Poslední film historické trilogie podle románů Henrika Sienkiewicze Ohněm a mečem, Potopa a Pan Wolodyjowski, která se odehrává v 17. století, se postupně věnuje třem velkým válkám, které Poláci vedli proti Ukrajincům, Kozákům a Tatarům v době povstání Bohdana Chmelnického /Ohněm a mečem/, válce proti neporaženým Švédům / Potopa/ a válce proti Turkům a Tatarům, o které pojednává tento film, jehož hlavním hrdinou je plukovník Michal Wolodyjowski, nejlepší šavle Polska. (oficiální text distributora)

majo25

Celkom prekvapenie od Poliakov. Teda to komedionálne pojatie, hlavne v prvej polke filmu mi trochu vadilo. Ale scény ako zapálenie domov turkami počas zimy či beh koní ako nájazd na Turkov boli bravúrne, ako vlastne celá atmosféra a kamera vo filme. Hodnotenie: 80% ()

KajusaK

Shlédnuto s "donucením" ve škole. Doma bych neshlédla ani pul hodinky. Nejspíš bych to ani nezapla vzhledem k roku natočení. Nic moc mi to nedalo.Jedna hvězda navrch za jeden dobry vtípek a skvele herecky. Psáno z mobilu. ()

bjjoba

Film nasho mladi - pekny, farebny, širokouhly , množstvo šermiarskych subojov, jazdy na koni, peknych dievcat - Brylskej a Zawadzkej, paradnych dobovych kostymov, vybornej Killarovej hudby, zaujimaveho historickeho deja a na zaver nepredstavitelny pan herec - TADEUSZ LOMNICKY a DANIEL OLBRYCHSKI, ktory neskor obrati kabat. No nesli by ste na taky film aj teraz ?! Trochu si to pripomenieme - http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=mD4EQmUEk3w ()

hanagi

Připouštím, že už v době, kdy jsem Sienkiewiczovu trilogii četla, jsem si pana Wolodyjowského nejvíce oblíbila. Navíc jsem v polské televizi zhlédla seriál, který jeho postavu více rozvíjí (asi mi pan Michal trošku evokuje Cyrana, ale to přišlo až později), každopádně, má oblíbená literární postava ožila. Polákům se vždy vytýká patriocismus a patos (za který mimochodem zaplatili za poslední války víc než bylo třeba), ale možná i díky tomu, že ve mně koluje, díky mé babičce Terezce, i polská krev, jsem na to hrdá. ()

lucascus

První třetina filmu mi připadala velice jako komedie (ale dobrá komedie), dále film dostal příchuť dramatu (Baśka uniká před svými pronásledovateli) - i dramat byl povedený, bohužel konec za moc nestál, to už bylo pouze o silném patriotickém polském cítění, nic víc, nic míň... ()

dr.jacoby

Pan Wolodyjowski je film, na ktorý si veľmi dobre pamatám ešte zo svojich detských čias, keď v Československej televízii pravidelne dávali veľmi kvalitné programy a aj polská kinematografia mala medzi nimi svoje zastúpenie. Pozrel som si to po rokoch na DVD a páčilo sa mi znova tak isto. Ide o veľmi dobre natočený film, v ktorom ma upútali mnohé výrazné herecké výkony. Výborný je Daniel Olbrychski, ktorý hrá záporáka Aziu, výborná je aj Wolodyjovského bojová družina a samozrejme sa mi páčil aj herec, ktorý stvárnil pána Michala. Spolu so svojou najprv nápadníčkou, neskôr manželkou vytvorili naozaj chutný párik. Rád by som to videl v pôvodnom dabingu, aj keď ten z roku 2009 nebol rozhodne zlý. ()

Dragonlanc

Historická trilógia Henryka Sienkiewicza: "Ohňom a mečom", "Potopa" a "Pan Wolodyjowski", ktorá sa odohráva v 17. storočí, keď vrcholila veľkosť a sláva poľského kráľovstva sa postupne venuje trom veľkým vojnám, ktoré viedli Poliaci v tomto období - vojna proti ukrajincom, kozákom a tatárom počas povstania Bohdana Chmelnického (Ohňom a mečom); vojna proti dovtedy neporazeným Švédom (Potopa) a vojna proti Turkom a Tatárom (Pan Wolodyjowski). Všetky vojny začali pre poľsko katastrofálne ale nakoniec viedli k veľkým víťazstvám. Filmy pomerne verne sledujú knižnú predlohu a patria k tomu najlepšiemu medzi historickými filmami. Pomerne verne je tu zobrazená slávna poľská ťažká jazda - okrýdlení dragúni, ktorých neskôr ešte dlho využíval pri svojich výbojoch aj Napoleon a objavili sa dokonca aj v Mexiku, kde ich služby využíval samozvaný cisár Maximilián, neskôr porazený a popravený Juarezom. Ešte ako malý som čítal knižné predlohy, ktoré mali rodičia a potom neskôr v televízii nedočkavo sledoval jednotlivé časti filmu, ktoré STV dávala vzhľadom na ich dĺžku ako trojdielny, resp. päťdielny seriál. Možno len doporučiť všetkým milovníkom dobrých historických filmov, kde si na svoje prídu jak milovníci bojových scén, jednak romantici. Hoci je zaujímavé, že napriek tomu, že historicky časovo nasledujú filmy v poradí "Ohňom a mečom", "Potopa" a nakoniec "Pan Wolodyjowski", tak boli sfilmované v presne v opačnom poradí "Pan Wolodyjowski (1969)", "Potopa (1974)" a nakoniec "Ohňom a mečom (1999)". ()

Salmayo

Měl jsem to jako povinnou školní četbu, takže prdět na čtení knížky a vydržet 3hoďky, nebylo to tak nudně táhlý jak jsem se obával. A propo z referátu solidní dvojka :-) ()

ujec

Poliaci vedia natočiť kvalitný historický film. Je tomu aj tu, len mi trochu vadi, že pri scéne, keď ostreľujú prachareň, ide v pozadí automobil, čo historicky nesedí. ()

Móó

Historický román, u kterého jsem se nakonec pobavila nad některými hereckými výkony. Na svou dobu zajisté dobré. Dnes už to možná může působit trochu komicky, ale pořád to má nějaké své dobré věci. "To nic", které zaznělo na konci, mě asi dostalo nejvíce. Já bych stejnou cestou jako hlavní hrdina nešla, ale jeho hrdinský čin chápu a obdivuji. ()

strikeman

Ač se jedná o třetí díl historické trilogie, Hoffman jej natočil jako první a je to poznat, jedná se o nejslabší článek. Lze jej srovnávat s Potopou, protože ta je k němu rokem vzniku nejblíže (první díl Ohněm a mečem vznikl až o 30 let později, samozřejmě s jinými technickými možnostmi natáčení). A v tomto srovnání je poznat, jak Hoffman postupně zraje. Zatímco Pan Wolodyjowski, který trvá 2,5 hodiny, obsahuje dost hluchých míst a občas jsem se opravdu neubránil sledování časomíry, pětihodinovou Potopu jsem absolvoval v napětí a "na jeden vrz" (a to jsem se začal dívat ve 21:30). Oproti Potopě se také nepříliš povedl scénář a finále filmu. Ukončení Wolodyjowského kariéry proběhne tak nějak mimochodem (za opravdové vyvrcholení se dá spíše považovat narážení na kůl ve dvou třetinách děje) a kdo nečetl Sienkiewiczowu trilogii (já naštěstí ano), nebude mu u některých postav moc jasná motivace k jejich činům (naproti tomu Potopa je dílem samostatně životným a vychutnají si ji i předlohou nepoznamenaní čtenáři). Po zhlédnutí celé trilogie bilancuji: Potopa*****, Ohněm a mečem****, Pan Wolodyjowski*** ()

Kolssteyn

Nekonečně utahané, zcepenělá kamera a impotentní scénář, ještě že to po třech hodinách skončilo a na dalších třicet let mi to vypadlo z ruky. ()

RedDuck

První díl zfilmované trilogie dnes nutně vyvolává úsměv ve tváři díky naivním soubojům a dialogům. Trochu se předznamenávájí i následující díly, už zde je jistá epická rozvleklost která kdysi tolik fascinovala a dnes už spíše nudí. Děj je asi z trilogie nejslabší, přesto se pořád jedná o klasické dílo kterého si je třeba vážit pro jeho výpravnost. Je vidět že ho Poláci filmovali s maximálním nasazením a láskou. Kvůli takovým filmům za komunismu chodili nejen Poláci do kina a dávali vzpomenout na slavnou minulost. ()

ROBOTER

Poslední díl Sienkiewiczowy trilogie, tentokrát boje s Krymskými Tataříny. Ale i navzdory skvělé výpravě (hlavně jsem ocenil autentické exteriéry stepí v Divokých polích, scény v krymském skalním městě Čufut Kale, a ne nějaké argentinské pampy) film měl možná trochu přemrštěnou metráž a některé scény působily dosti uměle. Závěrečné obléhání Kamence Podolského Turky udělalo opět krásnou tečku. ()

diodoros

Z Hoffmanovej trilógie určite najromantickejší a najnacionalistickejší diel. Prvá polovica o ľúbostných pletkách je úplne odľahčená, dej ale postupne temnie, vrcholí tatárskou zradou a až do konca si udržuje vážnosť. Kostýmy a dobová atmosféra ako vždy perfektné, hudba patrioticky veľkolepá, herecké výkony veľmi dobré. Bojové scény počas záverečného obliehania sú natočené zručne, nevýhodou je akurát pár okatých súbojov, nevýhody ale vynahradí účinný, symbolický a hlavne vlastenecký záver. Určite je to dôstojné ukončenie výbornej historickej trilógie. ()

Smrtholka

Ráda bych dala pět hvězdiček. Jako malá jsem Sienkiewicze hltala, přečetla jsme od něj vše, prožívala jsem děje jeho románů. V rané pubertě mě film odvázal tím, nakolik byli herci podobní mým hrdinům, Kmiczic, Kryša, Baška, Michálek, Kosma a Damián...shrnuji všechny romány. Film je skoro věrnou předlohou, záludný drtič jménem čas tedy topáž nutil-a Hoffmana redukovat děj knihy - děj filmu na úkor srozumitelnosti chování postav. Krýša Drohojewská Barbary Brylské - velice výborné herečky - se chová jak totální pubinka, nepochopíme z filmu, co ji vedlo k tomu zamilovat se do Ketlinga. Ve filmu jsou si představeni jen jednou, střih-jiná scéna, střih- jiná scéna a opět Krýša, tentorkát s Baškou, kde Krýša oznamuje odchod do kláštěra. Proč??? Knihy neznalý divák na základě tohoto lehce naivistického zkratkovitého naravitismu s rádoby dramatikcým obloukem, za nějž si musí pracně dosazovat jisté inference, by film mohl lehce odsudit , což je škoda. Ano, působí to směšně, ale náhrada yb tu byla: Barbara Brylská i na tak malém prostoru velice zaujme, mela velmi kultivovaný projev, vznešenost, vdechla život nebohé Krýše - v knize je to modra puncocha na zabiti- živelnost a noblesu. Magda Zawadzká jako by vyskočila z knihy, přesně onen typ diblíka na zabití, který s prohlubující se láskou k M.W. se mění na typ osudové, razantní ženy, přýštící vitální smyslností a zemitostí. Není divu, že je to ona, která přitahuje "barbara" Azju. Film táhnou pánové Lomnicki a Olbrychski, zejména u Olbrychskeho je skoda, ze se nerozvinula dejova linie jeho lasky k Basce a plavackovsky osud. Olbrychski film naprosto krade pro sebe, Lomnicki mu tesne slape na paty, pomneme jeho krece v dialozich typu "Basko! Ty me mas opravdu rada!?" Casting se opravdu povedl. Skoda vynechane dejove linky s Evickou a pomstou jejiho bratra - hlavne, ze natazeni na kul si neodpustili. Hledani a tyrani Evicky je jedna z nejmurnejsich casti knihy, ktera me tehdy sklicila, nutno vsak chapat, ze to jde na ukor unosnosti delky filmu. Z toho se dobre poucila Potopa, ktera je rozseknuta na tri dily - presne jak kniha... Co se ocenit musí, to jsou záběry bitev, byt lehce usmevne, zejmena na konci, kdy pred kamerou probehne x-krat za sebou ta sama jizda. Nejlepší jsou kostýmy a samotné herecké výkony, nad nekterymi dialogy lepsi oko primhourit, preci jen zni lepe oramovane vazanym obalem. Oscilace mezi ctyrmi-peti, za pomrsene zkratky a výnechy jedna hvezda dolu... ()

PaRi

Vždy, když vidím tato zpracování "polského Jiráska", ze kterých, vedle toho, že je to skvělá filmařina, vane vztah Poláků ke své historii, je mi smutno, že nám takovéto zpracování Jiráska chybí. Vávrovo adaptace to nahrazují jen částečně. Po Vávrovy pak naprostý úhor. Od Hřebejka a spol. nemůžeme čekat historické velkofilmy, natož aby točil Jiráska. ()

DEMON

Film hodnotim niekde na rozmedzi 3 a 4*, rozhodol som sa byt zhovievavy aj kvoli nostalgickym spomienkam z detstva, kedy to pre mna bola totalna pecka :) Treba vsak priznat, ze uvodna cast je znacne rozvlacna a nie velmi zazivna a vysporiadanie sa s Tatarmi bolo na moj vkus odbavene prilis z rychlika... (dlhsie sme sa pozerali na cakajucich Poliakov, nez na to, co nasledovalo po nom). ()

RedOctober

Je to konec i začátek trilogie.  plukovník Michal Wolodyjowski, nejlepší šavle Polska a štít Polska si film samozřejmě zasloužil. Hold je složen i Janu Sobieskému. Bohužel trilogie se teprve rozjíždí a možná proto je to slabší. ()