Dracula

(festivalový název)

Na panstvo grófa Draculu (Christopher Lee) prichádza nový knihovník Jonathan Harker (John Van Eyssen), ktorý sem však prišiel z úplne iných dôvodov. Má v pláne navždy zničiť Draculu. To sa mu však nepodarí a dokonca sa aj sám zmení na upíra. Prichádza za ním jeho priateľ, profesor Van Helsing (Peter Cushing), ktorý vyslobodí jeho dušu a spolu s Arthurom Holmwoodom (Michael Gough) sa rozhodnú pokračovať v tom, čo Jonathan začal. HORROR OF DRACULA je prvý zo série filmov s Christopherom Leem v úlohe Draculu. (pivo)

Pavlínka9

Zajímavé propojení téma "Dracula" a "Sherlock Holmes". Vydařený snímek ,jež má ale podle mého názoru dost vtipných scén, které by tam ale být neměli. Sem tam také trochu nelogičnosti (Proč bych prvně zabíjela ženu, která leží a spí v rakvi, která mě chtěla pokousat a vůbec mě nezajímá, když vedle leží muž, který ji dokonce "stvořil" a před ním vražedné nástroje shodím na zem?) Christopher Lee se pro tuto roli hodil, jelikož sama bych ho večer s tím jeho pláštěm potkat nechtěla :D ()

PetrPan2

Někde jsem četl, že Christopher Lee je ve filmu velmi démonický, přestože skoro nepromluví... a teď už asi vím proč. Když totiž na začátku filmu má říct pár vět, vychrlí je ze sebe tak rychle a překotně, že mu není skoro rozumět... přestože ostatní herci hovoří krásnou a dobře srozumitelnou angličtinou. Ani by mě nepřekvapilo, kdybych se někdy dočetl, že mu Terence Fisher po úvodní scéně, všechny dialogy seškrtal. Ovšem, jinak je to krásný, starý, britský horor, který stojí za vidění. ()

Mishqo

jedna z mnohých adaptácií Drakulu a zase niečím odlišná a iná...musím povedať že ma prekvapila, byť postava Drakulu výraznejšia či charizmatickejšia (ako Klaus Kinski či Max Schreck) tak tento film považujem za najlepšie prevedenie príbehu o Drakulovi ale aj tak výborný ()

Dreadd

Scénář je velmi volnou adaptací Stokerova románu, postavy zůstaly téměř zachovány, ale v ději nastaly citelné zásahy. Některé scény působily dost nelogicky, například okamžité setmění nebo když Dracula otevírá poklop a když ho Van Helsing dostihne, je zaseknutý ve stejné pozici. Nejvíce mi tu chyběla tajemná atmosféra, kterou způsobily především nevhodné kulisy, Draculův hrad uvnitř rozhodně nevypadá jako upíří sídlo jak bych si ho představoval já. Samotný Dracula na mě nepůsobil nijak vznešeně, spíš než hraběte připomínal upíra od vedle a jeho perfektní angličtina se dá také považovat za handicap. K dosažení démoničnosti měl navíc mnohem více podpůrných prostředků než herci před ním, měl upírské tesáky, krev i rudé oči. Hodně je tu vidět jak se změnil charakter hororu od minulých adaptací, například kromě zvuků kladiva je následně ukázán i záběr na zatlučený kůl. Charakter Van Helsinga je zde úplně jiný než v Browningově adaptaci, je mnohem energičtější a také o dost mladší a přestože nedám dopustit na Van Sloana, Cushingův Van Helsing se mi docela zamlouvá. Nejhorší z celého obsazení mi přišel Michael Gough, především při záběrech přímo na jeho obličej. ()

Babous

Celkem teda zprznění Stokerova Drákuly, ale jinak průměrně dobrá podívaná na večer, kdy v televizi není nic lepšího a na něco intelektuálnějšího člověk nemá náladu. ()

vitekpe

Dracula, ktery trosku modifikuje pribeh, coz je osvezujici. Jinak jde ale o klasickou kulisovou studiovku ala Hammer se vsim co k tomu patri. A hlavne teda s hezkejma holkama, coz je fajn. Film je sice horor, ale dneska uz nikoho vydesit nemuze... :) ()

Han22

Režisér Fisher udělal konečně z Drákuly pořádný horor. Nechybí krev, zatloukání kůlu, upíři mají konečně zuby a nebojí se je použít, je tu krásná výprava a děj uhání kupředu, aniž by rezignoval na atmésféru. K tomu krásné lokace (Drákulův hrad), perfektní herecké výkony. Cushing je stejně skvělý van Helsing jako byl Frankenstein nebo Sherlock Holmes, Lee je v roli Drákuly děsivý o to více, že na plátně nepobyde moc času a moc toho nenamluví. Ve vedlejší roli mě potěšil Michael Gough (alias komorník z původní Batmanovské série). A hlavně oproti původnímu Drákulovi z roku 31 je zde opravdu napínavé finále zakonečené skvělým rozpadem Drákuly. Jeden z nejlepších hororů 50. let a horor roku 1958. ()

