Cosmopolis

• Kanada Cosmopolis (více)

Město New York, blízká budoucnost: Eric Packer (Robert Pattinson) je osmadvacetiletý nekorunovaný král Wall Street. Během jeho vyjížďky po městě dojde v ulicích Manhattanu k záhadné explozi a propukne peklo. Navíc zjišťuje, že se mu hroutí finanční impérium. Kontakt se skutečným světem, i když jen přes okna limuzíny, ještě prohlubuje jeho paranoiu. V průběhu čtyřiadvacetihodinové odysey začíná k smrti vyděšenému Ericovi docházet, že se jeho život blíží ke konci. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Wormboy

Sterilna a uplne zbytocna kritika kapitalisticko-materialistickeho sposobu zivota. Cronenberg sa nam snazi nieco povedat, ale akoby to zostavalo za sklami limuziny, v ktorej sa vezie kaproidny Rober(k)o Patizoon, ktoreho obsadenie je pre mna nepochopitelne. Pri jeho trapeni sa som si niekolko krat s uskrnom na tvari spomenul na genialneho Baleovho Patricka Batemana. 1,5/5* ()

papaJA21

Je málo režisérů, kteří dovedou vyprávět příběh už samotnou atmosférou filmu. Cronenberg to rozhodně dokáže. Očaroval mě svým veledepresivním a pro mě v mnoha ohledech geniálním snímkem Crash. Od té doby čekám, zda se pustí do projektu, který by svou strukturou na Crash navazoval. Tím snímkem se pro mě stal Cosmopolis. Samozřejmě, doba se změnila a s ní i výrazové prostředky, přesto je tento snímek v mnoha ohledech podobný. A to především proto, že nejde o děj samotný, ten je podružný, ale hlavně se zabývá psychickým rozpoložením jednotlivých postav, jejich reakcemi na vnější podněty a interakcí postav navzájem. Stejně jako v Crash, hlavní postava trpí sociální deprivací a rozhodne se ji řešit absurdním návalem násilí a emocionální explozí. Přitom jednotlivé osoby nejsou vlastně důležité, nositelem sdělení jsou právě samotné emoce a atmosféra. ()

SeanLSD

Príliš mnoho myšlienok a príliš málo deja na to, aby sa stal COSMOPOLIS obľúbeným. Navyše mám, zatiaľ bez čítania obavu, že ide opäť len o neveľmi nápaditú ilustráciu predlohy, čo ako odlišnej, a tentokrát už nie dialógovú, ale doslova iba užvanenú, a prekvapivo nudnejšiu než NEBEZPEČNÁ METÓDA. Cronenberg by si mal vymyslieť niečo vlastné, alebo adaptovať volnejšie, ako v starších filmoch - nechcel by som vidieť NAHÝ OBED v takejto unavenej ilustrácií. Je mi ľúto, že som sa nudil a dúfam, že si David niekedy ešte napíše niečo vlastné, aby sa nestal iba nemastným-neslaným Adaptátorom, ale zostal Autorom. ()

majo0007 odpad!

V 69´minúte som to musel vypnúť. Cronenberga mám rád, ale takýto filozoficko-intelektuálny grc teda fakt nemusím. Samozrejme pre niektorých jedincov to bude masturbačný majstrštyk, jeden z takých, ktoré bežia po polnoci na ČT2. Otravné, nudné, priblblé. Cronenberg býval zárukou kvality, ale už od jeho Dangerous Method sa treba mať na pozore. ()

URBAN

Pročpak takové hodnocení ? Aha on tam hraje Robert Pattinson !!! Ale já jsem jeden z těch lidí kterým je to úplně jedno hlavně když člověku role sedne a právě tomuto herci tato role byla ušitá na míru ta jeho chladnost se pro tento film hodila protože tento snímek byl temný až melancholický a hlavně odlišný od ostatních . Chtěl něco říct ... a ikdyž " neměl " začátek ani konec příjde mi to jak dokolane promyšlená věc nechává to po celou dobu filmu diváka v nevědomí ... ( 14.10.13/MAC ) ()

