• Španělsko

Scénografie:

Anastasia Masaro

Kostýmy:

Luis Sequeira

Na čtyři pětiny stopáže budu za devět měsíců jistě s klidem vzpomínat jako na ukázku toho nejlepšího, co se letos v rámci hororového žánru urodilo. Pomalu budovaná atmosféra, znepokojující momenty, dobří herci. Je to přibližně na úrovni loňského Sinistra, takže spokojenost veliká. O to větší je škoda závěru, který po emoční stránce dost možná fungoval na papíře (takovéhle vcelku dojemné zakončení by mohlo mít něco do sebe), ale na plátně prostě nefunguje. Může za to tuna zbytečného CGI, kdy digitální není jenom bubák (má fakt divnej ksicht, což v tomto případě nemyslím jako pozitivum), ale imho i všechno okolo (skála) - a pokud ne, tak to tak alespoň vypadá. Jak říkám, je to fakt škoda, ale ani ta závěrečná desetiminutovka pořád není tak strašná, aby zcela vygumovala předchozí hodinku a kus veskrze příjemného strašení.(23.3.2013)

Závěrečný pokus o poetickou dojímavost Mamu sráží stejně jako celková mimóznost námětu, ze kterého s každou další minutou civí vypočítavý konstrukt (hlavně finále je spolu s flashbacky evidentním oslím můstkem z bezvýchodné situace). Jenže tahle mamina vaří atmošku jak se sluší a patří, což je potřeba ocenit hlavně ve světle nezvládnutých blábolů typu nového Evil Dead. Technicky mi vadí jediná věc: Prudce zářící reflektory do oken uprostřed hluboké noci. Čekal bych, že takovou školáčinu si minimálně Riestra pohlídá.(26.5.2013)

Očekávat dalšího Sinistera by byla asi chyba, ani na Insidious to zkrátna nemá, ale z Del Torovi produkce je to kousek, který jednoznačně vyčnívá. Strachu sice do lidských srdcí moc nevnáší, za to si ale příjemně pohrává s atmosférou, jen škoda závěrečného CGI pekla a několika nelogičností v ději, které přehlédnout prostě nejdou.(28.4.2013)

Zhlédnuto v kině. Tento film mě zpočátku kompletně míjel. Neviděl jsem na něj žádný trailer, věděl jsem jen, že tu hraje Jessica Chastain a že to produkuje Del Toro. A když jsem četl první, většinou pozitivní recenze, tak jsem se rozhodl, že na to půjdu do kina. A do 3/4 filmu jsem si pomyslně odškrtával všechny klišé, které tam byly v rámci duchařského žánru (a že jich bylo hodně) ale které mi kupodivu nevadily tak moc, protože některé scény byly opravdu strašidelné. Zkrátka jsem si říkal, že to je takový fajn průměrný horůrek a že je škoda, že vím, jak to skončí. Pak přišla scéna ke konci, stalo se to, co jsem si myslel, už si říkám fajn, jsem chytrý, to jsem věděl a najednou… to dostane zvrat, který jsem opravdu neviděl přicházet, a v té chvíli mi přišlo, že režisér zahodil knížku "10 tipů a triků, které se ti budou hodit, když budeš točit horor" a jel si podle vlastní hlavy. A to mě definitivně přesvědčilo, že průměrné hodnocení pro tento film by bylo nefér. Jediná opravdová výtka směrem k filmu by byla ta strašná černá paruka na hlavě Jessicy Chastain. Zbavit se jí, tak to mohlo být ještě o něco lepší. Především za ten fajn konec a odvahu zabočit mimo koleje hororového žánru dávám 75 %.(30.3.2013)

Pro mě překvapivě slušně rozvinutý původně tříminutový kraťas, nicméně hodnocení i komentář zůstává - Muschietti umí, ale umí jen klišé s digitálním asijským bubákem.(28.2.2013)