Jodorowsky's Dune

Původem chilský umělec Alejandro Jodorowsky, o kterém lze bez nadsázky říci, že patří mezi všestranně se uplatňující persóny světového umění, měl svou ambiciózní vizi ohledně filmové adaptace kultovního sci-fi románu Duna Franka Herberta. Toto je příběh její neuskutečněné realizace. (blackJag)

Drozdo57

Jodorowsky je čistý magor. Nečítal knihu a išiel natočiť ten najspektakulárnejší film, aký kto kedy chcel natočiť. Ak by som mal vybrať jedno nerealizované dielo, ktoré chcem, aby existovalo, tak je to toto. Ale ako sa poznám, tak by sa mi to aj tak nakoniec nepáčilo, takže je asi dobré snívať. ()

Spielbergo

Existují jiné dimenze? Má každá naše akce za následek vznik další alternativní reality? Třeba té, kde jsem tento dokument neviděl, protože v oné realitě Jodorowsky svou Dunu natočil? A já místo dokumentu o jedné zmařené šanci viděl velkofilm Duna, jejíž režisér je slavnější než Lucas, Scott nebo Cameron? Sním o tom... Ale co na to Jan Tleskač? Třeba to, že v oné realitě zase díky úspěchu Jodorowského Duny nevznikly filmy jako Vetřelec, Terminátor, možná ani Hvězdné války... A že dát vedle sebe Salvatora Dalího, Micka Jaggera (Lynch tam prdnul Stinga), Amandu Lear a Orsona Wellese, kulisy si nechat dělat od H.R.Giegera a hudbu si nechat složit od Pink Floydů, tak na to musíte mít už superultramega koule. I když co máte dělat, když je ve svém filmu chcete a Vesmír vám je sám vyloženě posílá do cesty. A všichni se svou účastí navíc souhlasí... Zkrátka při sledování mě napadalo mnohé, ale nejvíc se mě drží myšlenka, že to tak prostě mělo být. Jodorowsky svůj sen nakonec nenatočil, ale vypadá to, že tím inspiroval nejméně celou jednu generaci flmařů a tvůrců, kteří nám dali nejkultovnější filmy 20. století. Ač ve většině případů Jodovi doslova prostě sprostě ukradli jeho nápady. Slovy Abeda Nadira, ten film by byl totálně META... ()

Gig

Těžko soudit něco, co nevzniklo. Jisté je jedno, Alejandro Jodorowsky je vizionář, šílenec a umělec. A taky je jisté že jeho vize se pouze inspiruje knihami Franka Herberta. Líbí se mi ale vize toho, že by to nebyl jen audiovizuál, ale i něco duchovního, nadpozemského. Otázka je, zda to všechno by se povedlo dostat na plátna. Můžeme pouze litovat, že nedostal nikdy šanci. Ale ten scénář bych chtěl vidět. Pěkný dokument o jednom z mnoha neuskutečněných snů. ()

AnthropOcean

Ako Henri Ducard povie Bruceovi Wayneovi vo filme Batman Begins "If You Devote Yourself To An Ideal, They Can't Stop You, Then You Become Something Else Entirely: A Legend." Film ktorý nevznikol a napriek tomu sa z neho stal mýtus a legenda opradený tými najbizarnejšími príbehmi, pričom keby sa vôbec dostal do produkcie je veľmi otázne či by nestroskotal niekde uprostred na financiách, prípadne či by nedopadol podobne ako Lynchova Duna. Takto existuje iba v ríši fantázie a snov a práve to ho robí jedinečným. Na druhú stranu na troskách projektu vznikol Jodoverse a zásadné grafické novely ako Incal či Metabaróni, ktorým kreslený formát maximálne sedí a predstava, že niečo v tom duchu by sa podarilo v tej dobe zhmotniť Jodovi cinematicky je maximálne nereálna. ()

kramatos

Hrozně smutné sledovat jak byl originální a geniální počin cíleně zrušen. A jak z něho čerpá zlodějská Holywoodská kinematografie do dnešních dní. ()

kolly13

Být fandou, tak to zbožňuju. Jako nestranný - počáteční nadšení z přístupu dokumentu a jeho kvality opadá a nastupuje nekonečný popis. ()

