Válečná generace

• Česko Válka generací (více)

Epizody(3)

Berlín roku 1941. Pět přátel se touží stát hrdiny v dobrodružství, které změní tvář Evropy - a navždy změní i je samotné. Vyrovnaný a uhlazený důstojník Wilhelm odjíždí na východní frontu spolu se svým mladším bratrem Friedhelmem, citlivým snílkem, kterého mnohem víc než válka zajímá literatura. Do Wilhelma je hluboce zamilovaná Charlotte, mladá zdravotní sestřička, která se rovněž těší na své působení ve Wehrmachtu na východní frontě. Greta je talentovaná zpěvačka toužící stát se další Marlene Dietrich - a její židovský přítel Viktor stále nedokáže přesvědčit své rodiče, aby opustili Německo. Z lidských hodnot se začínají drát do popředí odvaha a statečnost - ale také zrada. Friedhelm se stane bezduchým strojem na zabíjení. Wilhelm dezertuje a je postaven před vojenský soud. Charlottina nacistická ideologie se rozpadne, když prozradí židovskou sestřičku sloužící ve Wehrmachtu. Greta zařídí Viktorovi doklady nezbytné k odjezdu tím, že prodá své tělo důstojníkovi SS. Všech pět našich přátel - a miliony dalších - chtělo být hrdiny, ale nikdo z nich se nedokázal představit, co udělá válka s jejich životy a se zbytkem světa... (Filmbox)

gogo76

"Vojna z nás vytiahne to najhoršie..." Maximálna spokojnosť. Na úvod trailer alebo dlhší klip ukážkami so skladbou od Sabatonu. Tak reflexnú sondu do vlastných radov a minulosti treba vážne pochváliť. Vždy som túžil vidieť niečo podobné, čisto nemecký pohľad. Čiastočne mi to vynahradili filmy ako Pád tretej ríše alebo nedávna Valkyria. Vždy som chcel vidieť skôr bežných vojakov wehrmachtu. Tu som ho dostal. Príbeh dvoch bratov a ich troch priateľov je dostatočne pútavý a silný, tých pár príliš náhodných stretnutí, človek odpustí. Je to TV film, ale presne ako vo filme Birdsong to na ňom vôbec nie je vidieť. Veľké bojové scény tu nie sú, ale ani mi nechýbali. Vždy som si cenil skôr tie "komornejšie" pouličné boje a tých je tu dosť. Scéna prepadu telegrafickej stanice, ktorá stála životy takmer celej jednotky, nesie v sebe všetko potrebné. Akciu, adrenalín, krv i nezmyselnosť hazardovania s ľudskými životmi. "Pre toto?" pýta sa Friedhelm po všetkom... Áno, aj pre zničenú bezvýznamnú budovu, či kus ulice bolo nemecké vedenie ochotné obetovať toľko životov. S výnimkou bojových scén sa film nesie skôr v pokojnom tempe, poháňa ho skvelá hudba, ktorú zaregistrujete zvlášť vo vypätých momentoch. Herecké výkony sú špičkové, najviac ma však zaujala ústredná dvojica bratov v podaní výborného T. Schillinga a V. Brucha. Celkovo film hodnotím veľmi pozitívne. Na obrazovku sa dosť hodnoverne podarilo preniesť väčšinu známych udalostí. Od počiatočného nadšenia až po frustráciu a rozprášenie nemeckej armády, hailujúcich a krutých Ukrajincov, fanatických veliteľov-oddaných nacistov, nemeckých zbehov, nemecký trestný prápor, Rusov, ktorí sa tiež so zajatcami či nemocnými nemaznali i neuveriteľné prezliekanie kabátov po vojne - je tu toho dosť. Možno si toho tvorcovia naložili až príliš, chcelo by to ešte jeden diel, ale aj tak som veľmi spokojný. Vojnový fanúšik a nielen on, si príde na svoje. 90%. ++++++++ +++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Uživateľ Zeck dosť kriticky poukázal na fakt, že si niekto z Nemcov dovolil protestovať proti vraždeniu a celkovo kladne vykreslených Nemcov. To si vážne myslíte, že všetci Nemci boli vraždiace stroje bez srdca? Že nemali vlastní názor? Že narukovali a hneď im pripadalo úplne normálne vidieť vraždiť ženy a deti? Hlavné postavy ukázané skôr pozitívne robia i zlé veci, na druhej strane hajzlov a zradcov je tu až-až. O Nemcoch s rozumom, názorom i odvahou, bolo natočených dosť filmov, preto sa divím, že to niekto spochybňuje. Vždy tu boli i Nemci , ktorí to chceli zmeniť. Nikdy nič nebolo len čierne alebo biele. Film mal v Nemecku obrovskú sledovanosť, Poliaci si dovolili protestovať, kvôli ich protižidovskému postoju v AK. Podobne protižidovsky to vykreslili i naši nedávno vo filme Nedodržaný sľub a nikto neprotestoval. Poliaci a nielen oni, boli dosť protižidovsky naladený, takže ma to ich protestovanie trochu zaráža. Za ušami má takmer každý národ v Európe, nikto neprotestoval, keď ich tlačili do vlakov, práve naopak. Pomáhali im. Nenávisť a hlavne vidina rýchleho zbohatnutia sedela takmer všetkým. Každý národ si musí priznať svoje chyby, ale niektorým asi chýba trocha sebareflexie. () (méně) (více)

