Křtiny

Krst

The Christening

Drama / Thriller

Polsko, 2010, 85 min

Zo súčasným poľským filmom nemám skúsenosti, takže som to bral ako spestrenie súčasnej ponuky. Musím priznať, že ma Wronov film príjemne prekvapil, je realisticky natočený s dôrazom na psychologickú kresbu hlavných hrdinov. V centre príbehu sú dvaja priatelia a je lahôdkou sledovať ich vývoj počas filmu. Obaja sa stretli kvôli rodinnej slávnosti ( krst ), ale hnacím motorom je stret s varšavskou mafiou. Ako som spomenul, konanie postáv a ich motívy sú dobre prepracované, problém mám s odpudivými scenériami. Takmer všetky exteriéry sú natočené v úplnej izolácii, akoby sa celý príbeh neodohrával vo veľkomeste, ale kdesi na Mesiaci. Možno to bol zámer, aby film pôsobil studeno v kontraste s ľudskými osudmi oboch priateľov.(10.8.2012)

Sice nijak originální příběh o tom, že minulosti neutečete, ale přesto v polském podání působí svěže a neotřele. Vhodně zvolený formát pondělí-neděle Wrona zpracoval přesně tak jak měl. Den ode dne se napětí stupňovalo a stejně tak obavy z toho, co přijde v neděli. Nepříjemně realistické. 80%(29.11.2012)

Řekla bych, že je to tady celkem nadhodnocené, jelikož je to trochu zdlouhavé a místy nudné. Děj celkově je dobrý, ale je tam spousta nesrovnalostí a různých věcí, které si člověk musí domyslet sám. Hlavní dva aktéři jsou sympatičtí stejně jako hlavní aktérka. Polská "mafie" mě moc na kolena nedostala, čekala jsem více akce a napětí, tady se člověk dozvěděl už na začátku jak to skončí, což není zrovna dobré pro diváka.(22.9.2012)

Poľské reálie, malý mafiánsky film zo života malých rýb so štýlom týždňa, ktorý poznáme z iných filmov, plus jemná melodramatická hudba robia tento film zo skutočného života, ktorý najmä kvôli úvodu má ešte silnejší podtón, dosť zaujímavým a silným. Keďže koniec sa dal predpovedať, tak to nie je zrovna ukážkový film, čo by sa malo robiť ak sa niekto do niečoho zapletie, ale vieme že realita býva často práve takáto. Film nie je dlhý, ponúka to, čo by mal a je už len na vás, či vám tento poľský štýl a poľský svet sadne. Aj mne sa tu však naskytá otázka, kde páni pri štrnganí kľúčmi v 1989 urobili chybu. Buď si kozák, ale chudák, ako vraveli vo filme, je to smutné, že svet takto dnes funguje, ale ak viete, čo robiť, tak nemusí, akurát že tento film na to nedáva odpoveď, len príma krutú realitu.(7.1.2013)

Prvotřídní psychologické drama. Zkušená ruční kamera solidní herecké výkony. Syrová chemie mezi hlavními postavami umocňuje míru napětí, které vás nenechá vydechnout až do závěrečných titulků (jeho gradace během nedělních křtin je vytažena do nejvyšších otáček). Připomnělo mi to podobně civilní dánskou trilogii z podsvětí Dealer. Marcin Wrona umí. V českém prostředí bych si v rolích ústřední dvojice představoval Ondru Vetchého a Filipa Renče, jsou herecky/typově podobní polské dvojici. Chybí nám ten Wrona.(9.11.2012)