foils

Nedávno jsem napsal, že Jarmusch zparodoval Půlnoc v Paříži. Tehdy jsem ještě netušil, že Jodorowsky chtěl v 70. letech minulého století myšlenku tohoto filmu sám zhmotnit a v čele superhvězdné armády pak stvořit film, jaký ještě nikdo neviděl a jehož sledování vás dostane do opojené nálady, aniž byste si napřed museli dát LSD. Jenže když to po dvou letech konečně měli všechno nakreslené na papíře a šli si pro peníze do Hollywoodu, tamní účetní usoudili, že už si ty omalovánky dokážou vybarvit sami, a Jodorovského skvadru titánů rozprášili. Tak by se dal zhruba shrnout explicitní význam dokumentu, který poutavě přibližuje Jodorowského tvůrčí metodu i jeho svéráznou osobnost a je tak jedním ze střípků k analýze (pochopení, docenění - dosaďte si svůj oblíbený výraz sami) jeho díla. Film ale určitě zaujme i fanoušky Star Wars a dalších vesmírných příběhů, protože jejich tvůrci Jodorowského Dunu znali a často se dokonce rekrutovali z týmu jejích spoluautorů. Vítaným osvěžením je zpracování dokumentu, kdy kromě mluvících hlav sledujeme i animované demo ukázky, jak by asi mohly vypadat některé scény z Jodorowského filmu. Sám režisér na konci nabádá k vytvoření animované verze celé Duny - počítám, že je otázkou času, kdy se toho někdo chytne. K dokumentu mám jedinou vážnější výhradu - důvody a okolnosti, za jakých byl režisér nakonec nahrazen Davidem Lynchem, zde prezentuje pouze jedna strana. Přitom by stálo za to minimálně zmínit, jak se k tomu staví samotný Lynch. Cudně se mlčí též o penězích. ()

ELDoctorow

Som si temer istý, že Jodorowského verzia Duny by sa mi nepáčila, ba dokonca, že by som mal problém čo i len s jej pochopením (čítal som Incal, tudíž viem o čom píšem). Ale! Ale tomu Alejandrovmu entuziazmu, nadšeniu, láske a energii, ktorá z neho sála ešte aj po rokoch keď o tom filme hovorí, nevraviac o jeho megalomanských plánoch (Carradine, Dalí, Jagger, Welles, Giger, Pink Floyd!!!) sa proste nedá odolať, rovnako ako sa nedá nesympatizovať s ním a neželať mu, aby to bolo bývalo vyšlo, nech by už výsledok bol akýkoľvek. Výborný, zábavný a napriek konečnému nezdaru pozitívny dokument o veľkých ambíciách a snoch, ktoré predbehli svoju dobu a narazili tak na smutnú realitu (a jej popredného vyslanca - peniaze). ()

RoyBatty444

Inšpiratívne a motivujúce k hľadaniu svojej imaginácie a duchovna. Napriek sklamaniu z nezrealizovania svojho projektu Jodorowsky pokračuje ďalej a vytvára svoje sny. Naďalej motivuje ľudí k objaveniu svojej vlastnej sily ako sa mu to podarilo so scénarom JEHO DUNE. K svojmu snu presvedčil skupiny ako Pink Floyd , Magma; umelcov H. R. Giger, Chris Foss a Jean Moebius Giraud a jeho Blueberry (comics); špeciálne efekty mal robiť Dan O'Bannon; a herecky sa mali predstaviť Salvador Dalí, Orson Welles, Gloria Swanson, David Carradine, Mick Jagger, Amanda Lear a ďaľší. ()

boovol

Opojné nahlédnutí do zákulisí monstrózně ambiciózního projektu, který je Jodorowskym popisován tak sugestivně, že nepochybujete o jeho schopnostech dotáhnout jej dokonce, kdyby se před lety našel dostatek peněz. Kdo by nechtěl Dunu, na které s Jodorowskym spolupracovali či měli spolupracovat Moebius, Giger, Dalí, Orson Wells, Jagger nebo Pink Floyd? Až je člověku líto, že (zatím jen) trailer na Dunu od Villeneuvea vypadá tak trochu jako vylepšená verze Lynchovy adaptace. ()