Javert

Ať si říká kdo chce co chce, já si z těch čtyř a půl hodin užil každou minutu i sekundu. Ač by se tak dle námětu mohlo zdát, minisérie se nevyžívá v sentimentalitě a patosu, ale skutečně prezentuje krutost války z německého pohledu, což, přehlcen americkou a sovětskou/ruskou produkcí, vždy velmi ocením. Zvlášť, když je to tak povedené jako Unsere Mütter, Unsere Väter... ()

laik_60

Nemecká televízna produkcia (ZDF) na veľmi slušnej úrovni, rozprávajúca príbehy piatich mladých ľudí počas vojnových rokov. Strhujúce príbehy ľudí odchádzajúcich na front ako „víťazov blitzkriegu“ vracajúcich sa ako ľudské polotrosky poznačené krvou obetí vojny a zážitkami. Všetky hlavné postavy boli hercami veľmi dobre stvárnené. Zo všetkých najviac „vytŕčal“ herecký výkon mladého „haliera“ (Schiling) . Naviac filmové obrázky sprevádzal nádherný hudobný podmaz. A na margo historického pohľadu na dejinné udalosti, Ako „odchovancovi“ sovietskych Bondarčukovských filmov o Blokáde, Osvoboždenii, Sražális za rodinu, či dokonca nejakých poľských „Tankistov so psom“ dobre padlo videnie vojny aj „z druhej strany“. Veď na oboch stranách bojovali otcovia a synovia, ľudia a deti svojich rodičov. Bez ohľadu na to ako sa tá - ktorá strana pozerá na dejinné udalosti (oboch vojen dvadsiateho storočia), ako vníma „vyčíňanie vojny“ či vyčíňanie poľskej, ukrajinskej, (slovenskej) domobrany ... žiadna sebareflexia .... aj keď v podobe kultúrneho stvárnenia .... nezotrie spoluvinu a spoluzodpovednosť za to čo sa udialo. ()

