Lovec trolů

(festivalový název)

Troll Hunter, The

Komedie / Drama / Fantasy / Horor

Norsko, 2010, 103 min

Příjemná blbinka bez vyšších ambicí, v níž při zpětném zkoumání krásně funguje prolínání filmového a dokumentárního jazyka, samotná autenticita ale příliš dlouho nevydrží (tím spíš, že autoři zásadní zvrat odhalí vlastně už v samotném názvu filmu). Rozhodě ale potěší atmosféra, parádní promyšlenost fikčního světa a v neposlední řadě také spousta drobných fórků a narážek, které vlastně v prvním plánu vůbec vtipné nejsou... 7/10...(10.8.2011)

Obdivuhodný příklad kreativity a maximálního využití omezených produkčních možností. Chytrá premisa, přesvědčivá realizace a výsledkem je výborná, sympaticky podvratná podívaná, na níž by šlo učit mladé filmaře, že limity - a blbé nápady - neexistují!(26.7.2011)

• kulyk

Norská zhovadilost, v níž absentuje kde co. Snesitelný příběh, troška toho uvěřitelna, jakýkoliv náznak legrace, o srandě ani nemluvě, finanční zdroje produkce a myšlenkové scenáristy, fešná samička, charismatický sameček, kamera, kterou by nedržel nějaký Norek v absťáku, proloženém epileptickými záchvaty... Asi bude snazší vyzdvihnout, co ve filmu rozhodně nechybí. Hovna. Amatérsky uplácaná, některá se hýbou a jedno má tři hlavy. Možná, kdybychom patřili k lidu, usídlenému tam nad Baltem, našli bychom si v Lovci své kulturní odkazy a celé by nám to přišlo jako obrovská bžunda s dramatickým přesahem (ostatně - na vlastní bulvy mi bylo dáno spatřit, jak v Lese trolů na Ölandu místní selský lid v bázlivé hrůze nahlíží za každý kmen, zatímco jeho buclaté, státním zřízením rozmazlované potomstvo, vzrušeně piští opodál). Ovšem nám by byl bližší nějaký ten příběh o Perunovi, jak na koníčka sveze Moranu. Co, Kotleto?(11.1.2015)

• Fr

,,Nahráváš všechno?“ ,,Pst, něco slyším! Myslím, že dneska ho objevím!!!“..... Dobré je, že na Michaela Moore si dneska hrají i studenti v Norsku. Špatné zase to, že ve mě tahle hra na senzaci vždycky vyvolá rozporuplné pocity. A ti co ,,hrají“ se vždycky se baví víc než já. Nemám jim to za zlé, vlastně je to lepší než Blair Witch, protože tady alespoň vidím, že NORSKO JE PLNÉ TROLŮ! A za to, že nemám rád ruční roztřesenou kameru oni nemůžou! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Jsem autorem inzerátu: Hledám společníky z vlastní kamerou a práškovacím letadlem k natáčení nového scifi hororu Jožin z Bažin. Kameraman může být (lehce) po obrně nebo trpět ,,třesavkou. P.S. Ivane Mládku a Ivo Pešáku – zombie tam nebudou! PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.2.2011)

Tak tu si asi nešľahol len režisér, ale všetci zúčastnení, vrátane sponzorov. Neuveriteľné filmové bláznovstvo, ktoré nám približuje bájnych trollov ako na pohľad sympatické chlpaté obludy, lusknutím prsta meniace sa na zlovestné príšery. Naozaj som netušil do akej pozície sa snaží režisér postaviť diváka a zároveň mi nie je jasné, či on sám vôbec vedel z akého uhla pohľadu vlastne tento príbeh uchopiť. Originalita a vynaliezavosť sa snímku nedá uprieť, ale akosi to celé išlo mimo mňa. Neodkázal som sa dostať na vlnu pozitívneho pohľadu na vec, nedokázal som uchopiť to posolstvo, nech už malo ísť o pokus o fantasy, dobrodružnú haluz alebo čokoľvek iné. Navyše kamera a celkový štýl prevedenia na plátno dnes bohužiaľ už nieje také terno ako 10 rokov dozadu. Takže odo mňa len zvedavých 60%.(26.6.2014)

• - Nedlouho po uvedení filmu v USA zakoupily společnosti CJ Entertainment & Media a 1492 práva pro vytvoření remaku. Na scénáři začal rok po uvedení originální verze pracovat Marc Haimes a prvním stanoveným termínem premiéry byl rok 2014. (Martrix)

• - Dle režiséra André Øvredala se tým okolo natáčení snažil celý projekt držet v tajnosti. Název filmu a herecké obsazení tajili do premiéry a místo klasické propagace využili tzv. virálního marketingu. (Dzegr)

• - Niektoré postavy vo filme stvárnili známi nórski komici: Otto Jespersen (lovec trolov), Knut Naerum (pracovník elektrárne), Robert Stoltenberg (dodávateľ poľského medveďa) a Hans Morten Hansen (Finn, šéf lovcov trolov). (Momo_desu)