Válečník

• Česko Musa Válečník (festivalový název) (více)

V roku 1375 na území veľkej Čínskej ríše panuje totálny vojnový chaos medzi jednotkami znesvárenej mongolskej dynastie Jüan a čínskej dynastie Ming. Keď zajmú diplomatov zo susedného kórejského kráľovstva Coryo, obvinia ich zo špionáže a vedú do vyhnanstva. Ak chcú deviati kórejskí bojovníci ešte niekedy uvidieť svoj domov, musia vykonať záslužný čin - oslobodiť unesenú čínsku princeznú z dynastie Ming, aby jej cisársky otec im umožnil návrat do vlasti. (oficiální text distributora)

Davies182

Působivý japonský téměř-opus, na který je radost pohledět. Rozmáchlé a pomalé záběry, skvělá dávka akce, dojemná romantika, neustávající tempo a hlavně drama. Moc pěkný film. ()

Paldini

Dle mého názoru je srovnávání s Tygrem a drakem či s Hrdinou úplně mimo mísu. Ve Válečníkovi chybí takový ten fantasy přesah a tím je Válečník mnohem více realistický. Děj Válečníka je strhující od začátku do konce. Každá postava je jasně charakterizovaná, takže si rychle každý najde svého oblíbence. Jednání postav je až moc ´asijské´. Na jedné straně sebeobětování až za cenu sebezničení, na druhou stranu úplné pohrdání cizím lidským životem. Větší úctu si dokážou navzájem vzdát nepřátelé než členové vlastní družiny. Souboje a bitky jsou natočeny naturalisticky a umělou krví se nešetří. V akci uvidíme zajímavou škálu exotických zbraní. A třeba o kopí jsem si myslel, že je to jen neohrabaná zbraň posledního pěšáka. Tenhle film mě přesvědčil o opaku. ()

Disk

Není co vytknout, Musa Válečník je perfektní historický film se vším všudy. Protože ho natočili Korejci, tak není třeba se bát nějaké cenzury, naopak. Spousta usekaných hlav a končetin a proudy krve potěší všechny své příznivce. A Zhang Ziyi je potěchou pro oko. Škoda jen špatného dabingu, protože bylo evidentní, že postavy mluví jak korejsky, tak čínsky. Dabing toto však nerespektuje, všechny postavy mluví česky, a proto je konflikt mezi národy rozmělněn. Raději si sežeňte originální verzi. ()

Deimos

DVD/// Obsazení 7/10 Děj 4/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +nádherné scenérie, zajímavé charaktery postav, poutavé souboje, famózní hudba -rozhodně stopáž, rozvleklost děje a především NUDA, dlouhé minuty, kde se nemluví, nebojuje a nehraje hudba./// Přesto že doceňuji kvalit filmu, (viz. jednotlivé hodnocení), tak scénář, něteré dialogy a délka sráží tento film k výslednému hodnocení. Herecké obsazení mě velice zaujalo a hodně mě oslovili všechny charatery. Těžko bych teď mohl vybírat kdo z nich je nejlepší. Snad otrok Yeosol, který je jednak velmi charismatický a předvádí výtenčné bojové akce, tak především zaujme jeho osobní příběh. Jedinej kdo mi příjde z mužského hereckého obsazení trošku rozporuplnej je Generál. Co se týče hlavního ženského obsazení, tak tady škoda mluvit, jednak slabej hereckej výkon Ziyi Zhang a rovněž její charakter vás spíše odradí. Mě simpatická nebyla. V tomto filmu uslišíte famózní hudbu, hlavně při bojových akcích a troufám si tvrdit, kdyby hudba nebyla jen cca v 15% filmu, moje hodnocení by šlo rapidně nahoru. Poslední co zmíním je práce s kamerou. Zde při snímán scenérií je vám dostáváno nádherné pastvy pro oči a když nic jeného se něděje, tak je aspoň na co se dívat. A vámi tolik kritizované záběry kamery při boji chápu, ale nepřikláním tomu takovou váhu, protože samotné boje jsou i přes to co jsem očekával dosti půspbivé, krvavé a vlastně je to asi to nejlepší co film nabízí./// Celkem 62%/// ()

