Faraon

Faraon

• slovenský

Faraón

Polsko, 1966, 180 min

Polská Kleopatra (tomu příměru nelze neuniknout), bez sálajícího charismatu Taylorové a Burtona (přestože všichni herci jsou ve Faraonovi typově zajímaví a zapamatovatelní, nikdo nemá podobný "než slezu z plátna, budeš se na mě pořád dívat" efekt...), s podobnou okázalostí atrakcí, ale větší uměleckostí - jak jednoduchostí příběhové linie, budováním napětí, kladením hraničních situací, tak třeba pouhým způsobem rámování. Film není špatný, obsahuje několik opravdu působivých scén, intriky, kritiku náboženství, potřebu jedince něco velkého po sobě zanechat... Divák si neuvědomí, že strávil s Egyptem celé tři hodiny... Ale po kulervoucím Vlaku jsem od Kawalerowicze očekávala trochu víc.(9.12.2011)

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film. . . . . . Zlatá Palma - výběr(13.8.2004)

v rámci výpravnosti, davových scén, priblíženie vtedajšej atmosféry dosť dobré ale ten príbeh je tak rozsekaný, nesúrodý, necelistvý že nedokáže silnejšie zaujať, škoda /55%/(18.8.2013)

60%(3.5.2010)

Film jsem shlédla někdy v roce 2007 a byla jsem okouzlena výpravou a celkově zpracováním.(7.8.2008)