Doudis19

Cronenberg točí pro čím dál menší okruh diváků. Naprostý opak velkolepé, zábavné akční jízdy, kde hrdina pln morálních zásad namísto prázdných keců skutečně pohne světem, váží si svých přátel i spojenců a nekompromisně odklízí z cesty jednoho drsného padoucha za druhým. Pozitivní na této intelektuální nudě je snad pouze to, že vyvolává alespoň nějakou odezvu, ikdyž pouze v rámci depresí a znechucení nad neskonalou absurdností některých zákonitostí kapitalismu. ()

kristianzen

I přes to že jsem v půlce chtěl skoro odejít z kina se mi to vlastně líbilo, ale přesto nemůžu tento film dobře hodnotit či doporučit. Moc slov. Moc slov. Moc slov. Vleče se to. Chápu, co autor chtěl sdělit a líbí se mi to, ale měl to udělat jinak, aby to bylo mocné a mocně to působilo tak, jak jistě chtěl. Ale když si uvědomím, že režisér je 70 letý pán - Vše je zcela v pořádku. Chtěl TO vyjádřit a udělal to jedinečně. ()

Kamkon

Největší blbost, kterou jsem letos viděla aneb každý festival ve Varech má nějaký "úlet" - tohle bylo roku 2012. Jedna hvězda za snahu Pattinsona (chvíli si odpočiň uf) a ženského osazenstva s hezkým návratem paní Morton v čele. Vám pane Cronenbergu, už fakt hrabe a předčasně senilníte, ach to ne! :-O ()

karlik4801

Na film mě nalákal oblíbenec Kevin Durand ve vedlejší roli. V hlavní roli usedl Robert Pattinson, no jeho výkon bych označil za toporný a vážně mě sral. A vlastně celý film byl nudný, po hodině jsem ho vypnul. Mohlo to být zajímavé ztvárnění anarchie. Ale tady se jen kecá a jezdí v limuzíně. Ta hvězda je za Kevinovi rvačky. Nic víc mi film nenabídl. ()

Johnny.ARN

Riadne ťažký film. Po nebezpečnej metóde Cronenberg zase raz ukázal, že natočiť film, ktorému bude rozumieť 5% divákov mu nerobí žiaden problém. Patizón, nadávajte na neho koľko chcete, tu mu to neherectvo uplne sadlo. Neviem to ani opísať, jednoducho, bol uveriteľný. To aké všetky finty použil režisér ( postupné strácanie vecí, striedanie osôb ) nebudem rozoberať. Treba to vidieť a pochopiť. Nepredvídateľné, s ťažkými dialógmi, ktoré síce nudia, ale sú poučné. Záverečný dialóg a celá scéna su krásnym vyvrcholením. Herecké výkony perfektné, od Patizóna, cez Amalrica až po Giamattiho. Cosmopolis je film na hlbšie zamyslenie, netreba ho brať povrchne. Za tú jednu skvelú repliku z konca filmu a za celkovú atmosféru a prevedenie 3 z 5 ()

viperDavid odpad!

Bože to byla ale sračka. Přiznám se, že jsem se nechal ošálit titulkem New York, blízká budoucnost, prachy, moc a kozy. No krom těch koz tam toho ale však moc nebylo. Doporučil bych to do nemocnic, kde už leží jen živé mrtvoly toužící po smrti. Pustit jim tohle eutanázní dvdíčko a bude zaručeně po nich. ()

LiborGondek odpad!

108 minut rádoby inteligentních a filozofických kydů, při kterých se nestane vůbec nic. Minimálně půlku z toho času je jediným dějištěm filmu bílá limuzína a zbytek jsou titulky... Když už jsem čekal, že se něco stane alespoň na konci, tak jsem se také nedočkal. Větší průser jsem už hodně dlouho neviděl a můžu s čistým svědomím říct, že Stmívání: Nový měsíc je proti tomuhle braku úplný akční velkofilm !! ()

ivan_drago

Filozoficko-intelektuální anální splašek o ničem, bez nikoho a s ničím.... Snůška abnormálně debilních keců, bez jakéhokoli náznaku koncepce, hloubky či myšlenky... Od odpadu toto veledílo uchránila jen postava režiséra a má úcta k němu... ()

