Metro Manila

(festivalový název)
  • Velká Británie Metro Manila

Z nedostatku finančních prostředků k zajištění kvalitního výsevu rýže na příští rok, rozhoduje se zoufalá rodina pro odchod do města, kde, jak doufá, dokáže přežít snáz než na venkově, sužovaném chudobou a nedostatkem pracovních příležitostí. V pracovním centru v Quezon City je rodina oslovena bytovým prostředníkem, v jehož moci je rodině pronajmout levné ubytování. To si ovšem bere všechny zbývající rodinné úspory. Oscar Ramirez (Jake Macapagal) se hned druhého dne vydává za prací, zatímco jeho žena Mia (Althea Vega) a Angel (Erin Panlilio) jsou rázným způsobem městskými pracovníky vyprovozeni z bytu a ponecháni na ulici. V jejich silách není nic většího, než nalezení postačujícího přístřeší v podobě slumu Tondo, nacházejícího se na severu města, v němž jen krátce nato potkávají obyvatele sousedních prostor Charlieho (Mailes Kanapi). Ten Miae přihazuje nabídku barmanky v zaběhnutém podniku, v němž si dokáže přijít k sumě, dostatečně pokrývající náklady na ní i její dceru. Její problémy se ale zvětšují v okamžiku, kdy ji vyšetřující lékař během preventivní lékařské prohlídky oznamuje příznaky počátečního těhotenství. A zatímco je dvojice schopná se o sebe postarat přinejmenším na dobu nejbližší budoucnosti, Oscar nachází příležitost v pracovní nabídce ozbrojeného přepravce cenin, přepravovaných obrněnými transportéry. Jeho pracovním partnerem je Douglas Ong (John Arcilla), který i přes funkční rodinné zázemí čas od času navštěvuje utajovanou milenku. Oscar mu pomáhá jeho aférky zakrývat. S postupujícím časem se dvojice přátelí, Oscar je dokonce pozván na rodinou sešlost a poprvé po dlouhé době se cítí být spokojeným; s rodinou se stěhuje do malého bytu v severní části města. A konečně cítí jakési zadostiučinění veškeré své snaze o zajištění budoucnosti celé rodiny, když v tom se jen krátce nato stává z jejich společných snů pravá noční můra. Rodina je postavena před složitou situaci, která ji může stát úplně všechno, co doposud dokázala vybudovat. (Conspi)

Franc1s

Co k tomuto napsat.. Ještě teď to vstřebávám a dlouho budu. Život jedné rodiny, která je vláčena z jedných srač*ek do druhých a chce se dostat ze slumu. Ta krimi část, nemám slov. Přirovnal bych to k Tropa de Elite, avšak zde se jede ve větších emocích, které netlačí na pilu, ale jsou přirozené. Vše jsem prožíval s rodinou, radost z maličkostí, štěstí i neštěstí. zkažený svět, který i dobré lidi donutí udělat věci, které by si nikdy nedokázali představili. Prostě to nejde popsat, to se musí vidět!!! A ta hudba ve filmu!!!! PS.: jsem hodně zvědav co režisér předvede dál. ()

Forty-

Príbeh páru filipínskych farmárov, ktorých ťažká situácia prinúti k sťahovaniu sa do filipínskej metropoly za účelom hľadania si práce. Jednoduchí ľudia zvyknutí na poctivú prácu rukami sa zrazu ocitnú v špinavom meste plnom zákerností a faloše, kde rýchlo doplácajú na svoju naivitu. Nemajú nič - prácu, ubytovanie, istoty - nič. A tak si poradia ako vedia, aj keď ich tŕnitá cesta vedie cez absolútne dno spoločnosti. Pri čumení na takýto film si človek uvedomí, ake máme šťastie, že vyrastáme v civilizovanom (skoro)západnom svete a čo všetko berieme ako samozrejmosti. Toto je silný ľudský príbeh, ktorý síce nie je príliš originálny, ale veľmi zaujímavý a rozhodne vtiahne diváka do deja. ()

