Tajemný muž

• slovenský

Tajomný muž

Mysteriózní / Drama / Krimi / Thriller

USA / Kanada / Francie, 2012, 101 min

Já Laugierovi rozumím. Po Mučednících se od něj očekával nějaký zázrak. Který nedodal. Dodal jen film, který si uvědomuje, že by měl být zázrakem a není v něm nic špatně, nechce být prvoplánový a nechce být hloupý. Jenže intenzivní pocit se nedostavil a od poloviny dál už není čím víc překvapovat.(2.11.2014)

Tajemný muž klame tělem. Tváří se jako nesmělé dítko hrající si v koutě, aby následně překvapilo svou atmosférou i řemeslným kumštem. Vizuálně oku lahodící titulky vystřídá ponurá současnost totálního zapadákova obklopeného lesy a skálami, kde místní nemají peníze, zázemí, cíle ani ideály. Zneklidňující záběry tak hned od prvních minut skládají pomocí výmluvných detailů realitu místa, kde lidé dodnes vzpomínají na pracovní příležitosti v uzavřených dolech. Nezaměstnanost vystřelila nahoru, místní nacházejí klid u lahve alkoholu, a tak trochu se tu navíc zvyšuje věkový průměr. Beze stopy tu totiž mizí děti. Lidé za vytraceným dětským smíchem vidí legendu o muži v plášti, který unáší malé děti. Takže nastávající matky by měly možná projekci vynechat, ti ostatní si můžou užít slušivý thriller, který ale nakonec sám sobě podrazí nohy. Jak už to tak bývá, ve druhé polovině totiž začnou vylézat i ne úplně uspokojivé odpovědi. K nějakému scénáristickému peklu to ale zdaleka nesklouzne, takže si dál můžeme vychutnávat velmi slušně napsanou i zahranou postavu Jessicy Biel, která (překvapivě v tomhle žánru) podává jeden ze svých nejvyrovnanějších dramatických výkonů. Divák jí onen pocit nekonečného prázdna poté bez větších obtíží uvěří. Laugier solidně manipuluje s divákovým očekáváním, vzpírá se klasickým postupům a po řemeslné stránce tlačí tuhle surovou látku do áčkových vod. Většina fíglů působí čistě, jednoduše a účinně. S ubíhajícím minutami je však stále jasnější, že scénář potřeboval o trochu lepší zacházení. V rámci žánru přesto převládá spokojenost, a i když tu divák nebude zažívat předinfarktové stavy, uhýbání do jiných žánrů neotráví. Nakonec zabrnká na sociální strunu, aneb bojujme proti zkaženým rodičům v tomhle už dávno nespravedlivém světě. Docela vyzrálý kriminální thriller.(14.12.2012)

Thriller áno, mysteriózny áno, krimi áno, psychologický áno, dráma jednoznačne, horor ani omylom. Ja som síce vedel (tak ako asi všetci), že po geniálnej hororovej modle Martyrs odbočí Laugier od gore tématiky, lenže on urobil dokonca obrat o 360 stupňov kamsi do neznámych vôd. Nepochybne zaujímavý film s kritickospoločenským podtextom, ale moja šálka kávy to teda nebola. Pomalší rozbeh a zoznamovanie sa s dôležitými či menej dôležitými postavami vystriedalo pár napínavých momentov, únos, pátranie, akcia a nejaké to malé prekvapenie, no lenže v druhej polovici to už začalo byť aj trochu predvídateľné (keďže veľa možností sa tam už neponúkalo), úplne sa to zmenilo na kriminálnu drámu a záverečné minúty už boli neskutočne nudné, dokonca som mal pocit, že to sledujem už večnosť. Tak snáď sa Laugier trochu preberie a nakrúti Martyrs 2, lebo v tom je doma určite viac.(29.7.2012)

• predators

Naštěstí není v žánru uvedeno "horor"! No, ono tam vážně nebylo nic strašidelného! Mysteriozní? Panečku! Ano, jde o mix několika žánrů, ale zdálo se mi, jakoby žádný z nich nebyl dotažen do konce. Budu si tedy myslet, že se jednalo o drama, temné drama, které mělo na víc, než jen na zmateně pobíhající Jessicu Biel a několik sedláků. 35%(13.10.2012)

Tak to byl snímek, na který jsem byla opravdu docela zvědavá a nakonec se z toho vyklubal celkem dobrý thriller. Bylo tam přiměřeně dost dějových a překvapivých zvratů, ale v některých vypjatějších situacích se mi zdálo, že Laugier tlačil moc na pilu až do absurdna (pes, bahno). To všechno mohlo uškodit i na herecké přesvědčivosti Jessice Biel, která by jinak v roli hodné mladé sestřičky July obstála velmi dobře. Pro mě byla jinak zajímavá a hezky zahraná role Jenny v podání Jodelle Ferland. Jeden z filmů, na který se budu muset podívat asi ještě jednou, už jen kvůli závěru, který sám o sobě měl sice určitou myšlenku, nicméně šlo vše řešit naprosto jinou cestou, ale to by byl už asi naprosto žánrově jiný film i když tady se jich prolínalo docela dost.(27.9.2012)

• - Spoiler: Ve scéně z vězení, kdy Julia Denning (Jessica Biel) hovoří k jedné z matek ztracených dětí, hlavní protagonistka v detailním záběru bez střihu za celou minutu ani jednou nemrkne. Běžně přitom lidské oko mrkne v průměru 10-15krát za minutu. (Hallam)

• - V scéne, keď sestričku July (Jessica Biel) privezie polícia na policajnú stanicu, kde jej policajt príde neskôr oznámiť, že syna nenašli, je pri detailnom zábere na jej tvár vidno, že jej oko je mimoriadne napuchnuté, no v ďalšom zábere má oko normálne. (DJ Rocco iNc)

• - Když se Julie (Jessica Biel) umývá na toaletách, má na bradě otevřenou ránu, ovšem po opláchnutí má rázem bradu bez šrámu. (NICOTINE)