Dabangg

Komedie / Akční

Indie, 2010, 126 min

Spojte Salmana posledních let, protřepejte ho, ale nemíchejte, poraďte mu humor jako z Fairbanksova Zorra, akci z grotesek a můžete Dabangg v klidu podávat. Sonakshi Sinha je také skvělé kotě, takže nebýt toho, že na podruhé bych byla radši, kdyby se celý film skládal jen z výstupů tančícího nebo hláškujícího Robina Hooda Pandeye, byla bych si jeho praskající košili (pouhou silou vůle) užila ještě lépe. Ale rodinná ani politická zápletka skutečně opakovací hodnotu nemá. Každopádně si měním vyzvánění na mobilu a oblibuju si absolutně Arbaaza Khana a jeho uhrančivý pohled. #festivalbollywoodskehofilmu(10.10.2011)

• Tuax

Tak tohle je poměrně těžké zklamání. Úplně nejvíce ze všeho mě štvaly a to po celou dobu postavy, jejich myšlenkové pochody a jednání. Paradoxně byl tak nejsnesitelnější a nejsympatičtější Sonu Sood, který měl ztvárnit tu nejzápornější postavu ale ten projev byl dost opačný, i přes ten závěr. Podle mě v tom chybí něco jako kladný hrdina, protože ten policista, kterého Salman ztvárnil nebyl kladný ani v nejmenším. Byl větší šmejd než lumpové, které honil. K tomu ten pro mě zcela pitomý humor a dialogy, které se chvílemi nedaly ani poslouchat (číst titulky). O tomhle jsem slyšel jako o bezva Salmanovce, ale je to atrapa na cokoliv. Pro mě naprosto nezvládnuté scénáristicky. Jinak efekty jsou sice líbivé, ale vzhledem k ostatnímu mi vadilo nakonec i to, jak bylo vše přemrštěné, kde někdo upadne, odletí a všude kam dopadne se tříští betonové sloupy, zděné stěny atd. Hrozná ptákovina. Sonaksi Sinha zde byla fakt pěkná, líbivá i v písních, uměla se skvěle pohybovat, tančit, vlnit, tvářit. Jenže to nic nemění na tom, že její postava asi měla hodně nízké IQ, nebo byla bez mozku jako většina postav v tomto filmu... Chci aby se má dcera provdala, tak spáchám sebevraždu, hurá. To jimsnad nemohlo připadnout jako vtipné. A takových věcí je v tom až přespříliš. Těžké zklamání.(18.10.2015)

Dabangg pracuje s akčními scénami podobně jako s tanečními výstupy. Fungují jako odlehčení děje, pobavení diváka a částečně též k posunutí příběhu. Hned ta první ukazuje, jakým směrem se asi snímek vydá. Její nadsazenost dává vzpomenout na Jackieho Chana a to nejen choreografií, ale též použitím neotřelého artefaktu, v tomto případě hasičské hadice. Režisér Kashyap sází na moderní pojetí a nebojí se využívat takových vymožeností jako je zpomalení, ba až zastavení času (pohybu), v některých momentech. Zároveň si hodně pohrává se střihem, od kterého nejspíš očekává větší dynamičnost. Přestože stříhá docela divoce, někdy až nepříjemně rychle, zůstávají scény přehledné a lze se v nich lehce orientovat. Protipólem k akci jsou klidnější scény, ve kterých je vyprávěno několik nepříliš dobře konstruovaných příběhů. V první polovině filmu je to dvojice romantických pasáží ze strany obou bratrů a samozřejmě rodinné peripetie. Ani jedno příliš nefunguje. Jakmile se do středobodu děje dostává Makhi, snímek značně trpí. V druhé půli do sebe však všechno vcelku slušně zapadá a zpočátku nepodstatná rodinná problematika se rázem stane nosným prvkem děje. Největším problémem Dabanggu však nemusí být ani tak samotný příběh, jako spíše dějová schematičnost, která je jasně čitelná od prvního momentu. Jenže odsuzovat tento film na základě jeho „jednoduchosti“ by znamenalo jen přiznat vlastní neschopnost jej správně uchopit. Jakožto machovská připomínka zlatých let akčního filmu však funguje velmi dobře. Přestože salvy smíchu vyvolat nemusí a nejspíš si ani nezíská zástup fanoušků, nemohu mu nepřiznat, že má jistý šmrnc, i když ta pravá jiskra mu chybí.(18.3.2011)

Oproti jiným bláznivým komediím indické výroby to bylo chvílemi skutečně vtipné. Díky podobnosti s ČR (co se korupce týče) se mi ty indické filmy přijdou takové blízké.(21.5.2013)

Pro mě zajímavý akčňák, ve kterém je Salman tak trochu sebestředný parchant, ale uber killer. Příběh se mi hodně líbí a opět zde má pár zvratů. Triky jsou dělané až moc okatě, takže jsou i parodující veškeré akční situace. Akce je je hodně a je pěkně přehnaná. On se ostatně celý film nebere vážně a to je na něm to skvělé. Obsazení je opět bez chybné. Písní zde már je, ale určitě bych i nějakou ještě přidal. Za mě 80% :)(21.2.2017)