Zakázaná zóna

(festivalový název)

Sci-Fi / Drama / Thriller

Velká Británie, 2010, 94 min

Jon Hopkins

"Je divné se na Ameriku dívat zvenku. Prostě sedět kousek od ní a dívat se dovnitř." Edwards nám posiela fascinujúcu pohľadnicu zo sveta, ktorý si príroda pomocou obrovských ctulhuovských octopoidov berie späť. Monsters je pre mainstreamového diváka len ťažko stráviteľná, iná road movie v kabátiku depresívneho sci-fi thrilleru, ktorá medzi riadkami a prostredníctvom postavy fotografa (Scoot McNairy je pre mňa vychádzajúca hviezda, ktorú budem pozorne sledovať) ukazuje spoločnosť, odsúdenú na zánik, a ľudí, ktorí len čakajú vo fronte na smrť. Práca s kamerou je jednoduchá a pritom famózna - krása otvorenej krajiny, odrazy vo vode a neskutočne živé farby. Záver je prosto nádhera. Prekvapenie a možno aj film roka, ktorý pracuje so žánrom v indie formáte vzpierajúcom sa bežnému laickému divákovi a ohuruje "post-rapokalyptickou" campovou estetizáciou starých monster snímkov s priliehavým kabátikom a nánosom prachu. Dalo by sa o tom písať oveľa viac, ale nebudem to zbytočne predlžovať. Facka milovníkom tradičných AAA blockbusterov. 100% P.S.: Nová Godzilla je v dobrých rukách.(18.12.2013)

• tron

„Nebudeme sa rozprávať o niečom inom? Napríklad vtipnom?“ Dobre, budem chladnokrvný. Film sa volá MONSTERS, odohráva sa v monštrami zamorenej oblasti, pričom monštrá v priebehu filmu zabijú/zožerú viacero vedľajších postáv. NIČ Z TOHO nevidíme, maximálne počujeme zvuky ako z JURSKÉHO PARKU a sem-tam v tme zahliadneme (alebo sa nám to zdalo?) dve tri chápadlá. Niektorí diváci budú zrejme argumentovať tým, že monštrá majú byť len kulisou pre romantickú melodrámu. Tá je ale totálne nezaujímavá (obaja herci sú v lepšom prípade „akceptovateľní“). Ak chcel režisér nakrútiť romantiku, načo do toho vôbec strkal monštrá? MONSTERS je slabučký film o monštrách (resp. o nich vôbec nie je, neuveriteľné) a rovnako slabučký film o láske (dve o ničom postavy chodia a čudne po sebe pozerajú). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/agresivne-ufo/401-monsters-4o-(20.10.2010)

Velmi mrazivý snímek nahlížející na mimozemskou invazi reportérskou optikou a předkládá tak divákovi ani né dlouhé záběry, jako spíš fotografie - momentky z cesty napříč infikovanou zónou a díky ústřední dvojici se paradoxně stává nejromantičtějším filmem letošního roku!(11.10.2010)

Neakčnost nemusí nutně znamenat mínus, stejně jako naprosto minimální počet záběrů na monstra. Snímek vzhledem k tak malému rozpočtu byl přetaven na road movie, což mi nevadí. Lepší dojem ale film ve mně nezanechal.(10.10.2010)

• viperblade

Jediné, co na tomto filmu lze obdivovat, je, za jak směšnou částku dokázal někdo natočit film, kterému se povedlo dostat se do podvědomí mainstreamových diváků. Bohužel, film nemá tempo, atmosféru, prakticky nulový a nezajímavý příběh a navíc i přes svou relativně krátkou stopáž se opravdu táhne. Nicméně věřím, že Gareth by mohl mít budoucnost a pokud to bude opravdu on, kdo bude mít na povel remake Godzilly, tak o ten film nemám až takový strach, protože to mu (alespoň doufám :-)) studia nějaké ty peníze na vizuální efekty dají a tady, když už nic, prokázal, že vcelku rozumí řemeslu. Za pár scén a za poměrně fajn režii dávám 40 %.(7.3.2013)