Je to jen konec světa

Je to len koniec sveta

It's Only the End of the World

Francie / Kanada, 2016, 97 min

Xavier Dolan

Xavier Dolan, Jean-Luc Lagarce (divadelní hra)

André Turpin

Gabriel Yared

Byl by to pěkný krátký film.(7.7.2016)

Dlouho jsem neviděl film, který by mě takovým způsobem vtáhnul a vnitřně oslovil. S hlavní postavou jsem každý dialog prožíval tak intenzivně a emocionálně, jako by ten uhrančivý pohled Marion Cotillard patřil mně, jako by nepopsatelně úžasná Léa Seydoux brečela na mém rameni a jako by mě Vincent Cassel nekompromisně sepsul, kdykoli jsem měl nutkání se do příběhu sám vložit a promluvit (a že se to stalo hodněkrát). Takhle dokonale vyváženou, autorsky iniciativní a zároveň modernisticky naspídovanou konverzačku jsem v životě neviděl a jestli Dolanovy ostatní snímky, kterým se zdejší elita uráčila udělit důstojnější hodnocení, budou atakovat nebo dokonce posouvat fascinující stylistické prostředky Je to jen konec světa, můžu si na pažbu zapsat další režisérské jméno, které mi bude přinášet větší cinefilní uspokojení než celý Pornhub dohromady. A takových není věru moc :D(13.12.2016)

Rodina k pohledání. Takhle afektované odpoledne jsem nezažil ani díky svým sousedům, a to že jsem je do tohoto filmu považoval za mistry světa v oboru. Xavierovo psychodrámo bych přirovnal k trabantu - líbilo se mi, jak držel pohromadě a jakou měl formu, ale srazil ho obsah. A neřekl bych, že je to divadelní předlohou. Je přece jedno, jestli na sebe lidi hodinu a půl štěkají na pódiu, před kamerou anebo na zahradě. Tak jako tak si stejně po chvíli nepřejete nic jiného, než aby je všechny někdo nahnal zpátky do boudy a byl zase klid.(18.11.2016)

51. MFFKV: Novinka Xaviera Dolana, která na letošním festivalu v Cannes získala Velkou cenu poroty, se setkává převážně s negativními reakcemi, vyčítající melodramatickou ukřičenost, bezobsažnost i úmornou repetitivnost stylu mladého kanadského režiséra. Nicméně všechny tyto výtky naprosto odpovídají tvůrčímu záměru – Je to jen konec světa je strhující rodinnou tragédií, v jejíž komornosti se Dolan ukazuje jako jeden z mála současných režisérů, který dokáže zcela přesně zachytit kouzlo přítomného okamžiku či náhlý subjektivní prožitek postavy. Převážně v detailech vyprávěné drama sice postrádá scenáristický background jednotlivých charakterů, díky němuž bychom si k nim vytvořili bližší vztah, velkoryse to však vynahrazují minimalistické dialogové narážky, úsporné herectví postav nebo promyšlené obrazové montáže, jejichž cílem není informovat, ale subjektivizovat. Naprosto odzbrojující emocionální smršti snímek dosahuje ve vyhroceném závěru, který je přesně tím, proč ho budou jedni nenávidět a druzí pro svou videoklipovitou přímočarost milovat. Skvělé připomenutí, že se Dolan stále filmařsky vyvíjí.(15.1.2017)

Rýchlonávšteva rodinky s “mierne” komplikovanými vzťahmi. Monotónny Ulliel, uhraničivý pohľad Marion Cotillard, psychouš Cassel a ďalšie hudobne efektné outro, tentoraz od Mobyho. Pocitová jednohubka, silná v sledovaní psychologických detailov, ale neschopná povedať o postavách to podstatné z ich príbehu. [Cannes](19.5.2016)