Kingjiri

Povedený spojení sociálního dramatu a thrilleru. Obě zmíněný žánrový složky byly slušně napsaný i natočený a překvapivě dobře se doplňovaly, takže nakonec vytvořily jeden zajímavej příběh, kterej má napětí i spád. Velkej plus jsou určitě civilní herecký výkony. Filmařina byla na solidní úrovni, jen si myslim, že se klidně mohlo točit o něco víc "komerčněji" (např. střih nebo více hudby apod.). Jinak ale nejspíš věrná výpověď o životě na Filipínách a dalších rozvojových zemích (nepoměr mezi chudou, střední a bohatou vrstvou). ()

myschenka

Musím říct, že toto se mě hodně dotklo, a jestli byl cíl hrát na moje citlivější struny, tak se to tvůrcům povedlo. Ač jsem si myslela, že mám docela dobrý přehled, co se týče světa, ve faktech o ostrovních částech Asie se asi trochu ztrácím. O tom, že jde o jednu z nejvíce lidnatých zemí světa, jsem věděla, co jsem ale netušila je, že Filipíny jsou jedna z největších asijských katolických zemí. Lidnatost rovná se většinou taky velká chudoba a bída. Modře svítící nápis In God We Trust na jedné manilské budově jako by vypovídal o tom, že jim tam často ani nic jiného než jejich víra v Boha nezbývá. Jde o dojemný příběh o jedné mladé filipínské rodince, která vám okamžitě přiroste k srdci svojí skromností a dobrotou. Jenomže na Zemi existuje jedno nepsané pravidlo, že k těm hodným a dobrosrdečným dokáže být okolní svět někdy opravdu pěkně nespravedlivý a krutý, a že se v životě objeví i situace, před kterými není úniku. Shlédnuto v rámci dubnové Challenge Tour 2015 – 30 dní se světovou kinematografií. ()

deLaFere

Musím přiznat, že před shlédnutím jsem vůbec nevěděl, že snímek natočil bristký režisér a konečné zjištění pro mě bylo velkým překvapením, není to vidět, film vypadá neuvěřitelně autenticky. Nebudu psát v superlativech, jen napíši, proč nedávám plnou palbu. Film už nechci nikdy vidět, protože nenabízí nic jiného, než bezvýchodnost situace dnešní globální společnosti. Slušný člověk nemá absolutně žádnou šanci v kontrastu s obrovským množstvím různých "chytráků", kteří nevidií nic jiného, než jak se snadno obohatit. Nevím, která dějová linie je depresivnější, jestli ta hlavního hrdiny, či výborně zahraná role jeho krásné manželky. Možná jsem naivní, ale pořád doufám v lidskou slušnost, která se ve filmu vůbec nenachází. Jinak to opravdu stojí za shlédnutí, máte pocit, že jste v Manile a bohužel přímo na jejím dně, ze kterého se nelze dostat. ()

Mijagi

Naivní vesnická rodinka neúprosně smýkaná morálně pokleslým životem filipínské Manily, kde i ta největší nicka žije podle zásady nahrabat si co nejvíce výhod pro sebe. Vymanit se z bludného kruhu neustálých proher znamená zahodit ctnosti a zapojit se do ojebávání společnosti. Sociální drama, v němž je každá jiskra naděje nemilosrdně spláchnuta kýblem splašek. Do toho perfektní „security guard“ krimi linka s několika vygradovanými momenty, neznámí a velmi dobře hrající filipínští herci a atraktivní kulisy chudinského slumu. Zbytečně ukecaný závěr tentokrát odpouštím. ()

elimS

90% - komentář 20ti slovy: Těžký to život, tam daleko v "turistickém ráji". Nedovedu si představit, žít takhle a v takové zemi. Skvělé sociální a rodinné drama. ()

wege

Taky jste rádi, že jste se narodili tady? Nemohl jsem na to přestat myslet po celý film. Jak to bylo surové, ale zároveň, jak si přes všechnu tu bídu, udržovali naději, že jednou bude líp. ()

