Lovec trolů

(festivalový název)

Troll Hunter, The

Komedie / Drama / Fantasy / Horor

Norsko, 2010, 103 min

Trojice studentů si to namíří do norských hor a hvozdů, aby natočila dokument o ilegálním zabíjení medvědů. Narazí na tajemného fousáče v podrápaném autě, který s nimi nejprve nemá zájem hovořit, posléze nicméně souhlasí i s tím, aby se k němu skupina na lov připojila. Nebudou se ale lovit medvědi, nýbrž trolové. Blairwitchovský dobrodružný dokument o lovcích trolů - to musí nalákat snad každýho. Netradičnost námětu (kolik vážných snímků s troly znáte?) je hlavním důvodem, proč snímek baví. Jinak totiž nepřichází s žádnou extra velkou dávkou napětí či strachu (scéna v dolech trochu postrašit dokáže), ani příběh není vystavěn nijak originálně. Divákovi se zkrátka dostane módní formy found footage filmů, množství atmosférických obrázků norské přírody a spousty postřehů ze života trolů - a to mu musí stačit. 7/10(5.2.2011)

Docela nenápadný příběh o norských trolech, jejich lovci a třech mladých filmařích, kteří se do toho všeho tak nějak připletli, jinak by vlastně tento film nevznikl. Obecně vzato, všechno funguje jako u jiných POV (Point of view – pohled z první osoby) filmů. Herci hrají neherce dokonale, příroda je okouzlující, kamera je uvěřitelná, napětí obstojné (ve srovnání s Cloverfieldem však velmi slabé, takové venkovské), humor skrytý a dramaturgie zvládnutá. Vše ostatní tak nějak selhává. Triky jsou skvělé, ale proč jsou trolové takový nosatí trotlové? Jakmile se objeví první trotl, končíme s hororem a sledujeme jemnou komedii. Dále tu máme scénář. Ten byl očividně ušit horkou jehlou. V jistých momentech klade důraz na příběh, jindy se zamotává do nelogických a nesmyslných kliček. Například sledujeme podivínského morouse a tajnůstkaře k tomu, který se najednou rozpovídá a naprosto nepodmíněně vysype z rukávu všechna tajemství a přizve tři studenty na lov trotlů. Že jim hrozí smrt a on, coby osoba oficiální, má za ně zodpovědnost, vůbec neřeší, jen je strká do většího a většího nebezpečí. To ale scénárista neřešil a nejspíš to považoval právě za tu hororovou látku. Celkový dojem je tedy takový, že trotlové nejsou nebezpeční, že jsou to jen takový chudáčci bez mozku, kteří se dříve nebo později zapíšou do Červené knihy. Film jako takový je možná zbytečné dlouhý, jako Short Movie by fungoval lépe a snad by se z toho stal Youtube kult. Na Cloverfield to nemá po trikové stránce a napětí a na Záhadu Blair Witch tím všudypřítomným strachem a neviděným nebezpečím. Na druhou stranu, slušný horor pro starší děti nebo dobrodružný film pro mládež anebo odpočinková podívaná pro dospělé milovníky Norské mytologie a přírody. Kdo umí číst mezi řádky, najde si v tom skvělou komedii na pozdní večer.(6.6.2011)

• Fr

,,Nahráváš všechno?“ ,,Pst, něco slyším! Myslím, že dneska ho objevím!!!“..... Dobré je, že na Michaela Moore si dneska hrají i studenti v Norsku. Špatné zase to, že ve mě tahle hra na senzaci vždycky vyvolá rozporuplné pocity. A ti co ,,hrají“ se vždycky se baví víc než já. Nemám jim to za zlé, vlastně je to lepší než Blair Witch, protože tady alespoň vidím, že NORSKO JE PLNÉ TROLŮ! A za to, že nemám rád ruční roztřesenou kameru oni nemůžou! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Jsem autorem inzerátu: Hledám společníky z vlastní kamerou a práškovacím letadlem k natáčení nového scifi hororu Jožin z Bažin. Kameraman může být (lehce) po obrně nebo trpět ,,třesavkou. P.S. Ivane Mládku a Ivo Pešáku – zombie tam nebudou! PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.2.2011)

• Hakha

Norská dobrodružně pohádková mystifikace během které jsem bojoval, abych závěrem neusnul. Celkový nadhled, nápad, příroda a efekty se mě líbili, ale když jsem od prvních minut prokouknul tvůrce a čekal na nějakou scénu nebo epizodku, která by mě probudila od lehce roztahané podívané, tak přišly závěrečné titulky…(10.7.2011)

"Pri nakrúcaní tohto filmu nebol zranený žiadny trol." Juj, to je krásna rozprávočka pre dospelých. Tak úžasne fantazijne mrazivá i zábavná. Nemusíte sa pri nej báť, ale môžete. Nemusíte jej veriť, ale môžete to aspoň na chvíľu skúsiť. Ako keď sme boli malí. A môžete si to užiť ako splnenie detských snov či potvrdenie legiend... to je jedno, vôbec pri tom nevadí, že u nás sa namiesto trolov rozprávalo o čarodejniciach alebo trojhlavých šarkanoch. Ešte nikdy som nevidela fantasy film, ktorý by vo mne vyvolal podobné pocity. Bolo to naozaj čarovné :-) A všetky tie "fakty" okolo trolov sú tak perfektne vymyslené a podané, až to vyvoláva divácku rozkoš z vychutnávania si detailov. Neoddeliteľnou súčasťou atmosféry je aj zvolená forma pseudodokumentu, lepšie si to Nóri ani vymyslieť nemohli. Aby som nezabudla!: ono to (minimálne prvé dve tretiny filmu) bohovsky funguje aj ako komédia! Jediné, čo nemusím na pseudodokumentoch je práve tá "autentická" kamera, čo v dôležitých chvíľach padá, lieta všetkými smermi, prípadne mieri na zem. P.S.: Hans je macher! No, a ten záver... hmmm... :-)(8.2.2011)

• - Film obsahuje niekoľko odkazov na historický škandinávsky folklór. (misterz)

• - Nedlouho po uvedení filmu v USA zakoupily společnosti CJ Entertainment & Media a 1492 práva pro vytvoření remaku. Na scénáři začal rok po uvedení originální verze pracovat Marc Haimes a prvním stanoveným termínem premiéry byl rok 2014. (Martrix)

• - Na konci titulkov si môžeme všimnúť upozornenie v angličtine "No trolls were harmed during the making of this movie," čiže počas natáčania filmu nebolo trollom nijako ublížené. (Momo_desu)