Dva nula

Dva nula

(festivalový název)

Dokumentární / Sportovní

Česko, 2012, 104 min

Výchozí premisa filmu jako sociologického experimentu velmi dobrá, bohužel centrální část, která dává celému filmu tvar, je svou repetetivností ubíjející. Chápu, že se chtěli tvůrci na nejdůležitější pasáž zápasu (dva góly Lea Kweukeho mezi 10. a 12. minutou zápasu) zaměřit a prezentovat reakce na tu samou událost z více stran, ale nechápu, proč v podstatě ode všech a vždy úplně celou. Tu deklarovanou autentičnost bych se taky nebál rozporovat - i když zazní ve filmu nemálo jadrných výrazů a "nenávist" mezi oběma tábory je cítit z mnoha záběrů, tak nejedna reakce mi přišla hraná včetně častých pohledů do kamery, atd. Takže nápad za 4*, výsledný sestřih mnohahodinového materiálu tak za 2,5*. Jo a Čapoun na Hrad. Jo, ne, hovno, vlastně do Senátu, to je až v druhym punktu.(21.11.2014)

Z části dost možná pravdivý dokument, na fotbal sice nechodím, ale na podobné (i když ne tak „kvalitní“) typy fanoušků se mi poštěstilo narazit i na hokeji. Ale některé jejich rozhovory či reakce nejsou tak úplně věrohodné (spíš přehnané), přece jenom přítomnost kamery byla jaksi nepřehlédnutelná. K tomu nutno přičíst některá nudnější místa, ať už měla vypovídat o čemkoliv, a moje hodnocení se tak zastavilo na 3*.(2.3.2013)

• Agoran

Mé hodnocení je velice zabarveno tím, že jsem čekal dokumentární film, jak bylo inzerováno. Místo toho jsem se dočkal několika lidí s porty na fotbalovém stadionu, který slouží jako kulisa pro jejich přehrávání. Rozhodně to není film pro někoho, kdo někdy na fotbale byl; cíl je spíše nesportovní obecenstvo, které si pak zanadává jací jsou fotbaloví fanoušci burani a bude se samo cítit lépe. Tím neříkám, že to tak je, či není. Ale kdybyste podobným způsobem přesvědčili lidi, aby vám do kamery říkali blbosti, tak burany uděláte z jakékoli skupiny. Jediný film, který jsem na letošním festivalu nevydržel a v půli utekl z kina. Zajímavý nápad s příšerným provedením. KVIFF 47 nehodnoceno(6.7.2012)

• swamp

Česká RAPublika mi sedla skvěle, i když nejsem zrovna fanda do rapu. Čekal jsem proto, že nový dokument od Abraháma mi sedne, i když nejsem zrovna fanda do fotbalu (občas v TV ano, i na stadionu už jsem se byl podívat na zápas.. a to dokonce i na tom sparťanském). Jenže.. byl to vůbec dokument? Když někomu dáte porty a řeknete mu "chovejte se přirozeně, natáčíme dokument týkající se tohoto derby", tak to bude neskutečně chromé - což se mi i potvrdilo. Navíc má film téměř dvě nesnesitelné hodiny, které rozhodně nešetří na zdlouhavých záběrech ničeho (ano, chápu, koncept.. and so what?!). Slovy klasika.. "V neděli po fotbale / Kdo umí ten umí / Hej vrchní jste pomalej! / Šest nula na rumy!"(27.2.2013)

To je doslova krása v čistém provedení, která má příliš mnoho chyb. Abrahám to prostě místy podělal. Některé nepochopitelné záběry, zbytečně natahování děje, ale stejně velmi nadprůměrný snímek nejen české kinematografie. // 16. MFDF Ji.hlava(28.10.2012)