TERRORDROME

Na rozdiel od Frankensteina je prvý Hammerovský Dracula strašne zabudnuteľná záležitosť s jednou jedinou pozitívnou vecou a to je Peter Cushing ako Van Helsing. Všetko ostatné je nejaké unudené, ako by si všetci prítomný povedali že načo sa namáhať dať príbehu čokoľvek, keď Draculovskú story každý pozná a tak nám stačí len recitovať repliky a občas hodiť do záberu nejakého upíra. V celej tej apatii je potom Christopher Lee tým najväčším sklamaním, lebo do pána temnôt má ďalej než Lenin do Japonska. Taký fujarovitý panák v čiernom plášti čo tu a tam vycerí zuby a jeden by z toho snáď mal vydesene srať 50 centové mince! Aj po započítaní časovej inflácie je to stále iba neoriginálne a suché, takmer divadelné predstavenie. Na akékoľvek tajomno  vykadil obézny netopier lajno veľké ako bábovka, Van Helsing vie od začiatku všetko, napochoduje k Draculovi do zámku ako do bufetu a počúva nahrávky s návodmi ako treba na upírov. Snáď len ten záverečný súboj stojí za zmienku, ale ten už z toho vyššie hodnotenie nevykúzli. Toto proste kričí premrhaným potenciálom ako muezín z minaretu. ()

Rozjimatel

[1,5*]     "Is there no other way? It's horrible."     Načisto priemerný film, nevidím na ňom vôbec nič, čím by si zaslúžil byť medzi "1001 filmami, ktoré musíte vidieť, než umriete". Na horor má nulové napätie (žeby za 64 rokov úplne vyprchalo?), nemá ani poriadny príbeh a ani silnú vizuálnu stránku (tie kulisy sú strašné a nemyslím tým vyvolávajúce strach). Tým prihlúplym scenárom, topornými hereckými prejavmi a škrobenými replikami film dokonca pripomína paródiu, ale vtipný ani trochu nie je. Sú tu dva druhy postáv: tie, ktoré sa tvária, že zjedli všetky múdrosť sveta, ale správajú sa ako idioti (Jonathan, čiastočne Van Helsing) a potom tie, čo sa hlúpo tvária a aj hlúpo konajú. Herecky je to dosť slabé, najmä John Van Eyssen (Jonathan) je strašný pajác, podobne aj Michael Gough (Arthur), za niečo stoja jedine Peter Cushing (Van Helsing) a Christopher Lee (Dracula), ten žiaľ s malým priestorom. Zo všetkých tých adaptácií Stokerovho románu vyniká jedine nedostižný Murnauov Upír Nosferatu (1922), tie ostatné už za veľa nestoja (ešte pri Coppolovej verzii (1992) sa dá kochať aspoň krásnym obrazom a výbornými hereckými výkonmi). ()

Spectre

V porovnaní s ostatnými adaptáciami sa jedná o veľmi vydarený film s výborným obsadením. Tieto horory okolo roku 1955-1960 majú čosi nezameniteľné, konkrétne farebné podanie vtedajších filmov a potom charakteristickú hudbu. Výsledok je v tomto prípade výborný. Snáď len ten Lee do úlohy Draculu mi nesadol. Nedávno som pozeral House of Usher od Cormana a keď si predstavím že by v tomto filme hral Draculu napr. Vincent Price, tak sa mi zbiehajú sliny. ()

Ollie235

Za vrchol Hammeru bych to ani náhodou nepovažoval, třeba The Hound of the Baskervilles mi přišel daleko lepší, ale i Dracula svou kvalitu rozhodně má. Spočívá především v dobrém hereckém obsazení (byť zrovna Christopher Lee mě trochu zklamal) a příběhu, který má slušné tempo hned od začátku. Bohužel zde ale vyjma závěru chybí hororová atmosféra (hudba ani prostředí ji prostě netvoří jak mají) a místy jsem se popravdě dost nudil. Celkově průměr. ()

