Muž, který sázel stromy

• Kanada The Man Who Planted Trees (více)
Krátkometrážní / Animovaný / Drama / Rodinný
Kanada, 1987, 30 min

Režie:

Frédéric Back

Předloha:

Jean Giono (povídka)

Krátký poetický animovaný film podľa rovnomennej novely Jeana Giona rozpráva príbeh pustovníka, ktorý celý svoj život v absolutnej skromnosti zasvätil krásnemu cieľu. Je to vizuálne krásne spracovaná meditácia o sile človeka a kráse tvorby a zároveň nesmierne humanistická, pacifistická a panteistická výpoveď. (Jordan)

Hedka

Animácia veľmi nevšedná a zaujímavá. Hudba detto. Myšlienka veľmi dobrá, ale....niečo mi vadilo. Prílišnú oslavu sily človečenstva som už zažila. Inak vyjadrenú a predsúvanú, ale rovnako heroicky idealizovanú. Súhlasím so salahadinom. Je to na môj vkus až prehnaný humanizmus. Ako Kostrova báseň Každý deň. Navonok krásna, ale pre mňa stále len prízemná... ()

ScarPoul

Keď si len na malú chvíľu predstavím, že niekde na tomto šírom svete, existuje taký pokojný človek, ku ktorému ma môže obyčajná náhoda priviesť, cítim nesmiernu radosť a nádej. Už samotná kniha je svojou malosťou a jednoduchosťou schopná pohladiť nejednu dušu a film posúva rovinu príbehu a jeho myšlienky ešte ďalej. Muž, ktorý sadil stromy je nádherným príbehom bez zbytočnej zlomyseľnosti a zloby. Jeho pokoj sa dokáže dostať na každého, kto je ochotný na neho pozerať ako na potvrdenie vety, že v jednoduchosti je krása. Pre mňa po dlhom čase asi najpozitívnejší zážitok. ()

stilgar1

Tomuto filmu se snad nedá nic vytknout. Způsob animace je netradiční, ale určitě není amatérský, jak jsem již v mnoha komentářích zde četl a v tomto filmu velmi dokresloval atmosferu. Lepším způsobem snad nemohl být příběh natočen. Na mě působil hodně pěkně a příběh samotný také. Ale neviděl jsem film v originálním znění, což mě i docela mrzí, ale snad se to ke mně někdy dostane. A české znění také nebylo k zahození a hlas byl vybrán snad i vhodně :) 9/10 ()

Cappuccino

"Když uvážím, že jeden člověk, jediné telo a jediný duch, stačili premeniť poušť v zemi Kanánskou, pak předse jen veřím, že osud člověka múže byt nádherny" - myšlienka, ktorú si vo svojom srdci uchovám navždy. __ V každom z nás pramení moc zmeniť aspoň kúsok tejto zeme na raj (alebo peklo). Ak by sa zachoval minimálne každý stí človek ako Elzéard Bouffier, svet by by bolo hodno nazývať miestom pokoja. __ Čo sa animácie týka - berte do úvahy, že všetken obraz, ktorý ste mali možnosť zhliadnuť, bol kreslený ručne. Skláňam poctu. ()

ABLABLABLA

Nádherné, příjemné, nikam nespěchající.... překrásné animované provedení... i pouze lehkými čarami a jemnou kresbou jde vyjádřit příběh, který pomalu plyne a ukazuje nám, jak čas, trpělivost, krásu přírody, pošetilost lidí, ničení přírody lidmi, ale i to, že jen jeden člověk dokáže změnit svět. Ač se to zdá být patetické a vůbec, tak je to pravda.. jeden starý muž dokázal změnit tvar krajiny jen díky své trpělivosti, odhodlanosti a píli. Je pravda, že jsem si říkala místy, zda by to mohlo být krapet kratší, ale v závěru to na mě mělo velký vliv a musela jsem se zamyslet tak vůbec nad vším lidským bytím. ()

• Tento film byl natočen s více než pěti tisíci ručně vyrobenými kresbami a jeho dokončení trvalo pět let. (KGBelik)
  • Jean Giono, autor povídky, na níž je film založen, napsal příběh poté, co ho američtí editoři v roce 1953 požádali, aby napsal několik stránek o nezapomenutelné postavě. Měli v úmyslu napsat o skutečné nezapomenutelné postavě, ale on vytvořil fiktivního Elezearda Bouffiera. Když redakce namítla, že žádný Bouffier v Banonu nezemřel, daroval příběh celému lidstvu. To bylo brzy poté, co příběh publikoval časopis „Vogue“ v roce 1954. Mnoho lidí předpokládalo, že Bouffier je skutečná osoba. (KGBelik)