• Španělsko

Mamá

• Španělsko

Horor / Thriller

Španělsko / Kanada, 2013, 100 min

Spíše takový pohádkový horor. Přišlo mi, že ty klasické lekačky by tam ani nemusely být a film by působil lépe, jelikož Mama byla vlastně dobračka, co se o ty děti postarala a živila je, když je chtěl vlastní fotr zastřelit. A to že byla nasraná, když jí je někdo vzal je vlastně celkem pochopitelné. Škoda toho lajdáckého digitálního zpracování, protože to fakt působí hrozně divně. Každopádně konec mě i trochu dojal a rukopis Del Torovy producentské dílny je na tom znát.(22.2.2014)

Rok po Sinister další bombastický horor s naprosto skvělou atmosférou. Zpracování MAMY bylo famózní a její postava naháněla strach. Dokonce i pár povedených lekaček, u kterých divák vyletí z kůže. Naštěstí trailer neukázal nic zásadního, takže jsem se i přesto bavil. Mám jedinou námitku a to závěr, mohl být trošku jiný. Sice není typický, ale přesto nebavil na 100% jako celý snímek.. 9/10 = 90%(31.3.2013)

V roce 2008 Andres Muschietti vytvořil krátký snímek s názvem Mamá, jímž představil hororovým fanouškům novou formu děsu, která Vás dokáže vyděsit a polapit do svých sítí během několika málo minut. Toto celovečerní zpracování rozhodně nedělá své krátké prvotině ostudu, ale přece jen... Navzdory výborné atmosféře i vizuálu, zajímavému příběhu, i hereckému obsazení jsem měla pocit, že tomu něco chybělo. Z herců vyniká Jessica Chastain, kterou sice nijak nemusím, ale coby drsná rocková zpěvačka, s černými vlasy, tetováním a černýma linkama se mi líbila. Z dvojice malých holčiček předvádí úžasný výkon zejména Isabelle Nélisse coby Lily. Hudba mi občas připomínala Faunův labyrint a Harryho Pottera. Naprosto úžasná je pak sekvence, kde se dozvíme, co vlastně Edith Brennan/Mama se svým dítětem provedla. Ten vizuál je dokonalý. Takže Mama rozhodně nezklamala, jen jí chybělo něco z toho, z čeho mě v krátkém snímku polévala hrůza. Ale možná že to všechno, co parádně fungovalo na malém prostoru, nemůže přesně stejně tak fungovat na prostoru celovečerní stopáže.(5.10.2014)

• bestlama

Tento komentář milerád věnuji svému kamarádovi a úhlavnímu rivalovi na poli žánru horor: Žil byl jednou jeden kus hadru, ten se uměl plazit po zemi, po stěně, po stropě. Uměl vymést kdejaký chuchvalec prachu. Ale on to nebyl jen tak obyčejný hadr. Ten hadr měl hlavu, oči, naprosto vyjebaně neasymetrickou tvář a dávalo to pozor na své malé parchanty, aby si řádně uklízely pokoj. Dokonce to umělo levitovat, krást deky, přihazovat třešně a unášet zlobivé fotry. Ale proč je to unášelo, to nikomu nebylo řečeno. Jednoho dne se objevil statečný Mr. Strejda a jeho škaredá ženská, která byla tvrdší než exekuční tým. Ti si po celý film nevěděli rady s hadrem a sociální pracovnici. Ale ta tvrdá ženská byla nadmíru tvrdší vořech než jsem myslel a tak se rozhodla proti hadru statečně bojovat. A jak končí každá pohádka od Žilerma del Býka, tak žili šťastně až do zmrdi. No, skoro..... Takže milý kamaráde, abych to shrnul ze svého kontrapohledu. Film bych v životě nedoporučil nikomu. Jedině někomu, kdo má těsně před eutanázii. Takhle by ho film unudil a usmrtil dřív, než kdejaké odpojení od přístrojů. Film neexceluje na žádném prvku na kterém se film snaží stavět. To už liška od Spořky umí lépe budovat atmošku. Tahle drzá kopírka každého hororu v intervalu od <2001;2013) je maximálně jebnuta na odstřel do uranového dolu. Jsem převelice šťasten, že mí kamarádi se mi snažili krumpáčem do hlavy nacpat, že film obsahuje 2563 lekaček na minutu čtvereční. Děkuji vám, že tak pečujete o můj hororový život, ale příště si ty kecy strčte za Hadr! Nelekl jsem se ani jednou, ani kdybych byl v kině, ani se sluchátky!! Takže si své pozitivní komentáře strč do prdele! Já si s klidným svědomím půjdu vylejt srdéčko a odrazovat všechny náctileté mrkváče od filmu, protože by jim to mohlo způsobit srdeční kolaps nudou. Takovou samoúčelnou papírovou čmáranici už jsem dlouho neviděl a snad dlouho neuvidím. A to když pominu konec alá Henry Potrat a ET volá Spielbergovi do prdele, tak je to na čistou, krásnou, vyleštěnou Jarem, jednu super hvězdičku, které bych ještě okousal všechny cípy a hodil jako žito sviním! Takže za mě 12,6598548%. Jak řekl strýček Verbal, teď už mi opravdu jen chybí čekat na Tátu. Ten bude super-uhlazený, dojemný, naleštěný horor v novém ultra-moderním kabátku, kde bude Tata radit Mamě jak brát správně antikoncepční pilulky.(26.4.2013)

Asi takhle, strašení je to hodně slušný. Obzvlášť povedená je práce s prostorem domu a jeho tmavými kouty. S tím souvisí napětí pramenící často jen z náznaků (pootevřená skříň v dětském pokoji nebo podivné chování mladší sestry), takže nebezpečí větříte na každém kroku. A přesto, že se příběh nevyhne spoustě klišé, tak námět se starostlivou matičkou je rozhodně zajímavý. Problém nastává, když se zhruba od poloviny filmu začne tahle svině objevovat v každé druhé scéně, jelikož její digitální podoba nepatří zrovna k těm šťastným krokům (vyloženě srandovní je její chodící paruka). Navíc ten melodramatický konec pak nezapadá do kontextu seriózního hororu. A to je fakt škoda, protože některé scény mají skutečně sílu. Jasně, zrovna mám na mysli tu s fotoaparátem v lesní chatě.(21.4.2013)

• - Film začal výrobu v Pinewood Studios v Toronte dňa 3. októbra 2011 a skončil 18. decembra 2011. Časti filmu sa tiež natáčali v Quebec City. (ludovit14)

• - V roce 2008 stejnojmenný tříminutový snímek Barbary Muschietti zaujal Guillerma del Tora natolik, že se rozhodl financovat celovečerní film na stejné téma. (Chatterer)

• - Premiéra filmu měla být původně v říjnu 2012, ale nakonec byla přeložena na 18. ledna 2013. (siky25_25)