Zakázaná zóna

Sci-Fi / Drama / Thriller

Velká Británie, 2010, 94 min

Jon Hopkins
  • Hrabka

Pozor spoilery: Film se snaží být úplně jiný než ostatní sci-fi a sází na minimum akčních scén, pomalý scénář a děj, kde se nic zásadního neděje. Někteří to zde vychvalují, že film je právě tímto zajímavý, ale já za sebe musím říct jedno velké ne! Už začátek je hrozný. Kde se vzaly, tu se vzaly, objevily se dvě postavy. Nic se o nich nedozvíme, prostě se najednou vyskytly v Mexiku a mají se přemístit do nejlepší země na světě - do USA. Nápad infikované zóny od pobřeží Pacifiku až ke Karibiku spolu s neznámými monstry z vesmíru je zajímavý, ale bohužel je podaný naprosto nezáživně. Ještě než samotná výprava začne, tak se tam objeví X stupidních a nelogických situací a ani poté, co se naši hrdinové s několika domorodci vydají na nebezpečnou pouť, se vůbec nic nezlepší. Mně by ani nevadilo, že se tam toho zas tolik neděje, ale jakým způsobem je to divákovi podáno, tak z toho bych blil. Nuda, nezáživnost, sem tam něco zašustí, sem tam nějaká houba na stromě, chvilka napětí a jsme skoro doma. Za tou obrovskou zdí (btw pěkné kulisy, to jo) je naše země, jsme v bezpečí. A nebo ne? Je to tu nějaké jiné, pozor, možná se ještě něco stane... Ne, ne, to je jen rande dvou chobotniček, které si nejdřív chtěly koupit nějakej chlast na benzínce a mrknout na telinu. Happy end. Nepředvídatelný polibek. Romantiku z vesmíru střídá romantika lidská. Konec. Chtěl jsem dát aspon 2*, protože nápad je to dobrý, prostředí pěkné a atmosféra je místy taky slušná, ale konec to úplně zabil. 30%(5.4.2011)

Neakčnost nemusí nutně znamenat mínus, stejně jako naprosto minimální počet záběrů na monstra. Snímek vzhledem k tak malému rozpočtu byl přetaven na road movie, což mi nevadí. Lepší dojem ale film ve mně nezanechal.(10.10.2010)

I don´t want to go home... Největším problémem filmu je špatně postavená reklamní kampaň; trailery, slibující akční film, i samotný název, lživě vábící na epickou podívanou. Ve skutečnosti se jedná o pomalou road movie, ve které jde především o osudy dvou cizinců a jejich vzájemné poznávání na cestě karanténním územím. Se samotnými monstry je divák v průběhu filmu konfrontován pouze třikrát. Přiznám se, že ´sem sám čekal akční béčko plné krvežíznivých mimozemšťanů a hektolitrů digitální krve, ale ve výsledku ´sem dostal mnohem víc. Monsters totiž oplývají Edwrdsovým nadšením, pílí a formálním pojetím, ohromují nádhernými scenériemi, trikovou složkou, strachem z neviděného (zatěžko říct, jestli to byl původní záměr) a příjemným jiskřením mezi oběma hrdiny. Atraktivní a funkční. Dokonalý příklad toho, jak málo stačí k natočení malého velkého filmu. Navíc v sobě nenese žádný politický podtext a nesnaží se nijak moralizovat, jak je toho u filmů s touto tématikou zvykem.(4.2.2011)

Romantická sci-fi road story (akční monster horor rozhodně nečekejte), odehrávající se poblíž (a uvnitř) karanténního pásu země mezi USA a Mexikem, který je už pár let infikován nešťastně importovaným mimozemským životem. První polovina filmu je nepříjemně nudná (nic než dva nijak zvlášť charismatičtí cestující), druhá jednoznačně zachraňující, tedy lepší, zajímavější, atmosferičtější. Po vizuální stránce je to film (vzhledem ke svému mini rozpočtu) vytřískaný až na obdivuhodný max, vše vypadá přesvědčivě a to i včetně občasně se zjevujících gigantických chapadláků. Škoda, že se zakázaným územím neprojdeme o trochu déle, a že snahu o co nejvyšší realističnost nezanedbatelně kalí nízká pravděpodobnost celé situace (zazdít?? ne, vyhladit!) včetně několika dílčích blbostí. Ale jo, můj dojem je nakonec dobrý, určitě i díky parádnímu závěru filmu.(2.2.2011)

Síce sa nič poriadne za celý film nedeje - pozerá sa to dobre. Podobné (malé) filmy sú mi častokrát oveľa sympatickejšie ako tie s vysokými rozpočtami a som pri ich hodnotení ochotný prižmúriť oko. 6/10(1.2.2011)