Zakázaná zóna

Sci-Fi / Drama / Thriller

Velká Británie, 2010, 94 min

Jon Hopkins
  • Falko

BAFTA Awards - 1 nominacia: Vynimocny debut Gareth Edwards (Rezia / Scenar)(10.4.2011)

Na cestě po Mexiku , s malou obměnou. Místo průvodcovského (ryze pánského) dua Bartoška-Donutil, zde má naštěstí (nic proti vám pánové) zastoupení i nežnější část pohlaví... Pokud čekáte akční apokalyptickou sci-fi podívanou, plnou krvelačných, po lidské krvi prahnoucích, monster, velkolepých výbuchů, velké neohrožené armády vojáků, prezidenta usedajícího do kokpitu stíhačky....čekejte dál popř. se obraťte na jinou adresu. Pokud se spokojíte s komorní (čti příjemně civilní) volně plynoucí road indie movie, předkládající jentak mimochodem několik aktuálních otázek, nenutící vám však svou představu a zaujmutí jednoznačného stanoviska, mohli by být monsters snímkem pro vás. Sympatické, navzdory (díky?) své jisté naivitě. Přesto, mému subjektivnímu pohledu, neporovnatelně bližší, než drtivá většina současné megalomanské „konkurence“. Narozdíl od zdejší většiny, však nejsem přesvědčen, že Godzillaje tím snímkem, který chci od G. Edwardse vidět resp. cesta, kterou by se měl ubírat. Rád se však nechám přesvědčit o opaku..... Pouze přemýšlím, co asi mělo znamenat, to závěrečné rendezvous u benzínové pumpy. Zpočátku to vypadalo, že tihle inteligentní hlavonožci, přišli pouze omrknout současnou vyhrocenou (politickou) situaci na místní kabelovce resp. jak si stojí jejich americký soused za zdí, vzápětí však spíše na milostné hrátky s jiskřivou předehrou a možnou inspirací (popostrčením?) pro ústřední pár. Možná přišli ale pouze dotankovat. 75% zajímavý komentář (pro mě): JFL(14.4.2014)

Tož špatné to nebylo, ale vzdor tomu, že ústřední dvojice je dobrá a celkem sympatická, jsem nevypozoroval žádnou počínající romanci, která tam asi měla být. Na to je podle mýho vkusu potřeba víc než pár vět o sobě a dlouhé pohledy do krajiny. každopádně za pár šupů to vypadá překvapivě dobře.(1.7.2012)

Bravo. Edwards si bere lepší věci ze snímků jako je Mlha, District 9 a libovolného romantického survival thrilleru (tady mě fakt nic nenapadá), a zručně smíchává všechny důležité ingredience do chutného pokrmu, jehož sladká pachuť zústává na patře úst ještě několik hodin po skončení titulků. Filmu se daří fungovat v několika sférách: je to svižná romanťárna, působivé sci-fi i napínavé drama. Každý si vezme, co má rád, nikdo neodejde zklamaný. Respekt patří tvůrcům zejména za výjimečné zpracování - realizace vysněného projektu snad ani nemohla dopadnout lépe. Z nezávislého sci-fíčka číší profesionalita, vášeň k žánru a ještě mnohem, mnohem více. Dva lidé, každý se svými osobními hlubokými šrámy na duši, odkázáni sami na sebe a putující nebezpečnou krajinou domů... Bonusovou hvězdičku přidávám za nezapomenutelný konec. P.S. Ty obrázky z "infekční zóny" jsou prostě úžasné.(5.11.2010)

Alternativní monster movie. Spoustu lidí tenhle film strašně zklame, to je naprosto jisté, něco divácky méně vděčného by se hledalo jen těžko. Zádrhel je totiž ten, že se v Monsters VŮBEC NIC neděje. Dvě postavy se prostě a jednoduše přesunou z místa A na místo B. Přes tohle se většinové publikum nebude schopno přenést. Vtip je samozřejmě v tom, že přesně tahle neakčnost dělá z Monsters něco ve sci-fi žánru naprosto unikátního, čímž pádem pak nevadí bídný rozpočet a slabší triky (vynikající triky - vzhledem k rozpočtu). Ono je to vlastně taková Cestománie - reportáž z "Infected Zone", kde vám každou chvíli nad hlavou přelétne helikoptéra, po zahradě přejde mimozemské chobotnice - ale nikdo to už vlastně ani moc neřeší, protože je to normální. Potom nevadí, že hrdinové nic nedělají, že nejsou ve středu akce (jako ti náhodní kolemjdoucí z jiných monster movies, kteří se vždy shodou náhod - nebo "shodou náhod" - podle toho, jak je šikovný scenárista - ocitnou v centru dění a zachrání své blízké / město / svět), protože žádná akce se kolem prostě neděje. A tak putují, rozhlíží se kolem sebe ... a divák se rozhlíží s nimi. Do toho připočtěte velice nadstandartní práci s hudbou a zvuky a dostanete nevšední sci-fi cestopis. Příčemž slovíčko "nevšední" je v té poslední větě hoodně zbytečné. Vypusťte z hlavy District 9, Cloverfield, The Mist i další snímky, které se na první pohled nabízí ke srovnání. Tohle je něco úplně jiného.(27.9.2010)