• Španělsko

• Španělsko

Mamá

Horor / Thriller

Španělsko / Kanada, 2013, 100 min

Stejně jako letos oscarová Jennifer Lawrence přišla po svém triumfu s žánrovým veletočem a po romantické komedii nás „potěšila“ hororem, obdobnou cestou se vydala téměř oscarová Jessica Chastain. Její Mama však dopadla o poznání lépe. Představuje malé sestry, které pět let svého života strávily samy v opuštěné chatě uprostřed lesů, kde pozbyly kus své lidskosti. Teď se dostávají do „rodiny“ svého strýce, starost o dívky bez sociálních návyků však padne na jeho přítelkyni, potetovanou baskytaristku s tváří zmiňované (a velmi dobře hrající) Chastain. A ta to mít snadné rozhodně nebude. Snímek námětově vychází z krátkometrážního kousku Mamá argentinského režiséra Andrése Muschiettiho, který díky zlaťákům producenta (a jistě i mentora) Guillerma Del Tora usedl na režisérskou židli znovu. Jen je škoda, že se oba pánové rozhodli ukázat digitálního bubáka hned na začátku (kterak lapil otce obou dívek), protože si tím tak trochu do prachu země zašlapali potenciálně děsivé momenty, které ve změti disharmonických tónů a funkčních lekačkách přicházejí. Příjemně gradující, vztahově napjatý a zručně natočený horor pak bohužel sráží i doslova pohádkový závěr, za který by si tvůrci zasloužili pořádnou facku. Znepokojivá duchařina, které paradoxně škodí často se promenádující Mama. Silné 3*(29.3.2013)

Noc začíná být poměrně nudná kamarádka a chlapi maj těžkej život. Za týden nebudu vědět, o čem to bylo.(29.7.2013)

P fantastickej prvej hodine sa "niečo" stane a film jednak zhlúpne (pozoruhodná náhoda, že teta išla do domu práve "vtedy") a jednak namiesto toho, aby začal vysvetľovať, začne univerzum "mamy" komplikovať/rozširovať. Netuším, čo sa stalo tete, prečo „mama“ nezabila poľovníkov (môže duch nebyť doma?) a prečo z nej majú deti vo finále panický strach, keď dovtedy sa na jej nočné návštevy tešili. Chápem, že v horore sa musia diať hororové veci, ale nemalo by k tomu dochádzať samoúčelne. Psychiater vie, s čím si zahráva a minimálne raz to videl (a evidentne to bolo nadprirodzené a nebezpečné), napriek tomu nemá problém ísť to sám skúmať do hlbokého temného lesa uprostred noci. Hm! Zaujímavé sú tiež schwarzeneggerovsky pevné nervy mladej ženy, ktorá bez väčších problémov zvláda spoločné bývanie v strašidelnom dome s dvojicou strašidelných dievčatiek. Niekoľko krát sa stane svedkom udalosti, ktorá jasne ukazuje, že v dome je cudzia osoba/duch, napriek tomu v dome v pohode býva, varí, stará sa o deti, spí atď. Dole klobúk. Finále na skale je potom už len vyložená akcia a samozrejme zlé je aj používanie počítačových efektov. Ale opakujem - prvá polka je skvelá a za 80%.(13.2.2017)

