Je to jen konec světa

It's Only the End of the World

Je to len koniec sveta

Francie / Kanada, 2016, 97 min

Xavier Dolan

Xavier Dolan, Jean-Luc Lagarce (divadelní hra)

André Turpin

Gabriel Yared

Byl by to pěkný krátký film.(7.7.2016)

O největší zklamání festivalu se postaral Xavier Dolan, který do soutěžní sekce přivezl nejočekávanější film letošního ročníku na jehož novinářskou projekci jsme čekali čtyři hodiny. Jeho melodrama se bohužel hroutí pod nánosem toporných dialogů a teatrálního herectví. Zlatou palmu si film nejspíš neodnese. [Cannes 2016](20.5.2016)

Rýchlonávšteva rodinky s “mierne” komplikovanými vzťahmi. Monotónny Ulliel, uhraničivý pohľad Marion Cotillard, psychouš Cassel a ďalšie hudobne efektné outro, tentoraz od Mobyho. Pocitová jednohubka, silná v sledovaní psychologických detailov, ale neschopná povedať o postavách to podstatné z ich príbehu. [Cannes](19.5.2016)

Dlouho jsem neviděl film, který by mě takovým způsobem vtáhnul a vnitřně oslovil. S hlavní postavou jsem každý dialog prožíval tak intenzivně a emocionálně, jako by ten uhrančivý pohled Marion Cotillard patřil mně, jako by nepopsatelně úžasná Léa Seydoux brečela na mém rameni a jako by mě Vincent Cassel nekompromisně sepsul, kdykoli jsem měl nutkání se do příběhu sám vložit a promluvit (a že se to stalo hodněkrát). Takhle dokonale vyváženou, autorsky iniciativní a zároveň modernisticky naspídovanou konverzačku jsem v životě neviděl a jestli Dolanovy ostatní snímky, kterým se zdejší elita uráčila udělit důstojnější hodnocení, budou atakovat nebo dokonce posouvat fascinující stylistické prostředky Je to jen konec světa, můžu si na pažbu zapsat další režisérské jméno, které mi bude přinášet větší cinefilní uspokojení než celý Pornhub dohromady. A takových není věru moc :D(13.12.2016)

Po "Mami" mi přijde, že Dolan umí točit jedno jediné. Vyhrocené dialogy, kde si lidé vzájemně nadávají a posílají se tam i jinam. Tedy, natočit to umí dobře, živelně, i s dobrým hudebním podkresem.. ale fungovalo by to jako videoklip, ne jako hodinu a půl dlouhý film.(6.7.2016)