Do morku kosti

• Česko Zmrzlá kost (více)

Ree Dolly je sedmnáctiletá dívka, jejíž otec je nezvěstný a matka trpí těžkými depresemi. Ree se tak musí sama postarat o svou chudou rodinu žijící v drsném prostředí missourské vysočiny Ozark. Když se dozví, že otec dal jejich dům jako záruku za vlastní kauci, musí ho najít dřív, než jim majetek zabaví soud a vyžene rodinu hluboko do lesa. Ree tak poruší tradiční zákon mlčení a riskuje svůj život, čelí lžím, podvodům a výhrůžkám příbuzných, ale nakonec začne krůček po krůčku odhalovat pravdu. (Cinemax)

MartinezZ

9.4.2011 ~ Film, který nemusel být špatný, kdyby nebyl natočen nudně. Film, který naproti své nepřílišné kvalitě, dostal nemálo nominací na Oscara 2010. Film, který (za) moc nestál. ~ Mladá dívka žije se svým malým bratrem a pomatenou matkou kdesi v opuštěných lesích Spojených států. Ve společnosti jsou spodina, v podstatě nemají z čeho žít a všude okolo je jen a pouze hnus. Jak prostředí tak lidé. Dívka má ještě otce. Vaří drogy, má jít k soudu a kaucí je jeho dům, v němž rodina žije. A je nezvěstný. Na dívce tak je, aby ho našla a donutila ho k soudu jít, jinak celý zbytek rodiny skončí na hlíně (dlažba široko daleko není). A že by jim někdo pomohl, to nepřipadá v úvahu. ~ A tak holčina putuje od jednoho známého a rodinného příslušníka k dalšímu, všude je přinejmenším odmítána a když už se k něčemu přibližuje, nikdo si nebere servítky mladou holku zmlátit do krve. A přesto je film nudný. ~ Celý film se autoři snaží ukázat, v jaké hrůze rodina žije, že dívka je jediná, kdo má možnost se z toho nějak dostat, a že hnus je tam opravdu všude. V tomhle ohledu na mě film zapůsobil. Holku a kluka bych nechal odvést a celý les i s obyvateli nechal pokrýt napalmem. Nic jiného si nikdo nezasloužil a já nějak moc nechápal, proč bych se na to měl takovou dobu koukat. Je to totiž dost podprůměrný snímek, ze kterého by šlo udělat slušné drama, kdyby se toho ujal někdo zkušenější. Hlavní představitelka sice hrála, ale rozhodně to nebylo nic, za co by si zasloužila nominaci na Oscara za hlavní roli (!). Půl filmu někoho hledá, druhou půlku dostává furt přes hubu a v ostatních chvílích někde leze a je špinavá. Pár dialogů, nic na Oscara. Stejně tak nechápu, proč na Oscara někdo nominoval tenhle film. Ani zdaleka to není nic, co by si byť nominaci zasloužilo. Hlavní představitelka se také prý pro roli naučila sekat dříví (to musel být alespoň týdenní kurz), stahovat veverky (důležité kvůli jedné scéně) a dokonce se i prát (!), což už vůbec nechápu, protože dostávala v kuse po hubě. ~ Ne, skutečně nevidím důvod nějak opěvovat tenhle lacině vytvořený film, kde holčina dostává do těla od rodinných příbuzných a známých jen proto, že se snaží najít otce, sračku stejnou, jako všichni, s kým za celý film promluví. Letošní nominace na Oscary byly vůbec velmi zvláštní... ()

Vxxx

"Never ask for what oughta be offered." Není to žádný zázrak, ale takové průměrné drama, které rozhodně neurazí. Chybí tomu nějaký zvrat, ale prvotní zápletka je dobrá. Není to film, který bych si natěšeně ve volné chvíli pustila, nicméně pokud na něj někdy narazím, klidně si ho dám znovu. 3* ()

O.Peta odpad!

