Film vypráví o bratrech, jejichž láska z dětství přeroste v dospělosti v partnerství. (criss16)

danielosbourne

Nebýt té první části, kdy nám režisér ukazuje, jak to s chlapci bylo v dětství, možná by to bylo o něco lepší. Chvílemi jsem si říkal, že jde o film, u kterého nepůjde o nějaký hlubší děj, ale o silné scény, na které po shlédnutí budete těžko zapomínat. Nakonec se mi dostalo jak děje, (až po časovém skoku v ději) tak i silných scén, a že jich bylo celkem dost. Hudba je jaksi mdlá, ale právě ve chvílích, kdy jde o ony silné scény, se na ty chvilkové okamžiky hudba zmátoří a krásně celou scénu podtrhne. Herci jsou příjemní, tedy až na představitele dětských rolí, u kterých jsem si myslel, že vyrostu. Celé zobrazení dětského období bych jednoduše vyškrtl a nahradil ho nějakými dalšími silnými scénami a možná by celý snímek působyl mnohem příjemněji. I přezto dávám snímku plný počet, protože po časovém skoku se otevírá krásný, ač trochu netypický příběh dvou bratrů. ()

Bukk

Kdyby nešlo o to téma, tak je to prostě podprůměrný film, na který se budu snažit co nejdřív zapomenout a doufat, že mi nezabral moc místa v mozku a nebo náhodou něco neumazal, aby se tam sám vešel. Nejspíš to není tak špatný film, ale každý docení něco jiného a já si kamaráda z tohohle snímku rozhodně neudělám, protože jsem se prostě a jednoduše nudila a přidávám se k těm, kterým ta hudba pořádně lezla na nervy. ()

Stanislaus

Do Comeco ao Fim je svým námětem velice podobné krátkometrážnímu Starcrossed z roku 2005, ve kterém je vyobrazen rovněž incestní vztah dvou bratrů. Druhý jmenovaný byl však důraznější a emočně vypjatější, možná i kvůli kratší stopáži. "Od začátku do konce" se snaží zmapovat vývoj vztahu obou bratrů v co nejdelším časovém údobí, v důsledku čehož film občas nudí a zdá se být zdlouhavým. Neříkám, že bych se celou dobu nudil, nebo že by mi film nic nedal - tvrdím však, že se z toho dalo vytřískat více. Co se týká hudby, jež některé uživatele iritovala, tak mně se líbila. I tak se ale bohužel jedná o průměrně natočený film, u něhož zamrzí ten nevyužitý potenciál. ()

fredisek

Z nouze ctnost. Příběh je jalový, samozřejmě až na bizarnost vztahu Francisca a Thomáse, zpracování je zmatené, film nešetří klišé a hudba se tváří kdovíjak dramaticky, přitom by pokulhávala i jako kavárenská kulisa. Ale v nouzi ta ctnost byla. Zaujalo mě to a drželo to můj zájem mezi údivem, znechucením a pochopením. ()

Aluska88

Krása. Divák by nejspíše, vzhledem ke kontroverznosti tématu, očekával silný, vysoce dramatický příběh s osudovým zvratem či zápletkou. Do Começo ao Fim je však pojat zcela opačným způsobem. Již od dětství sledujeme vyvíjející se vztah dvou bratrů, z něhož jejich matka začne pociťovat svým instinktem cosi silnějšího než "pouhou" bratrskou lásku. Od dětství až po dospělost zůstalo jejich mimořádné pouto stejně silné a přerostlo až v milostný vztah. Snímek nabízí spoustu vášnivých a milostných scén, v nichž nechybí chemie hlavních představitelů, a také zároveň ukazují intenzitu jejich vztahu. Zejména ve scéně loučení, kdy si oba bratři uvědomí, že budou na určitý čas rozděleni, protože jeden z nich odjíždí na dlouhou dobu pryč. Nádherná, působivá scéna, v níž je obsaženo vše. Láska, vášeň, strach i bolest z nadcházejícího odloučení, které by je mohlo ovlivnit. Snímek se nezaměřuje na jejich vztah jako na boj vůči okolnímu světu a společnosti, která ho neuznává, odmítá, či se na něj dívá s odporem. Není zde nenávist. Zaměřuje se pouze na výjimečně silné pouto mezi dvěma lidmi, ukazuje jeho intenzitu, slabosti a také jejich zážitky, které získají jeden bez druhého, aby zjistili, jak moc jim na sobě záleží. Není to jen milostná přitažlivost, ale zároveň jsem v tom cítila i bratrskou lásku, která však byla natolik velká, že ji "pouze" sourozenecké pouto nedokázalo obsáhnout. Sahalo mnohem hlouběji. Celému filmu ke kráse také přispívá nádherná hudba, která mě okouzlila. ()

• Před premiérou zveřejnil trailer na YouTube, ke kterému přidalo svůj názor více než 400 000 uživatelů. (IvcaSammet)
  • Film se natáčel v Riu de Janeiru a Buenos Aires. (IvcaSammet)
  • Abranches viděl poprvé Joãoa v herecké akademii v Riu a když jej pozval na konkurz, bez váhání mu nabídl roli Francisca, protože jeho výkon na konkurzu byl tak ohromující, že se přítomným tajil dech. (IvcaSammet)