Reklama

Reklama

První dáma country music

  • Česko Havířova dcera (více)

VOD (1)

Obsahy(1)

Tento strhující příběh byl natočen podle skutečného životního osudu americké country legendy Loretty Lynn. Loretta (Sissy Spacek) se narodila jako jedno z osmi dětí chudého horníka Teda Webba. Ve čtrnácti letech se seznámila s Doolittlem Lynnem (Tommy Lee Jones), který se do Loretty zamiloval a požádal ji o ruku. Otec Loretty nebyl rád, přesto si Loretta stála za svým a Doolittla si vzala. O šest let později, již jako matka čtyř dětí, začala příležitostně zpívat o víkendech v místních hospodách. Její první singl Honky Tonk Girl zabodoval v hitparádách a otevřel Lorettě cestu do slavné Grand Ole Opry v Nashvillu. Její úspěch ji ukázal jak kladné stránky hvězd v podobě spousty hitů, vyprodaných koncertů či blízkého přátelství s Patsy Clineovou, tak i svoji odvrácenou tvář - vyčerpání z přepracování, nervové zhroucení a problémy v manželství... (Europe Prod.)

(více)

Recenze (56)

Falko 

všechny recenze uživatele

Skvely film o uspesnom spevackom vzostupe obycajnej dievciny Loretty Lynn, ale predsa len mi tam par drobnosti trosicku vadilo. Zaciatok sa rozbiehal prilis dlho v banickom mestecku a tak som mal pocit, ci som si namiesto country spevacky nepustil nejaky uplne iny film, ale ked som pocul Sissy Spacek spievat si len tak doma, tak som si uvedomil, ze som pri spravnom filme. Dalej mi trosku vadili prilis rychle skoky zivotnych skusenosti bez upozornenia, ako trebars o 5 rokov neskor a podobne. Ale to su len male drobnosti a zase aby som len nekritizoval, pretoze taketo zivotopisne filmy mam rad, Sissy Spacek si svojho Oscara zasluzila a Tommy Lee Jones je skvely asi v kazdej ulohe, akurat tie manzelske zabomysie vojny mi boli skor na smiech a to som si bol isty, ze sa urcite rozidu. Film mal este dalsich 6 nominacii na Oscara vratane najlepsieho filmu, ale v roku 1981 mal väcsiu radost v tejto kategorii reziser Robert Redford respektive tvorcovia dramy OBYCEJNI LIDE (1980) s Donaldom Sutherlandom... 03.05.2010 _______ Sissy Spacek - (Loretta Lynn) +++ Tommy Lee Jones - (´Mooney´ Lynn) +++ Beverly D´Angelo - (Patsy Cline) +++ Levon Helm - (Ted Webb) +++ Phyllis Boyens - (´Clary´ Webb) +++ Hudobný doprovod: Owen Bradley, George Brand +++ ()

UncleG 

všechny recenze uživatele

Myslím, že tenhle podařený snímek jednoznačně ukazuje, že na Kántrymjůzyk je třeba se dívat trochu jinak, než jak je u nás zvykem. Zatímco v čechách frčí taková ta klukovská romantika spojená s táborákem a "stopy karibů" , v Americe jde o způsob vyjádření a kulturu nižších sociálních vrstev. Proto tenhle (všeobecně dost nenáviděný) hudební žánr nezatracuju. Samozřejmě česká Country music je v podstatě kravina - Zatímco v Americe ta hudba skutečně má hodnotu určitý sociální výpovědi. A o tom taky "Havířova dcera" vypráví. (To jsem ale chytrej, co? Žasněte... ) Navíc Tommy Lee i Špačkovic Sissina předvádí ve svém "vztahu" velmi věrohodné výkony, takže vzniknul film, na kterej se čas od času rád podívám. Na závěr ještě poznámka k dabingu: Původní verze a verze dabovaná jsou obě ú-p-l-n-ě o něčem jiném! V originále je Loretta sympatická "prostá" holka z venkova, která se nevyzná v šoubyznysu, potřebuje toho svýho "Djůa", aby se měla o koho opřít a celkově působí sice trochu jedoduše, nicméně mile. Naopak Hana Ševčíková se svého partu zhostila se stejnou vervou, jakoby dabovala Joy v seriálu Jmenuju se Earl - a z Loretty se rázem stala protivná, ukřičená a primitvní nána. Diametrální rozdíl v tomto případě nabývá až tragickejch rozměrů. ()

