Smrt samuraje

(festivalový název)
  • Japonsko Ičimei (více)

Režisér Takashi Miike natočil po úspěšném snímku Třináct zabijáků (2010) další remake slavného japonského snímku z 60. let. Příběh samuraje, který ve snaze zachránit vlastní čest žádá o možnost spáchat harakiri, je propracovaný nejen vizuálně, ale i z hlediska psychologie postav a celkové dynamiky vyprávění. Za pozornost stojí nejen herecké výkony (Ebizo Ichikawa jako samuraj Hanširo), ale i skvělá hudba Ryuichi Sakamota. (Febiofest)

majo25

Film je rovnako velmi dobrý ako originál spred 40 rokov. Bohužial má aj podobne rovnaké chybičky krásy - zdĺhavý dej v 2. tretine filmu, chudobnejšie vykreslenie postáv. Hl. hrdinovi však meč do ruky ide a takisto s farbou sa na to aj lepšie pozerá. Hodnotenie: 80% ()

Belbo

Ani ne tak historický jako psychologický film s podstatně upozaděnou stránkou samurajské cti, které je součástí pouze aktem seppuky. Skvělé psychologické drama. ()

Arkanoid

Originál je vo svojej jednoduchosti dokonalý. Remake/reboot v podaní Takeshiho Miike stráca na charizme svojich hereckých predstaviteľov, chýbajú aj niektoré hlášky. Farba obrazu tiež narúša zaužitý výborný dojem Kobayashiho filmu. Prezradenie žiadosti v 25. minúte film okráda o tajomstvo a lepšiu gradáciu, čo sa originálu nestalo. Spôsob rozprávania je horší ako v originále, chýba charizmatický hlas, ktorý by zobrazené sprevádzal. Priveľký dôraz sa kladie na chudobu a chorobu, akoby sa bez zobrazenia všetkých ich tragédií nedali v príbehu uveriť. Záverečná bitka vyzerá smiešna, kým tá v originále mala svoju dôstojnosť. Ako upozornenie na originál film stačí, ale nevyrovná sa mu. ()

Torako.chan

Miikemu prostě samurajský žánr sedne jako ulitý. Legendární Seppuku(1962) opepřil dávkou brutality jemu vlastní a osolil kurosawovskou specialitou dlouhých dramatických záběrů. Silně mě zaujalo jak reálně snímek pojal. Slavná "kuchačka" bambusovým wakizashi byla tak reálná až šokující, že jsem zůstala s tzv."otevřenou držkou" a otřáslo to celým mým vědomím. D: Prostě doslova brutální! Stejně tak musím pochválit jak precizně zobrazuje dobu ve které se příběh odehrává. ()

DavidS.

Po akčních 13 samurajích přichází Takashi s komorní sociální baladou...Něco jako V zámku a v podzámčí...Jen se tu více mluví o cti a posledních deset minut mává katanou.... ()

Disease

Samurajská sociální balada. Dobré herecké výkony a vizuál. Původní film jsem neviděl, takže nesrovnávám. ()

Nethar

Výborný samurajský snímek o zásadách, cti a lásce. Na Miikeho takový vcelku příjemný až skoro romantický, drsná scéna tam byla vlastně jenom jedna. Retrospektivně pojato. ()

Kontractor

3D je tu naprostý nesmysl, díky záběrům v mistnosti dochazí k tomu, že film je povětšinou potemnělý jako to bylo u posledního Pottera. Brutalita některých zaběrů (u seppuku) mi příjde neefektivní a jistě by to šlo udělat taktněji s daleko lepším výsledkem. Ebizô Ichikawa je jasný tahoun filmu. Občas je zde nedotažený střih, kdy jednotlivé scěny jsou při zaběru utnuté prilis brzo či zas *umělecky* ponechány v dlouhem snímani. Síla příběhu tkví v myšlence zabyvajici se rozdilem mezi starými,bojem zocelenymi samuraji proti nove mlade generaci honosici se dedicnymi tituly, vyuzivajic politickych machinaci namísto cesty cti a mece. Libilo se mi pouziti flashbacku, ktere emocionalne dokreslovaly ponurou atmosferu pribehu a otviraly novy smer pohledu na zneucteni, lidskost a tradici. Za me 70% ()

