Kronika

• Česko Kronika temna (více)

Za Andrewem se do pokoje ráno dobývá opilý otec. Andrew mu říká, že si koupil kameru a odteď bude všechno natáčet. Pak jde za matkou, která je těžce nemocná a leží v posteli. Tu také natáčí. Pak jede s bratrancem Mattem do školy. Natáčí úplně všechno. Jeho kamarád filozofuje. Ve škole ho všichni šikanují. Andrew jede večer s kamarády na maturitní party. Tam se seznámí s dívkou Casey, která tady natáčí video pro svůj blog. Pak se s ním jeden mladík popere, a on jde ven. Přijde za ním Steve a chce, aby něco natočil. S Mattem se procházeli a prý našli divnou věc. Společně jdou do lesa, kde našli díru, ve které něco bublá. Steve do díry skočí a Matt jde za ním. Andrew musí také za nimi, i když se mu nechce. Dole je jakýsi sliz nebo bahno a jeskyně s modře světélkující hmotou, která najednou začne měnit barvy. Vtom se zablýskne a všechno zmizí. Je tma.... Matt, Andrew a Steve jsou na zahradě a hází po sobě míčky. Matt necítí bolest, Steve dokáže manipulovat s předměty na dálku a Andrew dokáže zastavit hozený míček v letu. I ostatní mají najednou nadpřirozené schopnosti – dokážou ovládat předměty tak, aby létaly. Snaží se přijít na to, čím to je, a jdou se podívat na místo, kde našli jeskyni. Díra je ale zasypaná a strážce parku je odtud vyhodí s tím, že uzavírají oblast kvůli sesuvům půdy. Kluci zkoušejí, co všechno jim teď jde – házet žabky do vody bez použití rukou, na dálku foukat na listí, aby zvedlo děvčatům sukně, ujíždět v obchodním centru s nákupními vozíky apod. Pak se jim to ale začne vymykat... (TV Prima)

Chundys

Kdybych to měl brát jako celek jako film, tak jsem se dlouhou dobu nudil! Ono koukat na něco jak tam žvatlají a vždycky se záběr v kameře po nějakém nesmyslu utne bylo za chvilku už nudné. Nicméně poslední půlhodina mě začala dost bavit! ()

Saur.us

Low-end scifi, které ač neoslní efekty, oslní nápadem a ruční kamerou. Navíc malá pocta Akirovi a pěkná kritika závislosti na mediích. ()

Rokle

Každý dolar je využit na maximum. Dobré obsazení, hezké občasné fórky, kdy parta mlaďáků prověřuje své nově nabyté schopnosti a nevyhnutelný explozivní závěr, který má své limity právě v nízkém rozpočtu. Nic víc, nic míň... 70% ()

MikeeTheory

Nápad rozhodně originální a i provedení zajímavé. Nejsilnější je začátek filmu. U něho se divák dokonale pobaví a nahlédne na danou tématiku z trochu jiného úhlu pohledu. Závěr však až tolik neuspokojí. Může za to jak roztřepaná kamera á la Blairwitch, tak celkové rozuzlení. V Joshu Trankovi je ale určitě velký potenciál. ()

Vodny

"Rukou točené" filmy moc nemusím. Proč? Protože už z podstaty způsobu natáčení postrádají filmový detail, bývají nepřehledné a tím maskují své nedokonalosti. Cloverfield mě zklamal, Kronika splnila očekávání, ale bylo to o chlup. V průběhu filmu jsem několikrát změnil názor na jeho koukatelnost, která se především z počátku jevila jako standardní klišé - tři kluci náhodou "zakopnou" o nějaké těleso, které je obdaří mimořádnými schopnostmi. Následuje série pokusů a předvádění, což byla většinou nuda a já si říkal, pojďme dál, k jádru pudla. Nešel jsem do kina na estrádu talentovaných nadlidí. Pak se film pohne vyloženě temným směrem, který osciluje na hranici hororu a psycho-thrilleru, jenže tam vydrží sotva pár minut. Ke konci se to nějak zvrtne a dlouho budovaná atmosféra je na kusy. Přehlídka home-made efektů je sice působivá a několikrát jsem si říkal, jak to jen udělali, že to do sebe pasuje a nevidím tam žádné chyby? Jenže to na výborný film nestačí. Nestačí dělat jen něco dobře a tlačit to do popředí na úkor ostatních filmových aspektů. Kdyby měl film 100 minut, více se zaměřil na všechny tři hlavní postavy, neřešil pořád Andrewa, mohl film překonat sám sebe. Takhle je to jen další teenagerovský kinolap, na který se chytí spousta diváků, ale brzy se na něj zapomene. Klidně by z toho mohl být seriál, nebo filmová trilogie, ale nemám ten pocit, že až tak nad tím tvůrci přemýšleli. Do kina? ANO. ()