troufalka

Předem se omlouvám, že nesdílím hromadné nadšení. Tato minisérie mi byla několikráte doporučována, současná německá tvorba mě zajímá, ohlasy pozitivní, nebyl tedy důvod neusednout k obrazovce. O druhé světoé válce se natočilo už tolik filmů, že je velice obtížné vyhnout se jakémukoli klišé, napsat nějaký originální scénář, který by nepřipomínal žádný z dříve natočených filmů. I když se nesnažím vyvolat si filmy předchozí, naskakují sami. Použití tří kamarádů, kde každý z nich stojí na jiné straně bylo už ve filmu Mladí lvi. Zde se k tomu připojila děvčata, jedna se stane ošetřovatelkou (Náhrdelník) druhá spí s oficírem, aby sehnala doklady pro svého přítele a pomohla si ke kariéře (Černá kniha). Závěrečné probírání papíry mi vybaví Ivanovo dětství. Jednu chvíli jsem se obávala idylického závěru, kdy všech pět přežije vojnu s nějakými těmi šrámy. Jsme svědky řady těžko uvěřitelných příběhů, které by v reálném životě skončili mnohem dříve zastřelením. Nechci příběh bagatelizovat, je určený současnému divákovi a je napsán tak, aby vzbudil emoce a zasáhl. Trilogii vnímám jako poctivou snahu současných tvůrců vyrovnat se pravdivě s minulostí svých dědečků a otců.                                                                 Zajímavé komentáře: fragre, flanker.27, Ivoshek ()

radektejkal

Válečné panoptikum, ke kterému nebylo nic přidáno a kterému také nic nechybí. Na první pohled mistrovský válečný film, ale skoro v každé sekvenci se ozývají jakési falešné tóny. Nechme je ale zatím znít, a podívejme se, jak si 2. válku zobrazují Němci v 21. století, tedy skoro po 70. letech – a proč... Nejdříve proč: Německo se stalo v rámci a díky EU největší evropskou mocností, ekonomickou cestou dosáhli v podstatě (až na to nejžádoucnější: Ukrajinu) toho, co chtěli dosáhnout válkou, i když získat něco hospodářskými prostředky má menší hodnotu, než když je to získáno vojensky - při nejmenším nelze tak snadno děli lidi na pod- a nad-. A tak je třeba tuto válku konečně dějinně zakotvit, vklínit do učebních osnov a paměti lidí, protože žádní pamětníci už nežijí... A nyní jak: Především každý měl své chyby - Židy nenáviděli nejvíc Poláci, Rusové stříleli nemocné a znásilňovali ošetřovatelky, a Němci samozřejmě (i přes četné snahy o soucit s druhými) také občas šlápli vedle (ty největší šlápoty - např. SS-Einsatzgruppen - film pomíjí) Ovšem podobně jako v 1. válce (viz Remarque) je tu proslulé německé kamarádství, které mnohé omlouvá, a které jiné národy v tak vyhraněné formě (Kameradenschaft) zřejmě vůbec neznají.... Gudaulin mluví o tom, že je na tuto válku třeba hledět jako nikoli na porážku Německa, ale na "osvobození země od fašistické diktatury". Toto tvrzení film akcentuje především, ovšem je to sporné tvrzení, které evokuje otázku, co bylo dřív, zda slepice nebo vejce. Zda si Hitler vymyslel Německo nebo Německo Hitlera. Mně vedou veškeré indicie k druhé variantě. ()

• Když Friedhelm Winter (Volker Bruch) pochoduje se zbytkem své jednotky lesem a narazí na ruskou jednotku, následuje záběr na jeho pušku, která má nedovřený závěr, tj. páka je nahoře. V dalším záběru je páka dole a v dalším záběru je zase nedovřená, přičemž Friedhelm ani nestřílel, ani nepřebíjel. (bejkovec)
  • V čase 51:06, při přiblíženém záběru na kulometný pás, je vidět, že se jedná o slepou munici, tvořící pouze vizuální a akustický efekt. (Dressler_O)
  • Trojdielny TV film odvysielala koncom marca 2013 verejnoprávna televízia ZDF. Nemecké média hovorili "o televíznej udalosti roka". Poslednú časť sledovalo okolo 7.6 milióna divákov (24% podiel na trhu) a okamžite vyvolal v krajine diskusiu o úlohe bežných Nemcov počas vojne. (gogo76)