poster

Faraon

 • Polsko

  Faraon

 • slovenský

  Faraón

Drama

Polsko, 1966, 180 min

 • Houdini
  ****

  Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film. . . . . . Zlatá Palma - výběr(13.8.2004)

 • Crocuta
  ****

  Tvůrcům se povedlo úspěšně převést na plátno stejnojmennou předlohu polského laureáta Nobelovy ceny Boleslawa Pruse.(3.7.2007)

 • jonyyy
  ***

  60%(3.5.2010)

 • NinadeL
  ****

  Velkolepá adaptace slavného Prusova románu. Nominace na Oscara, Cannes… Mladý Ramses XIII je připravován jako princ pro budoucí léta své vlády. Zatím ještě jeho otec žije, ale je nemocný. Egyptu vládnou kněží. Oslnivým způsobem vypravený film z období 11. st. př. n. l. zaznamenává přelomové roky fiktivních pokračovatelů 20. dynastie. A stejně jako Prus skládá síť mocenské hry každou další kapitolou ve své knize, Kawalerowicz toto ještě efektněji předkládá filmovým divákům. Hra barev s důrazem na zlatou jako pouštní písek nebo zlatý poklad bohů a modrou jako nekonečné bezmračné nebe v krajině věčného Nilu, je šachovnicí pro ostrou politickou hru. Takovou, jakou byla aktuální na konci Nového království, za Prusových časů, i v naší současnosti. Na plátně to musí být něco úžasného. A osobně mám životní úspěch z toho, že jsem nejen našla velký příběh ze starověkého Egypta, který nebyl rozmělněn styky s Helény - a co je nejdůležitější, po dvaceti letech, kdy jsem Prusovou knihou byla hypnotizována, mám konečně rozečteno. Kawalerowicz všechny obavy zlomil.(2.1.2012)

 • Radyo
  ****

  Jeden z důkazů, že i v sousedním Polsku se dříve točily výborné filmy, hlavně historické spektákly. Může se to zdát sice trochu dlouhé, ale nenechte se mýlit. Ty tři hodiny utečou docela rychle. Jen je škoda, že naše televize tyhle filmy vesměs ignoruje.(5.8.2002)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace