Poslední kvartet

• USA A Late Quartet (více)

Když si oblíbený čelista jednoho renomovaného smyčcového kvarteta vyslechne osudovou lékařskou diagnózu, budoucnost souboru je najednou velice nejistá: potlačené emoce, soupeřící ega a nekontrolovatelné vášně mohou ohrozit letité přátelství a spolupráci. Když se chystají odehrát koncert k jejich pětadvacátému výročí – který podle všeho má být i jejich posledním – je to právě síla hudby, která jim pomůže zachovat jejich odkaz. Inspirací i strukturou filmu je Beethovenovův Opus 131 pro smyčcový krvartet c moll, jež vzdává hold komorní hudbě a kulturnímu dění v New Yorku. (oficiální text distributora)

DavidS.

Rozvratná Fuga a struny jako vratká lana provazochodce...Zpočátku echt umění ve stylu jak nejlépe zahrát umírajícímu Schubertovi Beethovenův Opus 131, ale pak se muži začnou zamilovávat do flamencových tanečnic a in flagranti skákat z balkónu a komorní atmosféra bere za své....Herecká souhra naštěstí zůstává... ()

valasek.m

Musím pochválit pana režiséra, na to, že je to jeho první film - super.Teším se na jeho další tvorbu a doufám, že bude stejně tak dobrá, jako tohle dílko.Z filmu se linula dobrá atmosféra a herecké výkonny úžasné. ()

dormouse

Zákeřná choroba znemožní Christopheru Walkenovi pokračovat ve hře na cello a tím se dostává do ohrožení nejen celý smyčcový kvartet, ale rozkolísají se tím i životy všech jeho členů, na povrchu začínají vynořovat problémy, které dlouho spaly v koutech mysli. ()

prezdivaka

Je to přesně jak jsem čekal. Všichni film chválí, ale nakonec ho málokdo ocení maximálně, i když mu vlastně nedokáže nic vytknout. Hodnotíme filmy nebo žánry? V tomto filmu je vše precizní stajně jako postava Daniela. Vše slouží příběhu - hlavně neokázalá kamera bez výrazného rakurzu, bez dosvětlování ženských postav, standardní optikou. Vlatně televizně, ovšem teď nemám na mysli žádný pejorativní nádech tohoto termínu. Badalamentiho hudba je pochopitelně v souznění kvarteta. Příběh je zpočátku jako potůček, který se ale začne rozlévat z břehů, sílí a rozděluje se a zase spojuje. Každá postava je velmi barevná a pravda je nejednoznačná neuchopitelná. Někdy jsem stál na straně jednoho hrdiny a jindy jsem byl proti němu. V příběhu je mnoho poselství a zaléží na každém, kolik si toho pro sebe objeví. Samozřejmě tento film není pro teenagery a ani se nedostane do 100 filmů, které musíte vidět než zemřete. Přesto jsem z něj byl nadšený, protože mám čím dál raději příběhy, kterým mohu věřit ()

Gore

A Late Quartet je především hereckým koncertem celého kvartetu, při čemž Walken, Hoffman a Keenar nás o svých hereckých schopnostem nejednou přesvědčili již ve svých předešlých opusech. ()

barteca

Masterpeace ve všech ohledech. Velmi napínavý průhled do života hudebníků, skvělý scénář a herecké výkony. Christopher Walken má turbulentní závěr sezóny, přeji mu to, konečně využitý potenciál. ()

warrenur

Nadherny film. Bravurny herecky, i umelecky. Naviac, pomerne v komornom duchu. Pribehy styroch clenov vynikajuceho slacikoveho kvarteta po stvrtstoroci od ich prveho spolocneho vystupenia. Kazdy jeden je podstatnou esenciou hudobneho telesa a "zakolisanie" jedneho umelca, nim celym otriasa. Ten cit, akym sa to podarilo Zilberman-ovi zvladnut je vynimocny. Hoffman i Walken opat raz potesili. Jedinym rusivym aspektom v tomto filme mi nakoniec prekvapujuco prisla samotna mladucka blondata "muza". 80% si istotne zasluzi. Vzhliadnutie filmu som dlho odsuval, ale vychutnal som si ho v tom spravnom rozpolozeni. Odporucam, pripadnym zvedavcom, tiez pockat na spravny duchovny hlad po "umeleckom" zazitku. :) ()

KOZEL84

Nečekaně zajímavé a hlavně nenudné drámo,které trochu podle mě přidřela (jedna ze) záplet(ek)a,matka-dcera.Kvartetu to jinak fidlá samo.Virtuózního PéeSHáčka je hodně škoda.RIP PSH. ()

Adm.Nelson

Vynikajúci film, ktorý radím k tomu najlepšiemu, čo za rok 2012 vzniklo. Vedel by som sa tu celkom pekne rozpísať, ale zhrniem to do jednej vety - je to skrátka film zo života, reálny, emocionálne strhujúci, dojímavý, podporený výbornými hereckými výkonmi, a krásne prepletený klasickou hudbou. Nič ma v poslednej dobe nepotešilo viac, ako toto. 10/10 ()