Mi Nü-Chai

Hodně slušná řežba s kvalitním, leč velmi promrhaným vyšším potenciálem. Akční scény jsou doslova hustomasakrózní, speciálně jsem získala nové a netušené poznatky ohledně využití kopí v boji muže proti spoustě jiných mužů i koní a naučila se pár věcí o lukostřelbě. Film samotný plyne přes nemalou stopáž docela svižně, vůně bezvýchodnosti, zmaru a krve se plíživě rozlézá, nervy tečou, kladní hrdinové ukazují, že nejsou zase tak kladní, zbabělci zůstávají zbabělí, krásná princezna propadá tichému zoufalství, vše spěje k totální beznaději…a zde nastupuje (nejspíš na to mají v Koreji na tamní FAMU speciální předmět) častý problém korejských filmů – dokonale zkažený konec. K tomu, co se dělo v předcházejících sto třiceti minutách ta závěrečná půlhodina naprosto nesedí a tu dlouho a rozhodně ne špatně budovanou atmosféru odesílá do horoucích pekel. ()

misterz

Čestne priznávam, možno som už voči ázijskej a všobecne ťamanskej kinematografii otupelý a plný predsudkov, no nemôžem si pomôcť. Keď odhliadnem od slabučkého príbehu - ktorý pozostával len z toho, ako pár chlapíkov oslobodí princeznú a ako s ňou potom idú cez púšť až kým sa dostanú do pevnosti, kde ich začnú obliehať - tak som dostal len zmes smiešne teatrálneho herectva, trápny sentiment, tváre, ktoré mi nič nehovorili, guláš mien, medzi ktorými sa vyznať je výkon hodný zlatej olympijskej medaily... Jediné čo ako-tak bavilo boli samotné súboje, inak nuda až sa mi z toho chcelo plakať. A to historický žáner priam zbožňujem. Skrátka ide o smiešny a teatrálny hrdinský "epos" s takmer nijakým príbehom. Ledva podpriemer. 30/100 ()

Vavča

Musa je v podstatě dosti starosvětsky pojatým filmem jasně odkazujícím ideově k tvorbě Akiry Kurosawy. Nedočkáte se žádných kung-fu a wu-xia neuvěřitelností. Ale to neznamená, že by akční scény nebyly skvěle zvládnuty a neměly dynamiku. Na obsazení je radost pohledět, mistr kopiník, kterého hraje Jung Woo Sung patří k hlavním atrakcím filmu,stejně jako seržant lučištník, který by snad mohl posloužit svojí akčností jako předobraz Legolase. Zhang Ziyi zde nemá moc prostoru se projevit, ale přesto strhává pozornost na sebe. Děj je vskutku jednoduchý, ale napínavý. Hlavně film odsýpá v pěkně vyrovnaném tempu, je tu dost akce a nemáte šanci se nudit. Mongolští vojáci a hlavně jejich vůdce mají svoje kouzlo. Hudba je skvělá postaral se o ni japonský skladatel Shiro Sagisu(The Restless, Casshern). Exteriéry dodávají správný historický nádech, prostředí pouště na mě působí nekonečně melancholicky a zasněně. Kostými jsou věrné, je tu snaha působit historicky nikoliv naleštěně a stylizovaně. Proto dost dobře nechápu Mariovo srovnání s Hero nebo Tygr a drak. Musa je stylově možná ve stejně škatulce, ale přece jen dost jinde svým způsobem zpracování. Marně vpozmínám na nějaký takto pojatý film, mimo Mongola a Nomáda. Přitom by nebylo na škodu tvořit více filmů v tomto duchu. Což neznamená, že považuji jeden přístup pojetí za lepší, než druhý, jsou si rovnocené. Musa má potenciál pobavit stejně dobře jako wu-xia a kung-fu spektály. Mile mě potěšilo, že moje česká verze dvd měla slušné bonusy, dobře smíchaný zvuk a hudební stopu a slušné titulky, protože to nebývá bohužel v našich končinách samozřejmostí. Viděl jsem 160 minutovou verzi tu radím všem. ()