Skuru

Jodorowsky's Dune je výborný filmový dokument o vizionářském režisérovi, který měl slušně našlápnuto k přetváření filmové historie, ale doplatil na to, že jeho vize byla naprosto neuchopitelná běžným způsobem financování filmů ve své době. Je to živé a plné energie. Je radost sledovat Jodorowského líčit scénky vyjednávání se Salvatorem Dalím, nebo jeho „obětování“ vlastního syna filmovému projektu, který nikdy nevzniknul. Na konci dokumentu pak jistě zamrzí, jak to celé vlastně dopadlo, přestože odkaz Jodorowského Duny pomohl oživit zásadní filmy jako například Vetřelec. Více na: http://zabitcas.cz/jodorowskys-dune/ ()

dragon'88

Nie som presvedceny, ze by to bolo docenene alebo by to nevyzeralo rovnako "trapne" ako ta od Lyncha. Mozno este horsie, kvoli tomu rejpu (fakt si neviem predstavit ako by ten koniec natocili v roku 1976). V kazdom pripade mi to nie je luto, ja som sa pobavil aj na tej Lynchovej a Herbert sa o nej tiez vyjadril pozitivne. ()

chrochtos

Je to rozhodne zajimavy dokument o dost zvlastnim cloveku. Pan Jodorowsky je zjevne velky "umelec", coz znamena, ze vidi svet jinak a veci, ktere povazuji "neumelci" za nepodstatne povazuje za zasadni a naopak. Coz ho urcite predurcuje k tomu, aby v kavarnach s nadsenim probiral sve vize s ostatnimi umelci, ale jsem naprosto presvedceny, ze pokud by Dunu natocil, byla by to totalni silena splacanina, ktera by kazdemu, kdo neni "umelec" nedavala zadny smysl. Velmi zcestna se mi jevila i jeho snaha dat dohromady co nejvice silnych tvurcich individualit, ktere vubec nevybiral na zaklade jejich schopnosti, ale spise na zaklade momentalniho hnuti mysli nebo az detsky pusobici tvrdohlavosti (Musim mit Daliho za kazdou cenu!). K tomu vsemu jeho blaboleni o spiritualnu a jejich misi zmenit svet.. to me odpuzovalo asi nejvice. Nevim jak vy, ale ja od filmu opravdu nechci aby mi cpal nejake sve zmatene predstavy o spiritualite. Nakonec me jeste dost otravilo neustale pripominani toho, ze vlastne temer nikdo z nich Dunu necetl, korunovane prohlasenim Jodorowskeho, ze je potreba knihu znasilnit, aby mohl udelat film. Jak jsem napsal na zacatku - je to fascinujici podivana na sileny svet pana Jodorowskeho, do ktereho zatahl spoustu dalsich lidi, ale ja osobne jsem vazne rad, ze Dunu nakonec nenatocil. A tvrzeni jak v podstate kazdy sci-fi film od te doby tezi z obrazkoveho scenare Duny a ze by vlastne bez Duny (neexistujici) nikdy nevznikl, tak o tom si dovolim silne pochybovat. ()

JC_Gucci

Jodorowsky's Dune je dokument o vizi režisére Alejandra Jodorowského, jak chtěl sfilmovat Dunu od Franka Herberta. Dokument se naštěstí nezaobírá realističností této vize, ale snaží se film dostatečně popsat tak, aby si ho divák mohl představovat. Vzhledem k tomu, že existuje velmi detailní scénář se story boardem a mnoho obrazů a konceptů, díky trochy animace a vyprávění samotného Jodorowskyho se to daří velmi dobře. Zároveň se jedná o fascinující příběh uměleckého projektu, do kterého bylo zapojeno mnoho uměleckých velikánů své doby. Dalí, Giger, Moebius, Pink Floyd, Orson Wells, Jagger a mnoho dalších. Při sledování jsem se často přistihl, že bych byl radši, kdyby nikdo ve filmu nemluvil a mohl jsem jen poslouchat tu skvělou hudbu, která vytváří celému filmu skvělou atmosférou a dýchá život do všech obrazů a konceptů, které se ve filmu objevují. Není to Jodoroskyho megalomanská vize a působivé vyprávění, ale právě naprosto dechberoucí soundtrack, který ze shlédnutí Jodoroskyho Duny dělá naprosto unikátní zážitek. Vřele doporučuji. ()