Začínají devadesátá léta, život v polsko-německém pohraničí se však po pádu železné opony zatím nijak zvlášť nezměnil. Dvacátníka Zygu (talentovaný Jakub Gierszał) už nebaví dívat se na módní výstřelky a západní vymoženosti jen v barevných časopisech. Spolu s kamarády se rozhodne rozzářit život v ospalém šedém městečku a sobě i jeho obyvatelům trochu přilepšit. Západoněmecké obchody přetékající zbožím jsou pro mladíky přece jen příliš velkým lákadlem... Piotr Mularuk se ve svém působivém dramatu, v němž nechybí akce, inspiroval situací, jež po rozpadu sovětského bloku panovala v polsko-německém pohraničí a svého času plnila titulní strany polských novin. Debutující režisér film zručně protkal westernovými motivy, odkazujícími mimo jiné ke slavnému snímku Delmera Davese z roku 1957 Cesta za záchranou, který Zyga zasněně sleduje v poloprázdném místním kině. (MFF Karlovy Vary)

MickeyStuma

Pád železné opony a divoký až předivoký kapitalismus v rozkvětu. Bolševická šeď se jednoho dne změnila v ohromnou výzvu se s novou skutečností vyrovnat. Postkomunistické země z přelomu 80. - 90.let se v tomto nijak nelišili. Zlodějské nájezdy do Německa byly na denním pořádku. Kšefty se hýbaly a kdo toho nevyužil byl totální blb. Kšeft je prostě kšeft a tak vznik gangů bylo už jen otázkou času. Hranice zákona byla překročena a cesta zpět nejistá. Velice drsný snímek popisující podivnou dobu plného nových skutečností a organizovaného zločinu. Režiséru Piotru Mularukovi se podařilo zachytit dobu vskutku velice přímočaře v celé své posedlosti doby. Temná stránka věci celého příběhu až šokuje a to není jen zásluhou režiséra, kamery či velmi dobře napsaného scénáře, ale i práce všech, co se na tom po herecké stránce podíleli. Westernový nadhled celého dění onu dobu trochu nadlehčuje a těžko říct jestli to není na škodu. Takhle z toho akorát ční nejistota, jestli to brát opravdu vážně nebo ne. Každopádně se jedná o zajímavý filmový počin o počátku nové éry, kdy se lidé ještě rozkoukávali co kde a v jaké ceně přinese. ()

DJ Kritik

Tak nejak sa to už už chcelo dostať do roviny lepších filmov, ale nedokázalo sa to prehupnuť cez tú latku priemernosti. Stojí to za pozretie a v skratke je tam zachytený celý ten prechod spoločnosti na sklonku socializmu a začiatok podnikateľských aktivít. Vzťahy a konanie jednotlivých postáv sú síce podané temer pravdivo, ale nie až tak zaujímavo. ()

LukeKiller

Neskutočne natiahnuty a zmätený film. Téma zaujímavá, obecne postkomunistický vývoj v krajinách V4 považujem za zaujímavý, ale bohužial... Film bol natiahnutý minimálne o 30 minút, polku času vnútorná motivácia hlavných hrdinov nedávala zmysel. Taktiež kopa vecí ako keby vypadla zo scenára - odohráva sa scéná, zrazu je ďalšia kde je nejaký výsledok a vôbec nie je jasné ako sme k nemu dospeli. Škoda. ()

mondavi

Průměrný polský snímek s nesympatickými postavami a naprosto nezáživnou první polovinou. Film mně oslovil pouze pár úsměvnými momenty, připomínající aspekty dřívějšího režimu, které jsem si více či méně prožil. ()

Sakulnikov

Plné akce, ale možná zbytečně dlouhé. Zvláště poslední čtvrtina byla divná, taková neúplně navazující. Hlavní hrdina má nějaký vývoj, ale na tom konci se to zvrátí. Lze diskutovat o tom, zda je to možné či nikoliv, ale za mě to je nikoliv. Jinak film je plný různých symbolů doby a je v tomhle umně zvládnut. Navíc víc jak přesvědčivé obsazení. ()

deizolator

Super postsocialistickej nářez! Jen by mě zajímalo, jestli v mentalitě polských zlodějů skutečně existovalo něco jako pocit oprávněnosti krádeží v Německu, jestli skutečně tak nesnášejí Němce. ()

kuře.gril

Jaká příjemná změna- vidět po dlouhé době v kině něco z neamerické produkce. Yuma je film zábavný, napínavý, smutný a hlavně divoký. Soundtrack k němu perfektně sedí (hlavně všechny polské písničky zní nad očekávání dobře). Jakub Gierszal hraje skvěle, jeho jméno si určitě dobře zapamatuji. A ještě jedna věc se mi na tom všem hrozně líbila- něco, co normálně nějak nevnímám a neposuzuji- a to kamera. Výborná! ()

rekurseman

Konec přetahaný za vlasy, některé scény byly nesrozumitelné. Postoj hlavních hrdinů jakbysmet...Filmové ztvárnění opravdu brilantní, zpomalené záběry, focusy, zachycení okamžiku jedním záběrem. Největší fail, Frankfurt, který se nacházel na Kuřím rynku, ceny v D-sportu přelepené do tehdejších marek...Prostě mi ten film nějak neseděl, na jednu stranu brilantně zvládnuté efekty, záběry atd. a na druhou stranu chyby co se týče aut, míst, oblečení postav. Těšil jsem se, ale byl jsem docela zklamán. ()

Czudas

Film je syrový, nic nepředstírá ukazuje život jaký byl i to že byla potřebná změna v šedivém žití polského příhraničí. Chovali by se hlavní postavy stejně, kdyby to co bylo za hranicemi nebylo tak nedosažitelné? Je třeba svalovat vinu na režim, ve kterém žili? Pomáhali si k dosažení vyššího postavení všemi prostředky, smutné je že přitom měli klapky na očích. Až čas ukazuje že se honili za něčím čeho se museli nasytit, cena za to byla ale vysoká. Při tom dělali a dělají špatné jméno národu svému. V očích sousedů je národ pak díky nim spíše pro srandu a navíc zárukou nedůvěryhodnosti v dalším vzájemném soužití. Asi obdobná mánie probíhala na česko-rakouském pomezí....no ale možná jsme se museli spálit. ()

kokofek

Otevřte vrata ZOO,kde doposud žili jeho obyvatelé v uzavřeném prostředí a čekejte pohromu. Chceme všechno co jsme doposud nemohli mít. Že všechno má svá pravidla včetně života na svobodě už nebereme v potaz. ()

deac

Po celou dobu se film tvářil naprosto průměrně, ale kvůli gradaci v závěru se lehce vyšvihl nad průměr. ()

Googooplexer

"..nikdy nic neukradnuť. To všestko nemcum zajumane." Taký poľský "Bony a klid", nie až tak prepracované a profesionálne ale so záujmom som sledoval až do konca. Aj keď - mohlo to byť o dobrú polhodinku kratšie. Keby strihač nezaspal, mohol ešte stihnúť 3:10 to Yuma. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012