DJ Kritik

Príbeh založený na čestnosti chudobného človeka a ako protiklad je tu spoločnosť, ktorá ho ničí. Sila tohto príbehu je v jednoduchosti a silným citom. Príbeh je krásne popísaný a poteší hĺbavého diváka. ()

gicous

Příchod Oscarovy rodiny do Manily je doslova pulzující filmovou událostí, stojící svým vyzněním někde na pomezí hraného filmu a dokumentu. Ulice tohoto velkoměsta je polykají lehce, jako stovky dalších chudých zoufalců, jež tam přicházejí, najít svůj malý kus štěstí, na který má každý nárok. Ovšem tak jak je hlavní město vřele vítá, stejným samozřejmým způsobem je také zavrhuje. Farmářská rodina, naprosto nepřipravená na nástrahy velkoměsta se noří dál a dál do životních problémů. Když jim na krátký čas svitne nová naděje, zdá se, že teď už půjde všechno k lepšímu. Ale Manila je proradná děvka, navnadí, předstírá, jen aby si vzala úplně vše, co člověk má. Filmy jako tento, mi připomenou velké štěstí, které se složilo u mých nohou. Mám práci, střechu nad hlavou. Žiju v zemi, kde panuje relativní bezpečí. Když příjdu do nemocnice, ošetří mně. Mám penize, abych si koupil jídlo. To všechno Oscar postrádá. Není těžké navázat emocionální spojení s celou Oscarovou rodinou, protože jak Mia, tak i samotný Oscar jsou dobráci od kosti. Propletají se životem a bojují o štěstí, které je možná čeká v nejisté budoucnosti. Proto jsem jim zřejmě tak moc fandil. Metro Manila má všechny předpoklady stát se tichým filmovým klenotem, ukrytým v pozadí velkých hollywoodských filmů, vytahnutých do červených čísel. Má skvělý, překvapivý děj. Technická stránka je naprosto bezchybná - střih a kamera jsou doslova dokonalé. Stejně tak jako přesně vybraní herci. Natočil to Brit a myslím, že především díky tomu je Metro Manila tak filmově uhlazená. Zapomněl jsem zmínit hypnotickou hudbu a exotické prostředí. V mých očích se jedná o TOP 5, co jsem letos viděl a jednoznačně velké filmové překvapení. A ty ja moc rád! 9/10 ()

Dinsberg

Příležitost dělá zloděje. A z poctivce podvodníka. Ačkoliv se Oscar tváří jako hloupý Honza, který svou naivitou přebil i mulu. Ale na rozdíl od Alfreda Santose si v zoufalé situaci zachoval chladnou hlavu a provedl husarský kousek, který nemá na kontě ani Ocean Eleven. ()

bohhous22

Po peckách Serbuan Maut 1 a 2 teprve třetí filipínský snímek z britsko-filipínské produkce,který jsem viděl.Vážně na mě udělal dojem.Doporučuji všem milovníkům akce i emotivních zážitků. ()

Plastík

Žádná vyloženě akční podívaná to není! Ale je to sociální průhled do světa, o kterém nemáme ani tušení. A Oscar se navíc do určité míry snaží o zachování morálnosti. Pokud se to tak dá posoudit. Ale nakonec to ... . ()

DassemUltor

Tvl, čekal jsem střílečku, něco jako Zátah a dostal jsem semi artove drama o tom jak se mají na Filipínách zle. Ten sociální stát má asi něco do sebe no.. jako nebylo to špatný, chvilema se to táhne a vyústění děje pěkné a nečekané. Věřím že na festaku sluníčka padli na prdel a dlouze o tom debatovali nad šálkem kávy.. ()

freedom3112

Neskutečný zážitek! Celý film, mě provázelo jemné mrazení po zádech, tušila jsem tragédii. Oskar nebyl žádný blbec, vymyšlené to měl moc dobře. ()

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Ostrovní tvůrci mají napilno

Ostrovní tvůrci mají napilno