Křehká identita

Zuzana Piussi byla na sklonku loňského roku obviněna z několika trestných činů. Její dokument Krehká identita ukazuje proč. Neodbytně a se sžíravou ironií totiž sleduje národovecké slovenské hnutí a ukazuje nám, že nacionalistický patos je v zemích s pošramocenou kulturou sice směšný, ale rozhodně ne okrajový. Vydejme se tedy na pouť do kolébky civilizace, která je samozřejmě kolébkou slovenského národa... (oficiální text distributora)

ghatos

Táto zem je svätá...se divím, že Piussi nezavřeli /už ta intenzivní startovací píseň...vau :) /. Ona cíleně nemanipuluje, ani neshazuje Slovensko. Prostě (podvratně) zapnula kameru a nechala vyniknout tisovce, křesťany, národovce, vlastence, dokonce Maďary?!. Všechno na jedné kupě. Ono je opravdu legrační, jak se samy tito lidé prožívají. Já jim zápal neberu. V jádru to myslí dobře, ale působí to směšně :) . Největším problémem je, že tito lidé věří totálním historickým nesmyslům a na základě toho staví svou (národní) falešnou identitu. 74%. PS: Brat Jan - mít ho ve městě, tak chodím na každé jeho kázání! :) ()

Ondracius

LFŠ 2014: Takovýhle typ "dokumentů" mám rád. Není třeba ukazovat proti stranu. Jde jen o to, ukázat nějaký jev, na který jsme narazili a ten co neljépe popsat. A právě popis bez většího vnějšího zasahování je podle mě dobrá cesta. ()

bohemia_regent

Film obsahuje hodně skvělých míst, která by stála za ocitování. Jedno za všechny: Paní středního věku dokáže dostat do jedné věty nejprve svůj názor o "vymyšleném" holocaustu a po deseti vteřinách větu uzavřít sdělením, že když se Tiso zbavil židů a cikánů, Slováci se měli nejlíp ("mali sme všetko"). Ve světle takových duševních pochodů je celkem nepodstatné, že ona sama v té době nejspíš ještě nebyla na světě. - Velmi poučný a odvážný dokument je hustě zalidněný spoustou panoptikálních postav a postaviček. ()

Furmi odpad!

Hanbím sa že rozprávam tým istým jazykom ako hlavný protagonosti v tomto rýdzo slovenskom skvoste. Horor ktorý predýchavať budem ešte veľmi dlho. Rozumiem že po réžijnej stránke je dokument zrobený dobre a hádam že väčšina ľudí čo má aspoň ako tak trojciferné IQ pochopí. No pani režisérka vybrala tak strašných a odporných ľudí do hlavnej úlohy že ma snímok nenormálne znechutil a nič iné ako odpad! sa proste mu dať tympádom nedá (rozmýšľal som ale o 1* za scénu spievanie slovenskej hymny na ďumbieri s černošským dievčatkom) 0% ()

tomashrabek

Piussi sa na rozdiel od predchádzajúcich diel začala sústrediť aspoň na formu, a konečne sa na to dá pozerať. Ináč sa ale jedná o skúsenosť, ktorú stačí divákovi absolvovať presne raz - Piussi opäť neskúma konkrétny problém, neposkytuje viaceré pohľady na vec, nevyrukuje so žiadnymi pálčivejšími otázkami či podpichnutiami, neartikuluje vlastný názor. Tentokrát si vybrala zopár smiešnych postavičiek, ktoré vo svojej extrémnej viere v "niečo" predvádzajú pred kamerou tie najúpimnejšie, ale zároveň exotické, hlúpe a smiešne veci, ktoré nevypovedajú nič o stave národa či republiky (čo sú slová, ktoré v dokumente zaznievajú dosť často), tobôž nič nehovoria o národnej identite - vypovedajú len o týchto konkrétnych (a vo svojom konaní osamotených) postavičkách. V niektorých momentoch sa zdá, že vytúžená ďalšia dimenzia snímku sa dostaví (konfrontácia s Kanaďanom), no hneď sme zase naspäť v starých koľajách. Informačne i zábavne sa tak pohybujeme na úrovni obludárií typu Farmár hľadá ženu, okrem zábavy v tom totiž nie je nič viac. Vtipná jednohubka, ktorá nevyvolá žiadne otázky a o týždeň neskôr už nie je dôvodu spomenúť si na ňu. Prečo však autorka odignorovala mnohé iné formy extrémne národoveckého cítenia, ktoré sú na Slovensku omnoho aktuálnejšie a nebezpečnejšie, je mi záhadou. ///// Z oficiálneho textu distribútora: "Snímka začala vznikať z potreby zaznamenať udalosti a kriticky ich pomenovať." Vo filme nie je kriticky pomenované nič. ()

agassi68

Piussi je veľmi zvláštna režisérka a jej rukopis je sa nedá zameniť. Z tohto diela mám veľmi zmiešané pocity. Absurdné národovectvo prezentované plejádou bizarných postavičiek vás baví a zároveň mráz chodí po chrbte, keď si predstavím, že takto podobne začínal Hitler.Takže sa bavme, kým sa títo rodoľubovia nedostanú k moci a nezačnú pogromy na neárijcov.. ()

degster

Tak smiešne ilúzie a dezilúzie zopár Slovákov, že Piussi nepotrebuje ani poskytovať protinázory, ani viditeľne manipulovať. Ako dokumentárny film ale slabšie. ()

vovarano

Studia do vnutra extremnostii na slovensku, do volieb 2016 zabavny a vtipne poukazujuci dokument o roznych skupinkach a jedincoch, ktorych konanie je velmi tazko vysvetlitelne a uz vobec nemozne pochopenia. Po 2016 vsak dokument ukazuje uplne novu tvar, tvar ktora sa len skryvala pod povrchom, tvar ktora nastavuje slovakom zrkadlo, zrkadlo ktore ukazuje ze to nie je len o niekolkych skupinkach a jedincoch, ale ze problem extremizmu je v nas zakoreneny omnoho hlbsie. A vtedy prestava byt dokument vtipny a zabavny. Zuzana s danou temou predbehla dobu, a kludne moze spravit pokracovanie, rad si ho pozriem. PS: jedna vec vsak ostane vtipnou vzdy a to cely road trip pani durackovej, : krky, kuky, kere, kraky, krakow, krakow krakow KRAKOW :DDD ()

