Parade

Radmilo a Mirko jsou mladý a úspěšný homosexuální pár a byli by šťastným párem kdekoliv – kromě Srbska. Snaží se žít diskrétně, ale každý den jsou neustále uráženi homofobní většinou. Navíc Mirko je aktivistou za práva gayů a jeho snem je zorganizovat první úspěšný pochod Pride v Bělehradě. Což je téměř „nesplnitelnou misí“, v roce 2001 skončil takovýto pokus krveprolitím. O deset let později situace není lepší – nacionalističtí a neonacističtí organizátoři připravují další masakr v případě, že by se opět konal pochod gayů, zatímco policie odmítá poskytnout účastníkům ochranu. Aby si udržel svého přítele a prosadil své zásady, je Radmilo připraven podniknout zoufalá opatření… (Film Europe)

C0r0ner

Buzeranty nijak zvlášť nepodporuji (vlastně vůbec), ale tady byli tak sympaticky podaní, že jsem jim fandil. K tomu se tam všichni mezi sebou mlátili, nadávali si a chlastali, takže z toho byla dost slušná taškařice, která celé dvě hodiny bavila dobrým situačním humorem a ničením předsudků především mezi bývalou Jugoslávií. 90% ()

slunicko2

Skvělý nápad na crazy komedii se v tomto podání změnil na podivnou výpověď o zaostalosti některých balkánských krajů a národů. 1)  Ale vidím i pozitivní aspekty díla. Už se na Balkáně točí filmy nejen o všudypřítomném gangsterství, primitivismu a bídě, ale raší tu snahy o plnou duchovní emancipaci v podobě vzájemné tolerance odlišných světonázorových, politických, náboženských postojů včetně třeba sexuality či genderu._____ 2)  O zábavě bych v této souvislosti moc nemluvil, spíše o lehkém popíchnutí většinové společnosti, aby si uvědomila, že svou většinu může velmi rychle ztratit, když půjde o něco jiného, než o to, s kým kdo spí a souloží._____ 3)  Výstižný koment: evulienka3*****._____ Zajímavý postřeh o spojování gayů s kriminálníky a národy bývalé Jugoslávie uvádí zette*****. ()

Marek1991

Parada je film, na ktorý som sa veľmi tešil. Mal lákavú upútavku, akú som už dávno nevidel, obsadenie napovedalo o vysokej kvalite, na titulky do češtiny sa tiež jeden pán odhodlal, keď som si film stiahol a zbežne preklikal bol viac než zaujímavý a keď som ho odporučil následne kamarátovi, lebo ma upútal ešte pred pozretím, on ako mierne liberálny človek, bol z neho nadšený. Nuž teraz som sa k tomu dostal a mierne ma sklamalo, že režisér skvelého filmu Lepa sela lepo gore, a ďalších filmov, bez servítok pred ústami ako Mi nismo andjeli 1 a 2, sa pustil do témy homosexuality takto. Ešte som nevidel filmy Rane a Sveti Georgije ubiva aždahu, ale či po ich videní, zostane pre mňa stále obľúbeným režisérom je otázne. Veľa zbytočných nadáviek, až príliš na môj vkus, vo všetkých jeho filmoch, ale na druhej strane jeho réžia veľa vypovedá o situáciách, vie byť silne tragikomický, prostredie je u neho jedna veľká nádhera a postavy hrajú výborne. Toto bola dosť dobrá komédia, opäť som sa nasmial, na prednáške v škole som sa musel krotiť a po nej na chodbe radšej tiež, aby som sa nesmial ako blázon, po humornej stránke vynikajúce. Po stránke názoru na homosexualitu som nie až tak spokojný. Môj názor na to mám v profile v denníku, s pochodmi nesúhlasím, nie som za to, aby hocijaká menšina morálne kazila spoločnosť a deti, ale taktiež nesúhlasím s ubližovaním týmto ľuďom, veď by mali byť slobodní, bez toho, aby ich niekto napádal a ubližoval im. Taktiež to, že tam niekto zomrel, ale v realite sa na takom pochode nič nestalo, vnímam skôr ako varovný zdvihnutý prst než ako propagandu týmto menšinám. Chvíľami bol film naozaj cestovný, ale taktiež chvíľami aj strácal dych. Moja téma to tiež nie je, navyše sa mi nepáčilo to zabŕdanie do témy Kosova, skôr sa mi páčilo zbližovanie starých kamarátov z jednotlivých častí bývalej Juhoslávie. Bol to však kvalitný film, bol príjemný, je to Dragojevićov štýl, takže viem odpustiť aj keď to nebol nejaký môj šálok kávy. Srdjan prosím už žiadne témy traumatizujúce spoločnosť, ak ich nepojmeš do hĺbky ako sa stalo tu, skús niečo príjemné a obohacujúce srbskú kultúru ako sú filmy iných režisérov ako Testament, či Montevideo, bog te video. Keďže by som si tento film neváhal opäť pustiť, štyri hviezdy dávam s pokojom. ()

Radko

Sexuálne menšiny, balkánske traumy a snaha o usporiadanie pochodu tých, ktorí sa cítia byť diskriminovaní. Realizácia takto znejúceho námetu je napodiv viac-menej oslobodená od plochých moralít a fráz, namiesto toho ponúka silný, uveriteľný príbeh o tom, ako je takmer vylúčené spoločensky poraziť všeobecne panujúce predsudky . Film sa síce nevyhne zopár klišé o homosexuáloch, či balkánskych národoch, no napriek drobným výhradám ponúka výpoveď, ktorá si nedáva pred nos servítky humanistického pokrytectva a pomedzi LBGT* riadky ukáže život na území bývalej Juhoslávie prenikavým pohľadom zvnútra a zároveň z nadhľadu. Pre mňa osobne prekvapenie roku. *LBGT = Lesbický, Bisexuál, Gay, Transrodový ()

kareen

Dát dohromady čtyřprocentní menšinu a protřelé zločince, aby spolu uzavřeli smlouvu na ochranu proti neonacistům je zajímavý nápad, ale na to jaký to mělo komediální potenciál jsem se tedy moc nezasmála, spíš mi jen sem tam uniklo nějaké to ušklíbnutí. A na to, aby to fungovalo v té vážnější rovině, tam chyběly uvěřitelné charaktery, s postavičkami spíše karikaturního rázu se dobré drama dělat nedá. Nejvíc mě zaujalo, jak tam cestovali, namačkaní v malém růžovém autě, po Balkáně a nabírali parťáky, škoda, že to trvalo asi jen čtvrthodinku. Zato ta závěrečná citová ždímačka mě zklamala na plné čáře, ta se tam vůbec nehodila. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Srbsku, Chorvátsku a Macedónsku. (MikaelSVK)
  • Žiadny z členov homosexuálnej komunity nebol nikdy zabitý počas Belgrade Pride Parade. (Marek1991)
  • Scéna, kdy Miško schovává zbraň do krabice s cereáliemi, odkazuje podobnou scénu ze snímku Kill Bill (2003). Dále lze ve snímku najít odkazy na polský seriál Bolek a Lolek (od r. 1963) nebo western Sedm statečných (1960). (awful)