Závod ke dnu

• USA Race to the Bottom

Snímek diskutuje na konkrétních příkladech otázky nezaměstnanosti, odborů, práce či lidské mobility. Filosof Václav Bělohradský, sociolog Jan Keller, ekonomka Ilona Švihlíková, rozvojový expert Tomáš Tožička a několik zaměstnanců, odborářů i nezaměstnaných reflektují tato témata v dnešní situaci České republiky a na pozadí různorodého spektra lidského podnikání - od textilu, skla, automobilů či sirek až po nadnárodní IT byznys. OP Prostějov, sirkárna Solo Sušice, moravská sklárna, kterou zachránily odbory, Hyundai Nošovice a lidé mezitím... (oficiální text distributora)

Marigold

Uvítal bych detailnější rozbor situace v Jeseníku, nebo detailnější rozbor kontextu globálního kapitalismu. Protože se dokument pokouší vzít mikroperspektivu a vysvětlit ji globálně, má tendence redukovat a argumentovat lacině (zejména Tožičkova sirková performance je z kategorie "ekonomika pro zvláštní školu"). Ekonomka Švihlíková i sociolog Keller jsou výteční, klidně bych je poslouchal déle (zase škoda, že jeden z klíčových argumentů - stagnaci reálných mezd a raketových vzestup zisků - je provedený jako pouťová atrakce). Bělohradský sice působí hodně mimozemsky, ale jeho meditace o časoprostoru technopolis je v jádru podnětná. Jako úvod k debatě a provokace slepotou stižených obhájců "ztracených kauz" kapitalismu, je to užitečné. Člověk trochu seznámený s kritickým diskurzem moderní levice (Žižek, Judt, Badiou, Eagleton, Klein a další) to může brát nejvýš jako solidní opáčko... Klusák a jeho Nošovice je mnohem dál po všech stránkách. ()

Castielo

3* za zpracování celého dokumentu. To se dle mého názoru celkem povedlo. Pokud bych však měl hodnotit stránku obsahovou, kdy je vždy svalována vina na ostatní, na stát, na manažery, na kapitalismus apod. Byl by to odpad! Bohužel je velmi smutné vidět, jak přemýšlí obyčejný čech. Vyučí se, a 50 let dělá na jednom místě ve fabrice. Když pominu fakt, že ho to musí mentálně naprosto ubíjet, divím se, že jsou překvapeni když fabrika zavře a oni najednou nemají práci. Nic neumí, nemají vzdělání, za prací se přestěhovat nikdo nechce a nadávají, že musí splácet půjčky. Jedno velký WTF. S takovým národním myšlením nechci ani domýšlet, jak to tu bude za pár let vypadat:(. ()

rischa65

Ztráta zaměstnání. Tak závažné a aktuální téma vtěsnat do 80 minut, to není sranda. Přesto mám pocit, že tento málo odvážný a mdlý dokument zachránili především všichni čtyři dobře vybraní glosátoři a stále populárnější profesor Keller. Že svět patří zkorumpovaným politikům, finančníkům, právníkům a podobnému biologickému odpadu, mlaskajícímu od svých plných koryt – všichni víme. Realita EU je srovnatelná s nápisem na dveřích WC ve vagonech: "Nelze používat ve stanici a když vlak zastaví !".V případě EU ovšem nikdo neví , kdy a kde ten šílený vlak zastaví a jak se vlastně zastavuje, takže se před dveřmi záchodku posereme všichni. A jak dál? Chyba je v systému. Současný neoliberální kapitalismus přestal dávno fungovat, nic lepšího neznáme a na dluh už to dál nejde. Je třeba vrátit se zpátky nohama na zem, začít si vážit tradičních hodnot, poctivé lidské práce a začít splácet dluhy. Bohužel za jiné… lena60-velmi zajímavý způsob „myšlení“ a hodnocení… ()

lena60 odpad!

