Lovec trolů

André Øvredal

André Øvredal

Hallvard Bræin
  • Zeck

Skvělé efekty.... další klady už nebudou. Tento film by mě mohl dostat pouze za předpokladu, že by byl vytvořen před pěti lety. Chyb má jako much a ta základní je, koho si vybral za "monstrum". Trol není nijak strašidelná postava, je spíše směšná a člověka pobaví od pohledu, proto se s ní nedá pracovat v rovině hororu a právě ruční kamera a napětí jde k sobě jako pták do kundy. Trapnost tvůrců ohledně "zaručeně reálného materiálu" už se snad ani nemusí komentovat, snad si skutečně nemysleli, že to bude někdo brát vážně, a o to horší je fakt, že si to skutečně mysleli. Pokud severské lesy, zima a tma, pak Big Foot, ale ne Trol z pohádek, který má obličej jak Pinokio a "ani nekouše". Dnešní divák je zmlsaný a po šíleně akčních jizdách jako REC, The Cloverfield a podobných nervy cukajících filmech, nemůže pár poražených stromů a prdících karikatur člověka postrašit, natož dostat do křečí. Čistě za efekty dávám 45%.(13.2.2011)

„Myslíš, že TOTO urobili veveričky?“ Prekročilo to hranicu naivity, ktorú som schopný tolerovať. Ako je možné, že živý organizmus skamenie? Ako je možné, že stovky rokov unikali pozornosti médií? Prečo lovcovi, ktorý loví V NOCI, zamestnávateľ neplatí NOČNÉ šichty? Prečo trollov v CELOM ŠTÁTE likviduje JEDINÝ človek? Načo má nočný tvor troll oči (zvieratá žijúce vo večnej tme často zrak vôbec nemajú, naopak majú napr. „zlepšený“ čuch alebo sonar)? Prečo ich lovec nezabíja počas dňa, keď spia? Tých otázok je priveľa a neodpovedanie na ne malo negatívny podiel na mojom záverečnom pocite z filmu. Pritom nezačína zle. Večne daždivá atmosféra prekrásnych nórskych hôr vyráža dych, niektoré scény sú príjemne vzrušujúce (typu „Čo asi bude ďalej?“) a lovec Hans je ideálny typ tzv. „filmového lovca“ (ozrutná postava, mlčanlivá povaha, otrieskaný džíp, klobúk... do dokonalosti chýbal iba vlčiak). Postupne bohužiaľ zovretie slabne kvôli neprepracovanej témy a môjmu presvedčeniu, že aj keby boli triky lepšie, troll NIE JE strašidelný a hodí sa do ROZPRÁVKY a nie do „dokumentárneho“ hororu typu ZÁHADA BLAIR WITCH. Navyše patrí do nórskeho folklóru, takže v našich zemepisných končinách sa ho nemôžu báť ani deti (na rozdiel od ľudožrútskej bosorky). Možno to nemal byť horor. Možno to mala byť hororová čierna rozprávková komédia. Ale keďže som sa nielenže nebál, ale ani nesmial, niečo tu zrejme nevyšlo (smial som sa len „nechtiac“, napr. keď herec s vážnou tvárou vysvetľoval trollie „fakty“).(11.4.2011)

• Fr

,,Nahráváš všechno?“ ,,Pst, něco slyším! Myslím, že dneska ho objevím!!!“..... Dobré je, že na Michaela Moore si dneska hrají i studenti v Norsku. Špatné zase to, že ve mě tahle hra na senzaci vždycky vyvolá rozporuplné pocity. A ti co ,,hrají“ se vždycky se baví víc než já. Nemám jim to za zlé, vlastně je to lepší než Blair Witch, protože tady alespoň vidím, že NORSKO JE PLNÉ TROLŮ! A za to, že nemám rád ruční roztřesenou kameru oni nemůžou! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Jsem autorem inzerátu: Hledám společníky z vlastní kamerou a práškovacím letadlem k natáčení nového scifi hororu Jožin z Bažin. Kameraman může být (lehce) po obrně nebo trpět ,,třesavkou. P.S. Ivane Mládku a Ivo Pešáku – zombie tam nebudou! PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.2.2011)

Takhle to dopadne, když se šetří na státních zaměstnancích. To by mě zajímalo, co se provalí u nás.? Každopádně, tohle se těm seveřanům opět povedlo.(10.3.2011)

Film, který se více tváří jako dokumentární komedie než horor. Stejně jako Blair Witch dělá Troll Hunter maximum pro věrohodnost. Tady to ovšem z tohoto pohledu moc nefunguje. Na troly prostě nevěřím a basta! Natož aby se o nich mluvilo jako o savcích. Nepřesvědčily mě ani ty písemné dokumenty co se musí vyplnit, ani ta tajná skupina, která vždy dorazí na místo činu aby zametla stopy. Po trikové stránce jsou troli zvládnuti více než slušně. Očekával jsem že je moc neuvidím a že se bude jednat vždy trošku o rozmazané a roztřepané záběry čehosi. Tady už asi po 30 minutách režisér ukáže s kým budeme mít co do činění. Monstrum se mi líbilo více a Blair Witch taky, přesto Troll Hunter stojí za špetku pozornosti a to hlavně díky tomu že je to vlastně komedie. 60%(30.5.2011)