Váňa

všechny plakáty
Česko, 2012, 75 min (Televizní verze: 57 min)

Dokument režiséra Jakuba Wágnera mapuje život žokeje Josefa Váni. Tým sledoval známého jezdce po dobu jednoho roku a byl přítomen u všech významných i nevýznamných událostí v jeho životě. Vznikl tak pestrý portrét, který odhaluje Váňovu vášeň a jednoznačné zaměření na úspěch v závodě. Prostřednictvím archivů ukazuje také jeho předchozí kariéru plnou zvratů a těžkých zranění, kterými zázračně prošel. Díky Váňově bodrému přístupu a lidovému jazyku vyznívá dokumentární snímek lidsky a zábavně. (Česká televize)

kacudzde

Chápu, že pro "nekoňáky" může být tenhle dokument nezáživný, ale komentáře některých bezmozků opravdu nechápu... Já se v dostihovém prostředí aktivně pohybovala několik let a pana Váňu jsem poznala osobně. Jeho vůle, odhodlanost a návraty do sedla po tolika zraněních, to je až neuvěřitelné. A i když dokument spíš ukazuje střípky z běžných dní dostihového trenéra a jezdce, líbilo se mi, jakým stylem byl natočen ( mluva :-), sestřihy z VP a nemocnic). Viděno v kině 24.9.2012. ()

vito_s

Výborně natočený dokumentární snímek o skutečné legendě, který není ale prvoplánově oslavný; hlavní devízou je tu humor, kterým prosakuje mnohdy málo viděný nadhled. Všemu dominuje perfektní kamera, nápaditý střih. Bezprostřední, energické... jako Váňa sám. ()

Jevablo

Dokument, který si na nic nehraje. Tvůrci nemají potřebu sebeprezentace, prostě chtějí jen ukázat všední život největší osobnosti českého dostihového sportu (no zní to blbě, ale je to tak). Chápu, že to některým divákům může přijít málo. Já jsem ale přesně tohle od snímu očekával a tudíž nejsem zklamán. Navíc Váňa je fakt vtipnej. ()

luphick

Je mi líto, že taková osobnost českého dostihového sportu dostala tak bídný kousek prostoru v archivu české kinematografie. Když se řekne Váňa, je to pojem. Tento film ale nabízí jen minimum z toho pojmu. Očekávala jsem víc informací z dostihového sportu, informace ke koním, na kterých seděl, nebo je jen trénoval. Ale dívám se na to zase z pohledu milovníka koní a obdivovatelky seniora, který nesedí u televize a neláme ruce nad tím jak ho trápí zdraví a že za chvilku nejspíš umře. Tento člověk totiž nemarní svůj čas a jde si tvrdě za svým už několik let. Z té nezdolné vůle bychom si všichni měli vzít příklad. Ale jak jsem již zmínila, v dokumentu je zobrazeno jen minimum této osobnosti a na konci jsem si říkala - a to už je jako všechno? Možná by to chtělo nekompromisnějšího režiséra, který ví co točit. ()

sha.piro

Josef Váňa: "Mám na hovno rajtky kurva, ty nemůžu sundat a kurva... jsem v lese"", "Kurva! To je vod rána furt", "Teď se potřebuju vychcat, jo?" a další slavné výroky naší dostihové legendy v jednom z nejpodivnějších a možná i nejzbytečnějších dokumentů, které se v posledních letech objevily. Dokument, který nic nepřinese, nic neobjasní a ničím nezaujme, kde ani nerozumíte otázkám, které k Josefu Váňovi směřují, to není dokument, ale politováníhodný omyl. O střihu snad raději též pomlčím. Tohle se prostě nepovedlo a je to škoda. Jediné, co Vám sledování tohoto dokumentu přinese, je nepříjemná bolest hlavy. A nemáte-li zrovna u televize (či počítače) pověšenou "Džokejovu pyramidu", jste namydlení!... : ) ()

yloveiou

Dokument mě trochu zklamal, některé záběry nekvalitní, poměrně nudné pasáže. Jen díky tomu, že toto prostředí znám a pana Váňu osobně jsem se vydržela dívat. Komentáře Bons_ asi by sis měl zajít do psychiatrrické poradny, očividně je něco špatně ;) Martin3nec zajímavý názor, je vidět, že o tomhle sportu nic nevíš... ()

BellaRagazza

Ano, jsem jeho příznivkyní. Přesto zcela nezaujatě říkám - Víc takových, jako je on! Co se dokumentu týče, zpracování bylo opravdové, bez příkras. Tak nějak si já osobně dokumentární žánr představuji. ()

waldstein

velmi slabý dokument..nevím, proč bych se měl dívat na Váňu ve slipech, jak čurá na keřík, mluví jak kanál atd...jako by střih neměl z čeho brát...nejzajímavější je snad na tom výčet jeho zranění a úspěchů a to, jak takto zdevastované tělo dokáže ještě fungovat a vyhrávat ()

Ruffian1

Jelikoz sem konak a jeste vetsi dostihak tak jak jinak nez za 5 hvezdicek ale jenjedna malinka vytka, dokument mohl byt delsi :) ()

mudo1982

Dokumenty veľmi nesledujem, hodnotenie čisto subjektívne. Dozvedel som sa niektoré zaujímavé veci, škoda, že to nebolo o pol hodinky dlhšie ()

wodacka

Zpracování je na dvě hvězdy, hvězda navíc je za nápad vytvořit časosběrný dokument o Josefu Váňovi. Jako pocta velkému malému muži, který si přízeň filmařů více než zasloužil. ()