Nail

Jediné co mě u tohoto snímku drželo ho dokoukat byli herecké výkony Walkena a Hoffmana, ke kterému jsem cítil určité sympatie. Jinak mi ale Poslední kvartet nic bohužel nepřinesl. Trocha jsem naletěl vysokému hodnocení. ()

mupimup

K filmu mě přilákal Christopher Walken a smyčcová hudba, která nicméně tvoří jen pozadí pro příběh vztahů několika lidí. Nejde zde tedy o rozplétání tajů Beethovenovy hudby – a že by bylo co rozplétat – ani vhled do mistrovství ve hře na smyčcový nástroj. Z toho důvodu je možné přimhouřit oči nad hereckým uchopením neuchopitelného. Skutečného virtuosa, který hraje stejně přirozeně jako dýchá jde totiž opravdu jen s větší či menší věrohodností napodobit (poklona Christopheru Walkenovi, rozpaky u Imogen Poots). Poslední kvartet je však, jak jinak, „komorním“ příběhem lidí, kteří spolu prožili většinu života spojeni hudbou vytvářející jejich vztahy touhami a oběťmi, přičemž katalyzátorem nevyřčeného se mezi nimi nečekaně stává diagnoza progresivní choroby jednoho z členů kvarteta. Přistihl jsem se, že formován vlivem mnoha jiných filmů, podvědomě hledám v příběhu viníka, onu zápornou postavu, která boří, jedná sobecky, bezohledně zneužívá, než mi došlo, že nikdo takový tu není. Podobně jako v dětství u knih A.Ransoma, který měl odvahu vynechat ryze negativní postavu, jsem u Posledního kvartetu okusil odpočinutí od lidské zloby, od nepokoje střídání kladných scén s agresivními. Aktéři příběhu jsou jednoduše slušní lidé snažící se se ctí obstát ve svých zmatcích, touhách, slabostech a zklamáních. A Bůh ví, že to nám bohatě stačí. Jeden z filmů, který dává divákovi prostor a nekončí posledním titulkem. ()

Gertruda.W

Velký malý film. Velký, protože je v něm celý život, to dobré i zlé. Malý, protože je tak komorní, jak jen lze. A obyčejný. Vždyť to vlastně může zažít každý. Působivé nahlédnutí do života členů jednoho kvarteta. Takhle nějak si představuji kvalitní romantiku. ()

karlee

Je to dobré, hudba potěší, ale na můj vkus je tam těch životních dramat až moc. Walken boduje asi nejvíc. ()

Marator

Výborně obsazený kvartet. Poslední byl nejen pro Christophera Walkena, ale na housle si už bohužel nezahraje ani P.S. Hoffman...... :-( ()

MadMax3

Perfektny kvintet hercov hra o hudobnom kvartete. Vyborne zahrana vztahova drama, rozobraty urcity mikrokosmos slacikoveho kvarteta, ktore hra spolu uz 25 rokov. Jedna zmena rozbehne udalosti zdanlivo malicherne, obcas zasa nafuknute, ale koniec koncov su normalne, prirodzene. Plusom je nadherna hudba, ktora vychadza samozrejme zo samotneho prostredia, v ktorom sa pribeh odohrava a na nu je aj kladeny doraz. Ako povedal pan Hrusinsky v Spalovacovi mrtvol : "Citliví lidé hudbu zpravidla milují. Chudáci, kteří umírají, aniž poznali krásu Schuberta či Liszta." ()

jafuska

Příběh na téma Parkinsonova nemoc, která nečekaně zasáhne jednoho člena z kvartetu, celý příběh je v duchu vážné hudby, které nerozumím a není to moje oblíbená hudba, ale ve filmu se to snese, a asi bych nešla na vážnou hudbu, , ale pokud se podívám na samotný děj, je to celé o přátelství,, udržení přátelství, i když je někdo vážně nemocný, navíc je to celé o emocích, a možná i poznání samého člověka, jak by se zachoval v této situaci, udržet přátelství,a podržet člověka, nebo si jít každý vlastní cestou? na toto všechno si musí divák odpovědět sám. ()

smatana.sk

[SPOILER] Tento film je hudobný thriller len pre divákov so skutočne pevnými nervami a rozhodne by ho nemali sledovať deti a tehotné ženy. Už keď v desiatej minúte filmu hráč druhých huslí úplne natvrdo vybalí, že má záujem o stoličku prvých huslí, musí byť divákovi jasné, že autori filmu sa nezastavia pred ničím, ani pred tými najbrutálnejšími scénami. Scenárista nás neušetril znepokojivého pohľadu do zákulisia: otriasajúce bolo najmä tvrdé vyjednávanie o získanie čellistky medzi komorným triom a komorným kvartetom. Scény, kde huslistu zvádza svojím tancom na pódiu tanečnica flamenca, hraničili priam so symfonickým pornom. Filmu však nechýbajú ani romantické motívy - napríklad zvádzanie mladučkej sólistky skúseným hráčom prvých huslí pomocou popisu výroby sláku zo zvlášť vyberaných vlákien konského chvosta pôsobilo neuveriteľne rafinovane. To však bolo len odpútanie pozornosti pred osudovo sa blížiacou katastrofou. Režiséra pravdepodobne zastavila len hrozba, že jeho film vôbec nebude môcť byť uvedený v bežnej filmovej distribúcii, a tak k najhoršiemu - POŠKRABANIU LAKU na stradivárkach - nakoniec nedošlo. Prerušenie hry a výmena čelistu počas Bachovho Opusu 131 však k tomu nemala ďaleko a pocuchanej psychike poslucháča vážnej hudby naozaj nepomôže ani produkcia Majstrovho diela bez pozerania do nôt. (!!!) Keď som chcel po zhliadnutí tohto filmu zaspať, musel som si pustiť Texaský masaker motorovou pílou. ()