RakeW

I když ty čtyři hvězdy nejsou pocitově úplně čisté, tak musím přiznat, že tomu prakticky nemám co vytknout. Strohé, drsné, s citem natočené. Na rozdíl od ostatních si myslím, že se i to 3D se povedlo, ne že by to bez něj nešlo, ale je fajn vidět, že to může dobře fungovat a nerušit i v takovém komorním filmu. ()

inutihar

Oproti Kobajašiho originálu je Míke možná doslovnější, ale jinak překvapivě velmi umírněný a tradiční. Také mám pocit, že originál více zdůrazňoval pokrytectví samurajských tradic, kdežto Míke se soustředí spíše na vztahy a pozadí postav. Ale to jsou jen drobnosti, kdo nezná originál, užije si to stejně jako ten, kdo může porovnávat. Souboj jeden proti hordě mezi sněhovými vločkami připomene jak tradiční samurajské filmy, tak i japonské exploitace. Výborné. ()

Radek.SCH

Sic menší nuda než předchůdce, stále nepochopím naplácání třicítce samurajů najednou a útrpně podané utrpení typické japonské rodinky. ()

kkarx

Koukněte raději na originál s Nakadaiem. Ne, že by tato verze byla špatná, ale Hara-Kiri z 60. let je ve všech ohledech zkrátka lepší. ()

Al44...

Kvalitně natočený remake původního filmu z roku 1962 - dramatické části se střídají s rozvláčnými nudnějšími sekvencemi - technická preciznost a barevnost filmu - spíše než na akci se děj soustřeďuje na maximální rozpitvávání příběhu a charakterů hlavních postav - na druhou stranu snímek oproti originálu nepřináší nic moc nového. ()

Sykon

U hodnocení tohoto filmu jsem byl hodně na vážkách. Na jednu stranu je totiž opravdu dobře zpracovaný, má hloubku, slušnou nosnou myšlenku, i obrazově byl velmi pěkný. Můj jediný problém s ním je, že jsem se u něj nudil. Nemyslím si, že by to bylo dáno rozvláčnějším tempem vyprávění u asijských filmů, není to ani hereckými výkony a ani tím, že by se tam řešilo příliš mnoho věcí okolo ( i když manželství mladého samuraje mohlo klidně mít i méně prostoru). Prostě mi to nějak nesedlo a proto zatím jen 3* s tím, že možná někdy v budoucnu druhé podívání můj názor změní. ()

Weyden

Kobayashiho Harakiri jsem viděl již kdysi dávno a moc si z něj nepamatuju, takže jsem ocenil možnost připomenout si onen tragický příběh v remaku od mého nejoblíbenější japonského režiséra. První hodina, pozvolna odhalující všechny postavy a zápletku a vrcholící nechutným seppuku, je naprosto bez chyby. Za vyzdvihnutí rozhodně stojí skvělé herecké výkony a pěkná kamera, díky které by se dal každý záběr zarámovat a vyvěsit na zeď. V druhé polovině mi bohužel příliš nesedlo výrazné zpomalení tempa a ani závěrečný souboj, který jsem čekal aspoň trochu více naturalisticky zpracovaný. ()

yazik

Je mi líto, ale film mne nijak nenadchnul, jsou druhy filmů, na které se kdykoliv rád znovu podívám, tenhle však spadá do kategorie, u kterých doufám, že už je nikdy nebudu muset vidět. Většina děje je nudná a nezáživná. Vzhledem ke zdejšímu hodnocení bude nejspíš problém jen u mě, tak bych nerad někoho odradil svým komentářem, ale napsat jsem to musel. ()

muti

original som sice nevidel, ale mam predstavu z popisu snipra18. fajn pribeh, ktory sa zacna rozvijat ked zistime kto je kto. ale na zaciatku nas seppuku prevedena necakanym stylom. od Miikeho som cakal viac krvi, ale ak sa chcel vlemi drzat predlohy tak fajn. ()

jack_scott

Neviděl jsem originál, ani 3D verzi, "jen" mam rád Miikeho - a samurajské- filmy. Snímek mně tedy ničím neuráží, a musím pochválit velmi pěkné scény- kostýmy, kameru (3D verzi sem fakt neviděl) a příběh - který je opravdu tragický, v dobrém slova smyslu. Sociální kritika je velmi trefná, je opravdu smutné když si taková rodina nemůže dovolit lékaře a je kritika je podaná výborně. V tomto je film mezi nejlepšími, co se sociálně-kritických snímků týče. Úvodní scéna vynuceným hara-kiri bambusovým mečem je velmi silná, taktéž retrospektivní podání dle Miikeho zvyků. Herecké výkony bez chyby. Jen místy...Miikeho rozvláčnost 89%. ()