Mnich

Le Moine

The Monk

Drama / Thriller / Mysteriózní

Španělsko / Francie, 2011, 101 min

Zlý mysticko - náboženský výplach, ktorý ale zachraňuje skvostná posledná dvadsaťminútovka, kde to má spád, grády a takto by sa mali správať všetci kňazi. Veď čo je lepšie ako incest a vražda?? Skvelý Cassel a niekoľko trefných myšlienok to vytiahli na 3 z 5(14.3.2014)

Čítal som knížku ktorá v čase vydania spôsobila poriadny poprask a niet sa čo čudovať, avšak toto filmové spracovanie to nedokáže napriek dobrému hereckému výkonu Vincenta Cassela.(13.10.2012)

"Satan má jen takovou moc, jakou mu dáváme.."(15.7.2015)

• Terva

CITÁT - Každý dělá takové hříchy, na které má.........Bůh jej pak potrestá......... Já jsem se taky ztrestal. Mě ten film vůbec nesedl. Moc náboženství, hlavně na počátku a já se pak začal neBožsky nudit.(31.3.2013)

Doufám, že ďábel nezískal moji duši, ale mně se to líbilo moc. Nevadí mi ten mix žánrů. Není to ani thriller ani historické drama... Příběh nás zanáší na konec šestnáctého století kamsi do Španělska. Za městem v pustině stojí osamocený klášter a právě tam jedné deštivé noci kdosi před vstupní portál položí novorozeně. Mniši se jej i přes ďáblovo znamení na rameni ve tvaru ruky ujmou a po letech z dítěte vyroste bratr Ambrosius (naprosto skvělý Vincent Cassel). Pro jeho nadšení pro Písmo i pro víru jej ostatní bratři obdivují, ale zároveň se jej i bojí. Málokdo je ve své víře a v souboji s hříchem tak neochvějný a tak si jistý jako on. Jeho kázání stahuje lid z širokého okolí. Poté co vydá řádovou sestru její matce představené, protože se mu u zpovědi přiznala že miluje jednoho muže a že s ním intimně stýká v klášterních zahradách naberou události rychlý spád. Ambrosiu netuší, že zakrátko bude před největší zkoušku víry postaven i on.... Dále nebudu spilerovat. Ano, prostředí bylo úžasné. Středověký klášter i nedaleké městečko nemělo co do kulis tohoto dramatu chybu. Nejvíce paf jsem však byl z Cassela. Je jedno jestli tenhle borec hraje popeláře, mafiána či důstojného mnicha. Vždy to dá tak přesvědčivě, že člověk musí jen v uznání pokývat hlavou v obdivu... Filmu bych trochu ubral na stopáži, přes některé dramatické zvraty plyne velmi pomalu a hrozí občasné zívnutí. ------ A nezapomeňte, Ďábel má jen takovou moc, jakou mu umožníme. * * * *(27.12.2012)

• - O knize "Mnich", kterou je snímek inspirován, se zmiňuje spisovatelka Jane Austenová ve svém díle "Northangerské opatství". Titul je pak zmiňován i ve stejnojmenném filmu  Northangerské opatství (2007). (Asmodin)