owwidius

Velmi, velmi podarene scificko. Vobec som o nom dovtedy nepocul, takze u mna z nicoho nic velmi prijemne prekvapenie. Skvely napad, spracovanie v pohode, zopar dobrych vtipov a 3 mladasi tiez okej. Skoda ze niektore veci mohli byt kludne dotiahnute viac do detailov, ako napr rozmyslanie nad pricinou a aj nasledkami, resp dake moralne dilemy aby ma to viac vtiahlo do filmu:) Na druhu stranu, bohvie ako by to potom dopadlo, takto to bolo velmi podarene. Niesom si uplne isty ci ten 'found footage' style zrovna tu musel byt (ale zase hrajky hlavneho hrdinu s kamerou, paradny napad :) ) Zaver potom trosku zbytocne natahovany, ale inak u mna poctive 4, teda 8/10. [#19/2012, kino #7) ()

Hapretor

Podle trailleru sem čekal něco pompézního, trikově vypiplaného. Dějově je to však chudé. Přišlo mi to blbé a nudné. Postavy moc ploché na to, abych je odsuzoval nebo s nimi sympatizoval. Konec neni aspoň happy end, ale stejně je nudný a navíc divný - co to jako mělo znamenat??? Další film, který sem naštěstí neviděl v kině!!! ()

Brousitch

"V dnešní době okamžitých a realistických televizních reportáží je těžký zavděčit se mladýmu publiku. Před vznikem samotnýho scénáře jsem tedy měl jasno, že budeme muset rázně poupravit ten found footage koncept. Každý máme přeci kámoše, který umí držet kameru rovně, ne?" - Josh Trank ()

zelda82

Paradni found footage, tentokrat z zanru superhrdinu...Kratka stopaz tomu svedci, porad se neco deje a nutno rict, ze finale je poradna jizda...Hodne muziky za malo penez a velmi mile prekvapeni ()

Wargoo

Fúúú, tak to bol iný úlet !!! Moc som od tohto filmu neočakával, ale dal mi absolútnu pochúťku. Neviem, čo by som robil keby som mal schopnosti ako mladí páni, ale ponúkli mi náhľad, aká by mohla byť pri tom prča... Aspoň zo začiatku. U mňa veľmi príjemný zážitok, celé mi to prišlo ako realita natočená skutočnými chalanmi, silné pozitívum ! 4**** a 77,923% ()

Pr4d3d

Za málo peněz hodně muziky. Výborný sci-fi thriller, který dokáže člověka vtáhnout svojí atmosférou jako žádný jiný. Schopnosti využité na maximum, kamera, která dodává celému zážitku na autentičnosti a trojice, na takovýto film, sympatických (ne)přátel. ()

Radek.SCH

Vytřískat se z toho dalo víc. Obzvlášť Andrewa mohl hrát někdo s více hereckými zkušenostmi, aby jsme se do jeho postavy mohli víc vcítit. Ale i tak slušný (skoro)debut. Ke konci jsem si vzpomněl na Akiru. Dobře? ()

