Dabangg

Komedie / Akční

Indie, 2010, 126 min

Oproti jiným bláznivým komediím indické výroby to bylo chvílemi skutečně vtipné. Díky podobnosti s ČR (co se korupce týče) se mi ty indické filmy přijdou takové blízké.(21.5.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,288,549Tržby Celosvetovo $32,100,000(4.2.2011)

Dabangg pracuje s akčními scénami podobně jako s tanečními výstupy. Fungují jako odlehčení děje, pobavení diváka a částečně též k posunutí příběhu. Hned ta první ukazuje, jakým směrem se asi snímek vydá. Její nadsazenost dává vzpomenout na Jackieho Chana a to nejen choreografií, ale též použitím neotřelého artefaktu, v tomto případě hasičské hadice. Režisér Kashyap sází na moderní pojetí a nebojí se využívat takových vymožeností jako je zpomalení, ba až zastavení času (pohybu), v některých momentech. Zároveň si hodně pohrává se střihem, od kterého nejspíš očekává větší dynamičnost. Přestože stříhá docela divoce, někdy až nepříjemně rychle, zůstávají scény přehledné a lze se v nich lehce orientovat. Protipólem k akci jsou klidnější scény, ve kterých je vyprávěno několik nepříliš dobře konstruovaných příběhů. V první polovině filmu je to dvojice romantických pasáží ze strany obou bratrů a samozřejmě rodinné peripetie. Ani jedno příliš nefunguje. Jakmile se do středobodu děje dostává Makhi, snímek značně trpí. V druhé půli do sebe však všechno vcelku slušně zapadá a zpočátku nepodstatná rodinná problematika se rázem stane nosným prvkem děje. Největším problémem Dabanggu však nemusí být ani tak samotný příběh, jako spíše dějová schematičnost, která je jasně čitelná od prvního momentu. Jenže odsuzovat tento film na základě jeho „jednoduchosti“ by znamenalo jen přiznat vlastní neschopnost jej správně uchopit. Jakožto machovská připomínka zlatých let akčního filmu však funguje velmi dobře. Přestože salvy smíchu vyvolat nemusí a nejspíš si ani nezíská zástup fanoušků, nemohu mu nepřiznat, že má jistý šmrnc, i když ta pravá jiskra mu chybí.(18.3.2011)

Spojte Salmana posledních let, protřepejte ho, ale nemíchejte, poraďte mu humor jako z Fairbanksova Zorra, akci z grotesek a můžete Dabangg v klidu podávat. Sonakshi Sinha je také skvělé kotě, takže nebýt toho, že na podruhé bych byla radši, kdyby se celý film skládal jen z výstupů tančícího nebo hláškujícího Robina Hooda Pandeye, byla bych si jeho praskající košili (pouhou silou vůle) užila ještě lépe. Ale rodinná ani politická zápletka skutečně opakovací hodnotu nemá. Každopádně si měním vyzvánění na mobilu a oblibuju si absolutně Arbaaza Khana a jeho uhrančivý pohled. #festivalbollywoodskehofilmu(10.10.2011)

Trochu zklamání. Singham se mi líbil mnohem víc, včetně hlavního herce.(25.10.2012)