Churchill zúčastnil společně s Rooseveltem a Stalinem. Po vítězství Spojenců ve válce však přišel jeho osobní pád. Konzervativci totiž prohráli volby a Churchill musel odstoupit. Vedl v Dolní sněmovně opozici a snažil se opět získat vedoucí úlohu. V této 3 době mu byl nabídnut titul vévody, čímž by se dostal do Horní sněmovny. Odmítl nabízený titul vévody a zůstal vůdcem opozice v Dolní sněmovně. V roce 1953 získal Nobelovu cenu za literaturu, protože vydal šestidílný svazek o historii druhé světové války. V roce 1962 utrpěl zlomeninu kosti, ale přes vysoký věk se dokázal zotavit a žil ještě 3 roky. Sir Winston Leonard Spencer Churchill zemřel 24. dubna 1965. Nyní se od historie vraťme ke snímku jako takovému a jeho příběhu. Píše se rok 1940 a druhá světová válka zuří. Velká Británie potřebuje silného vůdce, který svou zemi podrží v následujících těžkých časech. Byly to právě velmi dobře stavěné a promyšlené Churchillovy projevy, které pomáhaly Britům přežít. Jeho řečnický um je znám dodnes hlavně známou větou: „Slibuji vám krev, pot a slzy“. Byl to nesmlouvavý muž, který způsobil snad největší šok tím, když se po dosazení do funkce předsedy vlády, zároveň jmenoval ministrem války. Podíváme-li se na toto rozhodnutí s mírným odstupem, zjistíme, že tento krok byl velice prozíravý, až geniální. Nemusel řešit případné rozpory, či odlišné názory a mohl rovnou jednat. To umožnilo flexibilitu vojenských akcí. Snímek ukazuje Churchilla jako nesmlouvavého muže, který ví, že musí jednat tvrdě a někdy i proti vůli ostatních, jen aby dosáhl úspěchu v boji proti nacismu. Zároveň ukazuje tohoto politika i z té příjemnější stránky. Ač je ve snímku ztvárněn jako mrzutý a nepříjemný člověk, může divák vnímat i jistou křehkost a citlivost. Snímek dobře vystihl kontrast politického a osobního života. Navíc pan Brendan Gleeson, který ztvárnil titulní roli, byl Churchillovi podobný nejen zjevem, ale navíc skvěle zvládal svou roli. Upřímně byl to jeho herecký výkon, který udržel kvalitu celého filmu. Potěšilo mne, že filmaři poodkryli jistou možnou příčinu mrzutosti tohoto politika. Divák mohl vnímat vyčerpanost a psychické i fyzické vypětí té doby, která se na Churchillovi jistě podepisovala. Naproti tomu jsme mohli vnímat neskutečnou sílu a vůli tohoto člověka, který i přes vyčerpání a podlomené zdraví neúnavně podporoval svůj lid a vedl boj s nepřítelem. A to nejen s nepřítelem v podobě OSY, ale i s nepřítelem na domácí politické scéně. V tomto ohledu si divák snímek určitě „užije“. Co bych snímku vytkl, je klasický problém těchto snímků. Není prostě možné vměstnat vše podstatné z Churchillova života do 95 minut. Díky tomu jsou některé pasáže brány příliš překotně a divák se tu a tam ztrácí v ději, což je škoda. Toto by se dalo říci prakticky o všech dokumentech HBO, které jsem viděl. HBO se potýká se svou chutí shrnout vše do nejmenšího časového prostoru. Dobře je to vidět u dokumentů jako je: „Bratrstvo neohrožených“ nebo „Pacifik“. I když se v těchto případech jedná o 10ti dílné seriály, je děj překotně brán rychlým tempem, což škodí jinak velkolepým dílům. Pravdou je, že jde o neřešitelný problém, protože, kdyby byl natočen film se všemi detaily, trval by neskutečně dlouho a diváka by přestalo bavit ho sledovat. Rád bych vyzdvihl dvě linie tohoto filmu. Jak jsem již naznačil, první se odehrává v roce 1940, druhá v roce 1945, kdy Churchill tráví dovolenou ve Francii se svou rodinou. I zde je nádherně proveden kontrast politického a soukromého života. Jasně a zřetelně je vidět, jak se politický život vlévá do rodinného života a jak ho svým způsobem omezuje. 4 Snímek byl, i přes drobné nedostatky, velmi dobrý a mně se moc líbil. Nejvíce bych pochválil herecký výkon Brendana Gleesona, který udržel vysokou kvalitu snímku. Příznivci a znalci historie se dočkají všeho, co by mohli očekávat - od napadení Belgie nacistickým Německem, přes bitvu o Británii, útok na Pearl Harbor, operaci Overlord až po oznámení o podepsání míru. Potkáme se i s Attleem, králem Jiřím, Rooseveltem či Stalinem. Nastíněna je tzv. studená válka, sociální stát či zabíjení civilistů v německých městech. Film je ukončen úžasnou závěrečnou scénou. Winston Churchill ve volbách prohrává, ale dostává se mu pocty a úcty. Osobnost Winstona Churchilla je pro současnou mladou generaci pouze historickým pojmem. Snímek přináší nový pohled na tuto osobnost a přibližuje tak i dobu 2. světové války. V historických souvislostech ukazuje Winstona Churchilla nejen jako schopného a obratného politika, ale i jako manžela. Moderní formou distribuce (televizní film, DVD) film oslovuje mladé diváky nejen ve Velké Británii a Evropě, ale i v dalších státech světa, kde události 2. světové války v Evropě a osobnost Winstona Churchilla není tak známá. Z tohoto důvodu má snímek i svou nezastupitelnou úlohu dokumentu. Zajímavou formou vrátí diváka do minulého století a připomene mu 70 let staré události. Své diváky si film najde u všech generací. () (méně) (více)

JARDAHONDA

S pokračováním Churchillova příběhu, který vyprávěl film : Stahující se mračna, přichází Emmy ocěněný snímek Do bouře, který nabízí intimní pohled na zrod národního hrdiny, kdy byl Churchill na vrcholu svých sil a moci. Film ukazuje, jak jeho obratnost v roli velkého válečného vůdce nakonec zničila jeho politickou kariéru a ohrozila manželství s jeho ženou a celoživotní oporou Clementine. ()

lukas_flek

je to strašlivě nahuštěný - neznat detaily kolem války a churchilla, tak bych to asi nedokoukal. viz. např. když navrhuje, aby se lodě kryly před nacistickýma ponorkama jako ledovce. drobná scéna, několik sekund který, ale souvisejí s obrovským pro churchilla charakteristickým rysem a to, že se rád zajímal o detaily a zejména o detaily mechanického typu, měl spoustu nápadů, jak dělat věci jinak. mnohé byly nesmysly (viz ty ledovce) jiné zaznamenaly historické anály (viz tanky). tohle když člověk neví, tak tu scénu buď vůbec nepochopí nebo má za to, že se tvůrci snaží divákovi naznačit, že hlavnímu protagonistovi začlo kapat na maják ... ()