Koncem 90. let zaznamenala kriminální a drogová scéna na Islandu drastickou změnu, kdy z relativně malého a nevinného světa drobných zločinců a příležitostných dealerů přerostla ve vysoce organizovaný a násilný průmysl, který funguje dodnes. Film se odehrává v bouřlivých časech a je postaven jen na hrstce skutečných událostí té doby. Líčí revoluci Extáze, ozbrojené bankovní loupeže, rozsáhlé pojišťovací podvody a největší zátah proti drogové mafii v historii země. Všechny tyto události velmi hluboce otřásly islandskou společností, hlavně kvůli jejich vysoce profesionálnímu provedení. (HBO Europe)

Madsbender

Tí vetrom ošľahaní chlapíci veľmi dobre vedia, čo chceme. Sebakritická reflexia vzostupujúceho podsvetia 90. rokov im umožnila ponoriť sa hlboko do sveta zločinu, drog a násilia. Stopáž nedovoľuje väčší rozmach pre vytvorenie komplexnej kriminálnej ságy a tak zostáva len opakovateľne stráviteľná drsná epizóda zo života vyholených hláv a fitness nadšencov združujúcich sa pod hlavičkou miestneho überhajzla a preberajúcich rajóny. S ohľadom na koncepciu príbehu a tendenciu gradácie explicitnosti násilia v trilógii Pusher by mohol byť alternatívny názov Pusher Zero: Ako to začalo, ako najmiernejší diel série, predchádzajúci všetko ostatné a dopodrobna skúmajúci vývoj organizovaného zločinu z pouličných rybiek do masívneho akvária plného žralokov. A i keď Okamžik zkratu nemá tú charakteristickú dokumentačnú kameru, dodávajúcu dojem surovej realistickosti, nepostráda cool efekt a i keď je to narozdiel od populárnej dánskej série jasný mainstream, ničím nešetrí a spoľahlivo naň až tak rýchlo nezabudnete. Herci sú typovo nebývalo skvele obsadení, dej je slušne nadopovaný steroidmi a produkčný podpis Nicholasa Windinga Refna tam predsa len je trochu cítiť - či už je to úvodnými titulkami v podobe predstavovačky postáv, spomínaného obdobného vývoja príbehu alebo skutočne nezabudnuteľných postáv (najmä Tóti a Bruno sú skutočne trieda). Záver s trojitou montážou v jednom obraze uprený na oči antagonistov stojacich proti sebe a nožnice na stole vydarene evokuje spaghetti westerny. Náhla tma a záverečný záber nás síce ochudobnia o pravdepodobne veľmi šťavnatú scénu, ale na druhú stranu sa tým dostavuje pocit nejasného ukončenia, ktorý dáva priestor diváckej predstavivosti - teda len v prípade, že ste poriadne nesledovali, inak viete, komu tá ruka patrila. 75% ()

ywo666

Ja som spokojný. Dobre zahrané a dobre zrežírované. Postavy sú patrične drsné a autentické. Severská atmosféra je už asi trademark všetkých post-vikingských krajín. Akurát životný štýl, kokain, cigy, steroidy, alkohol, coca cola. hot dog, pizza a spánková deprivácia, vám asi nedodá kompletnú paletu vitamínov a stopových prvkov. PS: Nechcel by som byť oprcaný chlapom do riti. Bez ochrany a bez gelu. Fuj. 4* ()

verbal

Ymič konzervativního ostrova upjatých požíračů ovčích hlav a poklidně prcajících vřídel se právě rozpadl jako kariéra psychotické skřehotalky Björk. Když na to příjde, umí i islandští drsoni řádně protáhnout kokain, děvky a dokonce i sami sebe, a ani si moc nezadají s jejich makarónsko - židáckými, zaoceánskými kolegy. Opravdu překvapivě hustá polívka ze skopových mozků, která mi ukázala, že si mám na svou plánovanou cestu na Island kromě gumáků, laxativa, masti na hemoroidy a Lutherovy bible přibalit i bongo. ()

Juto

V mnohých ohľadoch ide o pomerne rutinný kriminálny film. Čo ho robí charakteristickým, je jeho islandská príchuť. Dramatická krajina a kultúrne detaily odlišujú tento gangsterský film od ostatných. Tak neváhajte a ponorte sa do života plného šialenstva a nezákonných udalostí. S väčšinou postáv nemusíte sympatizovať, no možno budete natoľko zvedaví, že budete chcieť vedieť, kam smeruje ich cesta. Veľmi dobre spracované a plné napätia. 7/10 ()

zdenny

Tvůrci nám dali nahlédnout do podsvětí v zemi, o které by člověk řekl, že v ní kriminalita snad ani není. A už vůbec ne takových rozměrů. Co se děje týče, šlo o klasickou ukázku drogové sítě, jejíž nejvyšší členové si taky velmi často dávali do nosu. Kdo ví, jaké postavení by měli na pevnině mimo ostrov v konkurenci daleko větších zvířat. PS: Ústřední hrdina byl divný v tom, že neustále toužil po holce, která si to rozdávala prakticky s každým. No ale toto byl stejný problém i ústředního hrdiny ve filmu „Bony a klid“. A co z toho plyne? Necpi se do party, jejíž členové jsou jiní než ty. PPS: Za úvahu stojí hlavní grázl, který byl ztvárněn velice dobře. ()

• Přibližně ve 100. minutě lze v pokoji Stebbi Psycho (Porvaldur David Kristjánsson) vidět plakát skupiny Metallica z jejich alba Ride The Lightning z roku 1984. (Terva)
  • Pro nedostatek financí trvala produkce filmu více než 7 let. (Terva)