Dýchat (festivalový název)

(festivalový název)

Breathing

Breathing

Rakousko, 2011, 93 min

Místy mi lehce vadila snaha o přehnaně efektivní kameru (aneb zaostření záběru na nějaký nevýznamný předmět zatímco to důležité je rozmazané nebo se odehrává úplně mimo plátno), nicméně poctivější festivalový film jen tak nenajdete. Má to sympatický, nečernobílý příběh, výborného představitele hlavní role i velmi přirozený vývoj. Tak tři a půl hvězdy. [MFF Karlovy Vary 2011](6.7.2011)

Taký obyčajný, naozajstný príbeh zo života s fantastickým Thomasom .... takéto filmy ma nikdy neprestanú baviť. Odporúčam!(6.3.2015)

Film často opakuje rovnaké scény, nič nevysvetľuje, je pomalý a hĺbavý. Pôsobí chladným skoro odťažitým dojmom a umocňujú to aj scény z Koglerovej novej práce v pohrebnej službe. A predsa má v sebe niečo neopakovateľného a pozitívneho.(7.11.2012)

Na filmu Dýchat se mi líbí, že si na nic nehraje. Neusiluje o skvělou podívanou ve stylu hollywoodských trháků, kdy outsider z děcáku mlátí ostatní děti. Roman je týpek, co je prostě sám a hledá si (své) místo ve společnosti. Příhody z pohřební služby jsou spíše tragikomické; ostatně jako Romanův život. Kdyby byl přece jen o trochu líp zpracován konec (a já neměla pocit, že to prostě najednou utli), hodnotila bych ještě výš. Takhle velmi pěkné čtyři hvězdičky za rváče, co se snaží ze života aspoň něco vytřískat. Scéna s cizinkou ve vlaku je jedna z nejlepších.(15.4.2012)

• jhrasko

Konvenčné, televízne spracované, s dvoma silnejšími scénami, s parametrami titulu do TV a nie na festival.(7.7.2011)

• - Režisér si přál přesně 18letého chlapce, aby mohl co nejpřesněji zachytit přerod v muže. (šalenka)

• - Základním předobrazem, který režiséra k natočení filmu inspiroval, byl pohled na mrtvou ženu ležící na zemi v pokoji. (šalenka)

• - Hlavní hrdina byl vybrán z více než 200 studentů, kteří s herectvím neměli žádné zkušenosti. (šalenka)