MaedhRos

Silný, nezapomenutelný zážitek, bohužel poněkud zazděný prapodivně přepáleným závěrem - a dost to celé kazí ten Marty Stu s kopím - Yeo-sol mezi všemi těmi sice šablonovitými, ale tak nějak uvěřitelnými a zemitě bytelnými postavami působí jako otravný rozevlátý spratek, který přišel "ukrást show" - a navíc je zahraný tak bezkrevně, až to skoro bolí (sorry, pane Jung). 8/10 ()

Legas

Zajímavý film. Nejdřív jsem byl zmaten z děje a ani jsem netušil, kdo je dobrák a kdo zlý, ale to se nakonec ukázalo jako pozitivum. Začal jsem si libovat v nevyhraněnosti hlavních hrdinů, kteří svými činy přeskakovali z jedné strany barikády na druhou, a začal jim držet palce. Časem jsem si zvyknul i na dost rychlý střih. Už od začátku filmu jsem si zamiloval jeho hudbu. Bojové scény předčí mnohé americké velkorozpočtové filmy. Mají švih a své osobní kouzlo. A o čem Válečník je? O smyslu pro povinnost, oddanost a čest. ()

stilgar1

Historický film takových rozměrů a kvalit, jakých už dlouho žádný hollywoodské produkce nedosáhl. Je vidět, že obyvatelé Asijského kontinentu si váží svých dějin mnohem více, než je tomu v západním světě. Skvělé vykreslení děje doprovází perfektní hudba a herekcé výkony, které zasluhují nemalou pochvalu. K dokonalosti však i přesto krůček chybí. 8/10 ()

meave

Kto očakáva poetický príbeh ako bol Hrdina bude sklamaný. Válečník je bojový film s množstvom krvi /ktorá by stačila aj na tri podobné filmy/, zbraní a špiny. Nechýba múdry vojvodca, udatný vojak a krásna žena. Ku cti scenáru slúži, že charaktery jednotlivých hrdinov nie sú prvoplánovo jasné a tak nič nie je vopred dané. Jemne naznačený príbeh lásky a prekvapivý záver iba potešia. Bojové scény sú však natočené príliš zblízka a nastrihané zmätočne – preto *** a ¾ . ()

AGAMENON

Přiznám se, že jsem měl vždy k šikmookým filmům despekt. Možná je to tím, že za komunistů se k nám tyto filmy dovážely a většinou se setkaly s bouřlivým ohlasem diváků (moc jsem jich neviděl, ale vzpomínky starších členů rodiny absolutně stačí). Pokud běžely v televizi, tak je s železnou pravidelností dabovali Brňáci a to se samozřejmě nezměnilo. Film vypráví o malé skupince vojáků doprovázejících korejskou delegaci do Pekingu (musejí vyžehlit menší diplomatický problém), ale tam je nepřivítají zrovna s otevřenou náručí (co taky čekat, když Korejci zabily čínského ambasadora). Mají však štěstí v neštěstí, když jsou transportování přes poušť do vyhnanství, jsou jejich věznitelé pobity mongolským oddílem dynastie Juan, kteří válčí s dynastií Ming. Zbylým přeživším Korejcům, kterým se podařilo přeplazit smrtící poušť až do malé osady, se naskytne zajímavý obrázek, Juanové zajali Mingskou princeznu. Generál Choi, který podlehne jejímu kouzlu se rozhodne, že ji Mongolům uzme (není lepší způsob jak odčinit korejské menší diplomatické škobrtnutí) a dopraví zpět k jejím lidem, ale to si Mongolové samozřejmě nenechají jen tak líbit (navíc jich je značná přesila) a nemilosrdně pronásledují nepočetnou korejskou družinu. Ta se odvážně brání, leč je pomalu, ale jistě redukována, naštěstí někdo přijde s nápadem, dojít do malé pevnosti, odkud by se pomocí člunů mohly dostat do bezpečí. Pevnost je však opuštěná a navíc ji nelze opustit (za zády moře a v předu mongolská horda). Schyluje se k nevyhnutelnému krvavému konci. Když říkám krvavému, tak si za tím slovem stojím, bitevní sekvence jsou natočeny velice umně, všichni zúčastnění se ohánějí meči a kopí opravdu velice zdatně. Milovníci antigravitačních bitek však budou hrubě zklamáni, žádného lítání na drátech se nedočkají a to je jen dobře. Od Tygra a draka se každá sebevětší debilita, pokoušela parazitovat na současné oblibě tohoto bojového stylu, protože tvůrci nepochopily, že má své místo ve filmech s lehce fantaskním nádechem (což Tygr a drak i Hrdina měli). Dočkáme se však poctivé ruční řezničiny a taky scén typu: „Když chce těch sto chlápků na tlamu, tak proč jim nevyhovět“. Film lze rozdělit na dvě části, prvá rychlý úprk Korejců do bezpečí a druhá na fanatický (předem však zbytečný) odpor přeživších. Hudbu, která je přece jenom trochu potlačená dabingem, my přišla spíše průměrná (nerovná se špatná). Můžeme jen litovat, že na rozdíl např. od francouzů film neuvidíme na velkém plátně (kdy už konečně distributoři pochopí, že podobný druh filmu je dělám právě pro velké širokoúhlé plátno a ne pro malé kyksny, kde se samozřejmě část kouzla ztratí a někdy úplně zabije), ale pouze na videu, i když díky aspoň za to. Takže pokud máte rádi historické filmy, nebojte se půjčit film od tvůrců, kteří nepíšou písmenky, ale domečky. Tím se pokorně omlouvám všem asijským filmům které jsem urazil (pouze však těm, které si to zaslouží). Film je u nás uváděn ve zkrácené verzi, takže žádných 154, 159 či 160 minut, ale pouze cca 135 minut. () (méně) (více)

Slarque

Postavte proti sobě Korejce, Číňany a Mongolce a ani nemusíte čekat dlouho, až se v tom ztratím. Tady jsem ze začátku netušil kdo se s kým proč rube, později mi to přišlo nepřehledné už jen v bojových scénách. Je jedině dobře, že nám všechny východoasijské historické filmy nepředvádějí, že všichni létali vzduchem a zabíjeli protivníky jednou čistou ranou. Tady jsou bitvy brutální a o krev v nich není nouze. Ale jinak je příběh prostý až hanba. Ale špatné to není, to zase ne... ()

ainny

Já mám s tímhle typem filmů jeden zásadní problém - nevím kdo je kdo v bitvách. Potřebovala bych aby byli soupeři nějak barevně odlišení. Většinou se neorientuju a netuším jestli naši vedou nebo jsou biti. No jo, já vím, že je to hlavně můj problém a že se mám pořádně koukat... ;^) Ale ani to nic nemění na faktu, že film jsem musela vidět o to víc neb v hlavních rolích se objevili Jung Woo-Sung a Ziyi Zhang. Za zmínku stojí i skvělý soundthrack, i když to je u Korejců skoro klasika. Jejich muzika k filmům i seriálům je bezkonkurenční. ()

Xeelee

Tak a je to tady. Korejci natočili válečný velkofilm. Smutný příběh korejských velvyslanců, kteří putují Čínou a snaží se se ctí vrátit domů, plný naturalistických bojových scén. Kvůli reálnosti záběrů dokonce herci opravdu dobývali a chránili pevnost. Jak příběh plyne, tak je zajímavé sledovat vývoj postav. Pustil jsem si pár scém česky a maďarsky. Maďarský dabing byl k mému překvapení velmi dobrý, když si odmyslím tu příšernou řeč, a český jako tradičně v křeči. Doporučuji film o filmu a dokument o filmových tricích. ()

eraserhead666 odpad!

Já mám asijské historické (kung fu) filmy rád, ale tohle mi připadalo, jako by se toho chopil Hollywood s tím, že to taky zvládne, a nezvládl. Nezajímavý nudný příběh plný nesympatických postav, který je poměrně zmatený. Tuctové, šamblonovité, vršení jednoho klišé (musí tam být les, poušť a suchá romantická linie) za druhým, ale bez podstaty věci a práce s ní. Jako považuji za vlastní osobní hrdinství, že jsem to vydržel (přetrpěl) celých 75 minut, dál už to prostě nešlo. Obrovské zklamání. ()