GOREGASM

Moje natěšenost na Chronicle byla větší než na většinu hi-budgetových blockbusterů a můžu směle konstatovat , že byla oprávněná. Handycam forma prožitek místy umocňuje, párkrát bohužel i tlumí, Josh Trank ale rozhodně baví (osvojování si nadpřirozených schopností nikdy nebylo zábavnější) a díky akurátní psychologické hloubce postav, se kterými splynuli nadějní mladí herci (logicky vyniká Dane DeHaan), si parádně vygradované finále užijete s potřebnou dávkou nadšeného očekávání. Nerad bych opomenul technickou stránku snímku, u které neponechal Josh Trank také nic náhodě aneb další setsakramentsky nadějný filmař. 80% ()

boul

Velmi dobře nahrané Sci-Fi od mladého Tranka s nádechem do thrilleru ale spíše 80 min záživné drama se zajimavým příběhem tří kamarádů ze školy a jejich velkému tajemství, které se vymkne kontrole a nastávájí problémy. Film který osloví spíše mladší diváky stojí za shlédnutí. 4* 75% ()

char_t

Získáte nadpřirozené schopnosti. Co myslíte, půjdete si hned ušít obleček a zachránit svět? Nebo spíš začnete mstít všechna příkoří, která na vás svět spáchal? Nebo jen budete trhat pavoukům nožičky? Skvělé zamyšlení nad tím, jak snadno se člověk přikloní k agresi, když má tu možnost. Parádní nápad s filmováním jen pomocí kamery přímo ve filmu. ()

Ydrosten

Jako video deníček na Facebooku , by to byla pecka. Bohužel , začínám nenávidět všechny filmy , které jsou točené jakože " reálnou videokamerou " Nesnáším ty roztřesené záběry. Nesnáším tyhle záběry které se třepou , hrajou si na reálné dění atd. Příběh je dobrej , ale zkazila to ta zasraná videokamera. 3* ( ruce bych jim urazil za takový debilní nápady točit něco jako autentický záznam - v Blear Witch , to fungovalo protože to bylo originální ale už je to ohrané - už to vadí ) ()

Luk Skywalker

Na to, že příběh je o tom, jak teenageři k superschopnostem přišli mě film chytil a nepustil, možná je to délkou filmu, kdy když by to bylo delší, tak by mohli vysvětlit ty barevné "šutry", či efekty a vygradováním v závěru filmu. Jako poselství filmu bych viděl, že když má někdo moc, tak ji mnohdy použije ve svůj prospěch, či ji jinak zneužije. Nelíbilo se mi styl natočení, kdy jsme vše viděli jen díky jedné kameře, takže co nebylo v záběru jako by nebylo, z čehož vyplývaly střihy a až v závěru bylo (home i profesionálních) kamer více. ()

Rockerman

První půle spíše nudí. Navíc je celý film natočen roztřesenou, dokumentární kamerou, což se mi nelíbilo. Jinde to možná funguje, tady ne. Zpočátku se tři kamarádi baví a hrají si, protože jim zatím nedochází, jaký potencionál se skrývá v jejich nadpřirozených schopnostech, které získali. Frustrovaný Andrew však na to brzy přijde a pak se začnou dít věci. Lehce nadprůměrné hodnocení dávám hlavně za poslední třetinu filmu, která strhává svými pěknými triky. Takže dívatelné to je, ale jak říká Varel Frištenský : " Tak bylo to pěkný, ale že bych to musel vidět dvakrát?". ()

Kronika se dočká sequelu

Kronika se dočká sequelu

06.08.2021

Kronika, povedené found-footage sci-fi drama režiséra Joshe Tranka z roku 2012, se dočká oficiálního pokračování. Snímek, v němž si zahráli Dane DeHaan nebo Michael B. Jordan, vyprávěl o skupince… (více)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

12.08.2019

Boba Fett vlastní film nedostane

Boba Fett vlastní film nedostane

29.10.2018

Boba Fett byl ve vývoji dlouhé roky, původně byl k projektu najat režisér Kroniky Josh Trank, po jeho fiasku u Fantastické čtyřky byl však potichu odejit, a na jeho místo časem nastoupil James… (více)

Z Hardyho bude Al Capone

Z Hardyho bude Al Capone

25.03.2018

V roce 2012 byl Josh Trank nadějným režisérem, o něhož se po chválené Kronice začala prát velká studia. U 20th Century Fox mu svěřili reboot Fantastické čtyřky a v Lucasfilmu sólovku Boba Fetta,… (více)