Křtiny

Krst

The Christening

Drama / Thriller

Polsko, 2010, 85 min

Doma mi říkali, ať se vyhýbám špatné společnosti. Poslechla jsem jen proto, že poblíž žádná nebyla... Nekompromisní vzestupnost napětí, horizont jednoho týdne a výborné herecké výkony k tomu. A poznání - když jeden z kdysi nerozlučných dvou nedozraje, vzpomínky ztratí svou cenu - jako bonus.(17.11.2014)

Jednoduchý ale veľmi dobrý film zo súčasnej Varšavy o vzťahu dvoch priateľov. Drsný vďaka prvku mafie v ňom, zároveň veľmi ľudský lebo v centre pozornosti stoja vzťahy medzi postavami a ich premeny. Na hercov sa pozeralo príjemne, čo sa týka Tomasza Schuchardta, bolo to jeho úplne prvé účinkovanie vo filme a podľa mňa sa zadarilo. Symbolika a nejednoznačnosť ma potešili. Naozaj spokojnosť. MFF Bratislava 2010 (Vtipná story s režisérom Wronom, za ktorým som sa po premietaní zastavila a pýtala som sa ho zopár vecí na film. Doteraz mám v peňaženke jeho vizitku a v hlave spomienku, keď mi povedal, že keď budem opäť vo Varšave, nech sa ozvem :)(7.11.2010)

,,SVĚT NEZMĚNÍŠ, BUĎTO BUDEŠ KOZÁKEM NEBO NUZNÝM CHUDÁKEM....“ /// … minulost si vás dokáže najít i v Polsku… Reálie podobný těm našim – přeci jen jsme demokracii budovali v podobným duchu (že Václave. Václave? Kam zas kurva… aha umřel. Tak soráč…). Filmařinou mi to připomíná spíš ruskou školu (že Bratře). Dva kámoši a jejich malé komorní ,,D“(rama). (Něco jako naše Vendeta? Jasan. Třeba. Vidíš, že nemeleš jen píčoviny…). Jen se mi zdá, že přes svou umírněnou stopáž stejně nemá ve svý délce po tý dramatický stránce čím ohromit (ty krávo, nechceš radši napsat, že je zbytečně moc dlouhý?...). Napětí pramenící z očekávání nevyhnutelnýho – tedy z neděle, soráč, ale osoby vomlácený nejen demokracií, ale i totalitou asi na rypák nepadnou. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Žeru příběhy podle skutečnejch událostí. 2.) Trochu jsem žvanil (v diskuzi na ČSFD? Poldům? A kurva…). 3.) Slíbil jsem, že zaplatím…. 4.) Thx za titule ,,fredikoun“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.8.2012)

Zo súčasným poľským filmom nemám skúsenosti, takže som to bral ako spestrenie súčasnej ponuky. Musím priznať, že ma Wronov film príjemne prekvapil, je realisticky natočený s dôrazom na psychologickú kresbu hlavných hrdinov. V centre príbehu sú dvaja priatelia a je lahôdkou sledovať ich vývoj počas filmu. Obaja sa stretli kvôli rodinnej slávnosti ( krst ), ale hnacím motorom je stret s varšavskou mafiou. Ako som spomenul, konanie postáv a ich motívy sú dobre prepracované, problém mám s odpudivými scenériami. Takmer všetky exteriéry sú natočené v úplnej izolácii, akoby sa celý príbeh neodohrával vo veľkomeste, ale kdesi na Mesiaci. Možno to bol zámer, aby film pôsobil studeno v kontraste s ľudskými osudmi oboch priateľov.(10.8.2012)

Tiene minulosti dobiehajú bývalého člena mafiánskej grupy. Do toho menej nápadito vsunuté otázky primeranosti odplaty, pevnosti priateľstva a tak. Celkové vyznenie tak pôsobí dojmom už videného. Príbeh je ladený do studených odtieňov modrej a zároveň je predchnutý fatalistickou nemožnosťou čeliť existujúcej hrozbe, pričom vyústenie naznačuje už úvodná reprodukcia biblickej rytiny Albrechta Dürera o Kainovom zabití Ábela.(18.3.2013)

• - Scénář je volně založen na skutečném příběhu muže, který se po své zločinecké minulosti přestěhoval do Varšavy, aby začal nový život. [Zdroj: Film Europe] (Jeremy.jk)