foto

Xavier Dolan

  • nar. 20.3.1989 (32 let)
    Montréal, Quebec, Kanada

Biografie

Xavier Dolan je herec a režisér, který se narodil 20. března v kanadském městě Québec. Jeho otec je kanadský komik, herec a autor Manuel Tadros. Xavier Dolan se netají svou homosexuální orientací.

S filmovým hraním začínal Dolan už ve 12 letech. Předtím se ještě objevil v reklamě společnosti Jean Coutu, což je kanadský lékárenský řetězec. A v epizodě kriminálního seriálu OMERTA (1996). Prvním filmem, ve kterém ztvárnil hlavní roli je dobrodružná komedie TAJNÁ PEVNOST (2001), ve které se dva dětské tábory postaví proti sobě ve "válce". Po roli v krátkometrážním snímku z roku 2006 MIROIRS D'ETÉ, následovala role v kontroverzním hororu MUČEDNÍCI (2008) francouzského režiséra Pascala Laugiera.

Zlom v jeho kariéře přišel v roce 2009, když zrežíroval a ztvárnil hlavní roli v částečně autobiografickém snímku, ke kterému napsal i scénář s názvem ZABIL JSEM SVOU MATKU. Toto drama vypráví o životě teenagera, který v sobě objeví homosexualitu a má neustávající problémy se svou matkou. Film slavil úspěch a Dolan s ním. Mimo jiných nominací a ocenění získal v roce 2010 na Filmovém festivalu v Cannes tři ze čtyř oceněních udělujících se režisérům a na Mezinárodním Filmovém festivalu ve Vancouveru vyhrál v kategorii Nejlepší kanadský celovečerní film.

V roce 2010 chtěl Xavier Dolan navázat na úspěchy svého předchozího filmu. A tak přetavil v celovečerní snímek další svůj scénář, vzniklo z toho drama o přátelství a lásce s titulem IMAGINÁRNÍ LÁSKY. Děj vypráví o pevném přátelství Francise (Xavier Dolan) a Marie (Monia Chokri) do kterého vstoupí třetí osoba a pořádně s ním zatřese.

V současné době pracuje (co by režisér) Xavier Dolan na romantickém dramatu LAURENCE ANYWAYS (2012). Ve filmu se v režisérské trojici, kromě Dolana a Suzanne Clément představí i Monia Chokri, která si zahrála v jeho snímku IMAGINÁRNÍ LÁSKY a objeví se jako herečka i v tomto.

V roce 2009 nadaboval postavičku Stana ve francouzské verzi animovaného seriálu SOUTH PARK, vysílané v Kanadě. Zajímavostí je, že Dolanův film ZABIL JSEM SVOU MATKU, získal (kromě jiných) i cenu na Českém Gay a Lesbickém Filmovém festivalu v kategorii Nejlepší film.

Očko "Mičl" Szyslak

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2019 Matthias a Maxime
2018 The Death and Life of John F. Donovan
2016 Je to jen konec světa
2014 Mami!
2013 Tom na farmě
2012 Laurence Anyways
2010 Imaginární lásky
2009 Zabil jsem svou matku

Hudební videoklipy

2015 Adele - Hello (hudební videoklip)
2013 Indochine - College Boy (hudební videoklip)

Scenáristická filmografie

Kostymérská filmografie

Střihačská filmografie

Producentská filmografie

Host

TV pořady

2016 Quotidien (TV pořad)
2012 The Seventh Art (TV pořad)
2007 Rencontres de cinéma (TV pořad)
2004 CBC News: The Hour (TV pořad)
Le grand journal de Canal+ (TV pořad)
Tout le monde en parle (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(812)