Je to vydarený mysteriózny horor. Má dosť dobrý príbeh o dvoch malých sestrách, ktoré boli po vražde matky unesené vlastným psychicky labilným otcom, lenže havarujú a dievčatá skončia v opustenom odľahlom dome, kde ich za svoje deti prijme tajomná bytosť. Lenže ich strýko sa s ich stratou nezmieril a keď sú po piatich rokoch konečne nájdené, on ich spolu so svojou ženou príjmu za svoje. Lenže všetko nasvedčuje tomu, že sa ich tajomná matka vrátila a spôsobuje len samé problémy a tak sa všetci snažia túto zvláštnu situáciu vyriešiť, no musia pátrať až do dávnej minulosti. So spracovaním som nadmieru spokojný, síce sa tu nenájde prakticky vôbec nič, čo by sa už nedalo vidieť pred tým a to vo viacerých variáciách, ale aj tak si nemôžem sťažovať, podobné tématiky mám v tomto žánri rád a tu je podaná dostatočne kvalitne. Po celý čas si to udržuje výrazne nadpriemernú úroveň, nájde sa tu plno vydarených situácií, páči sa mi aj záver a nenašiel som nič, čo by mi skutočne prekážalo, takže celkovo som dosť spokojný. Jedine by som vytkol, že tu cítiť tú koprodukciu, keby to bolo čisto španielske, tak by to bolo ešte o trochu lepšie, ale to je len detail. Čo sa týka hororových stránok, tak síce pôsobia pomerne rozporuplne, ale práve tým spôsobom, ktorý mi ani moc neprekáža. Jednoducho ako horor to moc nefunguje, za čo môže samotný až príliš digitálny vzhľad matky, ktorá kvôli tomu nevyvoláva žiadny rešpekt, síce oceňujem, že prvú polovicu filmu je jej prítomnosť podávaná len v náznakoch, lenže už krátko po začiatku ju čiastočne vidieť, takže sa dá urobiť predstava. Ale inak atmosféra je celkom slušná, občas funguje aj napätie, no hlavne samotné scény s matkou sú obsahovo, ale aj vizuálne veľmi dobre zvládnuté, zaujal ma obzvlášť jeden dlhý statický záber bez strihu, počas ktorého postupne vidno všetky postavy, pričom je jasné, že medzi nimi je aj matka, podobne aj fotografovanie v noci a viaceré iné. Herecké obsadenie je výborné, veľmi dobrá Jessica Chastain, ktorú som si v posledných rokoch veľmi obľúbil, síce toto je jedej z jej slabších výkonov, ale aj tak ma bavila, k tomu charizmatický Nikolaj Coster-Waldau, žiadny problém nemám ani s dievčatami, bavila ma aj postava psychológa, toto je úplne ideálne. Réžia a technická stránka sú skvelé, prvotriedny vizuál, či už kamera alebo aj kompozícia jednotlivých záberov, ktoré mi prišli miestami perfektné, k tomu aj spomínaná atmosféra, tu nemám žiadny problém. Som nadmieru spokojný, keby samotná matka nebola tak digitálna, tak by to mohlo byť ešte lepšie, ale aj tak si nemám väčší dôvod sťažovať, dostal som presne to, čo som očakával a aj som chcel, keďže tento typ hororov mám v posledných rokoch najradšej. 78%(22.4.2013)

Mama působí jako film někoho, kdo má vedle nesporného talentu nulové zkušenosti. Andrés Muschietti celovečerně adaptoval svou tříminutovou prvotinu a kvalitativně se rozstřelil ve dví. První půle filmu je atmosférická, napínavá a do jisté míry nevyzpytatelná žánrová pecka, která ví, kdy zasadit úder v podobě standartní lekačky, kdy zasadit lekačku podpásovou a kdy děsivou scénu nechat zcela apaticky plynout v pozadí. V momentě, kdy začne titulní zlo infiltrovat plátno, sice pořád není nic ztraceno, jelikož je panímáma dostatečně škaredá svině, avšak v závěrečné třetině je už fantasmagorie příliš a střídá v objasňování jedno klišé za druhým (stará léčebna, pomatená ženská, duchové, varování/nápovědy zemřelých ve snu apod.), přičemž digitální bubák z plátna téměř nesleze. Nuda.(17.2.2013)

• - Premiéra filmu měla být původně v říjnu 2012, ale nakonec byla přeložena na 18. ledna 2013. (siky25_25)

• - V roce 2008 stejnojmenný tříminutový snímek Barbary Muschietti zaujal Guillerma del Tora natolik, že se rozhodl financovat celovečerní film na stejné téma. (Chatterer)

• - Film začal výrobu v Pinewood Studios v Toronte dňa 3. októbra 2011 a skončil 18. decembra 2011. Časti filmu sa tiež natáčali v Quebec City. (ludovit14)