GTS_PUNK

Dokumentárne nahliadnutie režisérky Zuzany Piussi predovšetkým na povahu veľkej časti slovenského národa. Národa, ktorý o sebe rád hovorí, že je holubičí, pohostinný, kresťanský, ale pri každej možnej príležitosti útočí na všetko, čo je iné, a všetkých, ktorí nezapadajú do jeho šablóny. Národa, ktorý si dejiny - či už nedávne alebo vzdialené - upravuje podľa seba tak, ako sa mu to hodí. Národa, ktorý sa neštíti velebiť klérofašistický vojnový štát a jeho predstaviteľov. Národa, ktorý pri hľadaní svojej chabej identity, produkuje charakterovo až desivé osobnosti, z ktorých len časť sa objavuje práve v tomto obsahovo hororovom počine. Dokument "dokonale" postačuje na to, aby adekvátne vykreslil, že prakticky všetko, čo je na Slovensku národné, je v skutočnosti podfarbené buď viac či menej skrytou nenávisťou voči iným (Rómovia, Maďari, LGBTI+, alebo komukoľvek inému, koho nenávidieť je akurát "trendy"), fašizmom alebo klérom. A "najlepšie" všetkým dohromady, pretože potom, ej bisťu, potom je to ech slovenské, jupí, muzika hraj! Ale vážne. Divákovi - zdravo zmýšľajúcemu a vzdelanému Slovákovi - sa pri sledovaní dokumentu režisérky Piussi musí robiť zle. Zle z toho, s kým žije v jednom štáte, zle z toho, že s ľuďmi, akí sa objavujú vo filme, vôbec zdieľa rovnakú štátnu príslušnosť. Po technickej stránke je dokumentárna snímka zvládnutá dobre a prakticky jej nemožno nič vytknúť. Krehká identita je historickým materiálom, na ktorý sa dejiny o tisíc rokov pozrú a správne usúdia, že práve takáto veľká časť Slovákov bola. A nebude na tom ani kúsok nepravdy či historických fabulácií, ako sa to deje v dejinnom výklade, ktorý ponúkajú strašidelno-smutné figúrky v tomto prípade. A ešte jedno poďakovanie Zuzane Piussi za to, že vďaka tomuto dokumentu vzniklo jedno z najkultovejších lokálnych meme "Cesta za svätým Gorazdom". ()

PeterFLJilek

Vedeli ste o tom, že Hitler bol dojčený slovenským mliekom? Aj to je jedno z tvrdení kontroverzného historika Ďuricu. Prekvapuje ma, že ten senilný dedko má stále toľko energie. Možno bude predsa niečo s tým mliekom. :-D Piussi sa podarilo natočiť geniálnu sondu o slovenskom nacionalizme, ktorý v mnohých prípadoch prekračuje ideológiu a mnohí jeho prívrženci by mali čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc. ()

Sakulnikov

Zajímavý dokument, fascinující, že autorku nechali natáčet takhle ve vnitřním kruhu, ale bez znalosti problematiky jsem se výrazně ztrácel v tom, kdo je kdo. ()

amundseen

Piussi možno zobrazila iba extrémnych národovcov, pointa je ale v tom, že polovica národa uvažuje v podobných súvislostiach, hoci v umiernenej podobe. Film je iba príliš koncentrovaný extrakt zo slovenského nacionalizmu. Ak by sa trochu popracovalo na kamere/strihu bolo by to za 5/5. A vôbec nevadí, že film je len popisným dokumentom bez akejkoľvek investigatívy, práve naopak. Zobrazené nepotrebuje totiž žiadny komentár. ()

Druhácena

Problém je v tom, že se z dokumentu prakticky nedozvíme, jaká ta slovenská národní identita vlastně je. Ukazuje to až na výjimky (odhalení sochy Svatopluka,, hlasování o pamětní desce J. Tisa) jenom exoty. Na druhou stranu jsou to opravdu zábavní a dobře sestříhaní exoti. Takže ty tři hvězdičky jsou určitě s plusem. ()

juluch

tri a pol , neodskriepitelne. chvalim velmi silne uchopenie temy. vela momentov, pri ktorych neviete, ci vam je do smiechu alebo vlastne na vracanie. zial, co je na skodu - formalne troska menej ucelene a roztriestene. ()

pavelpetr

Pokud bych neznal řadu Slováků osobně tak bych měl pocit, že Slovensko je plné nacionalistů ve všech věkových kategoriích. Na druhou stranu mě uklidňuje fakt, že jestli jsou nacionalisté potažmo jejich široká základna na obdobné úrovni, není riziko otevřeného nacionalismu zase až takovým problémem. Situaci nechci zlehčovat, dojem jsme nabyl díky podání dokumentu. Což je další známka toho, že to nebude patřit mezi moje oblíbené dokumenty. ()