Neobyčejné ženy (TV seriál)

Extraordinary Women

Výnimočné ženy

Dokumentární / Životopisný

Velká Británie, 2011, 13x50 min

• Matty

Hodnocení se vztahuje k epizodám o Audrey Hepburn a Grace Kelly. Životy slavných dam nahlížené jako nerovné zápasy charakterově dokonalých žen s maskulinním světem nevěrných, přehlíživých, moci- a zisku-chtivých mužů. Idea ženy jako oběti není sérií jakkoli zpochybňována, nýbrž přiživována. Namísto hledání příčin se jenom ukazují následky a utrpení je tudíž bráno za nezvratný fakt, který lze leda přijmout. Bulvární koncentrace pozornosti na vztahy na úkor profesních úspěchů nadto u nepoučeného diváka vyvolává otázku, čím vlastně ony ženy byly neobyčejné? Také v tomto ohledu se pracuje s jistou daností věcí, jež netřeba rozvádět (prostě byly slavné), ačkoli právě o důvodech výjimečnosti by takto koncipovaná dokumentární série měla být. Česky vyšly obsáhlé biografie obou hereček. Sice rovněž vyprávějí jenom jednu verzi příběhu, ale přinejhorším nás nezahlcují nepodstatnými informacemi a zážitek z nich nedevalvuje neskutečně příšerný překlad komentáře (kostrbaté věty, opakující se slova a bizarní slovní spojení působí místy zvláštněji než překlady google translatoru).(31.7.2012)

• Tommassi3

Nesmírně plytké, v důsledku hloupé a podbízivě bulvární.. Navzdory výbornému tématu velmi slabá dokumentární série..(6.8.2016)

Zatím jsem viděla jen Wallis Simpson (o té jsem mnoho nevěděla) a Coco Chanel, která je moje hrdinka a skutečně obdivovaná žena. Celkem obsáhle se snažili zachytit významné okamžiky jejího života, to oceňuji, ale ten konec byl takový velmi uspěchaný. Nezazněli zde některé okamžiky, které o ní vím a jsou dle mého velmi zajímavé. Jako například to, že Coco žila v hotelu Ritz asi 30 let.. Doufám, že stihnu i Audrey Hepburn a Grace Kelly.(13.7.2012)

O Čankajškovi se toho ví celkem dost, zejména pak o jeho vojenských přehmatech. Musím však přiznat, že jsem byl zaskočen velkým významem a vlivem jeho manželky, která se rozhodla žádat o finanční pomoc nejen Roosevelta, ale v osobním projevu také obě komory kongresu. Zaujala mě pro svou bojovnost a vytrvalost za sjednocení Číny. Asi si budu muset doplnit vzdělání...(6.7.2012)

mnohdy málo objektivní a přespříliš glorifikující, více informací by také prospělo, leč přesto hlavně díky tématům zajímavé(26.8.2012)

• - Finanční odměna za vynález pro Hedy v epizodě "Hedy Kieser" se nezakládá na pravdě. Ona ani spoluautor patentu George Antheil, který zemřel roku 1959, kdy vypršela patentová ochrana jejich systému FHSS, nedostali ani cent. Byli oceněni pouze morálně. Nicméně chudá Hedy nezemřela. V roce 1998 použila bez svolení softwarová společnost Corel na obal a propagaci svého grafického programu překreslenou fotografii Hedy Lamarr. Z následného soudního sporu si Hedy odnesla 200 000 amerických dolarů. (kenny.h)