Česká radost v českých kinech, jo? Tsss. První návštěva kina na sérii dokumentů a hned rozčarování jako hrom. Mohl by mi někdo vysvětlit, proč se tento dokument objevil ve vysílání ČT pod názvem Robota a v kinech je distribuován jako Závod ke dnu, když materiál natočený režisérem Janečkem je u obou dokumentů z 90%totožný? Kdybych neviděla před necelými dvěma měsíci Robotu v televizi, byly by to hvězdy tři. Takto navztekaný a znechucený odpad. ()

Moiseiwitsch

Velice potřebný dokument popisující současnou situaci. Všichni řečníci analyzují situaci ve svých dílech už řadu let. Ke globálnímu dění doporučuji: KELLER, Jan: Tři sociální světy. Praha: nakladatelství Slon. 2010.; ŠVIHLÍKOVÁ, Ilona: Globalizace a krize. Praha: nakladatelství Grimmus. 2010. Jinak dokument má omezenou minutáž a aktéři se snaží o jednoduchý výklad, proto je nutné detailní info brát od jinud. Jedná se o populárně naučný scénář. Pokud by měl někdo oponovat z pravého spektra, tak po pravdě řečeno nevím kdo? Václav Klaus, Vladimír Dlouhý nebo Miroslav Kalousek nebo analytici - ekonomové, kteří v pondělí přijdou s brilantní prognózou a v úterý je už vše jinak??? Pokud mi někdo doporučí alternativní výklad osoby z druhého spektra budu jen rád. Bohužel v akademickém prostředí nikoho takového neznám. Asi moje neznalost. Řešení? Já ho mám - znárodnění velké části hospodářství , především těch odvětví , která jsou nezbytná k žití: Farmaceutický průmysl (léky), lázně - kdo do nich dnes jezdí???? Bohatí Rusové a buržoazie. Nikdo jiný na ně nemá. Léky si u nás už důchodci půlí, aby vyšli s penězi. Proč máme v republice tolik lékáren? Není to také dobrý job??? Plyn, voda, elektřina (energie) - Jak dlouho z platu 10 tis. korun měsíčně utáhnete provoz domácnosti??? Má být energetika nástrojem zisku několika málo jedinců a nebo je to především služba lidem???? Co doprava??? Je to služba a nebo opět pouze hromadění financí několika osob ve správních či dozorčích radách, generálním ředitelství atd.??? Je v pořádku, že někdo bere 10 000 za měsíc a druhý 600 000? Není!!!! Pokud je přerozdělení příjmů v kapitalismu nespravedlivé, tak přistupme k nespracedlivému progresivnímu zdanění jak je to na západě běžné. Není to trest, ale výraz solidarity se slabšími a méně placenými. Copak Ti nahoře si neuvědomují, že třebas využívají silnice více než člověk s osobním autem? Není kamionová doprava ničitelem silnic? Tak proč tyto podnikatele nezdanit vyšší daní??? Dříve cca před 15 lety tu bylo zdanění právnických osob 35%, dnes je 19%. Konkurenceschopnost? Blbost - to tu budeme brzy robit za mzdy jako v Indii a dávat nadnárodním firmám daňové prázdniny do nekonečna, aby nešly jinam? Kde tedy brát na školství, opravu silnic, zvyšování mezd, důchodů atp.??? Dále budování soběstačného zemědělství, abychom nežrali česnek z Číny. Obnova průmyslu v Evropě. Uživí se Evropa pouze ze služeb? To budeme všichni dělat v call centrech nebo roznášet s doktoráty pivo? Dále zrušit polovinu vysokých škol (pouze udržují uměle nezaměstnanost). Hlavně soukromé školy jsou k ničemu (většina). Kolik praktických zkušeností ze škol máte do života?? No kolik??? Naučí vás dobře jazyk? Dostanete tam praxi využitelnou na trhu práce? Dostanete tam řidičák? Neříkám, že vzdělání je k ničemu. Rozvíjí to lidskou osobnost po mnoha stránkách, ale jistá propojenost s praktickou realitou by měla být. To je jenom pár tezí... Více takových dokumentů. Jsou potřeba. Díky za ně. (pro případné ataky na mou personu - nejsem komunista). () (méně) (více)