Jiří Trnka patří k zakladatelům nejen české, ale světové animované tvorby. Loutkový film Staré pověsti české vychází částečně z Jiráskovy předlohy, ovšem významně rozšířenou o původní historický Kosmův pramen a v moderním výkladu přijal interpretaci Vladislava Vančury s jeho pronikavou básnivostí. Film i dnes uchvacuje scénickou šíří i režijním a výtvarným pojetím, které přes drobnost loutek dokáže představit hrdinské eposy české mytologie v celé její monumentalitě. Zcela nové je výtvarné zpracování loutkových typů, postavy musely přesvědčivě vyjádřit heroického ducha daného tématu. Film Staré pověsti české se těšil velkému mezinárodnímu ohlasu a získal mnohá zahraniční i domácí ocenění. (Studio Trnka)

hemul

V roku 1952 natočil Jiří Trnka podľa predlohy Aloisa Jiráska film Staré pověsti české, v ktorom svojou filmovou rečou prerozprával najznámejšie české mýty počnúc príchodom praotca Čecha a víťazstvom Čechov nad Lučanmi končiac. V šírom obraze spojil veľké príbehy národa s malými dejinami ľudí, národný pátos s intimitou človeka, panoramatické zábery veľkej krajiny a mohutných vojov sa striedajú s detailmi tvárí, rúk, nôh, veľké putovanie a ohromné bitky sú pretkané osobnými vzplanutiami statočnosti či mrazivosťou strachu. Áno, sú to prastaré mýty, keď však vystrašený v kúte schovaný knieža Neklan v trasúcej sa ruke neudrží meč a prenecháva ho svojmu statočnému rytierovi Čestmírovi, ktorý oblečený v jeho zbroji vedie bojovníkov do víťaznej bitky, cítim, že ten príbeh nie je iba bájou zo starých knižiek, ale že je aj mojím každodenným zápasom. viac tu - http://blog.tyzden.sk/vladimir-leksa/2012/03/16/jiri-trnka-rozpravkar-ktory-daroval-dusu-babkam/ ()

TomasKotlant

Atmosféra výborná, ale jednotlivé pověsti se navzájem spíše vytlačují, než aby vytvořily jednolité krásné epické veledílo. Na kráse mizanscény to ovšem nic nemění. Hudba si též zaslouží pochvalu. *** Ve zkratce: Předstoupil Trnka před svůj lid: To je ta technika zaslíbená, tvrdou prací, však nesmírnou krásou oplývající. (ZFF 2012, ojetá filmová kopie) ()

Narciska

Krásné a podmanivé ztvárnění legendární historie původu našeho národa. Umělecky dokonalé, křehká krása postav, rozmilé detaily, kouzelná hra s pozadím a kulisami, působivý zpěv, jenž omamně nás vrací do náruče dávných předků tak, že až skoro hmatatelně cítíte, že k nim patříte... ()

Yarwen

Těšil jsem se na krásné české legendy, byl jsem ovšem zklamán. Snímek se nedrží své knižní předlohy, což je u animovaného filmu velká škoda, protože možnosti jsou téměř neomezené, neznalému divákovi, který pověsti ostudně nečetl, nebudou některé věci docházet, do toho příšerné kvílení namísto zpěvu a místy nuda. Animace jsou samy o sobě velmi dobré a celkově snímek nevyznívá špatně, to ale na nadprůměrné hodnocení nestačí. Naše pověsti tak na důstojné filmové zpracování stále čekají. ()

zdeny99

Všechna čest Jiřímu Trnkovi za to, co ve svůj život dokázal. Jeho řezbářské a filmové umění se navždy zapsalo do historie čsl. filmu, jenže dnes po takřka 70 letech už jeho filmy vypadají utahaně a nudí. Stejně je tomu i u tohoto filmu, slavné filmové adaptace Aloise Jiráska. Já když to viděl, tak jsem úplně trpěl. Vůbec mě to nebavilo. Chybí tomu hlubší scénář a dialogy. Těch pár průpovídek je strašně málo. Na druhou stranu loutky jsou to překrásné, vizuálně dokonalé, mohl bych to nazvat mistrnou prací... Ale i tak mi to nedá zmínit, že kdybych neznal Staré pověsti, tak bych se z tohoto filmu vůbec nic nedozvěděl. Doporučuji si radši přečíst Jiráskovu knihu. [1590. hodnocení, 78. komentář, 85%, 477. nejlepší film] ()

mi-ib

Jde o to, že z dnešního pohledu můžeme obdivovat preciznost Trnkova řemesla loutkářského a animačního. Opravdu z mého laického pohledu se na jeho práci z roku 1952 nedotahují ani leckteré dnešní mnohem snadněji se rodící fílmy. Jenže to je jen ta technická stránka. Ta obsahová je už horší. Strašné málo se zde mluví, ale to by ani nevadilo, jenže scénická hudba doplňovaná sektickými zpěvy dnes již moc lidí neosloví. Je to jako se starý autem. Dokážete obdivovat jeho technickou krásu, ale na dnešní Le Mans se s ním těžko přihlásíte. ()

haWranka

Tohle se mi hrozně těžko hodnotí, tak to ani dělat nebudu, mám totiž hodně rozporuplné pocity. Loutky, kulisy, hudba - to všechno mě absolutně nadchlo svoj nádherou. Obličejíky postav měly úžasný výraz, snový a přesně doplňující atmosféru. Na druhou stranu jsem se už u Dívčí války začala nudit (a pak jsem i usnula, přece jen bylo pozdě), a to se mi normálně nestává. Prostě jsem si nebyla schopná dosyta vychutnat tu atmosféru. Ale já si dám někdy repete (nelíp odpoledně a plně odpočatá) a pak doufám budu moct změnit hodnocení k (mnohem) lepšímu. ()

rivah

Trnkův film je nádherný, ve své době světový vrchol loutkového filmu, tedy filmu s uměleckými ambicemi. Všichni další se na tom učili, - Ovšem ta restaurovaná kopie, totálně Maďary zfušovaná, proměnila mistrovské dílo v hnědo šedý paskvil, kde občas vůbec nejde poznat, oč jde. (Ohlas na TV uvedený film v listopadu 2020). Tu restauraci hodnotím jako ODPAD! ()

