Leena je s manželem a dvěma dětmi šťastná, dokud nepřijde telefonát, který připomene traumata temného dětství. Na druhé straně linky je totiž její matka, která právě umírá a ráda by ještě naposledy spatřila dceru. Telefonát Leenu velmi zasáhne, spojení s rodinou už dávno zpřetrhala, když se snažila vymanit z děsivých zážitků spojených s alkoholismem obou rodičů. Poprvé v dospělosti bude čelit vlastní matce a nutně se musí vyrovnat s tíživým traumatem. Adaptace úspěšné novely švédské spisovatelky Susanny Alakoskiové je celovečerním debutem herečky Pernilly Augustové. (Febiofest)

boul

Dopad na diváckou psychiku v podobě dramatu, kde snad jako jediní režiséři na světě umí tak detailně natočit lidský problém jsou právě skandinávci. Zkombinovat lidské problémy, děti a alkohol detailně s třpytkami minulosti vidím jen u režisérů skandinávie ať už Švédska, Finska nebo Estonska.. Stockholmská herečka Pernilla August, podruhé vyzkoušela chuť režisérského křesla a podruhé se pustila do spolupráce s Noomi Rapace, která jako vždy držela film nad laťkou, kterou film ani neměl a společně dokázali z obyčejného příběhu udělat ponuré drama s bolavým příběhem a tvrdou životní realitou.. Pro všechny tento film není, najde si spoustu odpůrců, ale kdo má rád Noomi jako já a nevadí mu dávka Severního Drama tak si na svoje přijde. 70% ()

rivah

Traumata z dětství tu silně ovlivňují ženin život, stále se prolíná současnost a minulost, která ji souží. ()

LudkovaLevaRuka

Kdyby si to manželé na začátku filmu rozdali, byl by klid a všichni by byli šťastní až do smrti (babičky). Manžel by zbytečně nejitřil Leeniny emoční rány, Leena by se v zoufalství nesnažila muže zmanimulovat k odjezdu, divák by z Noomi viděl kus holé kůže a všichni by byli spokojení. Rodinné drama, po většinu času příjemně syrové, ke konci nepříjemně patetické. Noomi Rapace to tu zde velmi sluší, jinak film neurazí ani nevzruší. ()

F2003F

Po hereckej stránke je to nadštandard, ako je u Noomi zvykom. Avšak téma detstva ako aj celý príbeh sú tu len povrchne líznuté záležitosti a k tomu slabý scenár robia film nudným od podstaty. ()

anillvap

Další ze snímků, kde dostala příležitost Noomi Rapace (známá především z filmového zpracování trilogie Millenium podle Stiega Larssona). Role Leeny, která je po nečekaném telefonátu od své matky zmítána vzpomínkami na dětství strávené v domácnosti plné alkoholismu a násilí, se Noomi zhostila brilantně. Opět potvrdila, že tyto typy postav jí prostě sedí. Ostatně, takový je švédský film obecně - citově silný a útočící na citlivá společenská témata. Díky paralele dospělé Leeny, která se doposud snažila úspěšně držet minulost oddělenou od současnosti, a Leeny jako dítě onu minulost prožívající, okořeněné o sportovní výkony v plaveckém bazénu, je divák svědkem strhujícího vnitřního dramatu, které ho nenechá vydechnout. ()

Vendem

[CINEMA MUNDI 2012] Patologické drama ze skandinávské školy zpracovává téma alkoholismu v rodině, na začátku si párkrát lokne z číše podbízivosti a pak už chlastá jak duha. Emocionální přetlaky matky, co vezme děti na výlet za umírající babičkou, mají asi sdělovat poselství, že vyrovnávat se nízkostí svým rodičům může být v některých případech nebo situacích omluvitelné. Sorry všem, kdo si podobná martyria užívají. ()

SaS

Osobní zásah na tři a půl hvězdy. Původně jsem se na film chtěla podívat kvůli Noomi a musím říci, že jim to ve filmu s manželem skutečně reálně funguje. Retrospektivně sledujeme ve vzpomínkách Leeny návrat do dětství, kde hlavním režisérem byl chlast. Otec s flaškou v ruce určuje, kdy bouchne rozbuška a zdánlivě běžný život se změní ve smutnou a nechutnou frašku, ve které jsou obětí malé děti, které se snaží nějak to celé přežít. Matka je na pijanovi, který není schopen si najít pořádnou a trvalou práci psychicky závislá až slepě zamilovaná, tudíž cesta ven z bludného kruhu nepřichází. Musíte obdivovat sílu a odhodlání malé Leeny, která se zvládá starat nejen o sebe, ale i svého menšího bratříčka.  Co Tě nezabije, Tě posílí, ale šrámy na duši zůstanou. Přesto má pro mě film happyend v podobě milující a milované mámy a manželky, kterou se Leeny stala. Našla si své místo na slunci i přes podělaný start a překážky, nevzdala to. ()

Kylee

Pokud bych hodnotila pouze zpracování tématu, tak by to pro mě byl jen takový šedý průměr... Ale ten příběh je sám o sobě tak silný, že se o průměr nejedná ani náhodou... Velmi emotivní, smutné a ponuré... Přenos násilí skrze generacemi, jakkoli moc se hlavní hrdinka snaží nebýt jako její matka.... a vskutku tragické, jak i po tom, čeho se jí od rodičů dostalo, nakonec truchlí nad jejich ztrátou... ()

Soldier_666

Film ocení spíše lidi kteří si něčím podobným prošli a také jestli vám sedne styl vyprávění. Silné téma které musí v běžném životě řešit mnoho lidí, byť by se mohlo jednat i o školicí materiál pro sociální pracovníky/ce :) Vzhledem k tomu že se učím Norštinu jsem ocenil slovní zásobu která byla ve filmu celkem bohatá :) 4... ()