Neobyčejné ženy (TV seriál)

Extraordinary Women

Výnimočné ženy

Dokumentární / Životopisný

Velká Británie, 2011, 13x50 min

mnohdy málo objektivní a přespříliš glorifikující, více informací by také prospělo, leč přesto hlavně díky tématům zajímavé(26.8.2012)

• hellstruck

Viděn díl s Audrey Hepburn. Zajímavý dokument pro neználky, já osobně jsem se nedozvěděla příliš nového a dokonce mi tam pár věcí faktů chybělo. Například Audreyina celoživotní nechut k jídlu způsobená Hladovou zimou, nebo její prohlášení o tom, že ke své postavě v Breakfast at Tiffany's nechovala příliš sympatií. Zrovna tak jsem postrádala zmínku i o filmech jako je např. Sabrina, připadalo mi, že dokument se podrobně zaobíral jejím strastiplným dětstvím i stářím a jakoby téměř nic mezitím nebylo. O Audrey šlo říct určitě víc věcí;snad kdyby první polovina nepůsobila jako dokument o druhé světové válce..Ilustrační záběry byly navíc prostě příšerné. Jinak je to celkem zábavné, takový čistý průměr.(19.8.2013)

O Čankajškovi se toho ví celkem dost, zejména pak o jeho vojenských přehmatech. Musím však přiznat, že jsem byl zaskočen velkým významem a vlivem jeho manželky, která se rozhodla žádat o finanční pomoc nejen Roosevelta, ale v osobním projevu také obě komory kongresu. Zaujala mě pro svou bojovnost a vytrvalost za sjednocení Číny. Asi si budu muset doplnit vzdělání...(6.7.2012)

Jediné co mi na tomto dokumentu vadí je to, že v každé epizodě je zbytečně dlouho rozebíraná 1. a 2. světová válka, které by se daly přelétnou několika větami. Místo toho je rozebírana válečná taktika na obou stranách a za chvíli máte pocit, že se dívate na válečný dokument a ne na portréty neobyčejných žen... Pak to, kvůli čemu jsou jednotlivé žen povážovány za neobyčejné, vyznívá neúplně anebo kvapem sděleno, protože 10-15 minut se vyčerpalo na válkách. Hlavně konec zatím vždycky vyzněl doslova useknutě. Ale i přesto dávám 4 *, protože ani nepamatuju, kdy jsem naposled v letních měsících pravidelně usedal k TV. Dodatek (31.8.2012): Z celého cyklu jsem se pochopitelně nejvíc tešil na díl o Agathě Christie a ten mě tak zklamal, že snižuju hodnocení. Jediná věc pro mě nebyla v tomto "dokumetu" nová a záběrů z jejích veřejných vystoupení bylo tak uboze málo, že to ani nestálo za řeč. A zrovna o Agathě a jejím díle a životě by se dalo natočit hodiny zajímavého materiálu. Tady si tvůrci vystačili opět s 2 světovými válkami a nesnesitelným rádoby Poirotem večně popíjejím kávu. Jeden z nejhorších dílů! Kdo jste trochu fanda Agathy Christie, ani na to nekoukejte!(22.7.2012)

• NinadeL

2/13 Dokumentární cyklus plný populárních jmen, který samozřejmě klouže jen po povrchu. Jeho zásluhou je nicméně udržování oněch jmen v povědomí, což někdy samozřejmě bohatě stačí. Konkrétně k Hedy Lamarr: Příběh této nevšední ženy tu připomíná jen série nevydařených manželství, důležitý je onen patent, který podala už během 2. světové války, ale úspěch jí přinesl až v moderní době mobilních telefonů. Na druhé straně je tu ale také velmi podstatná filmová a divadelní kariéra, o které se dozvídáme jen náznaky a více prostoru je věnováno i tomu trapnému incidentu ze 60. let, kdy stála před soudem kvůli krádeži. Takže lépe si nastavit priority, z barevných filmů stříhat barevné ukázky, nezapomínat na její produkční společnost a mohlo to být vynikající.(12.1.2014)

• - Finanční odměna za vynález pro Hedy v epizodě "Hedy Kieser" se nezakládá na pravdě. Ona ani spoluautor patentu George Antheil, který zemřel roku 1959, kdy vypršela patentová ochrana jejich systému FHSS, nedostali ani cent. Byli oceněni pouze morálně. Nicméně chudá Hedy nezemřela. V roce 1998 použila bez svolení softwarová společnost Corel na obal a propagaci svého grafického programu překreslenou fotografii Hedy Lamarr. Z následného soudního sporu si Hedy odnesla 200 000 amerických dolarů. (kenny.h)