foto

Rjúiči Sakamoto

  • nar. 17.1.1952 (64 let)
    Tokio, Japonsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Ryuichi Sakamoto je všestranný talent ze země vycházejícího slunce. Je nejen hudebníkem hrajícím na klávesové nástroje, příležitostným hercem a nahrávacím producentem, ale především výborným hudebním skladatelem, který má na svém kontě kromě jiných ocenění i Oskara za hudbu k filmu THE LAST EMPEROR.

Ryuichi Sakamoto vystudoval na Tokyo University of the Arts obor hudební skladba a jeho tehdejší zaměření na elektronickou a etnickou hudbu provází celou jeho kariéru. Ta se významně začala psát od roku 1978, kdy společně s Haruomi Hosonomem a Yukihiro Takahashim založil synthpopové trio Yellow Magic Orchestra. Ještě téhož roku vydává své první sólové album "Thousand Knives". Začíná skládat hudbu pro tv seriály i filmy a v roce 1983 přichází první úspěch s hudbou k filmu MERRY CHRISTMAS MR. LAWRENCE, kde si zároveň zahrál roli Capt.Yonoi. Soundtrack získal japonskou cenu Mainichi Film Award a ocenění BAFTA Film Award. Po velice plodném tvůrčím období, kdy spolupracoval na svých albech například s Davidem Sylvianem, Davidem Byrnem, Thomasem Dolbym či Iggy Popem, přichází v roce 1987 první spolupráce s režisérem Bernardem Bertollucim na filmu THE LAST EMPEROR a skvostný hudební doprovod Ryuichiho Sakamota mu získává Oscara za nejlepší hudbu. Stal se Bertolluciho "dvorním skladatelem" zkomponoval hudbu i pro filmy THE SHELTERING SKY či LITTLE BUDDHA.

V roce 1992 zkomponoval úvodní hudbu pro zahajovací ceremoniál letních olympijských her Barceloně. Jeho diskografie je stejně tak výborná jako je obsáhlá, skládá své elektronické a ethno symfonie, spolupracuje na svých sólových albech s mnoha světovými muzikanty a stále, po krátkém rozpadu Yelllow Magic Orchestra a jejich opětovném návratu, aktivně koncertuje. V současné době působí střídavě v Tokiu a v New Yorku.

Ryuichi Sakamoto je dvakrát rozvedený, má z každého manželství jednu dceru. Jeho druhá manželka, pianistka a zpěvačka Akiko Yano, působila krátce také jako člen skupiny Yellow Magic Orchestra.

fara

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(96)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace