Lovec trolů

Norsko, 2010, 103 min

André Øvredal

André Øvredal

Hallvard Bræin

Trojice studentů si to namíří do norských hor a hvozdů, aby natočila dokument o ilegálním zabíjení medvědů. Narazí na tajemného fousáče v podrápaném autě, který s nimi nejprve nemá zájem hovořit, posléze nicméně souhlasí i s tím, aby se k němu skupina na lov připojila. Nebudou se ale lovit medvědi, nýbrž trolové. Blairwitchovský dobrodružný dokument o lovcích trolů - to musí nalákat snad každýho. Netradičnost námětu (kolik vážných snímků s troly znáte?) je hlavním důvodem, proč snímek baví. Jinak totiž nepřichází s žádnou extra velkou dávkou napětí či strachu (scéna v dolech trochu postrašit dokáže), ani příběh není vystavěn nijak originálně. Divákovi se zkrátka dostane módní formy found footage filmů, množství atmosférických obrázků norské přírody a spousty postřehů ze života trolů - a to mu musí stačit. 7/10(5.2.2011)

• Hakha

Norská dobrodružně pohádková mystifikace během které jsem bojoval, abych závěrem neusnul. Celkový nadhled, nápad, příroda a efekty se mě líbili, ale když jsem od prvních minut prokouknul tvůrce a čekal na nějakou scénu nebo epizodku, která by mě probudila od lehce roztahané podívané, tak přišly závěrečné titulky…(10.7.2011)

(3,5*)(11.4.2011)

Hodně podobné svým pojetím asijskému The Host a také Čapkově knize Válka s mloky. Velmi netradiční příšery (obří norský trol opravdu jinde není!) jsou spíš vedlejší linií v dokuhororu, kde tou hlavní myšlenkou je vládní zatajení jejich existence. Trikům pomohlo právě ta dokumentární kamera a fakt, že trolové "sociálně" žijí jen v noci, kdy si logicky něco natočíte leda na infrakameru. Takže ty asi 3 minuty s norskými mazlíky nejsou trapné a občas i lehce vyděsí. Hraní si navážno zabírá víc než ve většině hokusduchpokusů ala Blair Activity, takže proč ne.(8.2.2011)

Bezpochyby důležitý mezník a taková menší revoluce v dějinách norského filmu - na to nemusím být extrémní znalec severských snímků, abych něco podobného poznal. Nejvyšší hodnocení uniklo jen o vlásek (má to skvělou atmosféru a celé je to takové roztomile kouzelné), a to kvůli několika zbytečně natahovaným scénám a také neodbytnému pocitu, že se z toho dal udělat prvotřídní horor ale Blair Witch s něčím mnohem strašidelnějším, než je nějaká ubohá čarodějnice, vraždící děti :-).(8.5.2011)