• Španělsko

• Španělsko

Mamá

Horor / Thriller

Španělsko / Kanada, 2013, 100 min

P fantastickej prvej hodine sa "niečo" stane a film jednak zhlúpne (pozoruhodná náhoda, že teta išla do domu práve "vtedy") a jednak namiesto toho, aby začal vysvetľovať, začne univerzum "mamy" komplikovať/rozširovať. Netuším, čo sa stalo tete, prečo „mama“ nezabila poľovníkov (môže duch nebyť doma?) a prečo z nej majú deti vo finále panický strach, keď dovtedy sa na jej nočné návštevy tešili. Chápem, že v horore sa musia diať hororové veci, ale nemalo by k tomu dochádzať samoúčelne. Psychiater vie, s čím si zahráva a minimálne raz to videl (a evidentne to bolo nadprirodzené a nebezpečné), napriek tomu nemá problém ísť to sám skúmať do hlbokého temného lesa uprostred noci. Hm! Zaujímavé sú tiež schwarzeneggerovsky pevné nervy mladej ženy, ktorá bez väčších problémov zvláda spoločné bývanie v strašidelnom dome s dvojicou strašidelných dievčatiek. Niekoľko krát sa stane svedkom udalosti, ktorá jasne ukazuje, že v dome je cudzia osoba/duch, napriek tomu v dome v pohode býva, varí, stará sa o deti, spí atď. Dole klobúk. Finále na skale je potom už len vyložená akcia a samozrejme zlé je aj používanie počítačových efektov. Ale opakujem - prvá polka je skvelá a za 80%.(13.2.2017)

Tuhle MAMU bych tedy fakt nechtěl... Atmosféra je výborná, z daného příběhu nešlo snad ani vyždímat více. Děj není kdovíjak objevný. Tady je třeba spíše pochválit kameru, režisérovu práci a herce. Tenhle horor je o drobných a nenápadných detailech, o nasvícených (nenasvícených) záběrech. Vizuál je opravdu moc krásný. Konec je z kategorie slabších, ale do té doby jsem měl několikrát solidně nahnáno.(3.5.2013)

Očekávat dalšího Sinistera by byla asi chyba, ani na Insidious to zkrátna nemá, ale z Del Torovi produkce je to kousek, který jednoznačně vyčnívá. Strachu sice do lidských srdcí moc nevnáší, za to si ale příjemně pohrává s atmosférou, jen škoda závěrečného CGI pekla a několika nelogičností v ději, které přehlédnout prostě nejdou.(28.4.2013)

• Boogeyman

Asi osmset samoúčelových lekaček, kdy se něco objeví, zavřeští, hudba zahučí a ....a pak se vlastně nic nestalo. A debilní příběh, kterej, nevím proč, ale - spoiler - vůbec nenáváže na to, proč očividně milující taťka dětí je odveze na chatu, kde je chce popravit, což se mu nepovede, protože ho sežere Mama, ale ten fotřík následně leze do snů svýho bratra, kde ho prosí, aby jeho holčičkám zachránil život. Pyčovina je to.(5.5.2013)

,,JEJICH EMOCIÁLNÍ VYSPĚLOST KORESPONDOVALA S JEJICH DOBOU ODLOUČENÍ OD CIVILIZACE. V DOBĚ ODLOUČENÍ SI DÍVKY VYMYSLELY SVÉHO IMAGINÁRNÍHO STRÁŽCE. RODIČE, KTERÝ JE KRMIL, CHRÁNIL JE A TAK DÁLE. ŘÍKAJÍ JI MAMI.“...... /// Když se paní, co v lese bydlí, rozhodne, že se v jejím revíru děti střílet nebudou, mohlo by bejt zadělaný na pěknej rodinnej příběh. Kdyby se nejednalo o jinou realitu… Ježíš to je hezký! Takový krásný děti! A ty obrázky! Sny! Má husí kůže už dlouho neměla z ňáký strašící maškary takovou radost! Sinister, Máma, a teď snad ty Babovřesky! A pak že to nejde! (na to že to má rating PG-13…) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Našel jsem v lese parchanta. Furt mele něco vo matce. 2.) Thx za titule ,,Chatterer“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ***(1.5.2013)

• - V roce 2008 stejnojmenný tříminutový snímek Barbary Muschietti zaujal Guillerma del Tora natolik, že se rozhodl financovat celovečerní film na stejné téma. (Chatterer)

• - Premiéra filmu měla být původně v říjnu 2012, ale nakonec byla přeložena na 18. ledna 2013. (siky25_25)

• - Film začal výrobu v Pinewood Studios v Toronte dňa 3. októbra 2011 a skončil 18. decembra 2011. Časti filmu sa tiež natáčali v Quebec City. (ludovit14)