Sorry, ale tohle fakt ne… Jestli ty ušmudlaný rozhovory, rádoby vážný výrazy a čekání než z nich vůbec vypadne nějaká věta a potácení se mělo naladit nějakou atmosféru, tak u mě to neuspělo. Nuda, nuda, nuda. Občas jsem si říkal, že i leckterý amatérský filmy jsou lepší. ()

GodComplex

Prosim? Tohle ma byt jako co a jak je mozne, ze se takovy nesoustredeny syrovy indie shit dostane do nominacky nejlepsich oscarovych filmu? Neuveritelne nesympaticka, spinava a predevsim nudna zalezitost. A co ta nominace Jennifer Lawrence za nejlepsi herecku? To kazdy kdo se s rozbitou drzkou nevyrazne potlouka po venkove muze byt nominovany na Oscara? Parodie. Nebyt kratkeho camea Sheryl Lee a toho spravne morbidniho zaveru s akci na lodicce nezdraham se dat odpad! 1/10 ()

Riddick77

Neradostná atmosféra a bídná socio-ekonomická situace venkovské státu Missouri ve své plné kráse. Přirozeně i s pohledem na zdejší obyvatelstvo, které vlivem nepříznivých perspektiv a v podmínká nulové sociální mobillity, není zrovna společností, ve které byste chtěli žít nebo vychovávat děti. Do tohoto kontextu je zasazeno pochmurné a surové kriminální drama, ve kterém exceluje Jennifer Lawrence. Jako náhled do agrárního, chudého a šedivého venkova USA to funguje skvěle, zbytek už malinko hapruje, ale za podívání to rozhodně stojí. Oscarová nominace pro Jennifer rozhodně na místě. 7/10! ()

numi

Skvěle stylizované realistické herectví a dokonalé přenesení atmosféry na diváka. Syrové jak pohled Johna Hawkese a zároveň citově upřímné a bohaté jako pohled Jennifer Lawrence. ()

Macejko

Vysoko atmosférický film (veľmi pripomínajúci Hillcoatovu post-apokalyptickú Cestu) so skvelou Jennifer Lawrence... ktorý ale bohužiaľ nemá poriadny príbeh. Takto forma na hlavu porazila obsah. Poznámka na okraj - ak sa niekto narodil pre hlavnú úlohu vo filme o Charlesovi Mansonovi, je to John Hawkes. ()

Lum3n

Skvěle vyobrazená bída amerického venkova. Na děj ale bohužel po celou stopáž prakticky nenarazíme, jeho absenci pak musí nahrazovat skvělý výkon Jennifer Lawrence (oscarová nominace bezesporu zasloužená). 70%. ()

René.girl

Rozhodně zajímavý film. Výkon mladé herečky - nevím, jestli přímo Oskarový, ale skvělý určitě ano. Nemůžu si, ale pomoct - něco tomu celkově chybělo!85% ()

swed

Chjo, a já se tak těšil na realisticky vykreslený nezávislák s nějakou tou myšlenkou nebo emocí. Sednout si na zadek z toho, že někdo okopíroval model evropských filmů, okleštil ho o syrovost a přesah (narace nepřesahuje rámec odvážnějšího mainstreamu, o konci škoda mluvit), vážně nehodlám. Abych jen nekritizoval, vyzvednu alespoň slušně odvedenou práci herců, atmosféru zimy a tvůrčí snahu (i když neúspěšnou) se odlišit. 6/10 ()

scroochy

Z nějakýho důvodu jsem si myslel, že to je film o přežití v divočině, tak jsem pořád čekal, kdy J.Law uvízne někde v lese pod kořenem. :D ()

radektejkal

Jestli se o některých filmech říká, že jsou drsné - nikoli krvavé, brutální či pouze hrůzostrašné -, pak tenhle mezi ně patří, a v žebříčku takových filmů by rozhodně musel být v první desítce. Abychom poznali kraje, o kterých skoro nic nevíme, kde se se stejné karetní hry hraje podle různých pravidel, není třeba jezdit na Novou Guineu, do Kolumbie nebo Česka (alespoň co se týče výroby a distribuce drog); na Plošině Ozark (možná všude, ale nejspíš jen někde, rozloha je to obrovská, 100 000 km²), se etablovalo společenství, které zřejmě nikde jinde nemá obdoby. Ree Dolly (Jennifer Lawrencová) se pohybuje na pomezí zákona mlčenlivosti (i strejdaTeardrop jí říká: “Where a man’s at, is not necessarily for you to know, neither. - Když ani chlap neví, pak to pro tebe platí dvojnásob”), proti kterému se prohřešil její otec. Přestože její pře s celým (napůl krví spřízněným) okolím je vítězná (v rámci možností), zažije přitom leccos, co se žádné s našich sedmnáctek sotva "poštěstí" - alespoň, že s tou pilou jí pomohly). Pozn. 1: Název filmu je odvozen od indiánského přísloví "like a dog digging after a winter's bone - jako pes snažící se v zimě vyhrabat kost" a směřuje přímo k Ree Dolly. Režisérka se navíc snažila o co největší autentičnost. Slečně Lawrencové je zde skutečně sedmnáct, nosí autentické oblečení, naučila se kuchat americké veverky (veverek je 58 druhů), překážkou byla jen její milá tvář, a tak s ní taky něco udělali. Pozn. 2: Překvapilo mě nízké hodnocení a poměrně suché a jízlivé komentáře mých oblíbených kritiků. Zdá se mi, že "nevyhrabali" problém, o který tu jde. Jde o problém uzavřené společnosti. ()

