Kuře na švestkách

Kura na slivkách

Chicken with Plums

Drama / Komedie / Rodinný

Francie / Německo / Belgie, 2011, 93 min

Nasser Ali sa rozhodol zomieť.A vyšlo mu to... Mimochodom strašne mi vadí ten súčasný trend (začalo to myslím Americkou krásou) odhaľovať koniec príbehu hneď v úvode.O niečo menej mi už vadí originálna Satrapiovej myšlienka, rozprávať o vážnych veciach naivne a s humorom, akoby z detského pohľadu. Kura na slivkách je jeden z tých filmov, v ktorých funguje aj jedno aj druhé, ibaže treba byť naladený na správnu vlnu.A ja som nebol.Ani neviem prečo som od tvorcov Persepolisu čakal naivnú detskú komédiu na štýl Le Petit Nicolas a dostalo sa mi epickej tragédie zobrazujúcej bolesť mnoha druhov a teda ma trocha minulo.Film je to natočený neuveriteľne neobyčajne a v niektorých smeroch novátorsky a krásne, vážne je asi môj problém, že som čakal zábavnú oddychovku.A už len z tých všadeprítomných huslí je človeku do plaču.A čo potom scéna, keď vidíme šťastné detstvo dievčatka na húpačke (zas ten symbolizmus), s prestrihom do budúcnosti, v ktorej je z nej po smrti manžela zatrpknutá gamblerka a alkoholička?Cez všetkú krásu je to moc moc cynické a to beriem ako plus.Plus keby som na to bol pripravený.Úžasne nakrútená depka, nie rozprávka a tak dávam štyri hviezdy, aj keď v inakšom duševnom rozpoložení by som z toho možno bol na vetvy.Komiks to ale musel byť geniálny(28.4.2013)

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(2.9.2011)

Až opět někde zaslechnu něco o přeslazenosti americké filmové produkce, Kuře na švestkách bude můj triumfální protiargument. Persepolis byla příjemná sebereflexivní střízlivá odysea dospívajícího děvčete. Nerozumím tedy, proč příběh Nassera musí být vlastně tak nesnesitelně! poetizující, sentimentální, šestákovou romancí zahuštěná omáčka. Při sledování jsem se nemohl zbavit pocitu, že scénář psal Paul Coelho, který si zapomněl vzít antidepresiva.(9.2.2015)

• Kaluž

Amalric je tady strašné poleno a roli láskou umírajícího houslisty jsem mu nežral ani co se za nehet vejde. Být to animák, možná bych nějaký ten bodík přihodil. Předlohu neznám, ale tuším, že Marjane by z rukávu vytáhla mnohem hezčí obrázky.(12.3.2013)

Ten film dokáže na začátku naštvat a na konci ohromit. Jako že vám příjde hlavní postava nesympatická, protože se kvůli rozbitým houslím rozhodne ukončit život a po vzoru grotesky nabízí způsoby sebevraždy, zatímco musíme trpět hyperaktivního kluka v autobusu. Zároveň jako by tomu chyběla notná dávka vizuální stylizace, kdy herce doplňují animované dokreslovačky. Řekl bych, čím houšť, tím lépe, protože to film vymaní z průměru. Jenomže pak začne děj pokračovat, do hry vstoupí hra se žánry a jejich parodií, efektní anděl smrti Azrael a finální montáž, která zahrnuje tolik krásy a smutku, že by těžko letos hledala konkurenta.(27.11.2012)

• - Film, který je promítán během představení v kině, je Fantom opery (1925). (spiderpig)

• - Natáčení probíhalo ve studiu Babelsberg v německém Berlíně. (Terva)

• - Film měl premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách 2011, odkud si však neodvezl žádné ocenění. (Terva)