Lovec trolů

Norsko, 2010, 103 min

André Øvredal

André Øvredal

Hallvard Bræin

Příjemná blbinka bez vyšších ambicí, v níž při zpětném zkoumání krásně funguje prolínání filmového a dokumentárního jazyka, samotná autenticita ale příliš dlouho nevydrží (tím spíš, že autoři zásadní zvrat odhalí vlastně už v samotném názvu filmu). Rozhodě ale potěší atmosféra, parádní promyšlenost fikčního světa a v neposlední řadě také spousta drobných fórků a narážek, které vlastně v prvním plánu vůbec vtipné nejsou... 7/10...(10.8.2011)

Scénář: André Øvredal .. Dobrá kombinace filmařských trendů (dokumentární styl, roztřesená kamera, zachycení na nalezené nahrávce) a využití lokálních neobyčejů (norští Trollové). Snímek dále těží z prostředí, protože severská krajina prostě výborně vypadá a také z příjemného rozpočtu či šikovných trikařů, protože Trollové a jejich interakce s okolním světem je na přesvědčivé úrovni. Příběhově však žádné extra nápady nepřichází. Tím je celek kapku „únavnější“ na sledování.(26.2.2011)

Tak tu si asi nešľahol len režisér, ale všetci zúčastnení, vrátane sponzorov. Neuveriteľné filmové bláznovstvo, ktoré nám približuje bájnych trollov ako na pohľad sympatické chlpaté obludy, lusknutím prsta meniace sa na zlovestné príšery. Naozaj som netušil do akej pozície sa snaží režisér postaviť diváka a zároveň mi nie je jasné, či on sám vôbec vedel z akého uhla pohľadu vlastne tento príbeh uchopiť. Originalita a vynaliezavosť sa snímku nedá uprieť, ale akosi to celé išlo mimo mňa. Neodkázal som sa dostať na vlnu pozitívneho pohľadu na vec, nedokázal som uchopiť to posolstvo, nech už malo ísť o pokus o fantasy, dobrodružnú haluz alebo čokoľvek iné. Navyše kamera a celkový štýl prevedenia na plátno dnes bohužiaľ už nieje také terno ako 10 rokov dozadu. Takže odo mňa len zvedavých 60%.(26.6.2014)

Doteď jsem žil v pohádce a myslel jsem si, že trollové vypadají jako v Harry Potterovi. Mají kulatou hlavu a do nosu je třeba zapíchnout kus dřeva, aby ze sebe vydali nějaký ten vánoční sirup dobrý na zahřátí v zimních měsících. Grog už je dávno pasé. Ale tenhle film mě přesvědčil, že troll z Pottera má i vzdálené chlupaté bratrance někde v Norsku. Kamera, která konečně neuhýbá a ukazuje nám přesně to, co chceme vidět. Mohli přidat víc výkalů a nějakých těch smrkanců z nosu, aby mě to přesvědčilo, že jsou opravdoví. Pokud se někdy stavím na skok, nebo dva skoky do Norska, určitě si s sebou vezmu ultrafialovalou lampu a musím ji uvolnit místo před análním kolíkem v batůžku. Nápad vskutku zajímavý a já jsem zvědavý na ten JU-ES-EJ rymejk. (Úvahový rozbor mi nedá spát a tak přemýšlím, proč neukázali jak schukají trollové?)(7.10.2012)

Nesmierne hravá bejkovina, nápadito spojujúca osvedčené s neočakávaným, svet reality so svetom fantasy, a vo výsledku pôsobiaca ako zábavné a originálne dobrodružstvo.(27.7.2011)