Eurovision Song Contest 2012

• Slovensko Eurovision Song Contest 2012
všechny plakáty
Hudební
Ázerbájdžán, 2012, 120 min

Priamy prenos z 57.ročníka medzinárodnej piesňovej súťaže o Veľkú cenu Eurovízie 2012. O postup do finále sa bude uchádzať 18 krajín. Prenos z Baku komentuje Roman Bomboš. (oficiální text distributora)

Splasher

Po pravdě je ta jedna hvězda za emoce, které Eurovize vyvolává. A hlavně komentátorům - sarkastickému Nortonovi na BBC1 a Boylovi na twitteru. ()

Marek1991

Toto je ťažké hodnotiť. Je to krásny projekt spájajúci hudbu Európy, ale na druhej strane tu súťažia aj neeurópske štáty ako napríklad Izrael. Víťazi sú skoro vždy jasní dopredu, je to o lobingu, peniazoch, podvodoch, vzťahoch krajín a vzájomnom prideľovaní bodov, či neprehľadnom hlasovaní divákov a najmä odborníkov. Nie vždy tam krajiny pošlú reálnych zástupcov krajiny, ale vyberú si ich rôzne záujmové skupiny ako televízie. Taktiež nie vždy vyhrajú tí najlepší a nie vždy sú tie piesne dobré. Je to síce veľmi kritizované, že už to nemá úroveň, ale podľa mňa sa hudobná úroveň zlepšila, lebo už pár rokov to sledujem, ale zas vždy je to iné, šou je nákladná a gigantická. Nepáči sa mi obmedzovanie vystupujúcich a zvýhodňovanie zakladajúcich krajín. Najviac sa mi páčila v tomto ročníku pieseň od Željka Joksimoviča, reprezentanta Srbska, ale Loreen bola tiež fajn, akurát to vyzeralo, že spievala na playback, čo sa asi nepodarí dokázať a asi nič nezmení. V Azerbajdžane krásne ukázali svoju krajinu, ale zas sa mi nepáčilo to tvrdé správanie ich strážcov zákona voči delegáciám a celej akcii, predsa islamská kultúra je niečo iné ako naša a nie vždy sa vieme pochopiť a tolerovať. Je to veľmi komerčná, multikultúrna akcia s vplyvmi západných štátov a dosť únavná napriek zlej veci, ktorou je obmedzenie dĺžky piesní. Preto by mohli byť radšej tri, či štyri semifinále, kde by postupovali napríklad prví traja, či štyria a najlepší štvrtý, či piati zo všetkých skupín ako to býva v športe, napríklad v atletike v behu na 100 metrov na olympiáde. Finále by bolo maximálne pre 20 súťažiacich, ale najlepšie by bolo pre 10, či 12. V posledných rokoch ju však vždy pozerám a napriek veľkým a početným negatívam to je pútavé, zaujímavé, je to veľká zábava. Škoda len, že to nie je nejaká európska liga majstrov hudby. ()

MM_Ramone odpad!

Veľká cena Eurovízie - Absolutný úpadok, dekadencia hudobnej kultúry. Speváci, speváčky, interpreti a kapely, ktoré sa zúčastňujú tejto archaickej show nemajú vôbec žiadne umelecké cítenie. No ako by sa len dalo objektívne súťažiť v hudbe? Veď je tak rôzna, tak individuálna a má toľko podôb. Každý kto je obdarený talentom a robí ju od srdca je jedinečný. Nepotrebuje sa s nikým porovnávať. Lenže takých umelcov na Eurovision Song Contest neuvidíte. Tejto pochybnej medzinárodnej súťaže sa za posledné roky zúčastňujú len snaživé nuly, ktoré by sa radi zviditeľnili aspoň touto formou. Tento rok bol uporiadateľskou krajinou mocný Azerbajdžan a našu Slovenskú republiku hrdo reprezentoval Max Jason Mai alias finalista Česko-Slovenskej SuperStar 2009 Mirko Šmajda. Totálny odpad! ()

unclejack

Náhodou mne príde Eurovízia ako vcelku seriózna súťaž. Po prvé , nerozhodujú len štyria porotcovia , ale celá armáda ODBORNÍKOV a obyvatelia toho-ktorého štátu nemôžu hlasovať za svojich favoritov , čím vynikne ozajstná hudba. Tu nie sú všelijakí trapáci , ktorý sa len chcú dostať do telky , tu sú skutoční umelci. Baku bolo výborne technicky pripravené , mali krásne zostrihy aj skvelú arénu , ale čo je hlavné je hudba. Tento rok tam boli ozaj dobrí interpreti , trebárs Laureen alebo Tuuji z Nórska. Ani ja nemám rád spevácke šou , ale Eurovízia je už trochu iný level než Hlas alebo Superstar , takže si rozhodne nezaslúži odpad ako oni. Jednu hviezdičku za techniku , jednu za víťazku , jednu za Rybaka spolu s piatimi víťazmi , posledná za dojem , že ešte stále existuje súťaž , ktorá má svoju úroveň. ()

• Soutěž Eurovize poznamenaly protesty proti tamnímu režimu, které se neobešly bez zatýkání. Ázerbájdžánské úřady popudila i sama vítězka, která se v Baku setkala s aktivisty za lidská práva. Opozice v zemi pak využila pozornosti, kterou k sobě pěvecká soutěž přilákala, k prosazování myšlenek demokracie a k výzvám, aby vláda odstoupila. Vláda se snažila pěvecké soutěže využít k propagaci země jako turistické a obchodní destinace. (Dlee)
  • Vítězka Loreen údajně zpívala během Eurovize na playback. Slovenská kapela totiž zpěvačku slyšela během generálky v odposlechu naživo a vystoupení prý v kombinaci s tancem neudýchala. Pomohl jí dle slov slovenského týmu švédský lobbing. (Dlee)
  • V ročníku 2012 poprvé odcestoval slovenský komentátor přímo do místa dění. V předchozích letech byla Eurovize komentována z Bratislavy. Sama televize ovšem o vyslání Romana Bomboše do Baku nestála, o kabinku pro Slováky požádal sám Max Jason Mai a dokonce její pronájem zaplatil z vlastní kapsy. (Dlee)