Rodin

Škoda jen, že kvalita obrazu za těch téměř šedesát let tolik utrpěla, protože přestože mám k Aloisovi značné množství výhrad, tohle zpracování si zaslouží čistou jedničku, bez ohledu na předlohu. Jiří Trnka prostě vytvořil nádherné filmové dílo, které už zřejmě (s ohledem na současné animační techniky) nikdy nebude ani dostiženo, natož překonáno. ()

DEMON

Najma ak povazime dobu vzniku, treba tomuto filmu vzdat absolutnu uctu - kvalita spracovania a najma kvalita rezie, napriek tomu, ze ide o stop-motion babkove dielo, je absolutne genialna. Hlavne poslednych 10-15 minut, kde sa narodny patos miesa s epickym prevedenim tohto boja, nieco, co sa len tazko popisuje niekomu, kto tento film nezhliadol. Je mozne, ze dnesna generacia uz moze mat problem naladit sa na vlnovu dlzku tohto diela, ale to je ozaj len na skodu - pre tych, ktori su ochotni nazriet pod povrch, sa tu skryva naozaj neopakovatelne veldielo. ()

topi80

Snímek je spíše výtvarným uměleckým počinem, musím uznat, že z loutek skutečně vyzařovaly emoce, stejně jako ze všech dalších prostředků, které JIří Trnka ve filmu použil. Film se pověstí spíše letmo dotkne, dominují v něm spíše lyrické pasáže a předpokládá se spíše to, že divák pověsti zná a naladí se s tvůrci na stejnou vlnu vychutnání úchvatné podívané. Já se musím přiznat, že se mi to naladění na stejnou vlnu moc nezadařilo, ale něčemu tak výjimečnému a geniálnímu jiné hodnocení dát nelze. ()

xxlch

Tak toto je lahůdka a jedna z ne-nej-nej věciček od Jiřího Trnky.Mistr Trnka je náš český (československý) Walt Disney a Jim Henson v jedné osobě.Jeho loutky ,návrhy a kresby či ilustrace a já nevín co všechno ,jsou součástí vzpomínek a dojmů mnoha a mnoha lidiček.Trnkova práce s loutkou a animací je naprosto jedinečná a to v celosvětovém měřítku.Skoukat veškeré Trnkovy filmíky je pro našince povinností, páč upně všechny jsou dokonalé! ()

Pitryx odpad!

Už na začátku jsem jako malý od televize utíkal. Nyní jsem to sice vydržel až do konce, ale… Ten začátek s tou podivnou hudbou je prostě humus. Následuje zmatené vyprávění, Čech nejprve umírá, ale pak leze na horu. Chvilku je to mluvené, chvilku němé. Prostě, nestojí to za nic. Těšil jsem se alespoň na hlas pana Štěpánka, ale má tam jen pár vět. A i ta Hudba je tam chvilkami jak z opery. Pro mne bezcenný film. ()

ostravak30

Budu upřímný. Mě loutkové filmy nikdy moc nebavily. U snímku Staré pověsti české oceňuji tu naprosto neuvěřitelnou řemeslnou práci a zručnost. Vytvořit více než hodinu a půl trvající film s loutkami muselo dát neskutečné množství práce, tím spíše, že to vypadá naprosto úžasně. Z vypravěčů mě samozřejmě zaujal nejvíc Karel Höger . Celkově jsme neviděli všechny pověsti, ale to by se do jednoho filmu nevešlo, takže škoda, že nevznikl další. Nicméně z dnešního pohledu si myslím, že mladá generace snímek neocení. Pro ně je vrcholem tvorby Doba ledová. Uváží-li ale člověk prostý fakt kterým je datum vzniku, pak musí smeknout hučku. ()

Pete

Z hlediska výtvarného, co se loutek a jejich animace týče nelze křivého půlslova vypověděti. Trnka čaruje, a je to lahůdka. Avšak hudební stránka je příliš depresivní, a komentář velmi zastaral, byť je čtený hereckými velikány. Vzhledem ke zvolené látce se průměrně vzdělaný Čech nedozví nic nového, ale nejsem si jist, zda toto dílo má šanci zaujmout dnešní žáky základních škol, kamž patří. Subjektivní dojem z téhle klasiky se promítl do mého až svatokrádežně přísného hodnocení. ()

Weissik

Ať žije tradice české animátorské školy. Doklad toho, proč bylo v minulosti Československo animátorskou velmocí. Obdivuji práci mistra Trnky a to dvojnásob, neboť si dokážu představit jak obrovitá dřina musela být práce na davových scénách. (které mimo jiné vypadají vskutku úžasně) ()

28. filmový festival Finále Plzeň

28. filmový festival Finále Plzeň

19.04.2015

Premiéra nové české loutkové pohádky Malý Pán, projekce v unikátních zrekonstruovaných Loosových interiérech, soutěže o Zlaté ledňáčky, první uvedení zdigitalizované klasiky Jiřího Trnky Staré… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011