Zakázaná zóna

Sci-Fi / Drama / Thriller

Velká Británie, 2010, 94 min

Jon Hopkins
  • Hrabka

Pozor spoilery: Film se snaží být úplně jiný než ostatní sci-fi a sází na minimum akčních scén, pomalý scénář a děj, kde se nic zásadního neděje. Někteří to zde vychvalují, že film je právě tímto zajímavý, ale já za sebe musím říct jedno velké ne! Už začátek je hrozný. Kde se vzaly, tu se vzaly, objevily se dvě postavy. Nic se o nich nedozvíme, prostě se najednou vyskytly v Mexiku a mají se přemístit do nejlepší země na světě - do USA. Nápad infikované zóny od pobřeží Pacifiku až ke Karibiku spolu s neznámými monstry z vesmíru je zajímavý, ale bohužel je podaný naprosto nezáživně. Ještě než samotná výprava začne, tak se tam objeví X stupidních a nelogických situací a ani poté, co se naši hrdinové s několika domorodci vydají na nebezpečnou pouť, se vůbec nic nezlepší. Mně by ani nevadilo, že se tam toho zas tolik neděje, ale jakým způsobem je to divákovi podáno, tak z toho bych blil. Nuda, nezáživnost, sem tam něco zašustí, sem tam nějaká houba na stromě, chvilka napětí a jsme skoro doma. Za tou obrovskou zdí (btw pěkné kulisy, to jo) je naše země, jsme v bezpečí. A nebo ne? Je to tu nějaké jiné, pozor, možná se ještě něco stane... Ne, ne, to je jen rande dvou chobotniček, které si nejdřív chtěly koupit nějakej chlast na benzínce a mrknout na telinu. Happy end. Nepředvídatelný polibek. Romantiku z vesmíru střídá romantika lidská. Konec. Chtěl jsem dát aspon 2*, protože nápad je to dobrý, prostředí pěkné a atmosféra je místy taky slušná, ale konec to úplně zabil. 30%(5.4.2011)

Děkuji za tento inteligentní sci-fi film, spíše tedy drama / road movie. Pátou hvězdičku dávám za samotnou realizaci filmu, že si někdo dal tu práci vyprávět příběh mimo zaběhaná klišé béčkových sci-fi hororů s bezdůvodně krvežíznivými monstry. Je to podvod na mainstreamového diváka, ale o to víc tomuto filmu fandím. Protikladem tomuto filmu budiž Světová invaze.(26.7.2011)

• Gilmour93

Práce s lokacemi a fantazií diváka, která má určit, co se tady vlastně odehrálo, tísnivý pocit s přibližováním se k "válečné zóně", nezájem USA o to, co se děje "za vysokou zdí", mezilidské vztahy.. Něco mi říká, že fosforeskující hlavonožci, co se muchlují nad benzínkou, až to konečně rozhýbe jazyky i lidských hrdinů, nebyli tím nejpodstatnějším, ale ten druhý plán zkrátka nefungoval a nebo, což je mnohem horší, tam prostě nebyl. Z koláče rozpočtu evidentně nejvíc ukously informační cedule a banány pro vřešťany, aby nelezli do záběru..(22.10.2012)

Zajímavý film, který rozhodně není tak monstrózní jak by mohl naznačovat název. Docela pochopím že je spousta lidí, kteří očekávají variaci na District 9 a tak budou zklamáni absencí akce. Místo toho zde probíhá jakýsi milostný příběh dvou lidí, kteří se chtějí dostat přes infikovanou zónu v Mexiku zpět do USA. Film u mě bezproblémově bodoval, vyjímkou je ovšem hluché místo asi 20 minut před koncem. Samotný závěr sice opět vše napravil, ale to už přicházejí titulky. Gareth Edwards v budoucnu může jistě dokázat ještě zajímavé věci. Prozatím nechám své hodnocení na 70%.(16.11.2010)

|| Scenár: Gareth Edwards | Hudba: Jon Hopkins | Produkcia: Allan Niblo, James Richardson | Distribúcia: Magnet Releasing (US), Vertigo Films (UK) | Štúdio: Vertigo Films | Rozpočet: 500,000 $ | Tržby: 4,242,978 $ || Tento malý zázrak má presne toľko dokonalých prvkov ako ťažko nedotiahnutých. Pôvodne som dal za 3, ale domácne vyrobené záležitosti sa musia podporovať, takže za 4. Predsalen, režisérov, ktorý si film aj sami napíšu a vyplnia vizuálnymi efektmi - takých asi veľa nie je :) Ps: 15 minútová suita Jona Hopkinsa ako soundtrack je najsilnejším elementom celého filmu, ktorý z neho robí to extra viac.(13.2.2013)

• - Rozpočet filmu činil 15 000 dolarů, v kinech přitom utržil více jak 700 000 dolarů. (HellFire)

• - Film byl natáčen na skutečných lokacích, často navíc bez předchozího povolení. Natáčelo se bez komparzu. (HellFire)

• - Natáčecí štáb čítal dva lidi, byly použity kamery běžně dostupné v obchodě a také zdarma použitelné editory videa a programy na speciální efekty. (HellFire)