KubykF

Tak ani toto zpracování mého oblíbeného příběhu mě nijak neuspokojilo. Dracula postrádá charisma a vše zachraňuje fenomenální Cushing v roli Van Helsinga. ()

reich

Co si budeme povídat, film se dost od knihy liší, ale Drákula v podání Christophera Leeho je naprosto za mě démonický a fantastický, stejně jako Peter Cushing (Van Helsing). Nedá se říct, že by v dnešní době film naháněl strach, je to spíše taková pohádka pro dospělé, ale Terence Fisher se s filmem popasoval opravdu znamenitě. Co ale nesmím opomenout je geniální hudba, kterou k filmu složil James Bernard a dokonale doprovází scény s napětím, podtrhující atmosféru a navozující husí kůži. 90%  ()

zdeny99

Tento Drákula je podobně laděný jako gothické horory od Rogera Cormana. Velice skromná výprava je zde nahrazena bohatou divadelní stylizací, interiéry gothického hradu jsou vskutku skvostné. Stejně tak herecký výkon Petera Cushinga coby Van Helsinga. Naopak Christopher Leei mi nepřišel nijak démonický a charismatický vzhledem k tomu, že hrál samotného Drákulu. OTaké zásahy do literární předlohy mi nepřišly nijak dobré a i to je ten důvod, proč klasický Drákula z roku 1931 či ten Coppolův z roku 1992 se mi líbily více. [744. hodnocení, 83. komentář, 74%] ()

Andronikos

Bristké spracovanie britskej knihy nedopadlo zle. Neviem si predstaviť, ako pôsobilo vo svojej dobe, dnes však pôsobí veľmi kultivovane (za čo nepochybne môže aj nádherná angličtina). Christopher Lee sa ani v tomto filme, podobne ako v tom z r. 1971, ako gróf príliš nepredviedol a nechápem, prečo je jeho pôsobenie v tejto úlohe zvyčajne tak vyzdvihované. Na druhej strane má jeho švihácky mladistvý výzor aj svoje čaro. Taktiež ma na rozdiel od väčšiny kolegov komentátorov nijako zvlášť neoslnil Cushingov Van Helsing, hoci je to sympatický pán. Na filme oceňujem dve veci: 1. To, ako elegantne prepracoval prílohu: Harker dostal úplne inú dimenziu, podobne ako sugestívny Holmwood (postava tu psychologicky najzaujímavejšia a najvierohodnejšia); dej sa síce presúva zo zámku do mesta a končí opäť v zámku, ale celý prebieha veľmi rýchlo a dynamicky, ja osobne by som sa prihováral za titul "Lov na Draculu"; je to totiž naozaj o lapaní Draculu, a to prakticky od začiatku (kniha až niekedy od polovice). 2. Spôsob, akým je budovaná "hororovosť". Kľúčom sú momenty podfarbené alarmujúcou hudbou, ktoré však zvyčajne plynú diabolsky pomaly. :) Cf. posledné okamihy Harkerovho života. Facit: mám síce obavu, že naozaj nie každého bude v dnešnej dobe tento film baviť (scény medzi tými hororovými vrcholmi sú "nudné", ak si neužívate aspoň herecký prejav či zmieňovanú angličtinu), ale pre milovníkov draculovskej tematiky či všeobecne hororu (nie však výhradne toho dnešného) pôjde naďalej nepochybne o klasiku, ktorú je nielen nutné, ale aj zábavné vidieť. ()

Raziel_cz

Pro mě nejlepší adaptace Drákuly. Ano, velmi volná, spíš než film připomínající divadlo, ale napínavá, atmosférická, akční, oproštěná od nedůležitých částí, prostě skvělá. Christopher Lee se nesnaží imitovat Belu Lugosiho a přichází s vlastní představou hraběte – dravou, evokující vlka. O něm to ale tolik není. Horror of Dracula si pro sebe jednoznačně ukradl vynikající Peter Cushing, který se okamžitě stal jedním z mých oblíbených herců. Na jeho doktora Van Helsinga nemá ani sir Anthony. Nemůžu jinak – výborný horor s výbornou hudbou a výbornými triky, jenž má co říct i dnes. ()

dainio

Klasika svého žánru. Démonický Christopher Lee jako hrabě Dracula a naprosto výtečný Peter Cushing jako Van Helsing.....nemůžu jinak než dát ****. ()

helraiser

Tady se jedná rozhodně o vrcholné dílo svého subžánru a jedno z nejlepších zpracování Draculy i když trošku pozměněné, ale koho to zajímá, mě teda rozhodně ne. Studio Hammer jede a dává nám to jasně na jevo. Christopher Lee v roly Draculy je vážně skvělý a jasně dokazuje, že jeho ztvárnění Draculy je to nejlepší. Tento Draculovský zářez jednoznačně patří mezi špičku Hammerovské produkce. Najdete tu vše co od Hammeru čekáte, výbornou atmosféru, pěkné prtostředí, skvělé herecké výkony a vůbec skvělou hororovou podivanou. No prostě povinost pro všechny hororové fandy. ()

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

02.09.2023

Van Helsing se dočká rebootu

Van Helsing se dočká rebootu

02.12.2020

Studio Universal oznámilo reboot slavného lovce monster Van Helsinga. Snímek natočí Julius Avery (Overlord), co je ale důležitější, bude ho skrze svoji společnost Atomic Banners produkovat mistr… (více)

Christopher Lee 1922 - 2015

Christopher Lee 1922 - 2015