Zakázaná zóna

Sci-Fi / Drama / Thriller

Velká Británie, 2010, 94 min

Jon Hopkins
  • viperblade

Jediné, co na tomto filmu lze obdivovat, je, za jak směšnou částku dokázal někdo natočit film, kterému se povedlo dostat se do podvědomí mainstreamových diváků. Bohužel, film nemá tempo, atmosféru, prakticky nulový a nezajímavý příběh a navíc i přes svou relativně krátkou stopáž se opravdu táhne. Nicméně věřím, že Gareth by mohl mít budoucnost a pokud to bude opravdu on, kdo bude mít na povel remake Godzilly, tak o ten film nemám až takový strach, protože to mu (alespoň doufám :-)) studia nějaké ty peníze na vizuální efekty dají a tady, když už nic, prokázal, že vcelku rozumí řemeslu. Za pár scén a za poměrně fajn režii dávám 40 %.(7.3.2013)

• CrypzzXD

Strašná nuda! Čekal jsem aspoň něco mezi Monstrem a District 9, nebo aspoň průměr na který by se dalo koukat. Omyl! Větší nudu jsem dlouho neviděl! Dva lidi jdou, jdou, jdou a za celých 90 minut vidíte jen dvě blikající monstra, která na to, že je Edwards dělal sám na notebooku vypadají moc pěkně (za ty dávám těch 5%!), ale to fakt nezlepší dojem z tohoto neskutečně nudného filmu, o kterém už nikdy nechci slyšet, nikdy ho vidět a nikdy si připomenout ten monstrózně nudný večer, který jsem kvůli tomuhle promarnil! 5%%(9.10.2010)

Na příběh stačí tři věty: Mezi Mexikem a USA se na velikém území rozmohla nebezpečná forma mimozemského života. Mladý muž jede nedaleko od tohoto území vyzvednout dceru svého šéfa. Vlivem okolností jsou oba nuceni cestovat zamořeným územím. Čekáte drsný sci-fi horor s nejednou akční scénou? Monsters jsou ve skutečnosti hodina a půl latentní romance, která je decentně započatá na samém začátku, decentní zůstává po celou stopáž a v samém závěru se dočká rovněž decentního a překrásně elegantního upgradu. Oni jsou ti dva mírně statické a neoriginální figurky, ale jsou také bez problému uvěřitelní. V (nejen) našich končinách těžce nedoceněný film doplatil v hodnoceních možná na to, že není další Válkou světů, Dnem nezávislosti či jinou jednohubkou přeplněnou megalomanskými triky, ovšem tady pozor - tenhle film, který stál jen několik TISÍC dolarů, má triky srovnatelné s výše zmíněnými filmy a to těch triků a různých postapokalyptických panorámat není zase až tak extrémně málo. Nádhera. Edwards pojal celý nesložitý příběh formou jakési pseudodokumentární road movie, přičemž až na několik (strategicky zcela ignorovaných) logických nedostatků úspěšně buduje dojem, že by to takhle nějak vážně mohlo vypadat. Sugesce šlape na sto procent, v patřičných momentech pomáhá atmosférická hudba, monstra jsou působivá a v několika scénách film zdařile reflektuje odvěkou potřebu lidstva vytřískat cokoliv z čehokoliv. Těšily mě i různé detaily, třeba všude rozeseté cedule a plány s infikovanou zónou, reportáže v televizi a drobné komentáře civilistů, které skutečně znějí jako drobné komentáře civilistů a ne jako repliky bezvýznamných komparzistů. Pokud bych měl vybrat přívlastek nejlépe vystihující tenhle film, bylo by to vedle slov "sympatický" a "osobitý" zejména slovo "zajímavý". Gareth Edwards, který je podepsaný pod režií, scénářem, kamerou a vizuálními efekty, má obrovský potenciál. Snad neshoří v monstrózních Hollywoodských stodolách, kterým hodil lákavou vizitku.(4.7.2011)

Velmi mrazivý snímek nahlížející na mimozemskou invazi reportérskou optikou a předkládá tak divákovi ani né dlouhé záběry, jako spíš fotografie - momentky z cesty napříč infikovanou zónou a díky ústřední dvojici se paradoxně stává nejromantičtějším filmem letošního roku!(11.10.2010)

Bráno s odstupem, na Zakázané zóně je nejpůsobivější, že snímek vypadá mnohem dražší než ve skutečnosti, jako by za ním stálo velké a vlivné studio. Obvykle to totiž bývá přesně naopak. Gareth Edwards se zkrátka před producenty předvedl v dobrém světle a dokázal, že má i na áčkovou produkci. Na druhou stranu, ten film vypadá poněkud rozpolceně. Na vkus mnohých je příliš komorní, natáčený dokumentárním stylem tam, kde by běžný divák čekal akci, lekačky, jednoduše aspoň malou dávku oblíbených žánrových klišé. Edwards ale sází spíš na neokázalost, nebezpečí se většinou dá spíš tušit kdesi za hradbou stromů z tropické džungle, z neurčitých pohybů v přítmí či ve vodě a z tajemných zvuků, které dráždí představivost a může se za nimi skrývat cokoliv. Já byl na jednu stranu vděčný, že se nebrodím tím tradičním žánrovým balastem, ve kterém se utopilo tolik jiných titulů, na druhou stranu to mohlo být vymyšlené lépe. Stometrové chobotnice vypadají možná efektně, ale s takovou invazí by si ve skutečnosti pozemšťané poradili ze všeho nejlépe. Zbrojních arzenálů máme, že nevíme, co s nimi, a nebohé snadno identifikovatelné chobotničky by dostaly takovou nakládačku, že by ve chvilce ochránci zvířat neměli co chránit. Nebezpečí kontaminace zemské atmosféry by představovaly mnohem spíš mikroorganismy, které se mohou nekontrolovatelně šířit prostorem. Ve filmu jsem vzrůstající převaze vetřelců z kosmu nerozuměl a už vůbec jsem nechápal, jak to mají přerostlé chobotničky zařízené s gravitací. Ne nadarmo největší planetární organismy žijí v oceánu. Takže to chobotničky nejspíš nějak okecaly nebo uplatily. Stejně tak by stálo za úvahu, proč zazobaný tatíček své dcerce nezařídil vzdušnou přepravu a ještě mě napadá, že... No zkrátka by se dalo dlouze pokračovat. Jako road movie nemocným světem, kde se zhroutily fungující instituce a jistoty, to ale špatné nebylo, takže nakonec ohodnotím Zakázanou zónu 60 % celkového dojmu.(20.3.2015)