Avathar

Sklamanie nesklamanie. Ja to vidím tak, že Cronenberg si stiahol e-book DeLillovej knihy, vyznačil dialógy, stlačil ctr + c a ctr + v... a voilá, scenár máme. Svojim spôsobom sa vydal najjednoduchšou možnou cestou, ale nie som si istý, či to v prípade COSMOPOLISU bolo najvhodnejšie. Očakával by som trochu väčší vklad, než len otrocký prepis. Vznikol tak zaujímavý paradox: diváci väčšinou nadávali, že film je príliš zdĺhavý, mne naopak prišiel až príliš RÝCHLY. Niektoré situácie sa prešli len tak (asi zo zásady, že „veď je to aj v knihe, tak čo...“) a nestihli poriadne vyznieť. Celá odysea hlavného hrdinu teda nebola úplne presvedčivá. Takže som vlastne dosť sklamaný, ale... ale stále považujem COSMOPOLIS za dobrý film. Alebo lepšie: považujem ho za film, ktorý sa oplatí vidieť, či už sa vám bude páčiť alebo nie. Je vlastne vysoko pravdepodobné, že budete dosť nasratí a celé toto podobenstvo o asymetrickej prostate vás znudí k smrti. Chcel by som vidieť, ako sa tvárili Pattisonove fanúšičky, ktoré sa na tento film nahrnuli do kina :). A keď už som pri tom: Pattison to odohral veľmi dobre. Typovo sa mi navyše na Packera dosť hodil. Všetci herci však odviedli výbornú prácu, aj keď väčšina sa filmom len mihla. Celé to ale hodnotím pozitívne hlavne kvôli atmosfére. Niečo to v sebe má, akúsi hypnotickosť, ktorá mi proste nedovolila nudiť sa, ale práve naopak: premýšľať. Takže v konečnom dôsledku... sklamaný nie som. ()

DonHUS

Řemeslně zase bez problémů, o dost horší je to s obsahem. Nesrozumitelné tlachání je snesitelné tak půl hodiny, pak už se jen čeká na nějaký zvrat. Bohužel gradace a posun v ději prakticky schází (respektive je hodně pozdě a hodně málo), takže film začne nudit. A pomoct tomu nemůžou ani herci včetně slušně hrajícího Pattinsona. WTF film 47. KVIFF (Holy Motors jsem se radši vyhnul) a nejspíš i roku. ()

Javad

Možno si raz prečítam knižnú predlohu k tomuto filmu a možno si ho potom pozriem ešte raz a potom sa mi bude páčiť viac. Nateraz mi zostal v hlave len obraz chlapíka voziaceho sa v limuzíne. Ale zase musím uznať, že niečo podobné ako COSMOPOLIS sa len tak nevidí... a tie dialógy čo sa tu vedú sú fakt sila (myslené v dobrom aj zlom zmysle). Kto čakal klasický Cronenbergov film plný násilia a úchylností (dosť zavádzajúci trailer) bude rozhodne sklamaný. ()

Pavlínka9

Wau.Po shlédnutí tohoto filmu se vytvoří nejspíše dva tábory: Jeden, ve kterém jsou lidi, kteří četli literární předlohu a pokud ji dočetli do konce, tak rozumí o čem daný film je a aspoň trochu se chytají. Druhý je plný lidí, kteří vůbec nemají šajn o co v daném filmu je a považují to pouze za slet neskutečných blábolů, které jsou vylepšeny záběry buď filozofických úvah, sexu a nebo násilí, které je pácháno zcela nelogicky. Já měla to štěstí, že jsem knihu četla a dalo mi to dost zabrat - nic tak těžkého jsem už hodně dlouho nečetla a tudíž jsem při sledování filmu měla "výhodu", zdali se to tak dá nazvat. Co si budeme povídat, film je pěkná s*ačka, která je ale moc pěkny natočená a režírovaná Davidem Cronenbergem a je to od něj opravdu hodně odvážné pustit se do takového projektu. Jedno vím jistě - už nikdy to nechci vidět :D ()

venison odpad!

Panebože, na to se nedá koukat.. Milion keců o ničem nebo o věcech nám neznámých.. plytké, bez děje, jen žvásty v autě.. Vzdávám to.. ()

Vidím mrtvé projekty...

Vidím mrtvé projekty...

19.08.2012

Pokračování Východních příslibů, drsný reboot Daredevila a nový animák od mága Henryho Selicka? Zapomeňte na ně... nebo si počkejte mnohem déle. David Cronenberg neoslnil Cosmopolisem a možná i to… (více)

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

04.05.2012

Cronenberg a Pattinson? Cože?

Cronenberg a Pattinson? Cože?

08.01.2011

Ale ano. Hezoun z Twilight ságy nám hodlá dokázat, že opravdu umí hrát. Uvidíme, co z něj vymáčkne David Cronenberg, který jej obsadil ho hlavní role thrilleru Cosmopolis. V adaptaci úspěšného románu… (více)