Lovec trolů

(festivalový název)

Troll Hunter, The

Komedie / Drama / Fantasy / Horor

Norsko, 2010, 103 min

Jednoducho úžasné! Found footage filmy naozaj zbožňujem, vždy si pri nich vravím, že ako dôveryhodne to vyzerá a viem sa viacej vžiť do postáv ale FF spojený s fantasy trollmi to bol proste nápad génia. Ja som tým filmom úplne nadšená, samozrejme priznávam, že určite to nie je dokonalé ale čo na tom, keď mne sa to i cez tých pár chybičiek krásy naozaj páčilo. Trollov som si síce predstavovala trošku inak, asi menej nosatých a bez chvostov, ale aj tak boli úžasní. Herci presvedčiví, úžasné prostredie a lovec trollov Hans bol úplne peckový. Najprv mi bolo originálne znenie, čiže vlastne ich jazyk, dosť nesympatický ale neskôr sa mi aj celkom zapáčil a navyše Otto Jespersen mal strašne dobre počúvateľný hlas, takže vlastne od chvíle ako tam bol on a narozprával toho viac som už bola spokojná. No a ešte chcem pochváliť to ich rozdelenie na horských a lesných a tých, ktorých názvy si teda fakt vôbec nepamätám (budem si musieť pozrieť znova a zapísať niekde), odôvodnenie, prečo na slnku skamenejú atď. To sa mi strašne páčilo, všetko to bolo také uveriteľné..Takže ja tomu capnem rovných 5* a film si zaraďujem do TOPky maximálna spokojnosť. Už teraz vidím, že v mojom prípade sa pripravovaný remake môže schovať.... ale ktovie možno prekvapí a možno (čo je viac pravdepodobné) to bude sračka a možno tak tí trollovia budú o niečo lepšie vyzerať. EDIT: Pozerám to momentálne druhý krát a keby sa dá dám tomu ešte viac! (Zhliadnuté 2x)(22.3.2013)

Kresťanstvo škodí zdraviu! :-) Roz-koš-né! Tak ako si každá krajina chce natočiť národný zombie horor, teraz prichádza móda "found footage" filmov. Španieli to spojili, Nóri sa vydali cestou Cloverfieldu. Akurát to zasadili do vlastnej mytológie, a to veľmi dôkladne. Funguje to skvele, navyše je z toho cítiť obrovský nadhľad. Vtip spočíva v tom, že sa film celý čas tvári smrteľne vážne - dokonca aj pri vysvetľovaní, že vysoké napätie je v skutočnosti plot, čo drží trollov v horách a vybuchnutie či skamenenie na slnku spôsobuje fakt, že trolly nedokážu spracovať vitamín D. Funny as hell. Samotná POV forma je využitá dobre, triky sú na "nejakú škandinávsku produkciu" viac ako slušné a zvukové efekty, ktoré zaobstarávajú stretnutiam s trollmi hlavnú časť pôsobivosti, absolútne perfektné. Skrátka a dobre, vynikajúca zábava. Len by to možno chcelo trochu viac napätia.(6.2.2011)

• Fr

,,Nahráváš všechno?“ ,,Pst, něco slyším! Myslím, že dneska ho objevím!!!“..... Dobré je, že na Michaela Moore si dneska hrají i studenti v Norsku. Špatné zase to, že ve mě tahle hra na senzaci vždycky vyvolá rozporuplné pocity. A ti co ,,hrají“ se vždycky se baví víc než já. Nemám jim to za zlé, vlastně je to lepší než Blair Witch, protože tady alespoň vidím, že NORSKO JE PLNÉ TROLŮ! A za to, že nemám rád ruční roztřesenou kameru oni nemůžou! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Jsem autorem inzerátu: Hledám společníky z vlastní kamerou a práškovacím letadlem k natáčení nového scifi hororu Jožin z Bažin. Kameraman může být (lehce) po obrně nebo trpět ,,třesavkou. P.S. Ivane Mládku a Ivo Pešáku – zombie tam nebudou! PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.2.2011)

V Norsku jsou stále ještě oblasti, ve kterých žijí trolové a tajná vládní organizace dělá vše proto, aby se obyčejní plebs o jejich existenci nikdy nedozvěděli. Zbraní této organizace je především Lovec trolů, chlápek, který ví jak na ně a na své ultrafialové lampě má už pěknou řádku zářezů za zkamenělé potvory. Bohužel, Lovce už jeho zaměstnání příliš nebaví a tak uvítá, když se mu do cesty připlete skupinka studentů filmařiny, kteří jeho počínání zdokumentují a seznámí s existencí bájných bytostí celý svět. Už trailer sliboval, že Trolljegeren bude něco, co se denně nevidí. A měl pravdu jen napůl. Nápad je opravdu vynikající a trolové samotní vypadají skvěle (velké plus za funkční triky), bohužel příběh lehce drhne a jeho zpracování je vyloženě blbé. Blablabla nalezené záznamy blablabla filmaři zmizeli blablabla....handycam na nás poslední roky kouká z každého druhého filmového políčka a začíná to být už trochu nuda. Navíc skřípe i tempo vyprávění, ve chvíli kdy zrovna neprobíhá lov nastupuje absolutní vata, tu a tam okořeněná kvalitním vtípkem, který však od zívání nezachrání. Srovnám-li s ideově podobným Rare Exports, tak Trolljegeren prohrává na celé čáře.(7.2.2011)

|| Scenár: André Øvredal | Hudba: Kvelertak, Edvard Grieg | Produkcia: John M. Jacobsen, Sveinung Golimo | Distribúcia: SF Norge A/S (Norway), Magnet Releasing (US) | Štúdio: Filmkameratene A/S, Film Fund Fuzz | Rozpočet: 19 miliónov NOK (3,5 miliónov $) | Tržby: 24 miliónov NOK (5,334,000 $) | Ocenenia: Amanda Aw. Norway - Vizuálne efekty, Cena verejnosti. Brussels IFFF - Čestná cena. Fangoria Chainsaw Aw - Cena Motorové píly :D Spolu: 9 výhier a 11 nominácií || Jeden z najrozporuplnejších filmových zážitkov za posledný rok. V niektorých momentoch človek krúti hlavu nad WTF scénami, v iných zas žasne nad prvotriednymi Fantasy momentmy. Každopádne v mojích očiach to nie je odpad a ani plnohodnotná záležitosť z dôvodu nerozhodnosti autorov myslieť dielo vážne alebo úplne ako vtip. Film je práve z tohoto hľadiska málo vybalacovaný a človek má z výsledku ten onen divný, zmiešaný pocit. Ako severanský pokus o fantasy však viac než dobré. 50% | HD, THX, DTS |(13.4.2013)