Expres na západ (TV film)

The Sunset Limited

Psychologický / Drama

USA, 2011, 87 min

Tommy Lee Jones

Cormac McCarthy (scénář, divadelní hra)

Paul Elliott

Scénografie:

Merideth Boswell

Kostýmy:

Lyn Paolo

Aby dokázal byť film, ktorý je založený čisto na konverzácii dvoch postáv, dobrý a zaujať, musí disponovať veľmi kvalitným a inteligentným scenárom. Tento film má ale doslova majstrovský scenár, kedy sa musí divák zamýšľať nad každým argumentom jednej či druhej postavy a vôbec nezáleží na tom, nakoľko s ich životnými postojmi súhlasí. A extra veľká poklona Samuelovi L. Jacksonovi, pretože jeho herecký výkon je neskutočný. MASTERPIECE(10.4.2011)

Ohromne ťažká, pesimistická a idealistická argumentovačka. Tento scenár nemože pochádzať z našeho sveta-Coman McCarthy je nadčasový vizionár. Herecké bezchybné duo. 90 minút som neveril svojim očiam ani ušiam. Toto je skratka Majstrovské dielo.. Plný počet bez výhrady!!(2.6.2013)

Slovný pingpong o existenciálnych témach v uzavretom priestore, v ktorom sa môže divák cítiť občas tesne a menej komfortne, zvlášť ak nemá náladu psychicky sa nastaviť a vstrebať všetky tie úvahy podložené argumentami dvoch starších pánov, ktorí zdá sa majú najlepšie roky svojho života za sebou. Ťažké sústo na jedno vzhliadnutie. Súhlasím s Jojineckom, ze niekedy chýbala kratšia chvíľka na zamyslenie sa, kedže diskusia bola dosť obsažná. Po stránke hereckej niet čo vytknúť, Samuel L. Jackson je výborný a Tommy Lee Jones dobrý. Celkový dojem uspokojivý a priemerný.(9.7.2012)

Tak já nevim. Možná tam na mě bylo až moc "faith bullshit"; možná jsem režisérovi, potažmo Beltramimu, neskočil na tak lacinej hudební podklad, řvoucí typicky "ha, teď to přijde, bomba, šílený moudro, bude ti mrazit!". Každopádně ... ono to holt nepřišlo, no. O tom, jak je celej svět hrozně hroznej, jsem se popravdě dozvídat nepotřeboval; určitě ne celých bezmála 90 minut. Kór z úst tak vyklepanýho profesora, kterýmu jsem jeho povolání (přesně jak poznamenala Jacksonova postava) pořádně uvěřil až někdy v půlce. Proto mě ani ten konec tolik neudeřil; on na takovej výstup prostě neměl nebo jsem minimálně necítil, že by na něj měl mít. Ať už po řečnický stránce, nebo tý aktuálně psychický. --- Líbila se mi symbolika na gauč ulehnuvšího Jonese právě v době, kdy kolega nasadil k nejvěrnějšímu napodobování školenýho terapeuta; líbil se mi konečnej záběr na pořádnej "sunset"; líbila se mi myšlenka (bohužel zhruba jen tahle jedna): "Brotherhood, justice, eternal life? Eh, dear god, man! Show me a religion that prepares one for nothingness, death. That's the church I may enter" ... to je ale celý.(31.8.2012)

Dialogy a dva výborní herci. Dialogy, dialogy a zase dialogy... Ať už udělátě sebevíc zajímavější konverzačku, měly by jste jí vyplnit něčím víc než jen uvařením kávy a ohřátím večeře, protože pak začne být i sebelepší text v podstatě nudným. Zpracovat tolik informací najednou bez přestávky a v kulometném tempu mi dalo docela práci, proto jsem si film tolik neužil. Chtělo by to trošku zvolnit, jelikož obsahově to je jasná pětihvězda, herecky snad i šesti hvězda, ale ta celková "hratelnost" je bohůžel hodně omezená. The Sunset Limited musí divadlu slušet mnohem víc.3,5*(2.4.2011)

• - Okrem dvoch hlavných aktérov nie je v celom filme vidno nikoho iného. V úvode však možno zazrieť obrys postavy vodiča metra Sunset Limited. (Lukoh)

• - Celý film se odehrává v jedné místnosti, v níž byl také celý natočen. (Vlk17)

• - Film byl natočen podle rozhlasové hry známého amerického spisovatele Cormaca McCarthyho, který napsal mj. i knihu „Tahle země není pro starý“, podle které natočili v roce 2007 bratři Coenové stejnojmenný oscarový film. (Vlk17)