Sheldra

Nízký hodnocení mě zaráží, ale asi by nemělo - je to depresivní, ale (spoiler) má to dobrej konec; není to vyvražďovačka, ale svým způsobem je to drsnější než všechny idiocie typu Saw dohromady; odehrává se to na středozápadě, ale místní působí spíš jak členové gangu z nejzapadlejšího ghetta - a tak bych mohla pokračovat. Možná díky tomu, že zrovna čtu Drsnou zemi od Annie Proulx, mi přišla mentalita zdejšího osazenstva trochu víc pochopitelná, nemluvě o tom, že když člověk žije v takhle úděsným prostředí, kde je odkázanej jenom sám na sebe, případně na lidi ze sousedství, a kde je vláda a tudíž i policajti považovaná za nepřítele č. 1, nezbejvá než bejt tvrdej jak křemen a s ničím se dvakrát nesrat. Fantastická Jennifer Lawrence, která na roztomilou blondýnku fakt akorát vypadá, vystřihla ústřední postavu par excelence a celej film za vydatný pomoci neméně skvělýho Johna Hawkese utáhla v podstatě sama, i když, ruku na srdce, Granik a celej tým se taky uměj ohánět. Jedno z největších překvapení (pro mě) letošního roku. ()

Sartorius

Autentické depresivní drama s mrazivou atmosférou. Velmi kvalitní herecké výkony jsou korunované životní rolí Jennifer Lawrence (doufám však, že předvede minimálně stejně dobrý výkon v připravovaných Hunger Games). Tempo filmu je docela pomalé, ale atmosféra by se dala krájet. Z Oscarových nominací však chápu pouze tu pro Jennifer... ()

GILLWANDER

Pre mňa až moc pochmúrne a "nadreálne". Nepáčil sa mi celkový "kabát" filmu, ktorým bol prevlečený. Nesadol mi scenár a ani réžia neprinášala vytúžené ovocie. Dve hviezdy dávam zaslúžene motoru filmu Jennifer Lawrence. Bez nej by som s hodnotením išiel ešte nižšie. 55% ()

berusche

Pro začátek bych ráda řekla, že co trochu popírá mé přesvědčení o tom, že jde o dokonalý počin, je fakt, že vlastně nevíte, zda něco z toho může být fakt. Pokud ano, klobouk dolů, podcenila jsem to, a přidám hvězdu. Nicméně, z tohoto krátkého úvodu je jasné, že já byla uměním paní režisérky, a především námětem, vážně unesena. A to do filmových končin, které spojují naprostou nihilitu se stoicky klidným dějem, který rázem vystřídá přesycená gradace s prvky naturalismu (teď se mi z toho zamotal jazyk). Absence základní morálky, materiálních hodnot a filmových klišé byla prostě pastvou pro oko i sluch. ()

M.i.k.e

výborná Jennifer Lawrence a naprosto pohlcující atmosféra amerického "venkova",která je stísňující,drsná a mrazivá,až je z toho člověku šoufl.Bohužel to je ale asi všechno,co sem si z Winter´s Bone odnesl.Příběh jako takový sice není špatný,ale beztak se člověk nemůže zbavit dojmu,že tady něco scházi.Co víc celkově tomu všemu nepomáhá ani poměrně uspávající tempo a místy relativně nudné pasáže...60% ()

zdenotvor

Mrazivá atmosféra amerického zapadákova, mierne depresívna a bohužiaľ miestami aj nudná. Tie chladné lesy mali nejakú energiu, no nechytilo ma to príliš za srdce a film ma nechal po záverečných titulkoch bez nejakých emócií. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary