Seriál z produkce Spike TV o komparaci vybraných zbraní a bojovníků se snaží odpovědět na obvyklou chlapskou otázku: "Kdyby se jeden postavil proti druhému, který by vyhrál?" K zodpovězení se dochází skrze řadu testů účinků různých zbraní, stylu jejich boje, mentality a dalších proměnných, dle kterých tým odborníků určuje potenciálního vítěze. Specialitou seriálu je pak hlavně výběr nečekaných dvojic soupeřů. Dočkáme se tak například souboje Gladiátora s Apačem nebo středověkého rytíře s pirátem. (laFei)

flanker.27

Něco, co je potenciálně velmi zajímavé, je formou ubito v zábavu pro diváka gladiátorských her. Nejen, že je tento "dokument" často přerušován okázalou reklamou na sirup doprovázenou hustomegakrutopřísně drsnými komentáři ve stylu "to by mu rozervalo aortu a udusil by se vlastní krví," ale navíc ještě dochází k jakýmsi pochybným analýzám (nevíme, pomocí jakých algoritmů) na základě srovnávání neodpovídajících zbraní či testování za odlišných podmínek. To přidělování bodů "mně se líbí víc tohle" a "mně zas tamto" mi připomíná ten příběh, ve kterém se lidé dohadují, jak je dlouhý císařův nos, i když císaře nikdo z nich neviděl. Vyřeší se to tak, že se zeptají hodně velkého počtu lidí, protože ten průměr to přece nějak dá :) Krom toho by mě zajímalo, jak do těch "simulací" zahrnují taktiku. Přitom kdyby to zůstalo jen u toho ukazování zbraní, které nejsou zase až tak známé a třeba k tomu dodat nějaký historický příběh ze skutečného nasazení, mohlo by to být i zajímavé. Ale ve formě zpracování mi připadá, že už tam chybí jen "podľa mňa byt mal mať Žižka alespoň taký ľahký guľomet." ()

PanPes

Absurdní ale zábavné - jako nejzábavnější část považuju to , kdy komentátor prohlašuje toho obtloustlého nerda za počítačového mága během toho , co obsluhuje program , který někdo jiný vyvinul právě na tuto problematiku... Naprosto uhozený pořad , kde jsou závěrečná videa točená tím nejkýčovytějším možným způsobem - divák se prokouše celou kostrou , kterou vyplňují nudné hlášky různých nadšenců aby na něj v závěru vybaflo tak stupidně udělané video , kde se virtuálně rozhodně nad pomyslným vítězem. Vypadá to jako hodně slabá kopie Bořičů Mýtů... Nejsmutnější část je ta - kdy při testu v 6. díle , kdy porovnávají dvě aktuální elitní jednotky , kdy nejsou ani jedny totožné testy vsazené do stejné roviny objektivity - nemůžete nechat vybuchnout jeden granát v pračce a ten druhý v místnosti a pak vyhodnotit jako účinnější ten , který vybouchl v místnosti (to samé by se dalo říct o srovnávání brokovnice se samonabíjecích brokovnicí popřípadě srovnávání pistolí různých ráží) - celý tento seriál je naprosto debilní záležitost bez jakékoliv faktické hodnoty... ()

farmnf odpad!

Opravdový hnus. Mám rád historické dokumenty, však příběh bývalého zeleného bareta nyní počítačového stimulátora a jeho dalších povedených přátel traumatologů a tak pod. mě připadá....no nebojím se to říct....že ti zasraní hamburgeroví čuráci si z nás fandů dokumentu dělají prdel a ještě k tomu za prachy. Táhněte s touto sračkou do hajzlu! ()

BMAJTZ

Tak upřímně řečeno tenhle pořad je u mě co se hodnocení týče velkou záhadou. Tak za prvé je to hrozná hovadina. Samotný pořad je opravdu špatný a celá show je opravdu mimo realitu, oproti tomu kouká se na to docela dobře, když už vstřebáte, že je to blbost. Tak začněme samotnou premisou, jsou proti sobě vždy postaveni dva protivníci a tým "odborníků" rozhodne kdo je lepší. Takže se nejdříve zastavme u tohoto týmu (s dalšími řadami se tým nepatrně mění, zabývejme se pouze tím prvním). Takže je tady chlápek co má černý pásek v karate, jeho jediná úloha je moderování pořadu a s úžasem sledovat jak jsou ničeny plastové figuríny. Potom tady máme doktora, který rozhodne jak jsou jednotlivá zranění smrtelná. Řekl bych naprosto zbytečná postava, vždycky přijde k figuríně a udělá WOW ten je jednoznačně mrtvý (99% případů). A potom tu máme IT odborníka, který nahází výsledky do programu spustí 1000 simulací a řekne vám kdo zvítězil (od svých kolegů údajně počítačový genius, holt asi mají v USA nízké standardy). Mno řekněme si upřímně odbornost odborníků je asi taková jako kdyby vám uklízečka počítala daně. Budiž mno a potom k hodnocení jednotlivých soupeřů. Co je opravdu špatně promyšlené je způsob vyhodnocování výsledků. Vezměme si jednu z prvních epizod kde se porovnává například Apač proti Gladiátoroví a postaví se tváří v tvář proti sobě. Už samotná myšlenka je špatná Apač vždycky útočí ze zálohy a gladiátor by si ho nejspíše vůbec ani nevšiml (smutné je, že to dokonce sami zmíní, ale nakonec se na to stejně nebere ohled). Podobně je to s vojevůdci například Napoleon proti Washingtonovi. Napoleon vojevůdce s tisíci vojáky jehož cílem bylo dobýt území, proti Washingtonovi, který se svou hrstkou vedl spíše partyzánské útoky s cílem maximálně znepříjemnit protivníkovi postup. Mno a takových epizod je zde celá hromada, takže co člověka napadne jako první je, že se rozhodně nehodnotí taktika a v takovém momentě ztrácí celý koncept minimálně z 50ti procent smysl. Mno na druhou stranu, když tohle zkousnete a řeknete si, dobře neporovnává se taktika ale zbraně (kde postrádá smysl zda je to Apač proti Gladiátorovi, nebo Mickey Mouse proti kačerovi Donaldovi se stejnými zbraněmi), tak se tyto zbraně porovnávají tím nejhorším možným způsobem, kde jednotlivé výsledky mají nulovou výpovědní hodnotu a jsou minimálně diskutabilní. Když se porovnávají dvě zbraně tak to zpravidla (99% málokdy je to opačně) vyhraje ta, která způsobí větší škodu Například maorský obušek proti šaolinským bodcům. Mno a jelikož jednou ranou obuškem figuríně utrhne půl hlavy a bodce udělají jenom pár dírek tak samozřejmě obušek vyhrává. Další věc co stojí za komentář je způsob porovnávání. Já kdybych porovnával zbraně tak je porovnávám na stejných cílech. Tady to funguje jinak, nejlépe se to dá popsat na dílu Green Baret vs. Spetznatz kde se porovnávají dva granáty. Granát Spetznatz se hodí do pračky (údajně se tím simuluje auto obklopené civilisty) a granát Baretů se hodil mezi figuríny. Mno a protože ten od Baretů udělal větší bum tak vyhrál. Ale když už bych pominul i to tak jsou zde ještě další podivnosti, ony se totiž vlastně ani nezkoumají zbraně jako spíš osoby, které s nimi zachází. Třeba ten díl s Barety kdy se střílí se dvěma pistolemi v noci a s noktovizorem. Protože se tipek od Spetznatz trefil vícekrát (nebo blíže) tak jejich pistole je prostě lepší. Podobně tam testují odstřelovací pušky kdy ta od Spetznats se trefí o 3cm mimo požadovaný cíl, výsledek zní, puška od Spetznatz není dostatečně přesná (a to nezmiňuji, že střílí tak na 20m a hlavně se chvástají jak se trefí klidně na kilometr). Takže otázka zní co se v tomhle pořadu vlastně testuje? A když už se testuje, tak jaké z toho jsou výsledky. Protože naše banda odborníků z toho sestaví tabulku jakýchsi čísel, které se prdnou do počítače (IT specialista je hodí do programu, mno programu hodí je do Excelu) a ten nám vyjede výsledek kdo vyhrál (o to jak se ty výsledky počítají, nebo jaký je algoritmus jsme samozřejmě ochuzeni, na to aby ten algoritmus bral v potaz taktiku můžete rovnou zapomenout). Takže máme vlastně show kde jsou dvě bandy lidí a navzájem se přečůrávají s výsledkem, který si můžete vyloženě vycucat z prstu. Tomuhle pořadu nemůžu ale upřít jednu věc. Člověka rozhodně navnadí, aby si vyhledal informace sám a vytvořil si vlastní názor (takže vlastně vzdělává). Ještě jsem se nezmínil o simulaci boje na závěr, kdy v živé akci proti sobě nastoupí oba protivníci s předloženými zbraněmi a navzájem si dají po tlamě. Tyhle sekvence jsou docela v pohodě a jsou asi tím nejzábavnějším z celé show (a to je hlavně ten důvod proč je tento pořad přes negativa zábavný). Nicméně ne všechny akce jsou zrovna povedené, když proti sobě nastoupí "armáda" pěti mužů Napoleona proti pěti od Washingtona tak je to vyloženě komedie. Nejlepší je vždy první záběr jak jeden z těch dvou si jde nevinně lesem zpozoruje protivníka s výraze a do prdele a pustí se do sebe. Takže co je vlastně na téhle show tak zábavné? Odpověď je jednoduchá, tenhle pořad je tak špatně vymyšlený (a vůbec špatný) až to člověka baví sledovat. Jsou zde takové kixy, které nemají s nějakými vědeckými postupy vůbec nic společného a to je celé gro tohoto pořadu. Ano je to hovadina jako vrata s nulovou výpovědní hodnotou, ale právě proto se na to kouká docela dobře a v momentě když si člověk říká, mno to si snad dělají prdel se z toho stává zábava největší. Sledování s kamarády je v tomto případě zcela nutností protože se to dostává do zcela jiné dimenze. Když tak koukám na ten text co jsem napsal vidím místo komentáře kratší slohovou práci a proto to raději ukončím. Je zde celá řada dalších aspektů, které by chtělo zmínit, ale myslím, že jsem dostatečně vystihl to o čem tahle show vlastně je (mno vlastně není). () (méně) (více)

kvasiva

Docela zajímavý nápad, ale ve finále je to hodně úsměvné. Srovnávat nesrovnatelné je podle mě k ničemu. Každopádně jsem celkem dost dílů viděl a poznal jsem alespoň nějaké zajímavé zbraně daných válečníků - v tomto směru to je hodně pozitivní a zajímavé, ale jinak je to na jedno brdo a rychle se to okouká. Ideální případ jednou a dost. 3* - nápad, zbraně a jejich testy + komentáře ()

• Všechny vědecké experimenty probíhaly na neživých subjektech. Poprvé, kdy proběhl test na člověku, bylo v 1. epizodě 2. série s názvem „SWAT v.s GSG“. (chaometic)