Jiří Trnka patří k zakladatelům nejen české, ale světové animované tvorby. Loutkový film Staré pověsti české vychází částečně z Jiráskovy předlohy, ovšem významně rozšířenou o původní historický Kosmův pramen a v moderním výkladu přijal interpretaci Vladislava Vančury s jeho pronikavou básnivostí. Film i dnes uchvacuje scénickou šíří i režijním a výtvarným pojetím, které přes drobnost loutek dokáže představit hrdinské eposy české mytologie v celé její monumentalitě. Zcela nové je výtvarné zpracování loutkových typů, postavy musely přesvědčivě vyjádřit heroického ducha daného tématu. Film Staré pověsti české se těšil velkému mezinárodnímu ohlasu a získal mnohá zahraniční i domácí ocenění. (Studio Trnka)

harycek

Ač je to o 6 let starší než já ,stále si pamatuji "Tys byl otec náš!! , tys byl vojvoda náš!!" ,a ještě "Čížku ptáčku zeleného peří" chrchrchr... hlavně mě to naučilo mít rád české dějiny !!!!! Nesmíme zapomenout na super hudbu od Václava Trojana!!!!!!! Poznámka : toto by chtělo zdigi!! a vyčistit zvuk, je tam šum!! ()

Gig

Genius české animované tvorby a jeho veledílo. Jiří Trnka vyšel z kreseb Mikoláše Alše a sestavil paletu obrazů, výjevů od počátku příchodu praotce Čecha ke králi Ječmínkovi (symbolika dítěte a naděje v budoucnost). Je úžasné jak takový film mohl být vytvořen na počátku padesátých let. Některé záběry trvají neskutečně dlouho a přitom se pořád něco děje - pohyb kamery, vlající oděv apd. Některá pohledy až Leonovské. Co trochu ubárá na zážitku jsou ty až divadelní monology, které jsou zde úmyslně, ale někdy to hold mírně nudí, i když je promlouvají legendy našeho divadla a filmu. ()

rigby

Umělecky velmi hodnotné, opravdovu mistrovské dílo, jaké si ostatně naše staré pověsti jedině zaslouží. Bohužel s tím souvisí i vysoká náročnost kladená na diváka. Dnešního průměrného diváka, a to nemluvím o mladších, toto zpracování rozhodně nezaujme. ()

Desmi

"Odpad" nedávám jen s ohledem na českou historii. Tohle je opravdová příšernost, kterou jen podtrhuje uši rvoucí "hudba". Dějiny plynou podle toho, jak se to zrovna tvůrcům hodí. Čert vem zdařilou rekonstrukci jednotlivých historických mylníků Čech a Moravy. Dívat se na to opravdu nedá. Kdyby jste to přece jen měli potřebu zapnout, vypněte si zvuk. Ono se tam stejně moc nemluví a z těch výkřiků Vás aspoň nebude bolet hlava... ()

Radek273

Ocenit loutkářské umění s ohledem na rok vzniku je rozhodně na místě. Ovšem zbytek se opět dostává do kolize se současnými moderními technologiemi, které holt posunují filmové možnosti na zcela jinou úroveň. Proto se sentimentální vzpomínkou na Trnku a spol. nutno hodnotit mírně. ()

the_weaver

Pozerať tento film v kine je ako sedieť uväznený na dvojhodine dejepisu. Bábkového dejepisu! V trochu nezrozumiteľnom jazyku. Z obdobia, ktoré Vám nič nehovorí. Dejepisu šprajcnutého komunistickou propagandou a rodovou rovnosťou. S hudobnou kulisou na pomedzí opernej árie a speváckeho zboru učiteľov.↵  Takže ak ste priemerný dospelý, tak to prinajlepšom ide mimo Vás.↵  Ak ste dieťa (a babka Vás na to zobrala do kina ako na rozprávku), tak riskujete traumu z množstva surového násilia, ťažké nechápanie (ledaže ste to práve preberali v škole) a nudu (tí menej šprtaví). Babku asi zas tak skoro nenavštívite.↵  No a teraz vážne - prečo počas lovu diviaka hrá pesnička "Čížku, ptáčku zeleného peří" ?!? Prečo na začiatku niektorých scén do ticha uderí až nepríjemne hlasná hudba ? ()

nobodyx

Skvost animované tvorby a nejen té naší - v dějinách světové animované tvorby je tento film co do kvality animace vysoko převysoko. Ve světovém měřítku naprosto odjedinělá scéna bitvy s Lučany a před bitvou "náběhy" kamery, která detailně snímá Neklanovu tvář - Neklanovi před bitvou svědomí nedopřeje klidu a na záběrech kamery je to poznat, bitva samotná je pak reálnou a pro děti(prvně jsem film viděl když jsem byl kluk) děsivou, ale i pro dospělého člověka velice reálnou bitevní scénou. ()

vk252

Z tohoto briliantu českého animovaného filmu (a vůbec filmu) , brilantně vybroušeném Jiřím Trnkou a doprovázeném hlasy těch nejlepších, co tu kdy chodili po prknech a před kamerou, jsem byl vždy tak konsternován, že jsem si nikdy nevšiml, že loutky NEMAJÍ mimiku tváře. Já ji v těch Trnkových asi vždycky viděl. Neviděl jsem lepší loutkový film. Jako oko v hlavě chovám knihu J. Bočka z roku 1963 o Jiřím Trnkovi, doporučuji nastudovat milovníkům animace ( tím nemyslím počítačové, ale poctivé mravenčí práci opravdového animátora). ()

Bojinda

Je to pro nás, kteří ty pověsti známe. Nádherný patos je prostě odzbrojující. Naši předci nemusí nikoho vyhánět, osídlí prázdnou zemi, která se stane jejich po právu přirozeném - vsákl se do ní jejich pot z poctivé práce, krev prolitá při obraně žen a dětí a jsou zde pohřbeni ti, kteří ji učinili tak krásnou, jakou si ji přejeme předat dál. Kéž by podobně jako Trnka smýšlel každý. Jediná změna je v Dívčí válce - přece se nebudem navzájem vraždit, když si můžem zatancovat :) Film pro mezinárodní publikum to není, leda by si napřed přečetli Jiráska. ()

28. filmový festival Finále Plzeň

28. filmový festival Finále Plzeň

19.04.2015

Premiéra nové české loutkové pohádky Malý Pán, projekce v unikátních zrekonstruovaných Loosových interiérech, soutěže o Zlaté ledňáčky, první uvedení zdigitalizované klasiky Jiřího Trnky Staré… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011