Reklama

noriaki 

všechny recenze uživatele

Country písničky jsou prakticky výlučně o koních a traktorech, takže když Loretta Lynn obohatila žánr o uhlí, zajistila si tím nesmrtelnost. Nebo alespoň takhle jsem to pochopil já, protože i když má Sissy Spacek opravdu nádherný hlas a zvuk je výborný, nepoznal jsem jednu písničku od druhé. Cena Akademie je asi zasloužená. Zahrát uvěřitelně naivní pubertální holčičku i protřelou harcovnici stovek koncertů není jen tak. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Životopisný film o slavné zpěvačce mě hodně bavil zejména do chvíle, než se z Loretty Lynn ve filmu ta slavná zpěvačka stala. Nepovažuji to za paradox, protože děj se pak přesune k typickému dění po závratném vzestupu hvězdy na vrchol včetně všech slastí a strastí ve světě showbyznysu, jak to lze vidět v skoro každém hudebním filmu s hlavní postavou zpěváka nebo zpěvačky a trochu jsem se původně obával, aby nebyl v tomto duchu úplně celý film. První polovina ve znamení rodinného a vztahového dramatu mě hodně vtáhla, nesla v sobě krásnou atmosférou amerického venkova, dokázala v zkratkovitém podání převést na mě spoustu vzájemně odlišných emocí. Druhá polovina plynula alespoň za doprovodu pěkných písniček Loretty Lyn a k závěru mj. pěkným způsobem navázala na linku s rozmanitým manželským vztahem mezi Lorettou a Doolittlem. A po celý čas zde zůstává silnou devizí bravurní výkon Sissy Spacek, která po třicítce dokázala na velkém prostoru hravě ztvárnit 15-tiletou holku a všechny písně navrch se zdařilým napodobením hlasu původní interpretky i nazpívala. Moc pěkné. [75%] ()

Pecival 

všechny recenze uživatele

Country není zrovna, eufemisticky řečeno, můj šálek kávy, což je pro film, kde ho není zrovna málo poněkud nevýhodná startovní pozice. O Sissy Spacek platí naštěstí pravý opak. Jinak se jedná o docela zajímavý příběh. V době vytváření "umělců a hvězd" manažery, případně různými pochybnými soutěžemi, bylo velmi příjemné sledovat mámu 4 děcek (pak 6) trmácející se po hospodách a barech. Parádní vyobrazení manželské podpory, kdy jeden tlačí druhého nahoru a přestože to občas skřípe, vždycky se to dá nějak vyřešit. Tommy Lee Jones s blond přelivem, na mě ze začátku působil trochu nepatřičně, ale zvykl jsem si na něj, což bylo dobře protože sehrál stejně důležitou roli jako hlavní představitelka. A souhlasím s ním, že Sissy vypadala mnohem lépe bez make-upu :) ()

Galerie (60)

Zajímavosti (14)

  • Všechny písničky Loretty Lynn a Patsy Cline použité ve filmu byly nazpívány jejich představitelkami. (VMa)
  • Rodný dom Webbových bol pre potreby filmu znovu vystavený v Hurricane Mills, koncertné zábery potom nakrútili filmári v Ryman Auditorium v Nashville, ktoré hostilo v rokoch 1943-1974 Grand Ole Opry. (classic)
  • Scénář k tomuto filmu pomohla připravit sama Loretta Lynn. (VMa)

Související novinky

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (více)

Reklama

Reklama