Dracula: Prince of Darkness

Navzdory varování místních se dva páry rozhodnou navštívit Carlstad. Vystrašený kočí je v noci opustí uprostřed lesa a čtveřice turistů nachází útočiště a překvapivou pohostinnost na nedalekém zámku, v jehož sklepení mrtvý hrabě Drákula čeká deset let na své vzkříšení… (liquido26)

Andronikos

K druhému Draculovi s Leeom som pristupoval so značnou skepsou v domnení, že pôjde (už) o vatovú nudnú a až trápnu nadstavbu k pôvodnému, na knihe založenému filmu. Ale ono tomu tak celkom nebolo. Príbeh je síce naozaj postavený na invencii tvorcov filmu, ale jedným motívom zreteľne čerpá z knihy: kláštorný podivín Ludwig = cca. Stokerov cvok Renfield. Film si navyše udržal úroveň, ktorú mal jeho hammerovský predchodca (mám na mysli budovanie napätia a cum grano salis desu hudbou a predlžovanými momentami Draculovho blíženia sa k obeti). Prvá časť deja je pre niekoho pravdepodobné zosobnenou nudou, ale z iného uhla pohľadu ide o dobre vystavanú atmosféru: blížime sa ku katastrofe, niečo sa stane, ale nevieme čo. So štyrmi postavami britských turistov sa za tú dobu zžijeme a preto potom patrične ľutujeme osud dvoch z nich. Sympatický je aj otec Sándor, už len preto, že trpí istou schizofréniou: bojuje proti dedinským upírskym poverám, ale zrazu sa z neho stáva o Draculovej existencii nepochybujúci a upírskej problematiky dobre znalý organizátor "hnutia odporu". Negatíva: Trochu mi je ľúto, že sa v česko-slovenskom prostredí film zhadzuje tým, ako stvárnil Carlsbad (= Karlovy Vary) koncom 19. storočia (ale na podobné excesy sme zvyknutí aj v dnešnej dobe, cf. veľdielo menom Hostel). Obzvlášť nevydarené je zobrazenie Draculu a jeho feminínneho upírskeho satelitu vo chvíli, keď sa fyzicky konfrontujú s ľuďmi: buď stoja na mieste s priblblým výrazom alebo dokonca vezmu nohy na plecia (scéna z kláštora). Trochu pozdvihnuté obočie vyvoláva aj nový spôsob likvidácie upírov (aspoň ja som o ich topení nikde mimo tohto filmu nepočul). Vyzdvihnúť možno to, že Alanovo podrezanie je na 60. roky vcelku gore. A napokon si kladiem otázku, či sa Coppola so svojím dôrazom na grófovu umanutú túžbu po jednej žene neinšpiroval oi. u "Draculu Prince of Darkness". ()

Raziel_cz

Zbytečné pokračování, které nese sice skvělý styl Terence Fishera, má oukej scénář a sympatické obsazení, ale na první díl ani Nevěsty se nechytá. Christopher Lee zde nemá jedinou repliku, jenom syčí a valí zrudlé bulvy a to mi přijde jako totálně zabitá šance. To Andrew Keir a Philip Latham vládnou každé scéně, ve které se objeví, ale Cushingovu Van Helsingovi prostě konkurovat nemůžou a ten se bohužel objevuje akorát na začátku v rekapitulaci událostí minulých. Škoda. A naprosto rozumím tomu, proč se Leemu do všech těch sequelů nechtělo. ()

helraiser

Pokračování skvělého Horror of Dracula které sice nedosahuje jeho kvalit, ale pořád se jedná o skvělou upířinu s výbornou atmosférou jakou jsme od Hammeru zvyklí. Trošku jen zamrzí, že samotný Dracula se objeví až v druhé polovině filmu, a že jeho konec je v porovnání s předchozím dílem opravdu nepovedený. Ovšem Christopher Lee je opět výborný a prostředí Draculova hradu je pěkné a navodí tu správnou atmosféru. Fandové Hammeru mezi které se počitám by rozhodně neměli být zklamáni. ()

Psycho.R

Terence Fisher dokázal z Draculy ždímat hlavně skvělou gotickou atmosférou, která se v dalších dílech už tolik neobjevuje, což je škoda. Hlavním mínusem je smrt hlavního záporáka, která byla dost přehrávaná :D. ()

Knor

Hrabě Dracula se vrátil a má žížeň. Vidět Christophera Lee s krvavýma očima je krása, i když se ho dočkáme až tak v polovině. Opět je ale atmosféra výborná, papundekl a plátna jsou doslova kouzelný. Vzkříšení Drákuly je mimořádně povedená scéna a ze všech nejvíc mě bavil starý mnich, kterej se s ničím moc nesral. Film má jen jeden větší nedostatek a to absenci Petera Cushinga, podobně jako v předchozích Nevěstách citelná nepřítomnost Leeho. Těším se na další díly. ()

Scaevola

Hammer Studio pokračuje v populární sérii, aneb zkoumá, kam ještě je s omezeným materiálem Stokerova románu možno zajít... Jako vždy kraluje tajemný, v lese a na hradě vyprávěný a podivnými existencemi prodchnutý prolog, jež naštěstí zabírá celou polovinu stopáže a naneštěstí končí prvním soubojem s nemrtvými. V okamžiku, kdy dojde k přesunu do kláštera, film ztrácí nápad i tempo a využívaje nechtěně parodické prvky originálu, utápí sám sebe. Finální porážku zla (především ten způsob!) proto ani nelze brát vážně. Uvidím, co na chudáka Ch. Leea čeká příště. ()

brasek

Priemerný jednoduchý príbeh, ktorý nemá ako očariť a divákovi plytká dejová línia vyšumí z pamäti veľmi rýchlo. Christopher Lee ako Dracula je viac smiešny ako hrozivý a chýba tu adekvátny protivník, kedže mních Šándor si chodí zohrievať zadok do krčmy. ()

weetya

Byť se tenhle film jmenuje Drákula, tak daleko víc pozornosti na sebe strhává jeho sluha, který je i mnohem děsivější. Jinak pěkný oldschool horor. Z Drákulů je určitě jeden z nejpovedenějších. ()

balstar007

Nemyslím si že byl dost dobrý nápad točit další díl Draculi. Na mě tento film působil spíše jako děsiví klasický kultovní horor. Dávám 70%. ()