Muž, který sázel stromy

• Kanada The Man Who Planted Trees (více)
Krátkometrážní / Animovaný / Drama / Rodinný
Kanada, 1987, 30 min

Režie:

Frédéric Back

Předloha:

Jean Giono (povídka)

Krátký poetický animovaný film podľa rovnomennej novely Jeana Giona rozpráva príbeh pustovníka, ktorý celý svoj život v absolutnej skromnosti zasvätil krásnemu cieľu. Je to vizuálne krásne spracovaná meditácia o sile človeka a kráse tvorby a zároveň nesmierne humanistická, pacifistická a panteistická výpoveď. (Jordan)

Khalesi

Prečo vidím samé super hodnotenia a pritom mám podľa komentárov pocit, že hodnotiacim ušla pointa? Nikto nám nebráni, aby sme žili podobným spôsobom, milovali, zveľaďovali a rešpektovali to, čo nám dalo život a drží nás pri ňom. Netreba zostať len u písania, treba konať.. Nejde len o dokonalú umeleckú stránku-všimnite si posolstvo, to je to najcennejšie, čo vám film ponúka. ()

Hedka

Animácia veľmi nevšedná a zaujímavá. Hudba detto. Myšlienka veľmi dobrá, ale....niečo mi vadilo. Prílišnú oslavu sily človečenstva som už zažila. Inak vyjadrenú a predsúvanú, ale rovnako heroicky idealizovanú. Súhlasím so salahadinom. Je to na môj vkus až prehnaný humanizmus. Ako Kostrova báseň Každý deň. Navonok krásna, ale pre mňa stále len prízemná... ()

Marek1991

Žeby niekde tu čerpal inšpiráciu Paulo Coelho k svojmu Alchymistovi? Ktovie, ale toto je geniálny film. Film nielen pre deti, ale aj pre starších, filozofický, rozumný, poučný a humanistický. Z tých ekologických patrí medzi najlepšie, tento film treba vidieť, na tento film netreba zabudnúť, všetka česť autorom, toto je skvost. ()

Zíza

Co se mi líbilo? Věci, které existují, ale nemají zde žádnou funkci nakresleny nejsou, ale pak, když jsou potřebovány, se zničeho nic vyloupnou a jsou, posléze opět mizejí. Oceňuji kresbu, byla opravdu originální + postupem času a "zalesňování" barev přibývalo, to určitě také dopomohlo k výslednému obrázku. "Krásná lyrika". Navíc mi příjde, že se to celé nese v duchu naděje, což se určitě hodí vždy. Navíc jestli je to opravdu na základě pravdivých událostí, tak klobouk dolů a co nejvíce obdivu směrem k vám, pane, co sázíte stromy. Miroslav Částek to svým přednesem taky posunul někam dál. Velmi emotivní. ()

triatlet

V té filozofii bylo kousek z Malého prince, trochu z Alchymisty a v zobrazení Provance jsem tam viděl i Manon od pramene , a to i tím symbolem vody. Pro srovnání doporučuji Bachova Racka Jonathana Livingstona , v němž je taky kus lidské svobody, která člověka vede k nalezení "způsobu, jak být šťastný". Krásná hudba i animace. ()

• Obec, ve které se příběh odehrává, je Banon. Jedná se o francouzskou obec, která se nachází v departementu Alpes-de-Haute-Provence, v regiónu Provence-Alpes-Côte d’Azur. (sator)
  • Film se odehrává v letech 1913, 1920, 1933, 1935, 1939, 1945 a 1947. (KGBelik)
  • Jean Giono, autor povídky, na níž je film založen, napsal příběh poté, co ho američtí editoři v roce 1953 požádali, aby napsal několik stránek o nezapomenutelné postavě. Měli v úmyslu napsat o skutečné nezapomenutelné postavě, ale on vytvořil fiktivního Elezearda Bouffiera. Když redakce namítla, že žádný Bouffier v Banonu nezemřel, daroval příběh celému lidstvu. To bylo brzy poté, co příběh publikoval časopis „Vogue“ v roce 1954. Mnoho lidí předpokládalo, že Bouffier je skutečná osoba. (KGBelik)